GEMENGDE BERICHTEN. Voorstel betreffende de heffin< grond- en personeele belasting, vincie. 1 van opcenten op de ten behoeve der pro- tc zullei BIKSM VVOEXS VRIJDA Ve FAU schoU Roos» Wou Berg» Woei Rilla Krab Krui Vlak Biezi Goes 's He Arnt Mid( Vliss Met 30 tegen 6 stemmen is, gelijk te verwachten Was, na langdurige beraadslagingen, door den Rotter- damschen gemeenteraad het voorstel van het lid Sleurs, tot onderzoek naar de grieven tegen de kostbaarheid van het openbaar onderwijs verworpen. De heer Sleurs besprak alleen de financieële zijde der zaak, van belang voor alle belastingschuldigen, maar zooals het altijd gaathet openbaar onderwijs is een kruidje-roer-me-niet in 't oog der liberale partij. De Hoofdcommissie der Vereeniging voor christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft zich tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend, ten einde de regee ring te wijzen op het onwettige dat er in ligt, om met de bijzondere scholen te handelen als met de openbare, waar het maatregelen van bouw en inrich ting betreft. Volgens het welbekende rapport wordt het geheel aan het goedvinden van de inspecteurs voor genees kundig staatstoezicht overgelaten, in hoever de regelen voor de openbare school te stellen, ook voor de bijzon dere zullen gelden'. Het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevor dering van koepokinenting noemt in zijn dezer dagen verspreide circulaire de pokken-epidemieën „een onuit- ioischbare schande voor de maatschappelijke inrichting en de plaatselijke besturen" De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat door lichaamsgebreken afgekeurde militairen niet meer gel- deloos zullen worden weggezonden. De humaniteit dringt zelfs tot in het leger door. Behalve door een vaccinewoede, die op echt negen tiende eeuwsche wijze dat is met niet weinig ge raas producten zoekt om daaraan die woede, tot heil der menschheid, te koelen, kan men in de laatste dagen ook allerlei berichten van pokken of pokken epidemie lezen die bijna zonder uitzondering onwaar of overdreven zijn. Geen kermis te Middelburg om de naderende pok ken, werd Nederland rondgebazuind. Dat zou nu wel zoo erg niet zijn, maar het is onwaar. Geen raanouvres voor de militairen dit jaar, ook al om besmetting te voorkomen, volgt nu. Ook dit blijkt onwaar. Poklijders zijn voorgekomen in Limburg en Fries land werd gisteren gemeld. De waarheid is dat het mazelen of waterpokken zijn. De eenvoudige waarheid is dat de pokken behalve te Rozendaal waar de epidemie ook volstrekt niet van ernstigen aard is Gode zij dank, slechts hier en daar sporadisch voorkomen. Naar men verneemt, is dr. II. J. A. M. Schaepman y professor aan het Seminarie te Rijsenburg, door de R. K. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Breda kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Dit bericht wordt! door het U. D. medegedeeld. Men weet dat het dr. Schaepman was die eenige maanden geleden krachtig heeft gepleit voor de orga nisatie der roomsche partij. Toch, we meenen dat dit bericht nadere bevestiging behoeft. De heer Schaepman is professor te Rijns burg, maar ook priester, en het geldt in de Roomsche kerk, gelijk men weeteens priester, blijft priester. Meer dan 200 adspiranten hebben zich aange meld voor het met 1 Juli aan te vangen Staats examen voor kandidaat notaris. Het vooruitzicht wordt er dus ook daar niet te beter op. De heer M. van der Lelie schrijft in de Standaa?d dat te Amsterdam aan snoeptafels sterke drank aan kinderen wordt verkocht. „Een stuk suikergoed, schrijft hij, gelijkende op een kleinen tulband, is geheel hol en van binnen met sterken drank gevuld. Eén jongen kocht er vijf 9tuks van, die hij achtereenvolgens uitslurpte. //Ik heb zelf zoo'n stuk suikergoed laten koopen, om mij van de waarheid te overtuigen, en bevonden, dat er een half glaasje sterken drank in besloten was door de suiker verzoet, maar daardoor voor kinderen te meer begeerlijk. Het adres is mij bekend, en er zijn meer van die adresssen." We zetten het in ons vorig nommer, door plaats gebrek, afgebroken verslag van het Jongelings-feest te Nederhemert, thans voort: Na de eerste pauze trad ds. C. B. Oorthuijs van Woudrichem op, wien als onderwerp Sterke drank was aangewezen. Ds. O. begon met te zeggen, dat hij was opgetreden om kwaad te sprekenen wel van een der bitterste vijanden van de menschheidde sterke drank. Velerlei zijn de drogredenen waarmede men zijn gebruik vergoelijkt, en zelfs aanbeveelt. Het misbruik is algemeen. Zelfs zuigelingen dieut men likeuren