GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. nr-j... J- Ro W Be \V Ri Kr Kr VI. Bit Go '8 I Ar Mi< Vli èerst optreed, voegt het niet uit te weiden over de Eerdiensten van de leden die ons verlaten hebben. Een hunner ontviel niet alleen aan deze vergade ring, waarin hij eene nuttige en eervolle plaats bekleedde, maar ook aan allen die hem liefhadden en die hem ongetwijfeld diep betreuren. Twee anderen, de een door dertienjarige deelne ming om zoo te zeggen vereenzelvigd met het bestuur der provincie, beiden vergrijsd in de ijverige toewij ding aan de belangen van Zeeland, hebben zich terug i getrokken tot de welverdiende rust op hunne lauweren. De vierde eindelijk, steunende op de bekwaamhedeu ^Waarvan hij zich in dit gewest den naam verworven had, is opgeklommen tot hooger en belangrijken werk kring elders, waar wij hem, ongetwijfeld allen, onze. beste wenschen hebben nagezonden. Mogen hunne opvolgers hunne voetstappen waardig lijk drukken. De heer Vader antwoordde het volgende: Mijnheer de commissaris des kouings. In deze eerste zitting der staten van Zeeland ver nemen wij met het hoogste genoegen uwe welwillend heid en de goede verwachting welke gij van dit ge- West reeds koestert. Wij ontvangen u in onze eerste vergadering reeds met hooge belangstelling als de eerste magistraat in dit gewest. Het is deu Zeeuwen eigen, mijnheer de voorzitter, om bij betamelijke vrij heid, de over hen gestelde machten eerbied niet alleen, maar ook de achting toe te dragen, die onmisbaar is om het gezag te handhaveü en nut te stichten. Zijl gij door 's konings vertrouwen aan het hoofd dezer provincie geroepen, gij hebt niet geaarzeld eene an dere eervolle en gevierde betrekking te verlaten om in dit gewest de plaats te vervullen, die door zeer achtbare voorgaug.ers ettelijke jaren ten nutte der pro vincie werd ingenomen. Wij feliciteeren ons aanvan kelijk met uwe zoo even gehoorde betuiging van ge hechtheid aan ons dierbaar gewest, terwijl wij u de verzekering geven dat het u bij uwe pogingen om ten nutte dezer provincie werkzaam te zijn, niet zal ont breken aan de meiewerking dezer vergadering. Is het waar dat de toestand dezer provincie van dien aard is dat er voor bet bestuur schaduwzijden bestaan, zeker is het ook dat met vereende krachten de moeilijkste omstandigheden worden te boveu ge komen. We wenschen u toe, gelijk gij uwe toespraak eindigdet, onder Hoogeren zegeu, trouw eu ten nutte der provincie werkzaam te kunnen zijn. Wij houden ons overtuigd dat het Uwe Excellentie daarbij niet aan den bijstand der staten zal ontbreken en uiten den wensch dat alzoo de zinspreuk moge bewaarheid worden, die ook onder het wapenbord van Zeeland in deze zaal prijkt Luctor et ernergo. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van de tengevolge der perio dieke aftreding gekozen leden. De met het onderzoek belaste commissiën be staande uit de heeren Van Berlekora, Hoogeuboom en Van Uije Pieterse voor de leden gekozen iu de hoofd kiesdistricten Middelburg, Zierikzee en Tbolenen uit de heeren Pornpe van Meerdervoort, Mazure en Gollot d'Escury voor de leden gekozen in de hoofd kiesdistricten Goes, Sluis en Hulst, brengen bij monde van de heeren Van Berlekora en Potnpe van Meerdervoort rapport uit en eoncludeeren tot toelating van de gekozenen. Dienovereenkomstig wordt besloten daarna worden de toegelaten leden, behalve de heer Sprenger, die afwezig was, door den griffier binnengeleid, leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en nemen zitting. Tot leden van Gedeputeerde Staten zijn Woensdag alle aftredenden gekozen, zijnde de heerenmr. N. J. Suouck Hurgronje met 38, J. A. A. Fransen van de Putte met 36 en J. H. C. Heyse met 33 stem men. Met 23 stemmen werd rar. J. Moolenburgh ge kozen tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Stateu. De volgende vergadering is bepaald op a. s. Dins dag avond. In de vergadering der provinciale staten van Gel derland is ingekomen een schrijven van den heer H. W. baron van Aijlva van Palland van Waardenburg en Neerijnen, verzoekende om wegens gevorderden leeftijd bij de verkiezing voor de eerste kamer verder buiten aanmerking te blijven. De heer A. Prins, lid der Eerste Kamer van Noord - Holland, is, omdat hij niet meer tot de hoogstaange slagenen behoorde, vervangen door mr. G. van Tien hoven, burgemeester van Amsterdam. vordert, in overleg met den minister van waterstaat te regelen. Uit 'sHertogenbosch meldt men Die van heden tot en met den 15 's Hertogenbosch in den avond bezoekt, kan aldaar van 8 tot 11 uur duizenden personen zien, die voor het meerendeei met den paternoster in de hand al biddende eenige bepaalde straten doortrekken en daarmede deel uit maken van