lerlï, ,§iItcroI en lending. GEMENGDE BERICHTEN. bereiken, maar met al de honderden zich daarop be vindende menschen in de diepte zou verzinken, zoo- dra de vlammen het hout zouden vernield hebben. Hij offerde zich voor zijn medemenschen op. Schoon de vlammen hem meer en meer naderden, allengs de ituurstoel aantastten waarop hij zich bevond, eindelijk ook zijn kleederen in brand deden gaan hij bleef trouw op zijn post. Eindelijk vlamden zijn kleeren, toch hield hij zijn verkooleude handen aan het roer geklemd, om het brandend schip toch zijn koers niet te doen verlaten, en hij bereikte zijn oogmerk. Het ichip waarvan de voorsteven nog gaaf was, bereikte het strand, maar de schok die het ondervond toen het met het strand in aanraking kwam, deed den braven Stuurman, reeds halt verkoold in de onder hem woe dende vlammen storten De overigen waren gered ten koste van een haar Wederga niet hebbende zelfsopoffering van den stuurman. Dezer dagen had in Nederland eene zelfopoffering plaats die aan dat voorval herinnerde. Toen voor eenige dagen de machinist Van Opstal die den treio geleidde aan welken het ongeluk overkwam, dat hij door een verkeerd gestelden wissel op een draaischijf en over deze in een diepte terecht kwam, het ongeluk zag naderen, gelastte hij den stoker zich te redden, wat deze deed. Ofschoon ook hier het Ongeluk te voorkomen was, bleef Van Opstal op de de locomotief. Hij had zelf kunnen doen wat hij aan den stoker gelastte en zich kunnen redden maar hij bleef op zijn post Al zijne krachten spande hij in om te remmen en tevens door contra-stoom te geven, de vaart van den trein zooveel mogelijk te stuiten. Dit gelukte ook hem iu zooverre dat slechts éene dame licht gekwetst werd. De overige passagiers waren gered maar vV. Vschen de omgestorte locomotief en den tender vond T/LLbi.het verpletterde, half verkooldelijk van den braven Van Opstal. Hij had iijn leven kunnen redden ten koste van het leven der passagiers, hij keerde het om, en redde de passagiers ten koste van zijn leven Eere de nagedachtenis van dezen man Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Wij twijfelen niet of er zal goed en afdoend voor hen gezorgd icorden. (N. G. C De N. R. Ct. wijst op een voor onze provincie, en in 't algemeen voor ons land, belangrijk werk. Zelandia illustrata, het belangrijkste werk der boe kerij van het Zeeuwsche Genootschap, waarvan Henri Havard in la HoUande Pittoresque, bij zijn bezoek aan het Museum van dat Genootschap, zoo gunstig getuigenis gaf, is dezer dagen voltooid. De beschrijving van deze kostbare verzameling kaarten, portretten, pla ten, enz., door den heer Nagtglas, mag met blijdschap en waardeering worden begroet. Was het eerste deel, dat, behalve algemeene kaarten, natuurlijke historie, edele geslachten, historie en his torieschrijvers en staatsregeering van Zeeland, Middel burg, Zierikzee, Goes en Tholen, Vlissingen, Veere en Walcheren omvat, bewerkt door mr. M. F. Lantsheer en Nagtglas laatstgenoemde wijdde na '74, toen eerstgenoemde als lid van den Hoogen Raad naar Den Haag vertrok (sedert overleden, 6 September'77) al zijne krachten aan de bewerking van Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen, Staats-Vlaanderen, Som- melsdijk en de gedemembreerde landen van Zeeland en buitenlandsche volksplantingen der Zeeuwen. Voorts werd liet werk verrijkt met uitvoerige alphabetische registers van zaken en personen, terwijl eindelijk in eene hoogst belangrijke voorrede de heer Nagtglas een en ander uit de geschiedenis der verzameling van de meer dan drieduizend kaarten en prenten ten beste geeft. Van den oorprong van dit werk valt het volgende te melden Het was mr. Jacob van Citters Caspersz (1702-1792) die omstreeks het midden der voorgaande eeuw als burgemeester van St. Laurens op Walcheren, op het kasteel Popkensburg, den grondslag legde door zijn Verzameling portretten, later door zijnen zoon met kaarten en teekeningen vermeerderd, en in 1782 met de af- deeling „Zeeland" uit den grooteu atlas der zeven Vereeoigde Provinciën, die te Amsterdam werd ver kocht en afkomstig was van Hendrik Busserus (1701 1781). Van Citters bracht na jaren van onverpoosden arbeid eene verzameling bijeen in 1863 werd zij het eigendom van het Zeeuwsch Genootschap zóó uit gebreid en voortreffelijk, dat onze deskundige Frederik Muller verklaren