BUITENLAN HANDELSBERICHTEN. -%!'> filO In Dresden is tegenwoordig een ledikant ten toongesteld, dat den naam draagt van «sta op". Dat ledikant is zoo ingericht, dat het dengeen, die er in slaapt, dwingt op den bepaalden tijd op te staan, al is zijn slaap nog zoo vast. Een wektoestel namelijk steekt bij het uur waarop het werk gezet is een licht aan en alsdan hetgeen spoedig geschiedt de wekker afgeloopen is en de slaper niet opstaat, weigert het ledikant meedoogenloos zijne luiheid in de hand te werken, gaat uit elkaar en werpt hem op den grond. Dergelijke uitvindingen om lang-slapers uit hun bed te helpen zijn niet nieuw. De Engelsche consul te Tabriz (Turkije) meldde dezer dagen omtrent den nood in Kurdistan „We zijn wan hopig. De sterfgevallen bedragen hier 30 a 40 pet. 's Nachts hooren we, te bed liggend, het kermen der verhongerden. In de stiaten liggen de menschen naakt, sommigen levend, anderen (lood, daar neder. Mijn werklieden zijn uitgeteerd, en toch nog blij iets te verdienen Met 330 tegen 140 stemmen heeft de Fransche Kamer de begenadigingswet voor alle commune-ver oordeelden aangenomen. Dat mag voorwaar spoed heeten. Vrijdag bepalen dat de wet zal ingediend worden, Zaterdag inzenden, Maandag aannemen, Dins dag bij den Senaat inzenden. Kan het vlugger. Behalve de minister-president sprak ook de Voorzitter der Kamer, Gambetta, voor de aanneming van dit ontwerp. Volgens het gevoelen der regeering is er in de laatste maanden duidelijk verandering te be speuren in de houding van hei Fransche volk tegen over hunne verbannene landgenooten. De tijd heeft de fouten uitgewischt en niets staat hun terugkeer in de geordende maatschappij meer in den weg. Of de Senaat er ook zoo overdenken zal? Dat is en blijft aan twijfel onderhevig. Intusschen begonnen de getrouwste liberalen te Parijs een onhandige flater. Ze kozen tot lid van den gemeenteraad een onverkiesbaar voormalig com mune-man. Van de conferentie te Berlijn verneemt men nu en dan zoo iets, maar dat iets kan, daar geheimhouding opgelegd is, niet veel zijn, of verdient niet het meeste vertrouwen. Griekenland groot maken, teu koste van Turkije, d. i. gelijk men weet de bedoeling van deze na-conferentie, die door den geest van het nieuwe Engelsche kabinet bezield is. Eéne omstandigheid echter baart de makers van het aanstaande nieuwe Griekenland, zorg. Zal Rusland goedvinden, zal Rusland toelaten, dat Griekenland groot wordt gemaakt? dat Griekenland en niet Rusland groot gemaakt wordt ten koste van Tur kije Heeft Rusland niet veel oudere aanspraken op de weggenomen provinciën van Turkije Is het niet te duchten dat een groot Griekenland zal worden een van Rusland onafhankelijk, misschien zelfs een anti- Russisch Griekenland Kan en mag Rusland dit De welbekende Amerikaan Tilden, voor vier jaren tot President der Vcreenigde Staten van Noord-Amerika gekozen, weigert thans de candidatuur door de demo craten hem aangebodeu te aanvaarden. De conventie der democraten is gisteren te Cincinnatie bijeengekomen tot het verkiezen van Garefield's tegenstander bij de keuze in November a. J»t. dottard-Himiul a het iencliitpuierh. Uit liet Duitsch vertaald. De St. Gotthard-tun.iel, dat reuzenwerk van onzen tijd, nadert met rassche schreden zijne voltooiing, ja in zekeren zin kan men hem voltooid noemen. Vóór eenige weken bracht de telegraaf tot aan de afgele- genste punten der aarde de tijding, dat de beide boor machines, die van het noorden en van