GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. rijke gelukwenschen aangeboden door den burge meester, kerkeraads- en gemeenteleden, deputatiën van commissiën waarvan de jubilaris deel uitmaakt en vele andere belangstellenden. Onderscheidene dezer felicitatiën gingen van de aanbieding van prachtige gouden, zilveren en andere stoffelijke blijken van vereering vergezeld. Volgens het Vaderland heeft de jubilaris van zijne gemeente een gift van ruim elfduizend gulden ge kregen, als grondslag van een. fonds voor een 4de christelijke gemeenteschool, die den naam van Jacob J/oZZ-school zal dragen. Landbouw. De landbouw-Courant bevat eenige bijzonderheden uit het leven van den onlangs te Wiesbaden overleden en te Wilhelminadorp begraveD heer I. G. J. van den Bosch, waaraan we bet volgende ontleenen Veelzijdig waren de werkzaamheden van den thans overledene, van den man, die groote begaafdheden paarde aan een ruimen blik, aan groote volharding, aan wilskracht, aan een zeer zelfstandig karakter en een krachtigen geest. Zijn vader had de grondslagen voor de groote land- bouw-onderneming van den Wilhelminapolder in Oost- Beveland gelegd, waarop hij krachtig voortbouwde en Waarvan wij slechts enkele zaken hier kunnen aan stippen. Hij voerde een rationeel en verbeterd landbouw- stelsel in wisselbouw volgens eene vaste vruchtop volging op de klei, en eene andere rotatie op de Zandgronden. Verbetering van den veestapel en vermeerdering der dierlijke voortbrengselen ging daarmede gepaard. In 1839 kocht hij de eerste volbloed Leycest^m_ _wen ter verbetering van het iglandgg1* r~s en wej iet et-a9! in tet Baden, daarna in Engeland. Gedurende 1843 bracht hij een uitvoerig rapport aan de commissie voor landbouw in Zeeland uit* Waarin hij de wenschelijkheid betoogde van de invoe ring in die provincie van het volbloed Durham- of Shorthorn-ras. De kennisneming van dit verslag had tengevolge, dat hij in 1844 naar Engeland ging, om daar voor de genoemde commissie zes Shorthorn-stieren te koo- pen, die in verschillende gedeelten van Zeeland werden gestationeerd. Vau dien tijd dagteekent de verbeterde en schoone veestapel in den Wilhelminapolder, die nog altijd door volbloed Shorthorn-stieren wordt gekruist. Van zijne gekruiste Leycester-scbapen vormde hij eene constante soort, naar zijn voornaam het „Imans- ras" genoemd en waarvan de springrammen nog altijd door het geheele land worden verkocht. In 1844 nam de overledene de eerste proeven met het droogleggen, maar in 1852 begon hij voorgoed met de drainage door gebakken buizen en met hoofd kanalen, en zette dit jaarlijks voort. Zoo als aan alles, besteedde bij ook aan de drainage de grootste zorg en ging ook daarbij met volharding en volgens vaste beginselen te werk. De toeneming der vruchtbaarheid van den Wilhelminapolder is niet het minst aan deze uitmuntende drooglegging te danken. Vele verbeterde werktuigen werden door hem, na eigen aanschouwing op zijn landbouw-reizen in En geland, in den polder ingevoerd, waarbij onder ande ren in 1856 de groote zaai werktuigen en paarden- 8choffel van Hornsby. In Mei 1864 legde hij zijne betrekking na vijftig jarigen dienst neder en werd door zijn tweeden zoon, den heer G. J. van den Bosch, den tegenwoordigen beheerder van den polder, opgevolgd. Hij was steeds een voorstander van vooruitgang en vooral ijverde hij voor vrijen handel en voor oprui ming van alle hinderpalen, die de ontwikkeling van den landbouw in den weg stonden. In het bijzonder Streefde bij naar af koopbaarstelling der tienden en naar wijziging der jachtwet, die hem een doorn in bet oog waren en die hij meende, dat in deze eeuw niet meer thuis behoorden. Een hem aangeboden candidatuur voor de Eerste Kamer werd door hem niet aangenomen, maar hij bad lange jaren zitting als lid van de provinciale staten van Zeeland. In 1843 werd hij benoemd tot ridder der orde van den Nedei'landscheu Leeuwen in 1851, na een be zoek van Z. M. den Koning in den Wilhelminapolder tot ridder der orde van de Eikenkroon. Wil men versche aardbeziën eenige dagen goed houden, dan plaatst men ze in een niet al te hard gebranden schotel en niet te veel op