Dl Wij zijn het saizoen der examens ingetreden en met ingenomenheid lazen wij daarover een artikel in het Rotterdamsch Nieuwsbladwaarin dit onderwerp is uitvoerig besproken wordt. Daarin wordt betoogd hoe de uitslag van een examen geenszins voor of tegen de kennis van den geëxamineerde getuigt, maar hoofd zakelijk, of deze al of niet wat men in het dagelijksch leven noemt geboft heeft. Twee jongelieden die „ge dropen" zijn, zouden er zijn „doorgekomen" als de een de vragen van den anderen had gekregen. De Mii examenzaal is'een loterijzaal. Die eindelooze reeks van examens, die onze jongelingschap doorloopen moet van zijn vijfde tot zijn vijf en twintigste jaar, en dan nog zoo nu en dan eens, als de gelegenheid zich voordoet, werkt nadeelig op de ontwikkeling. Men leert niet om den te weten, maar voor 't examèn èn het R. N. stipt ^or de controle voorgesteld. uu wuüumOIV. ~yj In de 30e algemeene vergadering van het aardrijks- jen genootschap, die Zaterdag te 's Hage gehouden erd, kon de voorzitter, prof. Veth, de heugelijke ^0I?.ededeeling doen, dat voor de voltooiing van het tned^oote werk der beschrijving van Midden-Sumatra, en aar de door de Suma tra-expeditie verzamelde ge gevens, eene gift van f 1000 is ingekomen van eene Jun?ame- Daardoor is de hoop verlevendigd, dat het den jleer van Hasselt, het hoofd der expeditie, mogelijk' .al zijn nog een jaar in Nederland te blijven, om zijne (ïjaak af te maken. In 't geheel is echter daartoe 3600 noodig, zoodat meerdere bijdragen welkom tullen zijn. Op eene in de vergadering aanwezige lijst %erd voor ruim f 500 voor dat doel geteekend. Z V De heer J. A. Kruyt hield eene uitvoerige voor- metdracht over Djeddah en Midden-Arabië, waar hij ge- denfuimen tijd als konsul der Nederlanden verblijf gehou^ Jpuden heeft. Hij drong met kracht aan op uitbreiding rpQ|Van onzehandelsrelatiën met Djeddah, dat door zijne ligging al^ 't ware aangewezen is voor de vestiging van een Ne'derlandsch-Indisch handelsetablissément. 1 Aan den Nieuwen Neuzenpolder, ditmaal aan den zoogénaamden Koepel, heeft 25 Juni een dijk- en oeverval plaats gehad, beloopende eene lengte van S omtrent 95 bij eene breedte van circa 40 meters. Deze val is doorgedrongen tot in het beloop van den buitenberm. (M. Ct.) Nadat het kalf verdronken is gaat men in Noord Brabaut den put niet dempen, maar, beter nog, hem eëne voldoende uitwatering verschaffen. Het Oude Maasje dat het overtollige water naar tiuf den Amer, dus in de richting van den Biesbosch kan afleiden, zal worden heropend, en daarin zullen een aantal polders tevens kunnen uitwateren. Daarna zullen de overlaten, de lage dijkvakken aan den linker Maasoever, worden opgehoogd, zoodat een 3ta belangrijk deel van Noord-Brabant niet meer tot tijde lijke, soms langdurige, bergplaats van het overtollig bovenwater zal moeten gebruikt worden. gesloten zal zijn. Nu dwingt men alle soldaten zich te laten inenten, alsof ze met lijf en ziel voor goed aan den staat waren verkocht. Nu hebben geneesheeren verklaard „dat men met gemoedsbezwaren niet meer behoeft te rekenen" Wordt het geen zaak het dwingen na te laten va na verscheidene voorbeelden aan hoe jongelieden, die-voor neenige instelling zich aanmelden, afgewezen worden, ^'omdat zij zwak zijn in vakken, waarmede zij in hun volgende loopbaan niets te maken hebben. Een jong- iiensch, die alle gaven bezit om een goed1 militair te des worden, druipt op de grammaticaeen aanstaand lit- De 'erator wordt om