het zuiden in de geweldige rotsmassa's van den St. Gotthard gedre ven werden, en die gedurende verscheiden jaren voet voor voet, ja duimbreed voor duimbreed van die massa veroveren moesten, elkander hadden ontmoet. De Alpenketen was doorboord, en toen ook de laatste dunne scheidsmuur voor de kracht van hamer en lont moest wijken, toen hebben de arbeiders, die zonder elkander te zien, te hooren of te kennen, toch jaren achtereen aan hetzelfde werk gewerkt en hetzelfde doel gevolgd hadden, juichend van vreugde elkander om armd en elkaar de hand geschud, in het hartverheffend bewustzijn „Wij hebben niet *e vergeefs gearbeid, wij hebben ons doel bereikt!" En nu is er nog slechts een betrekkelijk korte tijd noodig, om den tunnel en de daarmede verbonden spoorweglijnen geheel te vol tooien, en de reiziger uit onze noordschc streken zal per stoom, midden door de Alpenketen heen, het zonnige Italië kunnen bereiken. De Zeudingsgemeente des Heeren arbeidt aan een ander reusachtig werk aan de ondermijning en ver storing van de bolwerken des heidendoms. Evenals in den St. Gotthard-tunnel, zoo zijn ook hierbij duizen den aan het werk, velen aan de overzijde des Oceaans, leerena, uitnoodigend, vermanend, lijdend en an deren hier in het vaderland, die op velerlei wijze zoeken te helpen, vooral door gebed en smeeking om zegen op den arbeid hunner broederen, die zij ook niet zien of hooren, ja wier namen hun dikwijls niet bekend zijn. Eu toch arbeiden deze en gene aan het zelfde werk en vervolgen hetzelfde doel en veilangen allen te ziraen naar het heerlijk tijdstip, wanneer zij elkander de hand zullen kunnen reiken en den triomf kreet slaken „Wij hebben niet te vergeefs gearbeid, de Heer is Koning over de gansche aarde." (Psalm 47 8). Zal dit heerlijk doel bereikt worden? Ja, zoo gewis als het woord en de belofte des Heeren waarachtig zijn. Zulk een waarborg hadden de ondernemers van den Gothard-tunnel voor het welgelukken van huu werk niet, en toch zijn de arbeiders dag aan dag, jaar aan jaar in de afschrikwekkende diepte ingedaald zij' hebben hun arbeid nooit gestaakt, nooit aan den eindelijken goeden uitslag getwijfeld, nooit den rots hamer mismoedig weggeworpen, omdat hunne zwakke slagen op de rots t^ch zoo weinig tot bereiking van het groote doel konden bijdragen. En zij, die slechts puin of steenen weg te kruien hadden, of die in 't geheel niet in den tunnel kwamen, maar slechts te voorzien hadden in de behoeften hunner makkers, die daarbinnen aan het werk' waren zij allen zijn niet moedeloos of ongéduldig geworden, en hebben hun arbeid niet gestaakt, omdat die hun al te ge ring toescheen. En omdat zij trouw en geduldig voortge werkt hebben in het bewustzijn dat iedere schijnbaar nog zoo vruchtelooze hamerslag, elke nog zoo onbeteekenende handlangersdienst noodig was tot uitrichting van het geheel, daarom zijn nu eindelijk 14,920 meters rots doorboord, en is een tunnel van 2 Duitsche mijlen voltooid. Ook bij ons zendingswerk schijnt ons één gebed, ét bidstond of ééne zendingsvereeniging in het va derland en evenzoo eene prediking in de Heidenwe reld al zeer onbeteekenend en vruchteloos. Zelfs vele gebeden, bidstonden, zendingsvereenigingen en zendings feesten hier, en jarenlange, harde arbeid ginds, werken in onze oogen dikwijls al heel weinig uit, en toch draagt ieder kinderlijk gebed, elke geloovige verzuch ting des harten, elke in het zendingswerk vergotene zweetdroppel in zijne mate en op