Herh, School cn bending ~GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND /f m~ IUK 'UC&CI3, U1UI1K- aards en overspelers zoeken te verleiden, openbaar kannen maken. Wij zullen dat doen, omdat wij onzen Koning, ons volk, onze zonen, onzen militairen stand maar bovenal de eer van onzen God fief hebben. (G'kr. Volksbl.) Beroepen te Westkappel bij de N. H. G. de can- didaat G. Wildeboer. De Middelb. Ct. verneemt dat de heer P. J. Kloppers, hoofdonderwijzer aan de Chr. School te Vlissingea, als zoodanig zijn ontslag heeft aangevraagd, tengevolge van zijn voorgenomen vertrek naar Amster dam, om aldaar eene betrekking te aanvaarden. De hoofdcommissie der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs heeft een verzoek aan den koning gericht, om verandering van het programma voor het examen voor hoofdonderwijzer. Dit programma, op 28 Mei 1879 vastgesteld ter voldoening aan de eischen der nieuwe schoolwet, laat vrijheid om bij de examens meer te vragen dan de wet vordert, en dan de bedoeling van Kappeijne was. Omtrent kennis der natuur en van het menschelijk lichaam, omtrent scheikunde is geen maat of grens aangegeven, en zoo zal het geheel afhangen van den examinator of iemand lot den rang van hoofdonderwijzer kan worden toegelaten, juist als het over vakken loopt, die wel 't minst op de lagere school te pas komen, en tot aanleering waarvan zeer vele hulponderwijzers, tenzij aan rijkskweekscholen, niet in de gelegenheid zijn. Met het programma in de hand kan men den toekomstigen hoofdonderwijzer vragen doen, waarop slechts van een candidaat in de geneeskunde een voldoend antwoord zou kunnen wor den verwacht. Een examinator nu heeft niet te vragen naar hetgeen een minister bij de verdediging eener wet als zijne bedoeling heeft aangegeven ter gerust- stélling van voor overdrijving vreczende kamerleden, hij is altoos gedekt als hij binnen het programma blijft. Daarom dan heeft genoemde Hoofdcommissie zich tot den koning gewend, ten einde herziening te verkrijgen van het bewuste program, opdat daarin geen eischen worden gesteld, die de eischen der school wet van 1878 te boven gaan. Maandag 28 Juni was voor de leerlingen der Zondagschool en der Christelijke school te Gi*ocde een hoogst genoegelijke dag. Ruim 200 kinderen gingen om 1 uur twee aan twee naar de weide van den Heer Cysouw, om daar in de vrije lucht het zondagschool-eeuwfeest te gedenken en feest te vieren Ds. Pohlmann opende het feest met gebed, en hield daarna eene Hartelijke toespraak tot de kindereu, waarna allen op melk, broodjes en kersen werden onthaald, en zij zich verder naar hartelust vermaakten. Nadat de eerste oprichter der Zondagschool, de kindervriend De Munck nog een woord uit het hart over den grooten zegen Gods, zichtbaar in den bloei der zon- dagcchool te Groede, gesproken had, vloog de tijd onder spel en zang heen eer men erom dacht, en was het 6 uur, alzoo tijd tot huiswaarts kéerën. De onderwijzer der Chr. school, Vafl Bruggen, eindigde het blijde kinderfeest met een kort slotwoord en met dankzegging. Te Kerk-Avezaath is Zaterdag op ruim 93-ja- rigen leeftijd overleden de heer J. Corell, de oudste dienstdoende predikant in Nederland. Duitscher van geboorte, studeerde hij te Utrecht, w&s weldra volko men de Nederlandsche taal machtig en werd in 1811 te Wamel en Dreumel als predikant bevestigd. In 1818 kwam hij te Avezaath en bleef er, ofschoon hij in den eersten tijd menig beroep naar elders kreeg, tot aan zijn dood. Tot een maand voor zijn dood verrichtte hij nog de gewone predikbeurten in Kerk-en in Kapel- Avezaath, naar welk