de wiskunde afgewezen, open -Twintig jaar lang kwelt men de jongelieden met de ;xamens. Van welken invloed waren de examens 'der aatste tien jaren op de studie, de ontwikkeling, de jeschiktheid, den goeden wil en de soliditeit onzer mbtenaren Waarlijk dit verdiende wel eens overwogen te wor- T) /ien, meer nog dan zoo menige andere kwestie, waarmede \nen zich bezig houdt. Meent men dat de voorstelling overdreven is, en de xamens zoo zwaar niet zijn laat ieder voor zioh elven beslissen welk examen hij thans in staat zou ijn te doen. De meeste zouden zelfs zonder voorbe- •idjng niet tot de laagste klasse van de lioogere bur gerschool worden toegelaten. AmhCt.) tore v De vaccinatie verre van onschuldig. Onder dit opschrift geeft De Standaard het 0! Rooseierhaal van den uitslag eener inenting, op het kind n Wouwm een hoogleeraar in de geneeskunde met alle moge- je wrg0n)k8 voorzorgen toegepast. h Rülanc «Het duurde niet lang, of er vertoonden zich op het *1 Krabbctnpjn vreemde verschijnselen. Die namen toe. Er 111 Kruinierd geneeskundige hulp ingeroepen. Toen het niet j Vlake :0]pj werd er consult gehouden. Maar niets mocht e« ®iczeliiten. Zichtbaar namen de verschijnselen in hevigheid ie's Heer'e- En in weinig tijds was het kindje n< Arnenv'erleden." 1c Middel Nu zegt de commissaris des konings in Zeeland dat 3f Vlissinjenting, bij zeer jeugdige kinderen zelfs, niet het 1 Hïinste gevaar oplevert. Nu dwingt men alle ouders hunne kinderen te laten „Onlangs heeft de Burgemeester der gemeente Bergen op Zoom twee zijner dochters in den echt doen ver eenigen op het Baadkuis. In toilette de vitte (wandel kleeding) liep deze formaliteit af. Den volgenden morgen echter had het huwelijk in de Roomsche kerk plaats en grande toilette de noce. (in bruidstooi). „In plaatselijke nieuwsbladen is de bekendmaking van het huwelijk gedateerd op Dinsdag 1 Juni, dus op den dag van het kerkelijk huwelijk. „Een-feit- als- dit heeft voor zoover men zich herinnert hier voor het eerst plaats, en 't is de burgemeester die het voorbeeld geeft om de Wet öp het burgerlijk huwelijk in minachting te brengen." Wat hier door den Volksvriend v. Roermond gelaakt wordt, juichen wij toe. Of de burgemeester het burgerlijk huwelijk in minachting"" heeft willen brengen is ons onbekend. Maar wat we navolgenswaar dig vinden is dit, dat hij heeft laten uil komen, dat de kerkelijke inzegening hooger staat dan 't opmaken eener acte, wat men burgerlijke huwelijksvoltrekking noemt. Een der vele oorzaken, waardoor tal van protestan ten meer en meer met allen godsdienst breken, is deze: men'heeft hun gezegd en laten merken, dat de Kerk, en met de Kerk ook de godsdienst, eigenlijk iets overtolligs is. Geen „domme" meer noodig bij 't sluiten van 't huwelijk, evenmin als bij het ter aardebestellen der dooderi. Maar waarom dan nog zijn kinderen laten doopen," waarom nog een geestelijke aan 't ziek- en sterfbed geroepen? Zoo zijn ontelbaar velen er toe gekomen om met den godsdienst te bre ken, om te leven „zonder God in de wereld." De Roomsche Kerk begrijpt dit anders. Ze laat zich door 't geschreeuw en 't schelden öp 't clericalis- me" niet vervaard maken. Ze zorgt dat de leden, die ook maar' eenige belangstelling openbaren, met krach tige banden aan de kerk en hare dienaren verbonden blijven, dat haar kinderen geeii enkelen belangrijken stap iri't leven kunnen dóen, zonder daarop den zegen der Kerk te vragen en te ontvangen. Maar daardoor is dan ook 't