BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. op een schip, dat volgens zeggen afkomstig van Ter- heijden en met lompen gevuld was. Nadat reeds gedurende eenigen tijd verschillende gevallen van pokziekte te Herten in den omtrek van Roermond zich hadden voorgedaan, is thans in Roer mond zelf het eerste geval van pokken geconstateerd, en de pokkenlijder naar het daartoe tamelijk ongun stig gelegen Louisahuis overgebracht. De te Roermond en omstreken waargenomen ge vallen dragen een goedaardig karakter. De anti-revoluftonaire pers is weder met een orgaan vermeerderd De Gids, Weekblad voor Haarlemmer meer, Aalsme r en omstreken dat wordt uitgegeven door A. Van de Stadt Az. Sr. te Hoofddorp (Haar lemmermeer). Te Wehe ontdekte voor eenige dagen de land bouwer W. Timmer, dat hij eene koningin met een zeer groot leger herbergde. Gegons, gebrom, dat hem soms als muziek in de ooren klonk, bracht hem tot de ontdekking, dat er zich in de kamer achter het behangsel bij de klok, eene groote bijenzwerm had genesteld, die zich daar zeker reeds eenigen tijd heeft bevonden, daar het nest geheel volledig, als in een bijenkorf, zoodanig met was en honig was gevuld, dat het behangsel er van was uitgezet. De nijvere diertjes hebben'zich door een gaatje onder het venster den weg er naar toe gebaand, ter lengte van ongeveer 5 meter binnen den muur. Limburg, dat zich thans in het bezit van 65 kloosters mag verheugen, zal er weldra nog één meer tellen. Te Beek nl. zal een nieuw klooster van de Sociëteit van J ezus worden gesticht, waartoe reeds een groot gebouw is aangekocht. De koning van België heeft gister met groote plechtigheid de tentoonstelling van nijverheid te Brussel geopeud. Een Deensche dog die zonder belastingpenning te Amsterdam op straat liep, was ten koste van een halven meter worst naar het politie bureau van de 4e sectie getroond. Toen de hond, een reus or.der zijn broederen, in het bureau begon te merken, dat men hem wilde opsluiten, wist hij zich met een sprong uit de gevaarlijke plaats te verwijderen en was reeds ver weg, alvorens de twee door hem omvergeworpen politiedienaren weer op de beenen stonden. Bij het eeuwfeest der Zondagsscholen, den 30sten dezer, in het krystallen-paleis te Londen, zal de Lon- densche schoolraad op al zijn scholen vaccantie gevsn. In de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Staten van Amerika is het verboden het laatste werk van Emile Zola, Nana, op den openbaren weg te verkoopen Dat is een goede daad Daar is over het algemeen onder de zonen van het machtige Albion een besliste afkeer van den lichtzin- nigen geest die zich in sommige landen, o.a. in Frank rijk en Duitschland openbaart. De geest die met den godsdienst den spot drijft, Gods geboden opzettelijk verwerpt, vrijheid en losbandigheid tot woorden van eenerlei beteekenis maakt, vindt in Engeland geen bodem. Dit openbaart zich bij iedere gelegenheid, zoo o. a. bij de verkiezing van het nieuw gekozen Parle mentslid Baccleugh, zoo ook bij de verkiezing van een lid voor het Hoogerhuis uit den Schotschen adel, zoo ook nu weder bij de benoeming van den heer Challemel-Lacour tot Fransch gezant te Londen. On gelukkig, was de man, die ditmaal den strijd aanbond tegen dezen al te ijverigen vrijheidsheld een Iersch clericaal, een obstructionist, d. i. iemand die zooveel mogelijk zijn best doet om het Parlement werkeloos te doen zijn, en daartoe ten allen tijde en onder alle regeeringen allerlei struikelblokken opzoekt en in den weg legt. Thans is hij onder het gelach van de leden van het Parlement de vergadering uitgeloopen. O'Donnell had in betrekking tot dien gezant eenige vra gen op zijn hart die hij der regeering wilde voorleggen. De voorzitter van het Lagerhuis achtte echter sommi ge dier vragen ongepast en wilde niet toelaten dat O'Donnele ze ontwikkelde. De Ier praatte wat tegen, maar liep eindelijk zonder de vragen kwijt geworden te zijn de zaal uit. Woensdag hebben de leden der Berlijnsche conferentie hun eerste vergadering gehouden en daarna bij Bis marck gedineerd. Gisteren konden zij niet vergaderen, omdat zij de uitreiking der prijzen op de visscherij- tentoonstelling bijwonen en daarna bij den keizer dineeren moeten. Heden komen de aan de gevolmach tigden toegevoegde adviseurs bijeen en morgen wordt de tweede zitting der conferentie