toe. Alkohol (geest) is een booze geestis clan ook geen recht9treeksch natuurvoortbrengsel, maar ontwikkelt zich bij ontbinding. Jaarlijks brengt men in ons land voor den jenever 21 millioen gulden aan belasting op. Duizenden gezinnen lijden gebrek omdat hunne verzorgers hun loon aan sterken drank ver kwisten. In Nederland worden jaarlijks 400,000 vaten jenever en brandewijn verbruikt. Vraagt aan onze rechterlijke ambtenaren en opzichters van gevangenis sen welken invloed de sterke drank op ons volks leven uitoefentDe sterke drank is gelijk aan een vampyr, die den mensch eerst onder zijn vlerken in doet dommelen, om hem daarna het bloed uit de aderen te zuigen. Nederland ligt onder zulk een monster beklemd. De slaat begint z'ch ongerust te maken over dat volkseuvelgetuige het pas inge diende wetsontwerp tot beteugeling van het drank misbruik. Wetten of afschaffingsgenootschappen, hoe loffelijk ook hun streven wezen moge, zullen echter geen afdoende redding aan kunnen brengen. De booze geesten vluchten niet voor den mensch een slechts i9 er, voor Wien zij sidderen. Ons volk heeft God ver laten vandaar zoo menigerlei ellende. Wederkeering tot den Heer is derhalve noodzaak. Daarbij, reeds al te lang vergaten de geloovigen, bijna geheel hnu roe ping om het zout der aarde te zijn. Aanvankelijk komt er eenige verlevendigingmen lette o. a. op deze bijeenkomst. De Christelijke Jongelingsvereeni- gingen kunnen bij de bestrijding van den drankduivel, veel doen, mits niet in eigen kracht werkende. De leden onzer Christelijke Jongelingsvereenigingen moe ten niet alleen een bbuw strikje op de borst hebben, maar ook een merkteeken in het hart. Altijd tegen den jenever te getuigen en hem zelf te gebruiken is onzinnig. Onthouden wij ons geheel van sterken drank. Het gebruik van wijn is op zich zelf niet te laken: getuige zoo menig voorbeeld uit de H. Schrift maar onze treurige toestand eischt buitengewone maat regelen. Bepalen wij ons toch niet bij het roepen van//des Heeren tempel, des Heeren tempel zijn deze" doch bestrijden wij in de kracht onzes Gods de zonde De heer J. van Beijeren van 's Hage vroeg de aandacht voor: „Het Militaire leven." Spreker vond zijn onderwerp niet zeer geschikt voor eene feestelijke gelegenheid. Iiij zou haast zeggen het militaire leven is geen feestelijkmaar een beestelijk leven. Toch is het onderwerp hoogst belangrijk. Het is geen wonder dat het weldenkende ouders bang om het hart wordt, wanneer hunne zonen bij het leger ingelijfd moeten worden. Kieschheid verbiedt haast om de schrikkelijke ellende van het soldatenleven in al haar naaktheid bloot te leggen. Spre!:er is anders vau zeer nabij met den toestand bekend. De Christen kan aan het mili taire leven vele lessen ontleenen. Hij moet niet alleen wapenen bezitten, maar die ook behoorlijk onderhou den rust roest. Het leven in de kazerae kan voor tal van jongelieden zeer nuttig zijn. Daar worden zij geoefend, zij het dan zooals het zij, in gehoorzaam heid, beleefdheid enz. Ook in de kazernen moet „het zout der aarde" gesprenkeld worden. De christen-jon geling mag niet alleen voor zich zei ven leven, maar moet zich aan de maatschappij geven. Vreeselijk is anders wel voor een godvreezend jongeling het leven in de kazerne. Het is of men het er opzettelijk op aanlegt om alle zedelijk gevoel uit te schudden. Yan den morgen tot den avond klinken hun de ijselijkste godslasteringen in de ooren. Gedenken wij toch onze jeugdige militairen in den gebedel Thans begaf de menigte zich naar spreekplaats no. 2, waar de heer W. Baron van Doorn van Westcap- pelle optrad, om meer bepaald eene toespraak tot de leden van Christelijke Jongelingsvereenigingen te rich ten. Baron van Doorn wees er met nadruk, op dat uit wendige aansluiting aan Christelijke Vereenigingen niet voldoende is. Wij moeten ons werpen in de liefde armen van Jezus. Wij moeten niet alleen onze be zwaren aan Zijne voeten nederleggen, maar wij moeten onze geheele persoonlijkheid aan Hem overgeven. De Heere Jezus is niet alleen de wegwijzer ter zaligheid, ook de weg ten leven. Jongelingen, sluit u nauw aan den Verlosser aan, want gij vooral ondervindt heftige bestrijding De heer M. van Dis Jzn. van Fijnaart, deed van dezelfde spreekplaats eenige mededeelingen omtrent de Christelijke Jongelingsvereenigingen in ons Vader land, bepaaldelijk over het pas afgeloopen genoot schapsjaar. Aan vele plaatsen mocht hij medewerken tot de oprichting van nieuwe vereenigingen. Voor 30 jaren werd de eerste jongelingsvereeniging te Amster dam opgericht, en