lurk, School en bending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. jrs van ae gemeente liouda de wensch om, door het .wnipriehten van een gedenkteeken, de namen en het en ou^erk van de gebroeders Corn, en Frederick De Hout- èlfs taan, die h. i. den grondslag legden voor het ver- chool&ond tusschen Nederland en Oost-Indië, te vereeuwigen, rordt Door het plaatsen van een monument in hunne >ogen vaderstad Gouda is dat thans geschied. Zou Gisteren werd het onthuld. >m he 'oork< j)e ujtgave der Nieuwe Kamper Courant door den Inteer G. Ph. Zalsman, te Kampen, is voorloopig ge- plcizRjtaakt. muucl Turks tie t de tl voor Door de afgevaardigden van den Kerkeraad der ter :Nederl. Herv. Gemeente te Vlissingen is op de Clas- met sicale vergadering voorgesteld het ^volgende schrijven hebb aan de Synode te zenden. De vergadering nam het looVe eenigzins gewijzigd aan, zooals wij het nu geven. Ei Aan de Synode der N. TI. Kerk. vai De Classicaie vergadering van Middelburg heeft bezit met belangstelling deelgenomen aan den strijd, die in Daai de laatste maanden in de N. H. Kerk is gestreden, besti en de hoop gekoesterd, dat hij zou worden volstreden. van Niet dat wij twistgierig zijn. Dat zij verre. Wij be- ondt geeren eerder eenen normalen toestand in onze Kerk. digi: De tegenwoordige is valsch en brengt wrange viuch- kolo ten van bitterheid en haat voort. Geen beterschap conl schijnt mogelijk dan langs den weg van strijd. Het Afri is U, Hoog Eerw. Heeren, gelukt hem te onderdruk- riu ken, o. i. met verkrachting der door U zeiven ont- is n worpen reglementen. het Dit verpligt ons, ons openlijk voor U uit te spreken, dan op gevaar af van om deze daad revolutionairen ge- Sir scholden te worden. Wij zullen niet eens trachten dien I naam van ons te werpen, slechts achten wij het een het droevig verschijnsel, dat eene benaming, die in de blij staatkundige wereld eene geijkte beteekenis verkregen heeft, overgebracht wordt op het gebied der Kerk. Doch hoe dit zij, wij willen U gaarne bekennen, dat wij er nooit aan gedacht hebben om, alleen uit I lust tot-krakeel of verzet, op te komen tegen Uwe handelingen, besluiten en wetten, vooral van de laatste jaren. Of dit döor U begrepen is meenen wij te moeten betwijfelen, en wel op grond van Uwen brief dd. 27 Augustus 1879, gericht aan de leden der N. de; Bat jd. jd. gel: de z. Mi> d. 11. cas H. Kerk, die immers de eigenlijke kwestie van den strijd niet raakt. Laat ons U zeggen, dat wij ons buigen voor onzen Bijbel als voor Gods woord, dat wij Jezus Christus belijden als den eenigen Koning der Kerk, en dat wij onze hartelijke instemming betuigen met de belijdenis onzer Gereformeerde Kerk. Veroordeelt dit, belacht dit, H. Eerw. Heeren, wij kunnen niet anders dan de Heilige Schriften des O. en N- Verbonds voor de eenige norma van ons geloof en leven houden, even Vei als onze vaderen. Zoo dikwijls nu aan den eisch van Igeb dit Godswoord, aan de eer van onzen Heer wordt te kort gedaan moeten wij de nood is ons opgelegd W. tegenstaan. Zegt gij ons, dat gij ons gunt te gelooven ,ters waf» *e leven zooals wij willen, wij verklaren daar- C tegenover, dat elke nieuwe bepaling, die de belijdenis J. onzer kerk verkracht of vernietigt, is een slag ons, Van belijders van Jezus Christus, in het aangezicht ge- 0 geven, is een ons verplichten te huichelen of te weêr- l staan. Gelooft ons, TI. Eerw. Heeren, wij mogen U 1. lüiet volgen op den door U betreden weg van mis- kenning en vertreding der ons in Jezus Christus ge- e geven waarheid, zoo lang wij zijn, die wij zijn. Niet minder bedroeft het ons, dat wij niet met U kunnen