kon, „dat zij alles verre achter zich liet, wat hij elders van dergelijken aard hadgezien." Jaren arbeids legde de heer Nagtglas aan hare beschrijving ten koste, daarbij gebruikmakende van een tal van kleine bij zonderheden in handschriften of boeken als vondelin gen" verspreid, bijzonderheden, die, van groot gewicht bij alle historisch onderzoek, de schijnbaar onbeteeke- nende rondsels gelijken, welke in waarheid het groote raderwerk van Staats- of stadsbestuur in beweging hebben gebracht. Droog moge in vele opzichten zulk een werk van studie zijn, maar wij zeggen met een onzer bekwaamste mannen op dit gebied en het zij voor den heer Nagtglas de grootste voldoening /,het verleden te zien leven, de sleutels te vinden tot ,zverklaring van vèel in het heden, de wetten na te //speuren, die opkomst, bloei en verval der mensche- z/lijke dingen regeeren, eu er veel uit te leeren dat //waarschuwt, bestuurt en bemoedigthoe aantrekkelijk ,/en schoon is dat!" Den Gebroeders Altorffer alle hulde voor de keu rige uitvoering van het geheele werk (N. R. Ct.) Het reglement op het jagen en sleepen op het kanaal door Zuid-Beveland is door den minister van water staat in dienzin gewijzigd, dat voortaan ieder die paarden of sleepbooten bezit, vrij is om schepen te sleepen op zoodanige voorwaarden als partijen verkiezen te bedingen. Het voor drie jaren aan de van rijkswege gesubsidieerde aannemers verleende monopolie houdt dus op, eu zulks op voorstel der directie van den tegeDwoordigen sleepdienst zelve, die daarentegen voor zich de afschaffing van eenige^voor haar belemmerende voorwaarden bedongen heeft. {M. C.) Grocde, 7 Juni. De tentoonstelling van landbouw en veeteelt, heden hier gehouden, kan goed geslaagd heeten. Begunstigd door schoon zomerweder, is zij door vele vreemdelingen bezocht. Jammer maar dat de heeren die de feestelijkheden hebben doorgedreven de aanlei- dende oorzaak zijn geworden dat vele honderden men schen zich beestachtig hebben aangesteld. Gelukkig dat het viervoetige beestiaal toen reeds vertrokken was. Het zou zich over de menschen geschaamd hebben. Zoo leidt veredeling van het beestenras dik wijls tot verdierlijking van het menschenras. Helaas dat ook hier weer het woord der H. S. bewaarheid wordtZich uitgevende voor wijzen, zijn zij dwazen geworden. Sluis, 17 Juni. Bij de herstemming tusschen 8 personen voor 4 leden van den Raad der nieuwe ge meente Sluis zijn uitgebracht 99 geldige stemmen. Gekozen zijn de heeren J, De Bruijne met 58, J. De Bruijne-Brevet met 56, K. F. Koksma met 50, en L. A. Croin met 48 stemmen. Zelden wordt het kiesrecht zoo op prijs gesteld als ditmaal. Het gold den strijd tusschen Protestanten en Roomsch-Katholieken. Zelandia had in zijn jongste nommer een heftig artikeltje geplaatst, dat velen naar de stembus jaagde. De uitslag was dat alle gekozenen Protestanten zijn. Onder de met medailles bekroonde inzenders op de Berlijnsclié Internationale Visschet ij-tentoonstelling komt ook voor de Koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen met een zilveren medaille, de heer J. Dorst te Bergen-op-Zoom met een bronzen medaille, en de Maatschappij tot bevordering van Oestercultuur te Bergen-op-Zoom met een gouden medaille. Dr. J. Koster te Vrouwepolder heeft voor het beroep naar Biervliet bedankt. Bedankt voor het beroep bij de N. H. G. te Oud-Vossemeer door ds. Lion Cachet, laatst predikant te Villersdorp (Zuid-Afrika), thans te Haarlem. Bij de Chr. Ger. Kerk te Apeldoorn, staat op het tweetal Ds. Dieremanse, te Ter Neuzen. Dr. C. C. Schot te Aagtekerke heeft op de on langs verschenen brochure van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, getiteld„het verzet des Kerkeraads bij de aannemingen" eenige kritische aanmerkingen gemaakt, en die voor 25 ets. verkrijgbaar gesteld bij den boek handel. Voor hen die belanghebbenden of belangstellenden zijn in den toestand der niet onaanzienlijke N. H. G. in Zeelands hoofdstad, zal deze brochure mede bijdragen om het licht te verspreiden dat tot juist en met ken nis van zaken oordeelen onmisbaar is. Hoor beide partijen! Het gerucht, voor korten tijd verspreid, later tegengesproken, dat dr. Bronsveld een college zou openen voor studenten in de theologie blijkt waar te zijn geweest. Sinds eenige weken toch geeft ge noemde predikant onderwijs in de dogmatiek en prac tica aan eeu, naar wij vernemen, talrijk en belang stellend gehoor, zegt het TJtrechtsch Dagbladdat het weten Kan. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, bij arrest van gisteren, het vonnis der rechtbank te Dord» recht, gewezen in de zaak van den Chr. Geref. predikant S. te Gorinchem, omdat het niet voldoende met redenen was omk'eed, vernietigd, maar den beklaagde toch schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde be- leedigin^-, en hem veroordeeld in eene geldboete van f25 of subs, gevangenisstraf van 5 dagen. Van bevoegde zijde worden ons welwillend eenige inlichtingen verstrekt, betreffende het op verzoek van den vader, door de politie weghalen van een kind, waarvan in ons vorig nommer sprake was. In 1879 overleed de vrouw van den metselaar M. De zuster der overledene nam tijdelijk een der kin deren, een meisje van 6 jaren ter verzorging mede. Na het hertrouwen van den vader, bleven zijne pogin gen om het kind terug te krijgen vruchteloos, totdat de justitie woensdag het kind deed halen. Het jongetje, waarvan in ons vorig nommer sprake was, is nog steeds bij dezelfde pleegouders. Dezer dagen heeft zich te Vlissingen eu te Mid delburg eene vereenigde commissie gevormd, met het doel om een gedenkteeken te stichten ter nagedachtenis van Elisabeth WolffDeken, onze beroemde schrijfster uit het laatst der voorgaande eeuw. De commissie bestaat uit de heeren De Stoppelaar, F. Nagtglas, Pisuisse, Luti en Altorffer (gekozen door het bestuur van het Zeeuwsche genootschap,) en de heeren A. Smit, P. Forbes Wells, Th. Van Uije Pie- terse, mr. Van der Bilt en Johs. Dyserink te Vlissingen. Men meldt ons, dat te Vlissingen, op zekere fabriek eene machine uitgevonden is, welke in vijf minuten aan een liberaal kandidaat een paar honderd met zijn naam ingevulde stembriefjes bezorgt. De sa menstelling is zeer vindingrijk. Men drukt op een knop en de kiezers komen te voorschijn. Op een tweede en de stembiljetten verschijnen. Op een derde en ze zijn ingevuld. Bijna als van zelf worden ze ter be stemder plaatse ingeleverd. Ook dit zou door de ma chine kunnen geschieden, doch om de vrijheid der stemming niet te beperken, brengen de kiezers ze zeiven naar het stembureau. Men denkt er over, nog eene verbetering aan te brengen, waardoor ook niet-liberaU kiezers hunne biïletten ingevuld krijgen met den liberalen naam. Recht door Zee.) Van een schoenmaker te Veere zijn Zondag drie rijksdaalders medegenomen. Tot nog toe zijn ze niet teruggebracht, en de justitie heeft den bezitter nog niet kunnen vinden. Reizende muz'kanten te Aardenburg verlangden rijksdaalders van 1852 te bezitten. Ongevraagd en ongeweigerd namen ze er een twintigtal mede. De politie was echter van meening dat zoodanige liefde voor oude muntstukken zich wat krachtig uitte, en arresteerde de familie even over de grenzen. Heerscht er tegenwoordig beter toezicht in ons leger of gaat de zedelijkheid achteruit? We gelooven liefst het eerste. Herhaaldelijk wordt bericht thans weder voor de derde maal in 14 dagen uit Bergen-op-Zoom dat soldaten of huzaren met een briefje van ontslag uit de gelederen worden weggezonden. Dat zulke zedebedervers, meestal slachtoffers van den drankduivel, die door geen straf meer van het slechte pad meer terug te brengen zijn, als lijdende aan eene „besmettelijke ziekteworden weggezonden, zal zeker medestrekken tot verhooging van het peil der moraliteit van ons leger, en meer helpen tot het over winnen van afkeer tegen den „dienst" dan de mooiste redevoeringen over opoffering, vaderlandsliefde enz. Eén weerbericht dat zomers dagelijks dienst kan doen men behoeft slechts het leesteeken te verplaatsen. Mooi weerwordt verwacht regen. Mooi weer wordt verwacht; regen. {Arnh Cour.) Blijkens eene bekendmaking van den burgemees ter der gemeenten Roosendaal en Nispen, zijn gedurende de week van 6 tot en met 12 Juni in die gemeente aangegeven als aangetast door pokken 10 en overleden aan pokken 3 personen. Naar de N. Br. en Oost. Cour. verneemt, zou zich in een te Breda liggend vaartuig, dat van Roosendaal gekomen is, een geval van pokziekte hebben voorge daan. Ook de Bred. Cour. zegt, dat haar van zeer vertrouwbare zijde medegedeeld is, dat te Breda Woens dag een geval van pokken werd geconstateerd, en wel

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2