GEMENGDE BERICHTEN. onden, om c. q. hem aan heeren curatoren aan te levelen, en van hem bereidverklaring tot aanneming I nverd gevraagd. I" r Na langdurige bespreking kwam het er toen zelfs koe, dat de heer Bavinck verklaarde het te zullen doen, en reeds over de regeling van de series in onderhan deling trad. Eene verklaring die echter meer onder den indruk van het gesprek scheen gegeven. Althans, ge heel afgescheiden van de kwestie der scheiding, bleef zijn opzien tegen zulk een taak op zoo jeugdigen leef tijd bij hem zoo sterk, dat hij ten slotte verzocht om R buiten spel te blijven. Voorts bevat De Heraut de onzen lezers bekende tij ding dat tot amanuensis der Vrije Universiteit is benoemd de heer P. J. Kloppers, thans hoofdonderwijzer te Vlissingen. Een Hollandsche Bradlaugh. De man die geen eed wilde doen bij gelegenheid tan zijne toelating in het Engelsche Parlement, omdat tij niet aan God geloofde, heeft in ons land een col- lega gevonden. Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam weigerde dezer dagen een getuige op den zelfden grond den eed te zweren. Eerst toen de voor zitter hem duidelijk maakte dat de wet het vorderde zwoer hij de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen maarhad eerst alle verantwoordc- s lijkheid van zich afgeworpen. I De Heraut zal door uitlandigheid van den hoofd redacteur vooreerst slechts op de helft der gewone j' grootte verschijnen. Naar het N. v. d. D. meldt, is thans vrij zeker ■t dat omstreeks het voorjaar 1881 een tweede maildienst t van Amsterdam op Ned.-Indië wordt geopend, en wel voor rekening van een Eransche maatschappij, die reeds in Engeland stoomvaartuigen laat bouwen onder toezicht van Veritas. Men verzekert, dat deze maat- 1 schappij door het Fransche gouvernement zal worden 1 gesubsidieerd, maar dan ook via Havre en Marseille varen moet. Het door de Nederl. Rijnspoorwegmaat- schappij met de gemeente Amsterdam gesloten con- 1 tract, omtrent de verhuring van de Suez-steigers aan J het Westerdok moet met deze onderneming in ver- band staan, daar de booten aan deze steigers zullen laden en lossen. Oorspronkelijk moet het plan bestaan hebben, Rotterdam als uitgangspunt te kiezen, het- geen opgegeven is, om de minder gunstige kansen, - welke de nieuwe Rotterdamache waterweg biedt. Wie voortaan Gouda bezoekt, zal daar, behalve de geschilderde glazen en de pijpenfabricken, ook het gedenkteeken der Gebr. de Houtman vinden. Het be staat uit een monument dat van blauwen hardsteen J vervaardigd is en eenigermate naaldvormig toeloopt. Uit de middenvakken van het onderstuk steken halverwege vier bronzen scheepjes blijkens het opschrift, de Am- stelredam, Mauritius, Iiollandia en Duijfken. Het mo- nument maakt een zeer goeden indruk. Tegen den 7en Augustus is eene vergadering van i de internationale Poolcommissie uitgeschreven, waarop zal medegedeeld worden, hoeveel ieder der Rijken van Europa voor die expeditie zal samenbrengen, en verder - het tijdstip zal worden vastgesteld, waarop de waar- nemingen een aanvang zullen nemen.' I Deze. Poolcommissie stelt zich uitsluitend weerkun dige waarnemingen ten doel. Aan De TVetkmansvriend, die hét negende jaar van 2c zijn nuttig bestaan heeft teneinde gebracht, en dien wij een steeds ruimer wordenden kring van lezers toe- wenschen, ontleenen wij het volgende De Prostitutie en de verhuurders van woningen. i Een vraagstuk als bovengenoemd grijpt diep in de strekkingen van 't maatschappelijk