dorp hij zich op een boerenhuif- wagen liet rijden. Het voornemen is om Woensdag de Zondag schoolkinderen van Goes en van de dicht nabijgelegen gemeenten te verzamelen, eerst in de wandelkerk en van daar le doen optrekken naar een wei of boom gaard op den weg naar Kloetirigë, ze daar te laten zingen en spelen en na een kort toespraakje té ont halen op kersen enz. Het feest begint te 3 uren. Het terrein is niet toegankelijk voor het publiek. Alleen zijn in beperkt getal toegangskaarten te ver krijgen a f 0,10, bij de heeren J. Donner, Joh. de Jonge Jzn., (Korte kerkstraat) en A. Overweel, die zich met de leiding van dit feest hebben belast. (G. Ct.) De toevloed van vreemdelingen te Londen bij het eeuwfeest der zondagschool is groot. Er zijn afgevaardigden uit alle deelen der wereld „van Dene marken tot Texas, van Zweden tot Elorence, van Duitschland tot Australië*1", vertegenwoordigende pl. m. 12 millioen Zondagschool-onderwijzers en leerlingen, waarvan een groot deel uit Amerika, dat reeds zijn feest gevierd heeft. De afgevaardigden uit den vreemde, o. a. die uit Nederland, zijn door Sir Thomas Chambers en Sir Charles Reed (voorzitter der Londensche openbare school commissie) in het gebouw der Zond.-Vereeniging ont- vaugeu. uc siaaisxerK en ae vrije Kersen neoueu aisuu- derlijke inwijdingsredenen doen houden, doch gaan overigens broederlijk samen. De bisschoppen der Engel- sche Staatskerk reiken de leeraars der vrije kerken de hand. De 80-jarige lord Shaftisbury is weder met zijn gewone sympathie bij de feestviering opgetreden. Zaterdag heeft in de tuinen van Lambeth (eenebui tenwijk van Londen) een kinderfeest plaats. Twintig duizend kinderen zullen er tegenwoordig zijn, ver scheidene leden van het Koninklijk Huis en van het opperbestuur van Londen zullen het bijwonen. Allerlei voorzorgen zijn voor dit buitengewone feest genomen, o. a. zijn er kaarten van de tninen gedrukt. Behalve het standbeeld van Robert Raike9 te Lon den, zal een tweede verrijzen te Melbourne in Austra lië, eene stad die nog niet bestond, toen Raikes te Glouchester ten grave werd gedragen. Van de Classikale vergadering, te Middelburg heden gehouden, kunnen wij het volgende berichten. Prov. Kerkbestuur van Zeeland: herkozen ds. J. H. Klomp als primus gecom predikant; gekozen als secundus ds. J. H. Gezelschap. Classikaal bestuur: herkozen ds. G. C. Boomer, als praesesdr. J. van der Beke Callenlels, als primus gecom. ouderl. ds. W. E. M. Engelberts als secun dus gecom predikant en de heer Jac. Dommisse, als secundus gecom. ouderl. Nieuwgekozen we'den: dr. C. C. Schot, als primus gecom. predikant in plaats van ds. Ulfers en ds. C. van Koetsveld als secundus ge com. predikant in plaats van ds. Roozemeijer. Door dr. C. C. Schot werd voorgesteldDe kerke- raad van Aigtekerke geeft in overweging om tegen alle voorstellen der Synode te stemmen, zoolang zij den 'onwettige», met de belijdenis onzer Ned. Herv. Kerk strijdigen weg blijft bewandelen, en geen nieuwe organisatie in het leven wenscht te roepen. Dit voor stel werd door 4 der aanwezigen ondersteund. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen de voorge stelde aanvulling van art. 14 7° van het Regl. voor de Kerkeraden. De voorgestelde verandering in art. 14 van het Regl. op de vacaturen werd afgekeurd. Tegen de verandering in het Regl. op het fonds ter verbetering der schraalste predikants-tractementen werden geene bezwaren aangevoerd. Op het voorloopïg door de synode aangenomen Regl. op het kerspelvorming werd geen advies uitge bracht, daar het voorstel werd strijdig geacht met het recht d r belijdenis. Wat de Synode nader wilde bepalen omtrent het hooger onderwijs in de godgeleerdheid werd afgekeurd, omdat de kerk geen aanvullingsouderwijs, dat met de belijdenis strijdt, kan gebruiken. Het voorstel van den Vlissingschén kerkeraad, om een door hem opge maakt schrijven namens de classis aan de Synode te zenden, werd aangenomen, nadat in het stuk zelf eene geringe wijziging was gebracht. Wij deelen dit stuk in een volgend nummer mede. Landbouw. In den zorgvollen tijd, dien de landbouw doorleeft, en den nog zorgvoller tijd, dien hij misschien tegemoet gaat, is de navolgende mededeeling, misschien niet van belang ontbloot. Toen ik voor 15 jaar mij te Goes vestigde, zag ik dat op dieuzelfden dag de kiem van een kersenpit boven den grónd kwam. Ik liét het plantje groeien en plaatste' er na eenige jaren eene ent van zoete morellen op. Reeds in den volgenden herfst droeg het boompje eenige vruchten, maar daarna steeds iu toenemende mate. In elk voorjaar vertoont het een pracht van bloemen en in den nazomer ontzie ik 't bijna mijn tijdgenoot te berooven van zijn even prach- tigen vruchtenschat. Of er veel of geen regen valt, of de zon alles rondom verbrandt, of zich weken lang achter de wol ken verschuilt, het boompje stoort zich aan niets en levert minstens evenveel vrucht als de.beste kerseboom. Nu betaalt men p. m. f 0,06 voor kersen per half kilo en p. m. f 0,50 voor morellen. Kersen worden onrijp afgeleverd (namelijk voor den groothandel) terwijl morellen rijp kunnen verzonden worden. Voor alle doeleinden, waarvan men iu het buitenland de kers gebruikt, is de morel waarschijnlijk minstens even geschikt. „Keezenwachters" zijn totaal overbodig, want musch nog spreeuw laat zich aan de morel iets gele gen liggen. In verband met de opgerichte Exploitatie-Maat schappij zeg ik Sapienti sat. (Den verstandige genoög). Wilhelminddorp. De vorige week (Donderdag) kreeg de polder bezoek uit het Noorden en uit het Zuiden. Uit de omstreken van Gent kwamen dertig landbou wers eu uit Groningen een zevental, om de land bouwonderneming te bezichtigen. GCt.) Te Liverpool zal weldra een lloogcschool wor den gesticht. Van de 80,000 p. st. die men daartoe noodig heeft, zijn reeds 60,000 p. st. bijeengebracht. Lord Derby o. a. draagt 10,000 p. st. bij. aardig tijdverdrijf ontdektzij noodigen elkaar uit to' een jacht op kikkers, die in de vijvers en slootei op en bij haar villas in overvloed te vinden zijn. Ge i, wapend met een kleinen handboog, schieten zij op dit nieuwe „wild" met pijlen, die aan een zijden koord verbonden zijn, zoodat geen hond noodig is om het eeschotene te apporteeren. Hieruit ziet men dat dames, zoo rijk dut zij buiten plaatsen hebben, zoo gelukkig om te woneu in het middelpunt der wereldsche beschaving, zich kunnen vermaken met hetgeen een straatjongen kwalijk zou genomen worden, 't Is zeker omdat zij geblazeerd zijn, platweg gezegd „beu" van het fijnste zingenot, dat zij zich dit jachtvermaak kiezen, ten einde hare keuken van kikkerbilbtjes te voorzien. Het kruien van den grond in tien St. Gothard- tunnel duurt voort, en dreigt met eene algeheele ver- vernieling van het metselwerk. Men vreest, dat het granietgewelf den drang van de schuivende aarde niet meer zal kunnen weerstaan het gebruik van den tun nel zal in elk geval belangrijk worden vertraagd. Op de tentoonstelling van kunstnijverheid te j Dusseldorf bevindt z'ch eene buste, levensgrootte, van v den Duitschen Keizer, van gedreven zilver,- waarvan de gelijkenis zeer wordt geroemd Dit kunstvoorwerd is aangekocht door Z. K. H. prins Frederik, die