fiHRISlKLIJI-aiSTORISGH BLAD. Middelburg, 18 Juni 1880. Saterdag- 19 Juni. 1890. Verschijnt el Ice ti Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie iiaandbn francof 1,50. Enkele - 0,05. Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N TE MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 ïgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Een overmatigen ijver toonen heeren geneeskundigen bij de pokken-epidemie die zich hier en daar in som mige onzer gemeenten begint te openbaren. Niet tevreden met eene wet die alle schoolgaande kinderen tot vaccinatie verplicht, is men het blijkbaar onder heeren geneeskundigeu nog niet eens hoe dikwijls wel revac- cinatie moet toegepast worden. Liefst zoo dikwijls mogelijk. Daar zijn er blijkbaar die het niet te veel zouden v;-»den indien jaarlijks de arm aan de bewer- kiug met bet lancet werd onderworpen. Voor zooverre liefde tot het vak, en geloof in de wetenschap, de doctoren voor hunne practijk doet pleiten is daarin niets afkeurenswaardigs. Ieder voor het zijne. Maar als bladen, gelijk onlangs de N. R. C. gaan beweren dat nu de mensch leven en gezondheid in handen heeft en als autoriteiten als de Commissa ris des Konings in Zeeland tusschenbeide treden, ten einde een wensch van den Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht kracht bij te zetten, dan schijnt overdreven vertrouwen zoodanig door de plooien van den wetenschap pel ijken mantel, dat zoo ver gedreven ijver het tegendeel van eene recommandatie wordt. In het schrijven van den commissaris des Konings komt o. a. ook dit voor „Teneinde het mogelijk te maken vele persone.u te revaceineeren, dringt de inspecteur er op aan dat de geneesheer zorge steeds een gezond kind met een tiental vaccinepuisten beschikbaar te hebben, om van arm op arm te kunnen vaccineeren. De stof toch, die men van de bureaux ontvangt, is slechts voor een enkel kind voldoende, hetgeen bij de groote aanvraag niet wel anders mogelijk is. Bij dreigende epidemie bestaat er geen bezwaar, zeer jonge kinde ren, zelfs van een paar wekèn oud, zoo ze gezond zijn, in te enten." Kinderen zijn toch geen kalveren, zegt terecht het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat men zoo maar bevelen kan kinderen met vaccinepuisten voor heeren doctoren in gereedheid te moeten houden. Indien (le resultaten der wetenschap eens in even redigheid waren met de aanmatiging die zij zich verloorlooft Een wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterJcm drankwerd ook door ons gewenscht. We juchen dan ook van ganscher harte een eersten stap, door de regeering op dien weg gezet toe, al lijkt ons die eerste stap ook al te bescheiden. Belangrijke verhooging van den accijns op het ge distilleerd, en het alzoo duurder worden van het ellendige vocht, en het onverbiddelijk zedelijk straffen van allen die den drank onder 't gemakkelijk bereik van ons volk brengen, hadden we gaarne in 't ontwerp gezien. In een correspondentie uit Rotterdam wordt, in vers band met een voorstel tot het verkorten der kermi- aldaar, onze aandacht gevestigd op het volgende niet onbelangrijke feit In verband met het thans bij de staten-generaal aanhangige wetsontwerp tegen het misbruik van ster ken drank, is de kwestie der kermis een meuwe phase ingetreden. De kermis toch brengt mede, dat de drankneringen tijdelijk aanmerkelijk vermeerderd worden. Men ziet dan allerlei localiteiten en ge timmerten ingericht als geïmproviseerde drank winkels, en dat niet alleen, maar ook in de verschillende tenten en zelfs tegenwoordig in de pof fertjeskramen wordt sterke drank verkocht. Natuur lijk voor de lagere klasse bestaat het kermisgenot hoofdzakelijk in het inzwelgen van groote hoeveelheden bedwelmende dranken, en geen publieke vermakelijk heid kan bijgewoond, geen versnapering gebruikt wor den, of de jenever moet erbij komen Welnu, de in gediende wet wil beperking van het aantal drank winkels, en wanneer eene gemeentelijke verordening, overeenkomstig de bepalingen dezer wet, een vast getal dezer neringen zal hebben bepaald, dan zullen al die extra-gelegenheden om zich jenever aan te schaffen, welke de kermis te voorschijn roept, ongeoorloofd zijn, Daarmede zal dan van zelf voor het gros van het publiek het meest aantrekkelijke van de kermis ver vallen. De najaars-examens tot verkrijging van acten voor hef lager onderwijs zullen, met het oog op de invoe ring der nieuwe wet met 1 November a., een maand vroeger dan gewoonlijk plaats hebben, dus in September. Voor Juli zullen voorschriften omtrent den bouw en de inrichting van scholen voor lager onderwijs worden vastgesteld. Dat het bekende rapport der staatscommissie daarbij niet tot grondslag is aangenomen, behoeft wel geene vtrmelding. De vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs heeft zich. bij adres tot de re geering