meegaan op de baau van het Clericalisme. Wij weten het wel, door alle reglementen enz. der N. H. Kerk sints 1816 loopt de ader van het Cleri- 'ccalisme. Gij doet niets anders dan voortzetten en ver- q ven sterken, wat U is voorgedaan, eelt Wij echter, mannen van Gereformeerden bloede, kun- ihe,nen ons niet wennen aan den mede door U in onze iWSerk ingevoerden priesterdwang. Een kerkelijke over- ul t^heid (niet opzicht) is ons een gruwel. Wij kunnen oaagniet meewerken aan het verplaatsen van het overwicht ,jS,5tin de kerk van de gemeente naar de predikanten. rCEZulk een pausdom komt, onze vrijheidsliefde te na. j in: Wij hebben U meermalen gesmeekt onze Kerk niet in^an het wourd Gods en het Gereformeerde kerkrecht -valff te brengen, zoo dikwijls wij Uwe hiertegen indrui- IIAende voorstellen enz. hebben moeten behandelen gij 5 tijjt. toch voortgegaan, en nu wilt gij ons zelfs dwin- L^Ven tegen onze consciëntie te handelen. Wij kunnen, wij Rel ■ëDniiogen dit niet doen, en tevens moeten wij U aan- >e Bftprakelijk stellen voor den strijd, waartoe gij ons 1' cuoerst. WI Dit ons vrijmoedig woord worde door U aangehoord ;»BLis gene conscientiekreet, van welke de Koning der ,z >0jCcrke geve, dat zij bij U weerklank vinde. es £0 ])e Classicaie ve? gadering van Middelburg. In het bericht, ter elfder ure in ons vorig nummer L Opgenomen, staat abusivelijk art. 14 van het Regl. op sr loie vacaturen, moet zijn art. 24. ige Tevens is niet opgegeven dat in de vacature voor het Classikaal bestuur, ontstaande door het aanstaand vertrek van Dr. J. Koster, is gekozen Ds. J. van 't Hooft. Ook is toen niet vermeld dat de voorloopig door de synode aangenomen veranderingen in art. 38 Regl. godsdienstonderwijs, geen genade gevonden hebben, hetgeen trouwens van zelf spreekt. Terecht werd zelfs van niet-orthoiloxe zijde opgemerkt, dat bij eene aan neming van weye den kerkeraad, oud-ouderlingen, dus voormalige kerkeraadsleden, onmogelijk kunnen op treden. Het synodaal geknutsel brengt het regle ment met zich zeiven in tegenspraak. Gisteren promoveerde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, tot doctor in de Godgeleerdheid met een proefschrift getiteld Het Reveil" en de Afscheiding de heer L. Wagenaar, geboren te Heerenveen. Goes, 30 Juni. De uitslag der stemming op de classicaie vergadering was geheel ten gunste van de rechtzinnigen. Evenwel met eene zeer kleine meerder heid kon de overwinning worden behaald. Met 28 tegen 27 stemmen werd de heer J. van Leeuwen als praeses van het classicaal bestuur vervangen door den heer E. Hage en de heer E. Geltaij als lid door den heer J. Post. Verder werden eveneens met kleine meerderheid ge kozen tot secundi de heeren Hengeveld, P. K. Dom misse en C. J. P. Ruijsch van Dugteren, en tot ouder lingen de heeren Adam en Koster. Tengevolge van deze stemmingen is er thans in het classicaal bestuur van Goes geen enkel lid, dat de andere richting is toegedaan. Tot ouderling van het Provinciaal bestuur werd gekozen de heer I. A. de Wolff, en tot zijn secundus de heer van Thoorn, beiden mannen van orthodoxe richting, De consideratie op de voorstellen betreffende art. 38 en 39 van het reglement op het godsdienst onderwijs, het reglement op de kerspel vorming en de aanvulling van het hooger onderwijs in de godge leerdheid te Amsterdam waren ongunstig voor de synode. Van orthodoxe en moderne zijde waren ze on aannemelijk geacht. Evenwel op verschillende gronderf. Golden bij de orthodoxen vooral de bezwaren op grond van de belijdenis onzer kerk, van moderne zijde werden ernstige bedenkingen aangevoerd, hoofdzakelijk tegen het systeem van „geven en nemen" door de synode reeds jaren en ook nu weer in deze voorstellen in practijk gebracht. Een voorstel dat de Synode in het Reglement op de kerkeraden deze bepaling invoege „dat tot ouder lingen en diakenen niet benoembaar zijn zij die ster ken drank verkoopen of fabriceeren", mocht 27 stem men op zich vereenigen. Om op de Rijkskweekschool te Middelburg toe gelaten te worden hebben zich 43 jongelieden aange meld. Er is plaats voor 20. Met ingang van 1 Juli aanstaande zal het rijks telegraafkantoor te Yerseke op werkdagen open zijn van 8 tot 11 Va uren voor- en van 127a tot 3 en 5 tot 7 uren namiddag. De diensttijd op zon- en feestdagen blijft onveranderd. Door ingezetenen van Hans weert wordt een adres gericht aan den minister van waterstaat, waarin aangedrongen wordt op het maken eener losplaats aan de westzijde van het kanaal door Zuid-Beveland. De burgemeester en de raad van Kruiningen hebben tot het verkrijgen daarvan hun medewerking toegezegd, en zijn reeds in gedachtenwisseling getreden met den ingenieur van den waterstaat te Goes. Hei bezwaar is hieruit ontstaan, dat bij het nieuw ingevoerde politie-reglement op slraf van boete verboden is goe deren te lossen anders dan op de bestaande losplaatsen, welke alle op den oostelijken oever gelegen zijn, ter wijl er geen brug naar Hansweert ligt. {M. C.) Uit Amsterdam meldt men een gruwelijken zelfmoord Een heer, die Zaterdag in den vroegen ochtend uit een raam der le verdieping van het nieuwe koffiehuis op het Leidsche plein sprong en Zondag voormiddag ten 9 ure van daar naar de ziekenverpleging op de Keizers gracht, directeur dr. Berns, tegenover de Westermarkt werd gebracht, is een paar uur daarna weder uit de derde verdieping op de binnenplaats gesprongen. Ook na dezen allergevaarlijksten sprong was hij nog niet dood, doch heeft toen uit het turfhok een bijl in han den weten te krijgen, waarmede hij zich zulk een gevoeligen slag op het hoofd toebracht, dat hij kort daarop is overleden. Dezer dagen werd eene vrouw te Gouda die met zwavelstokken venten en bedelen den kost verdiende, ziek, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden, moest zij naar het gasthuis worden overgebracht. Bij die gelegenheid werd bevonden, dat zij in het bezit was van ongeveer f5000 aan geld en geldswaardige papieren. Een verschrikkelijk ongeluk is te Opbrakel ge beurd. Gisterennacht onstond er namelijk brand in twee aangrenzende nrnzèii uiei 5uiu^, grond afbrandden. Een dertienjarig meisje, dochter van een der bewoners, wilde haar kleeren redden, en drong met haar zusje, 20 maanden oud, in de brandende woning; beiden werden onder het puin begraven. In de Fransche stad Angers werden in den nacht tusschen 28 en 29 Juni biljetten op de muren van den boulevard aangeplakt, waarop met groote letters te lezen was„In naam der vrijheid, Leven de jezuïeten Voor één dier biljetten had men plaats uitgekozen op den muur van het raadhuis, dwars over de daar aange- plakte rede, die Gambetta in de Kamer had gehouden ten gunste der amnestie. De jezuïeten hebben op het eiland Jersey, waarheen reeds eenigen hunner getrokken zijn, het Hotel Imperial gekocht voor 450,000 fr. en een daarbij gelegen huis met grond voor 250,000 fr. Men zegt dat ook andere orden, zooals die der Trappisten, zich derwaarts zullen begeven. Te Genève en omstreken (Ferney, Nyon, Anthi, Coudray,) heeft in den vroegen ochtend van Dinsdag, te ruim 3 uren, eene vrij sterke aardschudding plaats gehad, op eenige plaatsen gedurende 3 of 5, op andere tot 10 seconden. Een ingezetene te Genève schrijft daaromtrent het volgende „Ik hoorde een gekraak