|ierhf School eit lending. GEMENGDE BERICHTEN. Te laat om het nog in ons vorig nummer te ver melden vernamen wij dat als provinciaal-secretaris in Zeeland voor de belangen der Vrije Universiteit zal werkzaam zijn de heer H. J. van der Meer te Vlis— Aderl. singen. De heer C. N. Tieleman te Zevenbergen nam dergelijke betrekking aan voor Noordbrabant. .aslanc Polen. Oosten Italië. Bpanje Portui Turkij Egypt Ameri Brazil Ams f 91,45 f 12,02' "Belg. Russei Spaans f 2,30; In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeente raad van Middelburg is de heer S. L. Jacobson benoemd tot makelaar, en zijn bij dé met Sèptember a. s'. te 'openen middelbare school voor meisjes benoemd tot leerares in het teekenen (jaarwedde f 800) en tot leerares in de handwerken (jaarwedde f 200) mej. L. C. van der Keilen, te 's Hage; tot leeraar in de wis- en natuurkunde (jaarwedde f 1800) de heer H. J. H. Haitink, mede te 's Hagetot leeraar in de natuur lijke historie (jaarwedde f 500) de heer H. L. Gerth van Wijk, te Middelburgtot leeraar in de schei kunde (jaarwedde f 200) dr. J. J. Couvée id.tot leerares in de gymnastiek (tijdelijk) op eene jaarwedde van f 300, mej. C. A. Sterk, id. Dus wordt er weder f 3800 toegevoegd aan de som, jaarlijks te besteden aan jaarwedden van onderwijzend personeel der school, die op alle manier moet dienen om de christelijke school voor meisjes tegen te werken. Bij bovenvermelde benoemingen had weder iets kluchtigs plaats. 't Is vroeger al eens gebeurd dat een raadslid te voren zijne stembriefjes had klaar gemaakt, en zoo de heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs, één stem kreeg voor onderwijzer in de gymnastiek. Nu kreeg Mejufvr. van der Keilen één stem voor de betrekking van makelaar. Door deze uitkomst was het raadslid met zijne briefjes zeker in de war, althans bij elke volgende benoeming werd één stem in blanco uitgebracht. Daar de Middelburgsche raad enkel uit ontwikkelde „liberalen" bestaat, zou het wel eens aardig zijn te weten wie onder de vroede mannen de eigenschap heeft zulke bokjes te schieten. rjJuutu-, cu er werden moordgeschiedenissen op zangerigen toon verhaaald. Er werd gesnoept, punch gedronken, en veel, en lang. „En de beenen werden moede, en de hoofden klopten, en de keLn werden heet en droog." Wat verschilt zoo'n feest van eene kermis? Op de gewone kermis viert de domme hoop, het onbeschaafde plebs feest. Maar op eene kermis met een franschen naam waren het gecostumeerde studenten, die met Leidsche dametjes kermis hielden. „Lieve schoonen, door (als) ridders (verkleedden) begeleid, en tegen de draaigevaren (in den mallemolen) beveiligd, reünisten (oudstudenten, mannen van rang en stand) ja zelfs professoren, alles draaide daar ge zellig, broederlijk in 't ronde." 't Schijnt dat velen niet met hun eigen hoofddek sel zijn 't huis gekomen, wat op eene gewone kermis tot de zeldzaamheden behoort. Voor het voorgeslacht is het eene eer, dat eene Jcermesse tfété eene nieuwigheid is. 1 Vo< Docht 1 Wij kenden verblijc nelden .n goed Reeds lang is er gepraat en geschreven over de Middelburgsche gasfabriek. Door de firma Wolterbeek, van Baggen en Cie., die als eigenares der fabriek het grootste belang bij al de in overweging genomen plannen heeft, is nu een adres aan den gemeenteraad gezonden, inbonden :1e verzoek om verlenging harer concessie; zij wil dus op een spoedige beslissing aan dringen. Morgen, dinsdag, om 3 uren zullen de beraadslagingen over deze gewichtige zaak aanvangen het is toch te verwachten dat de raad er niet in één zitting mede klaar komt. Zaterdag is aan de werf der maatschappij de Schelde te Vlissingen een ijzeren lichterschip, Mathilda ge naamd, te water gelaten. Het meet 1200 ton en is voor de Rijnvaart bestemd. et de Komen en gaan. Het anti-revolutionair weekblad De Liberaalte Deventer uitgegeven, gaat met 1 Juli op in De Graaf schappereen blad dat te Winterswijk verschijnt en ijverig dezelfde beginselen verbreidt. Te Hoofddorp in de Haarlemmermeer wordt de uit gave ondernomen van eene nieuwe anti- revolutionaire courant, De Gids genaamd, maar daarentegen houdt het Kerkelijk Weekblad op te bestaan. Dit blad werd jaren lang door dr. G. J. Vos Az. geredigeerd in Z 1 Eriesland verbond bij er zich aan, van Goes en Middel burg uit hield hij er krachtig de hand aan, ook als gewaardeerde medewerking hem ontviel, en naar Amster- fep*ek'dam volgde het hem. 