thans trefi men ze reeds allerwege aan. Vooral in Friesland zijn zij talrijk. In liet bijna uitsluitend katholieke Liraburg werd onlangs de eerste Vereeniging tot stand gebracht te Maastricht. De Christelijke jongelingen moeten de getuigen des Heeren zijn. Daartoe behooren zij evenwel ook zijn eitjendoiii te zijn!" Onmiddellijk na afloop dezer toespraak spoedde men zich weder naar spreekplaats no. 1, om ds. J. F. Bulens van Varsseveld, de slotrede te hooren uitspreken. Veel, zeer veel, had de slotredenaar nog op het hart, maar de tijd maande tot kortheid. Een vrouwtje uit zijne woonplaats vroeg eens aan den predikant bij het uitgaan der kerk, of het nu gedaan was. Waarop de predikant antwoordde: „neen hei is nog niet gedaan maar het moet nog gedaan icordem." Zoo ook hier Wij kunnen het niet doen. De sprekers kunnen het niet doen. God zelf moet het doen. Aarzelt niet in uwe keuze. Halfheid is hoogst bedenkelijk. Eén slechts kan U redden. Daarom U tot Hem gewend met de uit het hart gewelde bedeO God, wees mij arme zondaar genadig?" en de uitkomst zal niet falen. Let niet op het getuigenis der Wereld, maar op Gods getuigenis Spreker sloot zijne rede met een woord van dank aan de familie Van Nagell, voor het beschikbaar stel len van haar prachtig landgoedaan de sprekers, voor het gesprokeneaan de Gorkumsche Zangvereeniging voor haar zeer gewaardeerde medewerkingaan de Commissie voor haar ijverige bemoeiingenaan de Vereenigingen die zich hadden laten vertegenwoordi gen en de talrijke schare, voor haar belangstellende opkomst maar bovenal aan den Gever alles goeds, die allen tot dat alles in staat stelde. Het was een lieflijk schouwspel toen eene ontel bare massa volks zich aan de aanlegplaats der stoom- booten vereenigde, en het gaf een heerlijken indruk toen de zangvereeniging, onder het afvaren der booten „Het afscheidslied aan 't woud", over het water deed, klinken, en men van den wal dit beantwoordde met het bekende vers: „Dat 's Heeren zegen op U daal!" ïierlt, School ut bending, Domburg23 Juni. Aangenomen het beroep naar Tienhoven en Maarseveen bij Utrecht, door den heer S. Ulfers, pred. te Domburg. De Zondagschool-vereeniging Gelijk aan het Mosterdzaad" wenschte het honderdjarig bestaan der Zondagschool niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Daarom noodigde zij dr. Hoedemaker van Amsterdam uit om een feestavond in de Groote Kerk aldaar te leiden. Aan die uitnoodiging werd gisteren avond bereidwillig voldaan. L a n (I I) o ii w. Poten van stuk gesneden aardappelen. Zij, die stuk gesneden aardappelen poten, begaan bijkans overal de fout, de stukken dadelijk na het doorsnijden der aardappelen in den grond te leggen, waar dan, vooral in natte jaren, een groot deel er van gaat rotten. Men kan zulks voorkomen, als men namelijk de stuk ge sneden aardappelen 814 dagen lang aan de lucht blootstelt, zoo mogelijk aan tocht. De doorsneden drogen dan goed in, er vormt zich als het ware eene korst, en brengt men daarna de aldus behandelde aardappelstukken in den grond, dan rotten zij niet. Landbouw- Courant. Woensdag werd te Middelburg in het So huttershor te koop aangeboden Een Hofstede, genaamd „Roijen- hove", groot 25 Hectaren, 33 Aren, 80 centiaren. Perceel 1, groot 15 HA. 85 A. 60 cA. verkocht voor f 25,027, Perceel II, groot 1 HA. 89 A. 80 cA. Weiland, verkocht voor f 3300, Perceel III, groot 1 HA. 71 A. 4Q cA. Weiland, verkocht voor f 3225, Perceel IV, groot 1 HA. 39 A. 10 cA. "Weiland, verkocht voor f 2404, Perceel V, groot 1 HA. 39 A. 10 cA. Weiland, verkocht voor f 2800, Perceel VI, groot 32 A. 10 cA. Bouwland, verkocht voor f 826, Perceel VII, groot 1 HA. 25 A. 80 cA. "Weiland, verkocht voor f 2258, Perceel VIII, groot 1 HA. 63 A. 10 cA. Weiland, f 2900,—. Perceel IX, Een Huis, Erf en Tuin, gelegeu aan den Seissingel te Middelburg, groot 6 A. 25 cA. ver kocht voor f 3450, De stoomschepen Arend en Valk bestemd voor de Indische Marine en te Vlissingen gebouwd, zijn van daar vertrokken. Woensdag morgen omstreeks half negen ontstond er te Ovezande brand, vermoedelijk door den bliksem, op het hofje van J. v. d. Plasse onder deze gemeente. Het huis en de daaraan verbonden houten schuur zijn gedeeltelijk verbrand, zoomede de inboedelalleen de bakkeet bleef gespaard. De brandweer kon niets doen dan zooveel mogelijk die bakkeet voor êehade bewaren. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij gelegenheid van de aanstaande te Brussel te houden nationale feesten zullen de retourbiljetten,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2