leven. Hoe nauw- ■uriger men de zaak beziet, des te meer komen de r Dbnden van 't volksleven bloot en blijkt 't dat deze 'des olkszonde hare verdedigers en beschermers vindt ook lWlu eigenaars van woningen. In een Christenland en onder een Christenvolk moest er niemand gevonden worden, die zijn huis voor zulke goddelooze dingen I prijs gaf. Ik zwijg van hen, die buiten het Christen- j-dom staan en geene aanrakingspunten met eenige Christelijke Kerk hebben. ™ftc Alleen reeds op maatschappelijk terrein wordt de W verontwaardiging opgewekt, wanneer men van lieden ophoort, die, in eene groote stad althans, eene woning huren met het doel, om ondershands daarvan een deel t^te verhuren aan een zoogenaamde „juffrouw", bijge- \|cröaamdnaaister van beroep. Dat laatste moet dan als jWidekmantel dienen om de wet te ontduiken, die spreekt uiSi'vau „behulpzaam te zijn." Op deze wijze worden er van minderjarigen binnengeloodst. 'z^ Er is zeker weinig tegen te doen, 't zou anders kY[i<rQor de politie zeer belangrijk en voor de buurtmees- n/Iters eene groote verwarring in hunne boeken geven, lc Wanneer de zaak eens aan 't licht der zon werd bloot* se, resteld. Sommigen zouden het zeer onaangenaam vin- len, wanneer hun doen bekend werd, doch indien dit ;on, zouden vreedzame burgers ook niet voor een tijd gedwongen worden met dezulken op ééne trap te wonen. Men -neme mij niet kwalijk, dat wanneer ik kinderen heb en door een minder consciëntieuzen hnisheer gedwongen wordt tot het bewonen van een zelfde huis met dezulken, ik dan spoedig geneigdheid toon om hem voor de keus te stellen ik verhuizen of zij. Er zijn huisheeren, wien het volmaakt onverschillig is, aan wie ze hunne woningen verhuren, ja bij voor keur dezulken kiezen, omdat ze, zoo het heet, „goed betalen." Maar of die huisheeren zoo al niet straf baar zijn volgens Art. 334 Wetboek van Strafrecht, dan toch ten overstaan van God, en met hun eigen geweten in een zeer zonderlingen toestand verkeeren Ik spreek nu niet van vrouwen, die, of verleidelijke bord jes „Gestoffeerde kamer te huur" aan laten spijkeren, of ondershands woningen verhuren, maar van huis bazen, die willens en wetens hunne woningen verhuren tot kweekplaatsen der ongerechtigheid. Och, men heeft ook v.oor die dingen eene dusgenaamde verontschuldi ging bij de hand, waaraan men dadelijk merkt dat men niet zoo onnoozel is van zich in andere dingen te laten misleiden. Eenige weken geleden kwam mij een zoogenaamd huurboekje in handen, van iemand die in eene der nieuwe wijken van Amsterdam een huis (geen „kamers" of „kamer") gehuurd had, onder de volgende voor waarde, letterlijk met weglating der namen dus luidendeVerhuurd aan een huis in de straat No. voor zes Gulden per week, welke huur is ingegaan Februari, om alle weken te betalen, en in welk huis geene affaire mag uitge oefend worden en door de huurster alleen bewoond moet worden, tenzij met schriftelijke toestemming des eigenaars." Volgt de naam des verhuurders. Toen ik den verhuurder opmerkzaam maakte op zijne onvoorzichtigheid, vau aan een meisje van 20 jaar eene woning te verhuren)) van wie men vooraf wist dat zij eene prostituee was, antwoordde de man zeer naiefWie kan aan iemands neus' zien hoe oud zij is en of zij getrouwd is; bovendien ik ben er zelf mee bedrogen." Dat dit laatste mogelijk is wie zal dit durven tegenspreken Doch ia de meeste gevallen zijn de huisbazen zoo heel licht niet te bedriegen en weten zij soms zeer goed informaties