verschijnsel verklaard, dat, terwijl-de afval der Protestanten steeds grooter verhoudingen u'annèëmt, de R. Kerk, ook ten onzent, zich in vrij grooten bloei mag verheuged. Natuurlijk geven deze onze opmerkingen aan niet weinigen groote ergernis. De zoodanigen zouden echter beter doen, hunne oogen te openen voor den schrik- barenden achteruitgang en de verwoestingen,' die onze Kerk beroeren, en eens te onderzoeken waarom het in de R. Kerk anders en beter is. Het kwaad te willen zien, en over middelen tot herstel te peinzen, is de eerste stap op den weg ter verbétering. We zijn van de „goede oude padeo" afgedwaald; laat ons ze weder opzoeken. WWf) Beginselvastheid. In de nieuwe gemeente Sluis, bestaande uit het oude Sluis met st Anna en Heille, moest natuurlijk een nieuwe gemeenteraad gekozen worden. Het is ge bleken dat er in de kiezerslijst een paar fouten gemaakt zijn. In onze eenvoudigheid meenen wij dat deze fouten voor rekening komen van den ambtenaar, die deze lijst voor de nieuwe gemeente heeft opgemaakt, en van allen, die de moeite namen haar na te zien. Maar dé heer Vorstérman van Oijen is van eene andere meeningv-In een ingezonden stuk in de Mid- delb. Courant wijt hij de op een Heillenaar betrekking hebbende fout aan den voormaligen secretaris dier gemeente, en zegt letterlijk het volgende „Ik ben altijd tegen de vereeniging geweest van Heille met Sluis. Nu 't blijkt dat de secretaris van Heille zelfs niet in staat is geweest een kiezerslijst van 14 nummers in orde te houden, nu leg ik mij er bij neer." Wij zijn, oven als de heer van Oijen, tegen die samensmelting geweest. Omdat de Heillenaars haar niet begeerden, en omdat de kleintjes niet aan de grooten mogen opgeofferd worden. Het beginsel van dén heer van Oijen staat of valt echter met de aanwezigheid vau een onfeilbaren gemeente-serretaris, want Heille is het zelfstandig bestaan naar zijn oordeel niet meer waard, omdat het per ongeluk een secretaris had, die een abuis maakte. Dit abuis is nu te Sluis overgenomen, en er is er nog een bijgemaakt. Bij gevolg is Sluis thans dubbel rijp voor annexatie, en elke gemeente, welker secre taris eene fout maakt in eene kiezerslijst, moet dus daarvoor boeten door bij eène andere te worden in gelijfd. - - ,pti\Tmrn?TiT ik niet op zijn pooten, maar op ziju rug te ianu. De loop van het Recht. Onze lezers zullen zich herinneren hoeveel beweging er al jaren geleden gemaakt is over de goederen van het st. Agatha klooster, 't Is door den rechter uitge maakt dat die goederen rijkseigendom zijn, en dat zij tegeu lang vergeten pachtprijs aau de kloosterlin gen waren verhuurd. Zulk eene bevoorrechting kon 1 er niet meer door. De gebruikers wilden echter niet 'betalen na&r den tegeüwoordigen "stand der pachten, en daar verhuring aan anderen met eigenaardige bezwareu gepaard ging, werd tot den verkoop besloten. 't Heeft wat geduurd eer de regeering daartoe kon, wilde of durfde overgaan; het schijnt nu eenmaal gewoonte om lastige zaken tot het laatst te bewaren, en zoo liet het eene ministerie dit zaakje aan het i andere over. Nu zijn twee jaar geleden de goederen verkocht. Maar geleverd zijn ze nog niet. 