den zoogenaamden jaarlijkschen negen- daagschen omgang ter eere van O. L. V. van den Bosch. Ter plaatse waar, naar men zegt, vroeger mi rakelen zijn waargenomen (thans de binnenplaats eeuer jeneverstokerij) staat, met vergunning van den eigenaar van dat pand, een Mariabeeld, dat, voor deze gele- genheid met bloemen getooid, en door gasornamenten i omgeven, schitterend verlichi is. Geen bedevaartganger verzuimt voor dat zoogenaamde mirakuleuse -beeld neder te knielen en vergeet evenmin den daarbij ge- plaatsen offer-blok te gedenken. In de zitting der provinciale staten van Noord- Brabant is ingekomen een gewijzigd voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de regeering eene bij- j 'drage van een millioen gulden aan te bieden in de kosten van verbetering van den waterstaats-toestand in het noord-oostelijk deel der provincie. De wijziging strekt om de bijdrage in plaats van in vier, in tien termijnen te betalen, ieder van f 100,000, en aan gedeputeerde staten over te laten den tijd van betaling der verschillende termijnen, naar gelang het werk Jl. Woensdag had op Boekenrode het nationale Zendingsfeest plaats. Een talrijke schare, circa 10.000 personen, vereenigde zich op het prachtig buiten van deu heer Messchert van Vollenhoven, die voor de 3e maal zijn heerlijk bosch ten dienste van de goede zaak had afgestaan. Een lieve attentie was den bezoekers bewezen, daar met geele rozen in een blauw veld was geteekend „Hulde aan liet Zendingsfeest." Talrijke sprekers voer den het woord, waaronder dd. Westhoff, Brummel- kamp, Adriani, Hoogerzeil, Riemens, Bronsveld en de zendeling Woeklers. Op een enkele regenbui na was het weder schoon. Alles was zoo doelmatig mogelijk ingericht en ook daarin was veel vooruitgang te be speuren; al degebruikte voorwerpen droeg het inschrift „eigendom van het Zendingsfeest." Ds Hoedemaker van Arasterdam hield des avonds de afscheidsrede en zeer geregeld, hoewel in opgewekte stemming, gingen de duizenden bezoekers weer huiswaarts. L a ii <1 b o u w. Op de gronden van den heer Van der Heijden, te Mydrecht, zal men weldra een hooiberg zien verrijzen geheel van ijzer vervaardigd. De kap, die acht- of tienhoekig is, wordt door een soort van lier op- en neergelaten en hangt aan een ijzeren ketting, die aan de lier bevestigd is. Midden in den berg bevindt zich een ijzeren koker, in het midden waarvan zich de ketting beweegt, die over een ijzeren schijf iu het bovengedeelte van den koker loopt. Het eene einde van den ketting is bevestigd aan een tegenwicht, dat op zijn beurt weder aan den kap bevestigd is, terwijl het andere gedeelte van den ketting, onder den grond door, aan de lier is verbonden. Deze koker dient tevens tot het doen ontstaan van eene voortdurende lucht- strooming midden door het hooi, wat vooral tegen het broeien zeer aanbevelenswaardig is. Zulk een hooibe;g kost f350. Gisteren nacht omstreeks 12 ure werd in de monding der haven te Wemeldioge het binnenschip Vrouw Baulina, schipper N. Klaasseu, van Rotterdam naar de Cling, door het binnenschip Vrouw Adria)ia, schipper G. De Bakker, van Rotterdam naar Wal soorden, bij het overstag gaan dwars in de zij ge- loopen, waardoor het een zoo zwaar lek bekwam, dat men spoedig op de slikken moest halen om de lading uit verschillende goederen bestaande, in een aldaar liggend ledig schip over te laten. De koopman, die aan de kinderen gratis een stuk speelgoed levert, in ruil voor lompen, schijnt ook buiten Amsterdam zaken te doen. Althans dezer dagen was hij in Wijhevan alle kanten stroomden daar de kinderen toe, om een stuk speelgoed machtig te worden, en de koopman had 's avonds groote balen met lompen bijeengebracht. Iemand te Rouveen vond dezer dagen in een emmer het grootste gedeelte van gouden en zilveren voorwerpen terug, die hem voor eenigen tijd ontstolen werden en waaromtrent alle nasporingen vruchteloos waren gebleven. Het Utrechtsch Dagblad deelt op de volgende wijze mede hoe het somtijds toegaat met vaccineeren „Tengevolge van de in de laatste dagen heerschende pokkenvrees en vaccinatie-zucht hebben onderscheidene doctoren, zoowel in de stad als te lande, extra goede zaken gemaakt, vooral zij, die in gelegenheid waren, hunne klanten direct van 't kalf' te bedienen. Men i beweert echter, dat het met die vaccinatie niet altijd zuiver toegaat. Zoo moet onlangs een docter op een j dag niet minder dan pl. m. 300 personen „direct van 't kalf" hebben ingeënt, voor f 1,50 per persoon. Daar intusschen de koepokstof was opgemaakt, zon de heer dokter eenvoudig zijne klanten hebben bediend, niet met pokstof, maar met kalverbloed, "T" "VT" T" O T" "V* s~H ter verkrijging waarvan hij het arme dier een snede in den nek had gegeven." Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een vijftal Duitschers, die zich in een kostbare woning op de Stadhouderskade aldaar, hadden geves- tig 1 en het huis op weelderige wijze ten koste van tal van Amsterdamsche leveranciers hadden gemeu beld eu ingericht. De meubels en kostbaarheden, die op krediet afgeleverd werden, verdwenen echter weder op geheimzinnige wijze, zoodat toen de politie in het huis drong, slecht de tapijten overig waren van al het huisraad en de vele kostbaarheden die af geleverd waren. Het schijnt gebleken te zijn, dat een van de heeren, die zich daar op zulk een eigenaardig kostbare wijze hadden gevestigd, regelrecht uit een Duitsche gevangenis kwam en hier slechts eenige weken het genot zijner vrijheid heeft mogen smaken, Iemand, wiens naam niet genoemd wordt, maar die zeker wel bekend zal zijn bij de redactie van het Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, heeft aangeboden te Amsterdam kosteloos terrein af te staan voor een op te richten Volksmuseum voor Handel en Nijverheid, met daaraan verbonden bibliotheek en historische afdeeling. Uit. Gotmarsum wordt gemeldt, dat een bruide* gom aldaar zijn aanstaande vrouw aan zijn broeder heeft overgedaan. De burgemeester te Deuekamp, bij wien het nieuwe paar zich ter inschrijving vervoegde, kon van verwondering niet nalaten te vragen, hoe hij hier zoo on verwachts een and uren bruidegom voor zich zag, waarop de boer hetn den ruil met zijn broeder verklaarde, en toen aan de bruid werd gevraagd of ze daarmede genoegen nam, antwoordde deze„Och joa, Börgeraeister, 't is me net 't zelfde." Men meldt, dat de kooper van bet Utrechtsehe park Tivoli dit heeft aangekocht voor een comité, dat de lokalen en terreinen als uitepanningsoord blijft ex- ploiteeren. De gemeenteraad van Delft heeft aan de heeren van der Loc en Berten, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg tusschen Rotterdam en Delft. Een slechten dienst bewees dezer dagen iemand te Venlo aan zijn broeder. Deze werd namelijk wegens verdenking van diefstal door zijn patroon ontslagen, de verontwaardigde broeder loofde daarop 100 mark belooning uit aan hem, die den weggezondene iets ten laste zou kunnen leggen, en eenige vroegere ka meraads van den dief werden daardoor verlokt om overtuigende bewijzen te leveren, die den dief in de gevangenis zullen brengen. Eenige Amsterdammers hadden eeji pleizierreis met de stoomboot no. 2 van den kanaaldienst onder nomen. Van Breukelen afkomende wilde de conducteur een knoop in de vlag op den voorsteven leggen, doch verloor zijn evenwicht, en viel van de bootde boot ging over hem heen, en gaf hem waarschijnlijk een stoot, waardoor hij den eenen arm niet kon gebrui ken om te zwemmen. Directe hulpmiddelen ontbraken ten eenemale. Verschillende, lieden kwamen met haken en dreggen aanloopen, doch te laatna een uur vis- schens haalde men hem levenloos op. Aan het station te Lehrte merkte men deze dagen een zeer scherpe lucht bij de locomotief op, die bijna gereed om te vertrekken, reeds hard was gestookt, De machinist klom op zijne machine, doch sprong er eenige oogenblikken later ontzet weer af met den uit roep „Een mensch! ligt in het vuur." Dadelijk werd er een onderzoek ingesteld en het bleek nu, dat de- machine-poetser zich door de nauwe opening van den haard gewrongen had om door verbranding een einde aan zijn leven te maken. De ongelukkige, die reeds dood was toen men hem ontdekte, leed iu den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid, zoodat hij zich in een aan val van razernij van kant heeft gemaakt. Te le Mans in Frankrijk is Zondag jl. met ongeluk kig gevolg een bekend luchtreiziger, de heer Petit, met zijn vrouw en zoon opgestegen. Petit had voor deu tocht twee ballons in gereedheid gebracht, die aan elkaar bevestigd, de een boven den ander geplaatst was. Petit nam met zijn vrouw plaats in 't bootje van den ondersten ballon en de zoon in 't schuitje van den bovensten. Toen zij ter hoogte van omstreeks 400 meter boven den grond waren gekomen, ontstond er een scheur in den ondersten ballon. De heer en me vrouw Petit stortten ter aarde de man werd bijna stervende weggedragende vrouw had eenige, men gelooft niet ernstige, kneuzingen bekomen. De zoon heeft zonder eenig ongeval zijne nederdaling kunnen bewerkstelligen. Om de souvereiniteit der Fransche Kamer te redden het gaat met regeeringslichamen als met personen, men geeft niet gaarne iets van zijn gezag en zijne rechten prijs heeft zij het amnestie-ontwerp nog eens onder handen genomen. De Kamer had, gelijk men zich herinnert aan alle veroordeelden om de commune-misdaden vrijheid tot terugkeer naar het

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2