in eene kamer links van de mijne, en onmiddellijk daarop een veel heviger gekraak in de mijne. Het scheen van boven naar beneden te loopen. Deuren, kasten, ramen, alles kraakte, terwijl mijn ledikant eene sterke horizontale schudding onderging. Ik o-e- voelde achtereenvolgens vier a vijf schokken. Daarop hoorde ik kraken in de kamer die rechts van de mijne ligt. Ik kan den loop van het verschijnsel niet beter vergelijken dan bij die eener strooming van het zuid-zuid-west en naar het noord-noord-oosten." Andere personen beschrijven het als loopende van het noord westen naar het zuid-oosten, terwijl anderen weer spreken van noord naar zuid, of van zuid-west naar noord-oost. Op sommige omliggende plaatsen begon nen de honden woedend tc blaffen en zijn de voor werpen in de kasten met veel geraas verschoven. Volgens verscheidene waarnemingen werd het ver schijnsel voorafgegaan door een krachtig gerommel. In het „Zwarte moeras" bij Reading in Pennsyl- vanie had kortelings een vreeselijke strijd plaats tusschen een meisje en een beer. Beren zijn er in de Pénnsyl- vanische bergstreken nog vele. Clara Corey, die in die streken thuis is en hare uit New-York ten harent ge logeerd zijnde nicht Alice Corey, even als zij een jong, vroolijk ding, gingen kortelings op de jacht, aan alles behalve aan beren denkende Clara had een buks en Alice was met een dubbelloops geweer gewapend. Langen tijd kruisten de meisjes door het woud zon der te vinden wat ze zochten. Clara sloeg daarom voor om naar het „Zwarte moeras" te gaan, dat wel als gevaarlijk bekend stond, maar de lievelingstoevlucht van het wild is. Spoedig waren de meisjes tot in het midden van het moeras doorgedrongen, toen zich plotseling voor juffrouw Alice, die vooruit was, een groole beer op richtte. Hare nicht riep de verschrokken gezellin terug en vuurde hare buks op het ondier af. De bper stortte neder maar riebtte zich dadelijk met een toornig gebrom weer overeind. Clara had midderwijl Alice's geweer gegrepen dat echter maar met schroot geladen was en jaagde den beer beidé ladingen in zijn pels. Maar meester Bruin kwam toch vooruit en een strijd op leven en dood was niet te vermijden. Bliksemsnel trok Clara haar jachtmes, dat zij bij zich droeg, uit de scheede en stelde zich daarmede te weer. De beer omvatte haar echter met zijne klauwen en het scheen met haar ge daan te zijn, toen een vertwijfelende stoot in den nek door Clara's hand hem toegebracht, een doodelijke wond veroorzaakte. Gestroopt woog het dier 340 pond. Zijn vel liet Clara tot aandenken aan dit avontuur opzettenzij was tamelijk erg gekrabd, maar heeft gelukkig geen ernstige wonden bij het gevecht opge daan. Tijdens dien vreeselijken strijd liep de jonge dame Alice, luid om hulp schreeuwend, in het rond, Geen wonder Het was gisteren voor Frankrijk een gewichtige dag. Het onlangs gevallen besluit tot het niet verder toelaten van niet-erkende geestelijke corporatiën duidelijker gezegd tot het verdrijven der Jezuïten werd uitgevoerd. Woensdagmiddag werden alle huizen der Jezuï ten in Frankrijk gesloten slechts hun scholen moo-en nog tot 30 Augustus open blijven. De politie heeft hun 's morgens moeten aanzeggen, dat zij hebben te vertrekken, en dat bij weigering geweld zou gebruikt worden. Zij mogen zich niet in andere huizen vereeni gen. Ook hun kapellen worden gesloten. Buiten verwachting is alles, overal rustig afgeloopen. Men kan nu een reeks van rechtsgedingen verwach ten, daar de superieuren van vele Jezuieten-inrichtingen de commissarissen van politie bij de rechtbank hebben

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2