BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. urrétêren avond had hier eene vreeselijke misdaad plaats. H. B., een man die voortdurend misbruik maakte van sterken drank, was weer smoordronken. In dezen toestand krijgt hij twist met zijn buurman, is weldra buiten zichzelf van woede, grijpt eene zandschop, en brengt daarmede zijne tegenpartij zulke hevige slagen op het hoofd toe, dat hij voor dood naar huis wordt gedragen. H. B. is onmiddellijk gearresteerd en heden reeds naar Assen vervoerd. Voor het behoud van het leven des gewonden bestaat slechts weinig hoop. Eene dame, die verleden Woensdag een tochtje per ezel lanvs het strand te Scheveningen had gedaan, miste bij het afstijgen hare portemonnaie. Deze werd door de politie teruggevonden in een der kousen van den twaalfjarigen ezeldrijver, die de dame begeleid had. Te Groningen is den 4en Juni een 25 centstuk en te Haarlem den lOen Juni een gulden in beslag genomen, beide met de beeltenis van koning Willem II beide stukken zijn door het muntcollege verklaard valsch te zijn en vervaardigd in nabootsing eener echte Rijksmuntspecie. De visscherij-tentoonstelling te Berlijn werd be zocht door vijf Amerikaansche jonge dames, die in gezelschap van een paar bejaarde kameniers op reis waren. De meisjes, die altijd gezamenlijk door de zalen wandelden, stelden vooral veel belang in de wetenschappelijke afdeeling, en de verschillende toe stellen van den wachttoren te Hamburg, waardoor de weerberichten worden medegedeeld, waren een druk besproken onderwerp, waarover zij echter maar niet tot klaarheid konden komen. Toen zij daarover in den concerttuin nog aan het gedachtenwisselen waren, gevoelde een student in de natuurwetenschappen, die aan een tafeltje naast het hare zat, zich gedrongen, in dezen de leermeester der jonge dames te zijn, en begon haar de toestellen te verklaren. De dames hoorden de belangwekkende uitlegging van den knappen, welgekleeden jonkman met groote belangstelling aan, en bij het eind van hun gesprek verzocht een harer, een lieve zeventienjarige, hem om zijn kaartje, dat hij haar natuurlijk terstond over handigde. Maar tot zijn groote verbazing ontving de student den volgenden morgen een brief, waarin de jonge schoone, de eenige dochter van een koopman te New- York, die een vermogen van 2 millioen bezit, hem formeel ten huwelijk vroeg. Zooals men denken kan, had hij er niets tegen. Er werd naar papa te New-York getelegrapheerd, deze gaf terstond zijn toestemming, en men wacht nog al leen maar met de bruiloft op de aankomst van den Amerikaan, die reeds op weg naar Berlijn is (W. v. d. D.) De bekende predikant Spurgeon heeft zijn 46en jaardag gevierd met het leggen der eerste steenen van vier weeshuizen voor meisjes. Te zamen zullen deze voor 450 meisjes bestemde gebouwen ruim f 133,000 kosten, en f 108,000 is daarvoor reeds verzameld. Een krachtig persoon kan in en door een vrije ge meente heel veel gopds tot stand brengen. In Neder land is veel veerkracht verlamd, echter niet van 't slot der geldkist. Tusschen twee „boezemvrienden" was een geschil ontstaan, het welk zij Donderdag op zijn franseh aan het strand bij Loosduinen met den revolver uit den weg wilden ruimen. De koetsier, die hen er heen bracht, kreeg de lucht van het plan zijner passagiers, en was zoo verstandig een hunner het wapen afhandig te maken. Dat is een vredemaker, die durft aanpakken Omtrent den hongersnood in Perzië komen hart- - verscheurende berichten. De prijs van het koren is achtentwintigmaal hooger dan in gewone tijden. Kin deren worden te koop aangeboden. Lijken worden met graagte verslonden. Toch moet men zich wachten voor overdreven voorstelling of vermenigvuldiging der feiten. In verschillende berichten lezen wij van den honger in Urmia, Aurmiah en Oroomiah; meer dan waar- scnijnlijk is het dat berichtgevers, een iegelijk in zijne eigene, taal,de Perzische namen schrijven op den klank af. 