zijne wijze iets bij tot de u'tvoering van Gods raadbesluit en is alzoo, hoe gering ook, toch noodzakelijk, ja onontbeerlijk tot bereiking van het groote doel. De arbeiders in den Gothard-tunnel konden het plan der ondernemers niet overzien niet begrijpen hoe het mogelijk was, om van het noorden en het zuiden tegelijk de doorboring der geweldige rotsmassa te ondernemen en op een gegeveti, juist berekend punt in het hart der aarde elkander te ontmoeten. Zij hebben het niet begrepen maar vertrouwend op hunne werkgevers hebben zij hunne lange, eentonige, zware taak vol bracht, en hun vertrouwen is niet beschaamd het zoo vurig gewenschte oogenblik is gekomen, en de vreugde, waarmede die tot nog toe elkaar onbekende arbeiders, de Zwitsers en de Italianen, nu elkander begroeten, gold zeker niet in de allereerste plaats hunne na voor 't eerst aanschouwde makkers, maar de voltooiing van het grootsche werk, waaraan zij allen deel hadden genomen. E» wij, die aan het Zendingswerk onze hand heb ben geslagen (hebben wij allen het reeds gedaan wij doorzien evenmin het plan van onzen grooten Meester, maar wij dienen geene feilbare, soms harde menschen, wij arbeiden niet aan een werk, dat, hoe grootsch en nuttig ook, toch nog aardsch en daarom vergankelijk is. Neen, wij dienen Hem, Wiens werk niet kan falen. Die aan Zijn laatst bevel„Gaat dan henen, onderwijst al de volken het Goddelijk macht woord deed voorafgaan „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde", en er den Goddelijken troost op deed volgen „Ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot aan de voleinding der wereldWij dienen Hem, Die met oneindige liefde ons werk gad°slaat. en de tranen, de zuchten, de moeite Zijner dienaren telt en bewaart. En wanneer eindelijk Zijn groot en heerlijk werk zal voltooid zijn voor onze oogen, dan is geen St Gotthard doorboord, maar Satan is overwonnen en uit zij ie laatste bolwerken verdreven, dan is geen aardsche bouw voleindigd, maar het gebouw van levende steenen, waarvan Jezus Christus de uiterste Hoeksteen is, en waarin de H. Geest woont als in Zijnen Tempel. Zullen wij het niet tot groote eer en onuitsprekelijke vreugde rekenen, dat wij mogen mede helpen, opdat ook wij eenmaal mede aandeel hebben aan de gemeenschappelijke vreugde van hen die daar zaaiden en van .hen die daar oogsten De Heer, wien duizendmaal duizend engelen dienen, Die spreekt en het is er, Die gebiedt en het staat er, de Heer heeft onzen arbeid en onze gebeden niet van noode„Hij wil ze echter gebruiken," en „niet zon der" ons Zijn werk tot stand brengen. Onze taak is het ons aanbevolen werk, „als die weten dat onze arbeid niet ijdel is in den Heer." Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 1320 Juni. Ondertrouwd: A. J. Augustijn, jm. 25 j, met M. den Boer, jd. 29 j. W. M. Huijgens, jm. 23 j. met C. M. Riemens, jd. 20 j. W. van de Woestijne, jm. 38 j. met L. Hofman, jd. 43 j. Bevallen N. de Jonge Baas, geb. Poelman, z. S. C. Jorens, geb, van Hooijdonck, d. E. A. C. Schrij ver, geb. Vraage, d. J. Grootjans, geb. Wattel, z. P. Arents, geb Hubrecktse, d. B. Kunstenaar, geK Ut, d, A. M. Danielse, geb. Flip=e, z. Overleden J. P. van der Bilt, man van P. F. de Backer, 58 j. K. Adriaanse, wed. van J. de Leinse Wesveer, 80 j. J. Hubrechsen, z. 27* m. J. Offen- beek, man van C. J. Aarnoutse, 62 j. 0. de Rijk, man van J. Raats, 44 j. Vlissiugeu. (Van 1219 Juni.) Gehuwd: C. Broeksma, jm. 26 j. met C. A. W. Rooboll, jd. 