gehouden. Er is besloten, dat omtrent het behandelde de strengste geheimhouding zal worden in acht genomen. De koning van Griekenland, die Engeland bezoekt en waarschijnlijk zijne reis ook door ons land maken zal wordt met beleefdheden overlaten. Dezer dagen werd hem het eere-burgerschap der City verleend en bij deze gelegenheid wedijverden de prins van Wales en Gladstone in betuigingen van sympathie voor den Griekschen Koning en zijn volk. De Belgen hebben, »adat de liberalen deze week nog een kleine winst hebben behaald bij de herstem mingen, een speldje bij het gehaspel gestoken. Ze gaan zich nu geheel aan de onafhankelijkheidsfeesten wijden. De vorstelijke familie opende onder algemeen gejuich des volks de nijverheidstentoonstelling. Een lange lijst van feestelijkheden wacht dit jaar het Bel gische voik in zijne hoofdstad. UIT AMERIKA. Scholen, welvaart en regeering. Een onzer landgcnooten in Virginia wonende, schreef naar zijn oud vaderland het volgende Tot bestrijding der kosten van het onderwijs wordt het bedrag van ieder die in de plaatselijke belasting aangeslagen is met 3/i„ pet- verhoogd. Het schoolge bouw, dat drie jaar geleden opgetrokken is en het oude heeft vervangen, is uit vrijwillige bijdragen met een subsidie uit de gemeentekas tot stand gekomen, het is ruim en wel ingericht. De eerste onderwijzer, die tevens de directeur is, genie: voor elke maand onderwijs 50 doll, salaris de lessen beginnen in den regel met half september, eindigende half mei. Het salaris is volgens de amerikaansche opvatting van geldswaarde niet hoog voor den hoofdonderwijzer, terwijl de overige bezoldigingen trapsgewijze afdalen, als ik wel onderricht ben, tot 25 doll, per maand. In dit district is de predikant van de presbyteriaansche gemeente superintendent over de scholen, waarvoor hij een honorarium geniet van 200 a 250 doll, per jaar. Er is echter geen sprake van godsdienstig onderwijs in de scholende kinderen genieten zulks in de zondagsscholen, die op de zondagen, een paar uur voor de kerkdiensten beginnen, geopend zijn en bijna zonder uitzonderingen bezocht worden. Behalve de publieke school zijn er nog enkele privaatscholen, waaronder een voor meisjes en een voor jongens en nog een paar voor jongere kinderen. //Door de couranten en de bewegingen in de ame rikaansche effecten zal het u niet ontgaan zijn, dat er eene algemeene verbetering gekomen is in de indus- trieele en commercieele aangelegenheden, hier bestem peld met de benaming van //boom" of ook booming times", en ofschoon ik geen man van zaken ben, heeft die boom mij eenigzins begunstigd, nl. nu om streeks 87a jaar geleden, had ik in deze plaats een woonhuis met aangelegen grond aangekocht, waarop nog een huis stond van minder gehalteik betaalde daarvoor 4000 doll, in het geheel. LI. October ver kocht ik het hoofdgebouw met betrekkelijk weinig grond voor 4900 doll,; als ik nu het overige op een matigen prijs taxeer, dan kan ik rekenen bij dien verkoop 2500 doll, winst gemaakt te hebben. Ik was recht in mijn schik, want het hollandsch spreekwoord huizen zijn kruizen, is ook hier van toepassing, het welk ik in ruime mate, gedurende die 37a jaar tijd, ondervonden heb. Intusschen »kan ik mijn lust om huizen te. bouwen niet onderdrukken, en heb daaraan veel van mijn tijd opgeofferd en er betrekkelijk nog al eenig kapitaal ingestoken, gedurende den tijd dat ik hier woonachtig ben. De toekomst zal echter moeten bewijzen of ik op een voordeelig gebied werkzaam ben geweest. Want het buitenkansje, waarvan ik melding maakte, is ook op verre na hier niet als regel aan te nemen. //Op politiek gebied, met het oog op de aanstaande verkiezing van een president, zijn de kampioenen reeds in het strijdperk getreden. Ik geloof dat het warm zal toegaan, want de amerikaansche politieke voor vechters bewegen hemel en aarde voor de partij die de hunne is. Als dat alles plaats heeft zonder beoo ging van eigenbelang, dan zeg ik dat er geen vader landslievender natie bestaat dan de amerikaansche, maar er blijft bij mij altijd een groote mate van twijfel bestaan op dat punt. De Amerikanen doen veel om naam te maken, maar nog meer voor de dollars. Zuid-Bevelamischc Brieven. z/Jutta cerif lopidera, non bis sed saepe cadendo." 