't Is eene dagelijksche kwelling voor dagbladschrijvers in den doolhof van vreemde namen een weg te vinden, en meer dan eens komt hetzelfde bericht voor, na eene allerwonderlijkste wandeling door de pers gemaakt te hebben, en op vreemde wijze vervreemd en ver knoeid te zijn. De ex-keizerin Eugenie is op de terugreis van Zoeloeland, zij heeft den jaardag van 't sterven baars zoons op de voor haar aan droeve herinneringen rijke plek doorgebracht. Men leest in het W. v. Maarssm Een katholiek zendeling, in Zuid Afrika, bericht dat de heidensche koning der Matabelen, Leo Ren- gula, den zendelingen goed gezind is. Zij waren juist bezig zijn rijtuig te herstellen, waarvoor hij hun een stuk land beloofd had. Op zei -ren dag, verhaalt de zendeling, kwam de koning mij bezoeken, en zag mijne naaimachine. Toen ik daarmee begon te naaien was hij over dat kunstwerk iu de hoogste mate ver- Toen evenwel broeder Hedely den volgenden morgen weer aan het rijtuig begon te werken, kwam de koning bij hem en verlangde, dat de korte dikke man met de naaimachine bij hem aan huis zou komen, een kwartier afstands. Zoo geschiedde het. De koning zat in zijn grooten stoel, en wachtte vol ongeduld op de zendelingen. Op de vraag, wat hij genaaid wilde hebben, was het antwoord drie kruitzakken. Z. M. was net begonnen aan Europeesche kooplieden audiëntie te geven, maar hield daar dadelijk mee op er moest onmiddellijk genaaid worden. Een paar stukkeu linnen werden versneden, en de machine begon te werken. De koning maakte onwillekeurig met zijn voeten een trappende beweging, alsof hij zelf wilde gaan naaien. Nauwelijks was de eerste naad af, of de koning wilde het werk zien. „O hoe schoon en hoe snel Weldra riep hij de aanzienlijkste zijner vrouwen om het woöderwerk mee aan te zien. Zij ging voor de machine op haar hurken zitten, en lachte luidkeels zoolang het naaien duurde. De koning kon van verbazing niet tot zich zeiven komen. „Welke wonderbare werken brengen die Engelschen tot stand, zeide hij. en toch moeten zij sterven evenals wij.Toen het werk af was, werden de zendelingen ep gebraad en bier onthaald. Generaal Hancock, thans candidaat der Demo craten voor het presidium der Vereenigde Staten, werd geboren in 1824, is van goede afkomst en heeft ge studeerd. Hij diende in den Mexicaanschen oorlog (1846) en later in den slavenoorlog in (186165), waarin hij zich door grooten moed en dapperheid onderscheidde. Reeds in 1868 had hij veel kans gekozen te worden. De overoude vergelijking van de wereld met een schouwtooneel heeft nog niet uitgediend. Niet alleen de Rotterdamsche ccmedianten, die in Engeland met roem en eer werden overladen, en nog eens werden bewierookt bij hunne terugkomst in de stad, die nu eerst weet of schijnt te beseffen welke edele kunstenaars zij bezit, niet alleen de gerucht makende actrice Sara Bernhardt, die, vergood door Fransehen, Engelschen en Hollanders om het minst dat zij deed, boven de wet meende te staan, en nogtans om het verbreken eener overeenkomst tot het betalen van 100.000 francs schadevergoeding is veroordeeld, niet alleen de comedianten van beroep zijn spelers op het wereldtooneel. 