25 j. Bevallen C. I. van de Casteele, geb. Everaert, d. W. de Visser, geb. Visser, geb. de Bruijne, z. C. H. Meijer, geb. Kaljee, d. J. G. Luitwieler. geb. Hofman, z. J. W. C. de Kok, geb. de Kloeg, d. C. Roelofse, geb. Mijnsbergen, d. M. E. van der Harst, geb. van Dijke, z. E. Harinck. geb. Vaek, z. E. J. Vemieuwe, geb. Plouvier, d. A. H. Streefkerk, geb. Dekker, z. M. W. van de Velde, geb, Queijsen, d. J. M. Bou- wense, geb. Adamse, d. S. M. Vandamme, geb. Tim merman, d. Overleden F. Krul, wedr. van D. de Wit, 70 j. P. L. Herling, wede. van M. J. Remeeus, 74 j'. B. <W. Leeuwenburg, z. 18 m. A. Meijers, z. 23 m. M. Baaijens, jm. 56 j. Goes. Gehuwd D. A. Klaevers, jm- 37 j. met E. van Delft, jd. 42 j. J. Rijn, wedr. van J. Pikaar, 39 j. met G. Pikaar, jd. 37 j. Bevallen K. M. Dentz, geb. Molhoek, d. M. Del- naay, geb. Kok, d. C. Timmerman, geb. Verburg, d. S. Warrens, geb. Wijk, d. Overleden: C. Lokker, man van E. Jongepier, 76 j. («raai!markten enz. Rotterdam, 11 Juni. TARWE. De aanvoer van Witte Inlandsclie hoewel klein was wederom ruim voldoende voor de behoefte, daar alles niet werd opgeruimd. Enkele van de tbeste partijtjes werden 20 cents lager uitgezocht, doch overigens kan de verlaging op 30 a 40 ceftts geschat worden. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flak- keesche en Overmaassche de beste f L0.20 a 11.40; dito goede f 8.80 a 10; dito mindere f 7 a 8.60. ROGGE. Door de zeer kleine toevoer van Inland- sche werden ruim vorige prijzen bedongen. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overm. de beste 1 8.75 a 9.55dito min dere f 7.50 a 8.50. GERST. Zeeuwsche Winter en Zomer met kleinen aauvoer langzaam tot vorige prijzen verkocht. Zeeuw sche, Fl. en Overm. Winter naar kwal. f 4.40 a 5.70; dito Zomer naar kwal, f 4 a 5.50. HAVER. Van inlandsche komt voortdurend weinig aan de markt, waardoor die als voren gaarne genomen wordt. De beste Inlandsche Voer f 4.60 a 5.60; min dere f 3.80 a 4.50. Van BOEKWEIT is niets genoteerd geworden. PAARDENBOONEN bij kleinigheden van f 8 a 8.80. DUIVENBOONEN nominaal f 9 a 10. BRUINE BOONEN onveranderd voor de beste par tijtjes blijft nog eenige vraag bestaan, doch de mindere komen weinig in aanmerking. De beste Zeeuwsche l 11.50 a 13; mindere f 5 a 11.25. WITTE BOONEN te noteeren van f 5 a 12 zonder aftrek. BLAUWE ERWTEN met minder vraag, lager ver kocht, de beste tevens goed kokende f 11 a 12, min dere van 1 6.50 a 10.50. SCHOKKERS niet aangeboden. KOOLZAAD en LIJNZAAD zonder noteering. HENNEPZAAD f 7 a 9 naar kwaliteit. KANARIEZAAD als voren, het beste f 10 a 10.50; goed en minder f 7.50 a 9.75. Rotterdam, 22 Juni. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd - paarden, 1138 runderen, 230 vette- en graskalveren, 37 nuchtere kalveren, 508 schapen of lammeren, 292 varkens, 177 biggen, 3 bokken of geiten. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen le kwal. 92 c., 2e kwal. 78 c., 3de kwal. 58 c., kalveren 1ste kwal. 100 ct2de kwal. 80 ctschapen 90 ct. alles per kilo Het magere vee was hooger in prijs. Vlissingen,22 Juni. Boter per kilogram fl.—a f 1.05 Eieren per 104 stuks f 3.40 Prijzen van Effeeten. Amsterdam^ 22 Juni 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2VS pet. 667$ dito dito dito 4 78% dito dito dito 3 102 Loten stad Amsterdam 3 110 dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 98/$ Certific. Inscr. 5e serie 18o4 o o»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3