het ten geschenke heeft gegeven aan het tweede regiment infanterie der Pruisische garde te Berlijn. De nieuwe spoorweg op den Vesuvius is voor 't eerst dezer dagen verlicht door elektrisch licht. Het aantal lichten bedroeg 15;. Het wittte schijnsel van het elektrisch licht vormde tegenover het roode vuur van den krater een wonder schoon kontrast. De koning en de koningin, de minister van binnenlandsche zaken worden verwacht, om het schouwspel te zien. Uit het buitenland komen ook al stemmen tot ons over de inenting. Eerst uit Bcijeren. De statistiek vermeldt dat aldaar in 18 79 145 personen de pokken kregen. Onder de zieken waren er 110 eens iugeëut, 18 meer dan eens, en 17 in 't geheel niet. Deze opgaaf zou waarde hebben, als wij wisten hoeveel personen in Beijeren niet, eenmaal of meermalen ingeënt zijn, want als wij 't eens wilden zouden wij, redeneereadc als de liefheb bers, kunnen zeggen: 18 meermalen ingeënten werden ziek, en 17 nooit ingeënten werden ook ziek, das de kans staat zoo goed als gelijk tusschen hen die dubbel en hen die geeu gebruik van het voorbehoedmiddel maakten. Maar van die 17 sterven er 7 en van de 18 geen enkele. Dit is dus eea treffeud bewijs voor herinenting, als men geheel buiten rekening laat dat zij, die zich meermalen laten inenten, doorgaans tot de hoogere standen bcbooren, in veel gezonder huizen wonen, veel beter voedsel gebruiken, en zich veel beter kunnen afgezonderd houden dan de aruieren, die in veel ongunstiger omstandigheden verkeeren, onder wie men ook de meeste niet-iogeënten aantreft, en die om den broode zich soms hiet aan de omgeving van poklijders kunnen onttrekken. De statistiek zal nog veel te bewijzen hebben, en ook dienen te vermelden hoeveel andere kwalen er door inenting en herinenting wor-J den voortgeplant. 1 In Frankrijk wil zekere heer Liouville eene wet doen aannemen, om de inenting voor ieder verplicht8 te maken, en tevens herinenting om de 10 jaar, op boete van 1 tot 25 francs, en bij herhaling der „over-' treding" van 25 tot 100 francs. Terwijl de Kamer dit voorstel tegen de besmette-' lijke ziekte in behandeling neemt, toont zij zich min der bevreesd voor eene andere besmetting Heeft men3 wel eens gezegd dat de jenever erger is dan de cho-L lera, de commune is zeker erger dan de pokken. 3 De minister Freyciiiet wil bij kris en kras der? Senaat dwingen, om aan de gebannen commune-man-5 1 nen volle vrijheid tot terugkeer toe te staan, dan zul4- len ze zoo gelooft en belooft hij als rustig* burgers terug komen, wat zij echter volstrekt niet be"-'( loofd hebben. Geeft de Senaat (wij zouden zeggen dé"' Eerste Kamer) niet toe, dan zal ile regeering, naar hart bevoegdheid, hun gratie verleenen; dan komen ze ook0 terug, en dan zullen zij gaan opspelen, 't Is of de. minister dit in den drang zijner redevoering nog eer-1 der belooft dan slechis gelooft. Is dit niet eene besmetting inroepen Veel beter ware het dat de commuue-manner1 buiten Frankrijk verstrooid en dat de ergst en op huD eiland in Australië afgezonderd bleven, daar staat nu? eenmaal op de deur Besmettelijke ziekte communeA Daai'bij zal men den 14 Juli op luisterrijke wijzelf den val der Bastille vierea. De inneming van dit l oude kasteel, van deze staatsgevangenis der koningen^ is het feit, waarmee de zegepraal der revolutie wordt^', geacht begonnen te zijn. Om zich tegen dien dag bil den grooten hoop aangenaam te maken, doen de ge-j meentebesturen van alle3, want zij wenschen berkozerf' te worden. Men hoort van niets dan illuminaties enjU

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3