'tis of het onderscheid tusschen comedianten en de stuurlieden van volk en staat hoe langer hoe meer wordt uitgewischt. Ministers, die in een ander rokje optreden dan zij vroeger droegen, behooren niet tot de zeldzaamheden. Dat zagen wij nog onlangs aan den liberaal Gladstone, die al wat niet gebonden wilde zijn vrijheid beloofde, en nu bijna uitgefloten wordt, omdat hij op het wereld tooneel eene conservatieve rol vervult, volstrekt niet op plak- en strooibiljetten aangekondigd. Een ander speler, de tot lid vau het parlement gekozen Bradlaugh, wilde zelfs ten gerieve van het publiek een eed afleggen, waaraan hij zelf geen waarde hecht, een echte tooneel-eed. Het parlement wist niet wat met den man te doen, met eed of zonder eed, met een genomen besluit van den vorigen dag, of dat besluit weder te niet doendeGladstone hield zich alsof hij achter de schermen zat, en de speaker, de voorzitter van het lagerhuis, moest ten slotte de orde handhaven toen de deftige Engelsche vergadering op eene Poolsche begon te gelijken. De in ouderwetsch costuum uitgedoste sergeant-at-arms, hoofd der politie in de vergaderzaal, werd nu ontboden om den weder span nigen heer Bradlaugh eerst met een zoet lijntje, daarna met geweld bij den arm weg te voeren, en hem in den klokketoren van het parlementspaleis een verblijf achter 't slot aan te wijzen. De sergeant en Bradlaugh af. Na korten tijd gezeten te hebben en bezoeken van familieleden te hebben afgewacht is Bradlaugh weder door de geopende deuren van gevangenis en vergader zaal getreden, bleef in de laatste eenige oogenblikken staan, ging daar toen een kwartiertje zitten, ditmaal zwijgend, en verwijderde zich wederom. Zeker niet minder opspraak dan anderen verwekt de voorzitter der Fransche kamer, de heer Gambetta. Zijn Engelsche ambtgenoot mag speaker, spreker, heeten en meestal zwijgen, bij vergenoegt zich niet met de leiding der vergaderinghij, de gevatte ad vocaat, neemt zelf de leiding der zaken in de hand, en gebruikt het overwicht zijner welsprekendheid om de ministers in de schaduw te stellen. Zijne rede voering voor de algemeene vergiffenis, voor de terug roeping der gebannen communehelden overtreft alles, wat iu langen tijd in de Fransche kamers wij willen niet zeggen uit den mond van wijze mannen is gehoord maar is toegejuicht door eene spoedig meegesleepte en betooverde menigte. Aan bijvalsbetuigingen geen einde. Zelfs deftige dagbladen stemmen met het uitbundig gejubel in. andere staatslieden omhoog gestegen. Wanneer zal hij uitgaan Op wiens hoofd zal 1 stok vallen Daar denkt niemand aan. Allerlei nieuwe rollen op het wereldtooneel wordt hem toegedacht. Een blad zegt van hem, met laaghartige zinspelinj „Ecce Homo", Zie den Mensch. Een ander bestem hem, deu volksman, tot dictatortot oppermacht!