't Moet voor Ds. Vos eene EIJEï droeve teleurstelling zijn, de door hem reeds lang aan bevolen kerspelvorming, door het synodale voorstel van Toeo"aieeö onc^n£ met denzelfden naam, onmogelijk gemaakt ..te zien. Wij denken dat deze teleurstelling eene der oorzaken is, die hem de uitgave van zijn blad doen or (le staken, toch hopen wij dat hij zijne pen niet zal laten illenderyerroesten. De pla Kindei Tot de Leidsche studentenfeesten der vorige week gehoorde ook eene kermesse (Vete, een feest, dat met fijn franschen naam iets heel anders moet zijn dan iene zomer-kerrnisiets geheel nieuws volgens be- osendnafoegde beoordeelaars, mw Wat was er dan •gen op i Eene opengepakte menigte, men had op 1500 larKl-Ba^ee'nemers g'Rrekend, en er waren er wel 3000. ibbendij ^eu za* er ze^s °P manden, en gebruikte ruwe tiiniugeiolanken als tafels. ike Een „komiker" maakte de lui aan 't lachen, en ■zelinge iCl100ne nymphen zongen. leer Arei ®ru^eilde en grijnzende negers en tuimelende potsen- nemuidena^:ers ontbraken evenmin. idelburg Er werd ronrl eene muziektent op planken gedanst, ssingen n er waren twee draaimolens, die volop werk hadden. Halten Uit Nijmegen is éen adres aan de Tweede Kamer gezonden door eenige gepensioneerde officieren. Deze heeren willen dat voordeelige bepalingen, voor later in dienst gekomenen en later gepensioneerdeu dan zij vastgesteld, ook op ben worden toegepast. Daar niemand gedwongen wordt officier te worden, dunkt ons dat die adressanten volstrekt geen recht hebben op gunstiger voorwaarden dan er gemaakt zijn of golden toen zij in dienst traden, 't Is een altoos- durend schudden aan den staatsboom, die zeker niet volgeladen is. De Rijnoeverstaten, dus voornamelijk Duitsche lan den, en in de eerste plaats daarbij Pruisen, houden, vertegenwoordigd door afgevaardigden, eene conferentie te Berlijn ter verbetering der zalmvisscherij. Deze af gevaardigden hebben eenige bepalingen gemaakt, tot welker aanneming Nederland, tot dusver buiten de conferentie gebleven, zal worden uitgenoodigd. Het schijnt dat de jonge zalmpjes, in den Boven- Rijn geboren of losgelaten, liefst in Nederlandsch wa tergebied vertoeven zoodra zij tot jaren van onder scheid komen, althans in Nederland worden er in één maand meer gevangen dan in Duitschland in een jaar. Toch hoopt men dat de lekkere visch, tusschen Zater dagavond en Maandagmorgen uitstapjes naar Duitsche wateren maken zal, en wil men op dien tijd en ook eenige maanden in het jaar het zalmvisschen aan Nederlanders beletten op bedreiging voortaan geen jonge zalmpjes meer aan te kweeken. Onlangs lazen wij dat Pruisische officieren met leedwezen jonge manschappen naar Amerika zagen verhuizen, daar is niets aan te doen; maar de Duit sche lekkerbekken zullen toch al het mogelijke doen, om de ingeboren zalmen op hunne tafel te laten dienst doen. Eest steht und treu die Wacht, die Wacht am Rhein. Het meisje, dat te Leeuwarden in den Prinsentuin door den vallenden stok van een vuurpijl op het hoofd werd getroffen, is Woensdag aan de gevolgen van de bekomen wond overleden. Dit gaf den commissaris van politie aldaar aanlei ding om voor te stellen, voortaan het afsteken van vuurpijlen te verbieden. Dat is het beste middel om er voor te zorgen, dat nimmer weder iemand- daar zoo'n stok op het hoofd krijgt. Maar hoeveel Leeuwarders zouden zich al eene longontsteking hebben berokkend met hardrijderijen op schaatsen en ander ijsvermaak, dat evenmin noodig is als het afsteken van vuurpijlen aan den vasten wal Als de politie gezorgd heeft dat de burgerij geen andere gevaren boven het hoofd zweven dan vallende stokken van vuurpijlen, dan zal 't wel schikken. Op het zestal der N. II. G. te Durmerland komt voor Ds. W. van Elden te Breskens, die ook te Briels- Nieuwland is beroepen. Beroepen bij de N. H. G. te Haamstede Ds. A. L. E. Horst te Barchem, te ivoren Ds. J. W. Unger te Katwijk a. d. Rijn, te Scherpenisse Ds. J. van den Bergen te Kethel, en te Groningen Ds. N. de Jonge te Brussel. Bedankt voor het beroep bij de N. II. G. te Serooskerke, (W.) door Ds. E. Hage te Wolfaartsdijk. Voor de examens aan de theologische school te Kampen hebben zich 49 studenten aangemeld, 23 voor het Literarisch, 16 voor het theologisch examen A en 10 voor het theologisch examen B. Zondagavond was eene schare van omtrent acht honderd kinderen in de Nieuwe Kerk te ftBidklelbsiirg vergaderd, om het honderdjarig bestaan der Zondag ter zijde van den „tuin" geplaatstexiutici^a, zich zooveel ouders en belangstellenden als het gebouw kon bevatten. Het was een liefelijke aanblik, al die kleinen met van vreugde stralende gezichtjes, omgeven door hunne dierbaren, zonder onderscheid van rang of stand zooals 't in den hemel wezen zal in de onderscheidene banken der kerk verspreid. Als eerste spreker trad Ds. Nonhebei op, om het woord te richten tot de kinderen over Robert Raikes, den door hem in eenvoudigheid begonnen en zoo rijk door God gezegenden arbeid. Ds. Roozemeijer bracht een woord van dank en aanmoediging tot onderwijze ressen en onderwijzers. Ds. Rijnders nam aanleiding uit het hosanna, door kinderen den Heiland in den tempel toegeroepen, om de gemeente te wijzen op het belang van vroege leiding der jeugd tot Christus, ook door middel der zondagschool. Het optreden der sprekers werd afgewisseld door het gezang der kinderen, die onder zachte en vaste be geleiding van het orgel drie stukjes zongen uit het voor het eeuwfeest door de Ned. Zondagschool Vereen, uitgegeven liederen-boekje. Wij vernemen dat op enkele zondagscholen de kin deren werden onthaald en boekjes ter herinnering aan het eeuwfeest ontvingen, en dat men op andere scho len eerstdaags dergelijke feestelijkheden zal doen plaats hebben. In ons vorig nummer is vermeld de feeetviering eener Zondagschool-vereeniging op Donderdag jl. onder leiding van Dr. Hoedemaker van Amsterdam. Bij ongeluk is weggevallen de naam der plaats. Het was in de Groote Kerk te VISssiugcn. Te Utrecht werd gisteren een dergelijk feest gevierd, ook in het voornaamste kerkgebouw, de Domkerk. Daar trad als spreker op Prof. J, J. P. Valeton Jr. Wij zullen niet alle feestvieringen van dien aard ver melden, maar nemen er nota van dat daarbij predikanten, doctors en professors in de hoofdkerken optraden. Het gebeurt wel eens dat een besje op een hofje, of een stakker in 't oümanhuis bij gelegenheid van een. hondersten jaardag allerlei voorname bezoeken en on gekende versnaperingen krijgt, om daarna spoedig, en voor goed, vergeten te worden. Zoo zij het niet met de Zondagschool Heden, Maandag, beginnen de groote zondag schoolvergaderingen te Londen onder voorzitterschap van den lord-mayor, den burgemeester Woensdag zullen eenige duizenden kinderen in het crystallen pa leis zingen Zaterdag wordt op de Theems-Embank ment, de door een kaaimuur ingedijkte of verbreede rivieroever, het standbeeld van Raikes onthuld. Landhou w. Hoe moeielijk het is te bepalen welke vogels wel en welke niet bebooren te worden beschouwd als nuttig voor den landbouw, en hoe ook hier de goede het met den kwade zou kunnen ontgelden, ziet men weer uit eene mededeeling van den heer G. Amand te Goor aan de Landb. Ct. van zijn belangrijk weder varen met de vlaamsche gaai, een vogel die tot nu toe gehouden wordt als veel meer schadelijk dan nuttig te zijn en als geweldige kersendief te boek staat. De heer Amand had twee van die vogels ge schoten, omdat hij meende zoodoende eenige ponden kersen te kunnen redden. Toen hij den vogel echter opende, vond hij in de maag geen spoor van kersen, maar 103 rupsen, poppen 'en kevers. Beiden waren door hem geschoten, terwijl zij aan het dejeuneeren waren, dus niet op een tijdstip waarop men zou kunnen zeggen, dat die kersen waarschijnlijk verteerd waren. Ruim veertien dagen geleden zag het er tengevolge der langdurige droogte treurig met het Nederlandsehe vlasgewas uit slechts weinige stukken maakten daarop eene gunstige uitzondering. Na den gevallen regen is het aanzien der velden snel veranderd en zijn de planten, bij een zeldzaam geëvenaard en groei, buitengewoon ontwikkeld. De vooruitzichten geven dan ook thans hoop op een vrij ruimen vlasoogst, van goede hoedanigheid welke verder slechts warmte noodig heeft om te bloeien en tot rijpheid te geraken. (Landb. Ct.) Axel, 26 Juni. Heden middag te 2 uren werd er weer brand veroorzaakt door een petroleumtoestel. De schuur, waarin het toestel geplaats was, is een prooi der vlammen geworden. De belendende gebouwen, het woonhuis van den eigenaar der schuur en aan de andere zijde de kerk der Chr. Geref. gemeente zijn gespaard gebleven. De ijver van vele vrouwen en ten laatste de hulp van de brandspuit, die na een half uur tobbens eerst water wilde geven, en het geluk, dat de wind stil was, hebben samengewerkt om den brand bij de schuur te bepalen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2