omtrent huurders in te winnen. Doch dit daargelaten, de vraag is maar Mogen de huisheeren dit straffeloos doen en kan bovenge noemd artikel niet op hen toegepast worden Stel dat iemand, eigenaar van een huis zijude, dit verhuurde voor dobbelspel, waardoor menigeen zich ruïneerde, zou de wetgever de verhuurder vrij laten Of tot geldsnoeierij, tot het maken van valsch bankpapier, of aan eene dievenbende of aan een petroleümclub, waardoor de veiligheid van den Staat gevaar zou loo- pen verstoord te worden Ik houd mij verzekerd dat de uitroeiing spoedig volgen zou. Ja maar, zegt men, de Staat patenteert bovenge- noemden niet, en terecht. Maar de huisbaas dan, die zijne woning daartoe laat gebruiken, heeft die dan vrijheid om de wet te overtreden P Och, als zij maar geld zien hoe het in 't bezit van hunne schuldenaars komt is hun ook al 't zelfde de Staat erkent ze, neemt ze in bescherming, en menig gewetenloos huisheer verblijdt zich, door den Staat in deze gesteund te worden. Hoe menigmaal gebeurt het niet dat iemand in zijn huis eene slachterij of smederij wil be ginnen. Bij aanplakbiljetten worden de buren opgeroe pen, of zij ook eenige bezwaren hebben in te brengen tegen dergelijk, in alle gevallen eerlijk bedrijf. Maar het allerverdervendst, schandelijk goddeloos Jagen om men- schen te verderven en te verleiden, wordt zoo maar tusschen den huisheer en de vergunning afgemaakt, en vreedzame burgers gedwongen, zonder gehoord te zijn, die pestholen in hunne nabijheid te dulden, die behalve den ouverdraaglijken jeneverstank, nog vrij wat ergers verspreiden. Wij dragen den naam van een vrij volk en hebben niet eens den moed ons daartegen te verzetten Wij heeten naar de wetten des lands gelijke rech ten te hebben en laten ze ons zoetsappig door zulke wezens uit de hand nemen. .irïtool rn Sending Axel. Beroepen tot predikant ds. C. P. N. Pikaar, te Harmeien. We ontvangen, vermoedelijk de laatste brochure aan de bekende Dordtsche kwestie gewijd. „Onze nadere verantwoording" schreef de heer Jakob Eigeman. Uit gave J. A. G. van Dobben, Rotterdam, 25 ct. De geschiedenis van den afloop der beruchte Dordt sche zaak wordt in deze bladzijden gemeld, de schrijver ontkent pertinent dat eenige afspraak of vergelijk tus schen hen en de synode is aangegaan. Motto en slot der brochure is het woord van Paulus „Die mij oordeelt, is de Heer." L a n d h o n w. De Hollandsche maatschappij van Landbouw heeft een gouden medaille en vijftig gulden uitgeloofd voor de beste grasboter welke eene reize per stoomboot heen en terug naar Nederlandsch Oost-Indië zal heb ben gemaakt. Ook voor de Zeeuwen staat gelegenheid tot mede dingen open. Reeds in 1859 is door den kommaodant, den luite nant ter zee Valentini, van het korvet Pallas eene verklaringsgegeven, dat door Jaeobus van den Broecke te Ritthem in Januari 1858 boter was geleverd voor de Indische reis die in Februari 1859 nog tot alle gebruik geschikt was. Op de Veluwe vertoont zich de aardappelziekte. Indien het droog weder mocht worden, gelooft men, daar de rooitijd op handen is, dat de ziekte niet veel schade meer zal toebrengen. In voorgaande jaren werd opgemerkt, dat afwisseling van regen en zonneschijn,, bij zachte temperatuur, de ziekte zeer doel toenemen en dat bij Noordoosten wind de schimmelvorming het minst vordert. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in een klein logement te Middelburg aau een cler logeer gasten eene som van f 200, in twee bankbiljetten van f 100 ontvreemd. Vrijdag den 2en Juli werd te Domburg te koop aangeboden een hofsteedje met 3 woonhuizen met erf en tuin, benevens een perceel weiland en verkocht voor f 935. Zaterdagavond woedde boven de gemeente Nieuw- vliet een hevig on weder. De bliksem sloeg in de schuur van den landbouwer I. Kotvis aldaar, waardoor zij een prooi der vlammen werd. Het vee kon nog tijdig worden gered, één kalf kwam echter bij de ramp om. Vrijdag avond is er brand ontstaan in het feestgebouw der studenten op de Ruïne te Leiden. De vlammen zijn zeer spoedig gebluscht door de ter plaatse aangebrachte waterleiding, zoodat de houten tent gespaard is gebleveu. Echter is er groote schade aangericht, daar al het decoratief en meubilair ver brand is en door de geweldige hitte een groot aantal spiegels zijn gebarsten en gebroken. Een heer uit Nijmegen, die van Utrecht naar zijne woonplaats reisde, en aan het station te Arnhem even uitstapte, vermiste bij zijne tehuiskomst zijne portefeuille, inhoudende f 9000 aan bankpapier. Tot nu toe zijn alle pog-ngen om het verlorene terug te bekomen zonder resultaat gebleven. Te Maastricht stond een jongeling op zijn hooivork geleund aan den kant van 't zijkanaal naar een voorbijvarende stoomboot te kijken de vork schoof onder hem uit en hij viel in 't water, waaruit hij eenige minuten later levenloos werd opgehaald.De dren keling was de eenige 18jarige zoon van den land bouwer H. aldaar. Uit 's Hertogenbosch schrijft men Zes maanden zijn verloopen en nog altijd ligt de Kampdijk, die den Vughtschen polder moet beseher men, in den ontredderden staat, waarin hij door den watersnood gebrflcht is. Het vraagstuk wie tot herstel gehouden is het departement van oorlog of ingelanden te Vught, schijnt nog maar niet opgelost te zijn. De uitgever vau de Katholieke Illustratie heeft een nieuwe premie uitgedacht voor de in teekenaren op ziju tijdschrift. Zij kunnen namelijk van een „medicinae doctor der universiteit te Leuven, die reeds een twin tigjarige praktijk bezit," kosteloos advies krijgen! Dezer dagen kon men in den Jordaan te Am sterdam een koopman zien, wiens kar ten halve gevuld was met snuisterijen, speelgoed voor kinderen enz. alles van kleine waarde voor groote menschen, maar van groote waarde voor kleine menschen. Met veel ophef wordt den volke verkondigd, dat ieder kind, dat den koopman lompen en vodden aanbrengt, een cadeau uit de kar krijgt. De kleintjes droegen vodden aan en werkelijk kregen zij geschenken van hetgeen op de kar is tentoongesteld. Ondanks dat alles scheen de koopman goede zaken te maken. Men zegt wel, dat in de groote steden het geld op de straat ligt, voor wie het maar weet te vinden. De koopman „met een cadeau voor wat lompen" geeft daaraan schijn van waarheid. Door de bekende Zweedsche Lucifers-fabriek is in het vorige jaar voor een bedrag van niet minder dan 2,806,700 kronen aan lucifers naar alle wereld streken verzonden. In de lokalen der fabriek waren dagelijks 1468 ar beiders bezig, terwijl bovendien nog 900 personen voor haar werkten. Aan arbeidsloon werden 556,825 kronen uitbetaald. De fabriek maakt voortdurend ontzaggelijke winsten. In het vorige jaar heeft zij met een gestort actiënka- pitaal van 400,000 kronen netto 617,241 kronen verdiend Een van die statistische notities, die van tijd tot tijd uit het studeervertrek van dezen of genen cijferaar aan de maatschappij worden toegeschoven, ver-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2