1) Met vreugde moet het begroet worden als er door de overheid wat, al is het ook maar weinig, gedaan wordt ter beteugeling van het euvel dat dag aan dag slachtoffers maakt. Eere wien ecre toekomt. Dankbaar zijn wij den Minister van Binnenlandscbe zaken, dat hij de gemeentebesturen aangeschreven heeft te zorgen, dat de heeren die met den her*,k van maten en gewichten briasi waren, een lokaal tot hunne be schikking zouden hebben, waarin geen sterke drank wordt verkocht. Gelijk bekend is, geschiedt dit tot nogtoe onverhinderd in de berbergen. Menig nering doende moet bij die gelegenheid geruimen tijd wachten voordat de ijker hem helpen kan, en was zoo wel half genoodzaakt wat te verteren in de gelagkamer. Volgens de circulaire van den minister moet daaraan een einde worden gemaakt. Het is al erg genoeg dat op de meeste dorpen van Zuid-Beveland zoowel als elders de herberg te gelijk als raadhuis gebruikt wordt. Bij het sluiten van huwelijken werkt dit aller verder felijkst, met roode aangezichten kan men meestal de bruiloftsgasten uit de herberg zien komen. Mij dunkt gemeentehuis en herberg, hooren niet bij elkander. Het zou zeker beter zijn geweest indien het geld dat op vele' gemeenten besteed is om ziekenhuizen te bouwen die meestal leeg staan, gebruikt ware om een behoorlijk lokaal te zetten waar de raad vergade ren kon, waarin getrouwd werd enz. Maar dit daar gelaten. Wij juichen den maatregel van den minister in zake den herijk toe, als een stap in de goede richting. Zeer te laken zijn daarom zulke gemeentebesturen die zich fan de ministerieele aanschrijving niets aan getrokken hebben. Wij weten van twee gemeenten nl. 's-Gravenpolder en Ellewoutsdijk dat aldaar de herijk toch in een van de lokalen van een der herbergen dier gemeente heeft plaats gehad. Wij gelooven dat vple gemeentebesturen in ons eiland in gelijke mate nalatig zijn geweest. Is dan het vinden van een lokaal buiten een her berg zoo moeilijk Ti, Wij gelooven het niet. Het volgen van c, c gewoonte is een onnoodig op kosten jagen van de neringdoenden, en een bevorderen van het gebruik van sterke dranken. Gelegenheid geeri genegenheid. Wij hopen evenwel dat de minister op den inge slagen weg zal voortgaan en dat tegeustrevende of lakse gemeentebesturen tot hun plicht zullen gebracht worden. Wellicht brengt de wet ter beteugeling van het misbruik van sterke dranken ook hierin verbete ring. Wenschelijk ware het ook dat verboden werd dat ontvangers der rijksbelastingen zitting hielden in ge lagkamers van herbergen, gelijk thans helaas overal geschiedt. Geloof mij, t. t. Q. N. BESTRIJDING VAN BET MISBRUIK VAN STERKEN DRANK. Waarde Redacteur! Dat de sterke drank een kanker is die aan ons volksgeluk knaagt, is reeds zoovele malen gezegd dat men haast moede wordt het te herhalen. Toch moet het telkens herhaald worden, gedachtig aan de spreuk 1) yEen droppel water holt zelfs een steen uit, niet door eenmaal, maar door dikwijls te vallen." Graanmarkten enz. Middelburg, 17 Juni 1880 De kleine aanbieding be stond heden weder hoofdzakelijk uit Tarwe, die in puike kwaliteit tot ruim vorige prijzen eenige vraag voor verzending genoot, en is daarvoor betaald f 10.50 a f 10.75 en en enkeld nog iets daarboven, mindere soor ten onbegeerd. Zomergerst is f5.25 a f5.50 en Wintergerst f6. a f 6.25 te noteeren. Witte Boonen f 12. a f 14. Bruine Boonen f 13. af 16. Paarde Boonen f 8.50. Overige artikelen niet getoond. Yersche boter f 0.85 a f 0.95 eieren per 100 stuks f 3.20. Prijzen ran Eflecten. Amsterdam, 17 Juni 1880. Ne.derl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 65'/a dito dito dito 4 78-74 dito dito dito 3 y 10P/4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 1027* Rusland Obligatiën 1798/1815 5 987< Certilic. Inscr. 5e serie 1854 5 597; Dito dito 6e serie. 1855 5 823/s Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 957a ditoL. 100 1872 5 907, dito L. 100 18735 9074 dito 1877 dito5 9ól/s dito leening 1867—69 5 777s Loten 18645 146 Loten 1866 5 H 142 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1377a Oblig. dito5 933/4 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 r S85/s dito dito Charkow Azow5 9072 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 ,88 Aand. Baltische spoorweg 3 5574 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 52 Ween en. dito dito 5 7974

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3