't Was te voorzien dat de levering niet vlug zou gaan, want in de koopcontracten stond, dat het geld aan de koopers zou teruggegeven worden, als zij niet binnen twee jaar in 'i volle bezit hunner koopen konden gesteld worden. Zulk eene verkooping doet denken aan den beken den handel in beerehhuiden. Nog altoos is de regeering bezig (druk om in den weg van rechten hare macht over de verkochte goederen te doen gelden. Het recht moet zijn loop hebben. Maar de loop van het recht heeft meer van een slakkengang, dan van de vaart, waaraan wij tegen woordig gewoon :zijn bij al wat 'vooruitgaat'. Dat een ieder het hoort Wat? Hoe het leven van onze soldaten in de kazernen en in den dienst is. In de 5de sectie op de vierde algemeene samen komst voor Inwendige Zending werdén de belangeu van onze jongelingen en militairen besproken. Twee punten waren er ter bespreking voor de militairen aan de orde gesteld, en wello. wat te doen om ons Christelijk publiek op te wekkeu in het belang van den militairen bond en de „Té Huizen" voor militairen En 2ö'. wat te doen om de hoogë autori teiten en het publiek te wijzen op de onzedelijke atmosfeer, waarin onze militairen verkeeren Gij be grijpt, dat het niet gaat óm alles neder te schrijven, wat daar besproken is dat zou meer dan een blad van uwe courant vullen maar bekend moet het worden, dat de uitdrukking onzedelijke atmosfeer niet te sterk is geweestwant daar in die sectie werd medege deeld, hoort het ouders dat uwe zonen met vloeken gewékt en voortgedreven -worden en weder ter rüste gaan. Zij eten en drinken onder het aanhooren van de verschrikkelijkste vloeken. Vloeken in de kazerne, vloeken op de wacht, vloeken op marsch, overal vloeken. Dronkenschap ach, als de man maar rechtop' op het appèl en des avonds voor zijn krib kan staan en zijn dienst verricht, dan doet het er niets toe of' hij den overigen tijd in dronkenschap doorbrengt, en uwe. zonen met allerlei onzedelijke gesprekken bezig houdt en hen'verzoekt, zijne voetstappén te volgen en wee dié geen' sterken drank drinkt, of daartegeiï iets zegt. Ontucht is een der hoofdzonden in het soldaten leven. Hoort de gesprekken, die gevoerd worden 'het is bijna over niets anders dan hoevelen hun leven in onzedelijkheid doorbrengen, en daarop roemenen dat dit niet bij woorden blijft, bewijst het hospitaal, waarin ge soms meer dan eene zaal vindt met lijders die t-ngevolge van een onzedelijk leven ziek zijn, Iszulk een leven van vloeken, dronkenschap en over spel geene onzedelijke atmosfeer? En wat wordt er nu gedaan om zulk een leven tegen te gaan Niets Vloeken kan volgens de wet gestraft worden, maar helaas 1 vele hoofden gaan daarin voor. Dronkenschap het wordt niet gezien, als de man maar geen geweld maakt. Ontucht wordt niet gestraft niet alleen maar zij die daarvan ziek geworden zijn, worden soms nog beter behandeld dan zij, die zonder hun schuld ziek liggen. Fn dan nog eens, wee den- gene, die aan z:ulk een leven niet mede wil doen want niet alleen dat er tegen zulk een leven niets gedaan wordt, maar degenen, die een zedelijk leven willen leiden, worden bemoeielijkt en hebben te lijden. Wij spreken hier niet eens van degenen, die God dienen', wat die te lijden hebben, maar die slechti zedelijk willen wandelen, een afkeer van vloeken, dronkenschap en overspel hebben. En waar men nu door de „Te Huizen" voor Militairen verbetering zoekt te brengen, wordt inen tegengewerkt door de bezoe kers te bespotten en de „Te Huizen" allerlei namen te geven, zelfs die van Sodoms zonde. O durfden wij de namen te noemen van degenen, die hierin voorgaau maar de arme jongens bidden ons, och doe hét niet, want dan worden wij nog meer verdrukt. Maar die tijd zal komenwij rusten niet, totdat wij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2