- heerscher. Weder een ander meent dat de minister nu wel naar huis kunnen gaan nog een ander da Gambetta de macht in handen heeft genomen; hi heet de eenige staatsmande eenige redenaarde eenig* minister, de man die al de andere staatslieden makei en breken kan, de ware president; zelfs verstoutti iemand hem te noemen den keizer der republiek Zeker is het dat Gambetta's invloed zich in wijdei kring doet gevoelen. De mannen, die tegenwoordig Fraukrijk aan de voornaamste hoven vertegenwoordigen zijn zijne vrienden of gunstelingen. Ontegenzeggelijk schittert hij op het wereldtooneel met meer glans dan Bismarck, die het met de room- schen te kwaad begint te krijgen. Maar hoelang zal het wufte Fransche volk hem toe- juichen Wanneer dat popje weer verveelt, Dan dwingen ze om een ander. Terwijl zoo in Engeland en Frankrijk beroemde of. bekende mannen openlijk optreden, zit eene commissie' te Berlijn achter gordijn en schennen een nieuw tafe reel te bedenken voor het Oosterscbe treurspel. Bergen bosschen en steden laten zich daar nog niet gemakke lijk rangschikken, de sprekende tooneelspelers kunnen 't nog niet eens worden over hetgeen zij voor 't publiek zeggen zullen, en de tot zwijgende rollen bestemde bevolkingen bereiden zich voor, om ten minste al schietende aan de vertooning deel te nemen. De eene Oostenrijksche minister, die de Tyroolsche bisschoppen wil helpen om elke protestantsche bewe ging in dat land te fnuiken, krijgt van den anderen minister een door dezen eenige weken geleden opgesteld stukje te lezen, waarin op vrijheid van godsdienst iü Marokko wordt aangedrongen. Zoo trachten staats lieden op de vorming van elkanders smaak invloed uit te oefenen, door elkander lette: kundige producten in de hand te spelen. Ieder die weet, dat vooral in Oostenrijk de staat kunde in geven en nemeo bestaat, denkt er het zijne van. Is het voor aller oog toereiken der voor Marokko bestemde curculaire aan een ambtgenoot ook niet eene tooneelvertoonfng Graanmarkten enz. Rotterdam, 28 Juni. De markt van heden bestond uit een kleinen aanvoer van tarwe, die tot vorige prijzen traag van {ie hand ging. Frijzen ran Effecten. Amsterdam, 28 Juni 1880. Nederl. Certific. Werkelij«te schuld. 2,/J pet. 667s dito dito dito 4 783/8 dito dito dito 3 102 Loten stad Amsterdam 3 110 dito dito Rotterdam 3 102 •">7» 5b3/4 'u i )i Rasiand Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito /'1000 1864. 5 n 945/8 av£ dito L. 100 1872 5 9D/4 dito L. 100 18735 9172 dito 1877 dito 5 951/- tu dito leening 1867—69 5 IV1% Loten 18645 1483/a 1» Loten 1866 5 14472 Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 K 1383/4 ;f Oblig. dito5 94 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 r 893/4 r' dito dito Charko w Azow 5 913/n v J dito dito Jelez Orel 5 'iie ditó dtto Jelez-Griasi. 5 88 c,g i Aand. Baltische spoorweg 3 561/-- u-' Pjlen. Aand. Warschau-Bromberg 4 533/8l^. Weenen. dito dito 5 79u/1.1: Ooster.i. Oblig.metal.in zilv Jan.'Juli 5 625/»pvt dito dito Febr./Aug. 5 Ito"' dito dito April/Oct. 5 633/4 dito in papier Mei/Nov. 5 62®/ï id Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 H 50»/si öpanje. Obligatiën Buitenl 1 t 19 dito Binnenlandsche 1 I1 Portugal. Obligatiën3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 M 8l5/_. jz Obligatiën 1869 6 u Egypte, dito 1876 6 K öO'/s dito 1876 5 88 <i Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187l 5 3 vt dito ditc dito 1876. 41/2 ,|it. Brazilië Oblig. 1865 5 A|iv dito 1875 5 95V4,; t Prijzen van coupons. ,n/ Amsterdam, 25 Juni. Metali. l 21,4273; dito zilve - f 21,427»Div. Eng. per f 11,777s; Eng- Russen per pd f 12,0272F.ng. Portugal per ft f Frans 1 IT.Iöj111, Belg. f47,45; Pruis 158,70; Hamb. Russen f 1,21 Y#1» f Russen in Z. R. f 1,26; Poolsche oer Z. R. fg|r Spaansche piasters f 47,45; Spaansche Binner.landsch" og £2,30; Amerikaansche dollars f2,45; papier i' 2.45.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3