gewend, waarbij zij den wensch uitspreekt, dat aan een of meer der rijksuniversiteiten leerstoelen worden opgericht voor het onderwijs in de vreemde talen, die aan de hoogere burgerscholen worden onder wezen, en voorts dat eenige rijksbeurzen worden ge sticht voor het volgen der lessen, alsook om daarna in vreemde landen die studiën te kunnen voortzetten. Waar de staat toch. al voor aangesproken wordt! Eene inrichting om leeraars voor 't M. O. te vormen, ont brak tot nog toe. De staat is immers rijk De schat kist is immers overvolWelaan eenige professoren gesalarieerd, wat beurzen gevuld ten dienste van toe komstige leeraren, eenige duizenden per jaar op de begrooting, (die men toch hoe langer hoe grooter maakt) uitgetrokken voor reizen naar en verblijf in het buitenland en de staat bevoorrecht nog meer hare welgezeten bedeelden. De regeering moet immers voor alles, zorgen 1 Mr. A. F. X. Luyben, lid der Tweede Kamer, af gevaardigd door het district 's Hertogenbosch, zou zich, door de aanneming van eene rechterlijke betrekking op 6 Juli a. aan eene herkiezing moeten onderwerken. Genoemde heer wenscht echter niet meer in aan merking te komen. De heer J. Voorhoeve te Rotterdam heeft een goed werk verricht.' Men weet dat weldra de beraadslagingen in den Rotterdamschen gemeenteraad zulLn worden voortgezet over het voorstel van een der leden, tot het instellen van een onderzoek naar de grieven van een deel der ingezetenen betreffende het lager onderwijs. Bij het begin der discussie werd door de voorstan ders van het openbaar onderwijs weder de gewone tactiek te baat genomen. Men speelde den onkundige. Welke zijn uwe grieven Zijn de lokalen te kostbaar, de onderwijzers te talrijk, de tractementen te hoog? Deze en dergelijke vragen werden gedaan. De heer Voorhoeve zegt thans in een nieuw adres aan den Raad kort en goed, wij meenen dat er door de ouders een te laag schoolgeld wordt betaald,, en dat het openbaar onderwijs te kostbaar is ingericht. Ik heb reeds herinnerd dat de uitgaven voor het Openbaar Onderwijs, na aftrek der te. innen school» gelden, die in 1870 f 167,200 bedroegen, voor I860 zijn bepaald op f 435,003 en zulks behalve de sommen ia die jaren bestemd voor het bouwen van nieuwe scb lokalen. Deze uitgaven werden dus in 10 jaren bijna %a,!oöx. duhbeld, terwijl de bevolking in dat tijJVak slechte klom van 118,847 lot 147,082 ziele^ - Nu ligt het toch wel voor de hind om te onderzoe» ken, waaraan het kolossale toenemen dier uitgaven is toe te schrijven en of er geen middelen kunnen wor» den aan0ewend om deze te verminderen. De leerlingen der Hoogere Burgerscholen kosten aan de gemeente f 272 per leerling en de ouders betalen slechts f 58. Nu bestaan er in onze stad verschillends Bijzondere Scholen van meer uitgebreid lager onder» wij9, waarop de ouders betalen van f 100 tot f200 per leerling 'sjaars. Onder deze scholen zijn. er zeker, dis veilig op ééne lijn kunnen gesteld worden met de Hoogere Burgerscholen. Als bewijs daarvan kan strek ken dat er ouders zijn, voorstanders van het Openbaar Onderwijs, waaronder ook leden van den Raad, dis aan een of meer dier scholen de voorkeur gaven, en nog geven, boven de Hoogere Burgerscholen. Nu mag het daarom toch inderdaad nuttig, ja noodzakelijk ge» noemd worden, dat onderzocht worde of aan de ouders der leerlingen van de Hoogere Burgerscholen geen boo» ger schoolgeld kan worden opgelegd dan f 58, terwijl andere f 100 a f 200 betalen, en of de uitgaven voor de Hoogere Burgerscholen niet kunnen verminderd worden, daar die f 272 per leerling kosten, behalve de huurwaarde der gebouwen, terwijl andere inrichtingen in het geheel slechts f 100 a f 200 in rekening brengen, De hoofdcommissie voor het gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin Sophia heeft gisteren het ge bouw te Scheveningen, onlangs door ons beschreven, aan het bestuur der Sophia-stichting overgedragen. Gisteren, den geboortedag der overleden Vorstin, is dis stichting in alle eenvoudigheid ingewijd. Na viermalen gestemd en herstemd te hebben kon de gemeenteraad van Amsterdam maar tot geene be slissing komen in zake de benoeming van een hoog-» leeraar in het strafrecht aan de Amsterdamsche Uni versiteit. Eindelijk werd een professor, mr. G. A. van Hamel, met het lot benoemd Wij herinneren ons in der tijd eens gelezen te heb ben van een schip met honderden landverhuizers, dat op een nog slechts korten afstand van de kust van Amerika in brand ge. Akte. Docr de groote snelheid, waarmede het landwaari stoomde sloegen de vlammen alle naar het achterschip. De bemanning en passa giers hoopten zich op den voorsteven op een. Alleen de stuurman bleef achter aan het roer. Hij wist dat, wanneer het schip niet de juiste, kortst mogelijke koers hield, het de nabijzijnde kust niet meer zoq

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1