elkaar gehoopt in een kelder boven een vat met frisch water. Men kan de aardbeziën dan eenige dagen goed houden. Bindt men ze, nog aan den steel bevestigd, tot bosjes bijeen en laat ze zoo in de zon of ook in den oven drogen, dan leveren zij een goed, maagversterkend middel. Landb. Cour. De Middelbürgsche politie had heden een treurigeu plicht te vervullen. Indertijd was een kind van reizende ouders door man en vrouw, de schoenmaker G. in de Segeerstraat opgenomen en liefderijk verzorgd. De gehechtheid tusschen pleegouders en kiud groeide met het jaar aan. Maar, helaas voor eenigen tijd komt de vader van het inmiddels 12 jaren oude knaapje hemopeischen. Tegeu afgeven van het kind was de liefde der pleeg ouders niet bestand Ze weigerden! Heden morgen kwam de politie het zieke knaapje met een vigelante weghalen. Slechts het medelijden der omstanders bleef der treurende pleegouders over. Zelandia meent dat de toegang tot hét drogedok te Middelburg hoogstwaarschijnlijk verbreed zal worden, waardoor dan de grootste raderbooten in die inrich ting kunnen hersteld worden. Een der gebroeders De Kraker, die geleden onder verdenking;"brand te hebben gesticht.^ "krresi werden genomen, is Maan- vrije voeten gesteld. (M. C.) Bij het spoorwegstation Philippine bij Sas-van- Gent is Zondag middag een beambte bij den spoorweg door den van Ter Neuzen af komenden trein overreden. Hij was terstond een lijk. Men vermoedt, dat de man, uit de kerk komende, een zenuwtoeval gekregen heeft en op de rails is gevallen. Hij laat een talrijk gezin na. Een doctor te Amsterdam heeft op eigen kosten achter zijn huis een stal laten inrichten voor een kalf, met welks pokstof hij zijn cliënten inënl, terwijl hij het beestje mede ten gebruike afstaat aan zijn con frères. De nieuwe oesterbank, waarvan onlangs sprake was, in de kleine Belt is spoedig gereed gekomen. De beplanting met oesters uit Amerika heeft plaats gehad. Er zijn 10 nieuwe banken gereed gemaakt en met anderhalf millioen oesters bezet. Bovendien zijn 100,000 groote oesters als moederoesters gelegd, die in dit jaar nog wel millioe- nen zwermoesters (jonge oesters) zullen afzetten, wel ke dan in den aanstaanden herfst als proef vau de geacclimateerde oesters te Hamburg aan de markt zullen komen. Een Duitsch ingenieur, die lang in Amerika heeft gewoond, heeft de oesters zelf gevischt verpakt, overgebracht en verder de geheele zaak geleid. Te Nieuw(Buinen (Drente) is Maandag een jongeling doodgestoken gevonden. De moord schijnt Zondag avond gepleegd te zijn, waarschijnlijk als gevolg van een twist. De dader is reeds in handen der justitie. Volgens de Asser Ct. zou de dader de zoon zijn van een tolgaarder in die buurt. Nadere berichten melden het volgende Het onderzoek der justitie te Nieuw-Buinen heeft ten gevolge gehad, dat twee personen zijn in hechte nis genomen, en Dinsdagochtend gevankelijk te Assen zijn binnengebracht. Het lijk van den vermoorden jongeling is mede aan gebracht, en wordt door twee deskundigen onderzocht. De sterke drank schijnt ook aan deze misdaad niet vreemd te zijn. Maandagmorgen is in de Rotterdamsche dier gaarde een boom aangebracht, die onder ie boomen van zijne soort een reus mag heeten. Het is een Ba- lanticum antarcticumbehoorende tot de Australische boomvarens. De grootste dezer soort in de Diergaarde heeft een stam van 2l/2 meter hoog, terwijl die van den thans aan'gebrachten boom, gerekend van de aarde tot aan de kruin, eene hoogte van 7 meters heeft. De stam heeft van onderen een omtrek van 2 meters, terwijl de geheele boom ruim 2000 kilo weegt. Naar men verneemt is dit de grootste die ooit uit Austra lië naar Europa is overgebracht. Zijne plaats is in den koepel der groote serre. Uit 's Hage meldt men, dat de onthulling van het gedenkteeken op het graf van Dunkier, op Eiken duinen zal plaats hebben op 25 Juni a. s. Op de nog altijd hechte grondslagen van het slot van Jacoba van Beieren te Gouda, staat reeds, -r- nog omhuld natuurlijk een gedeelte var- he p»e- denkteeken ter eere der gebroeders de Houtman, zeevaarders die zich in de 17e eeuw door hunne reizen naar O.-Indië verdienstelijk maakten, dat met 1 Juli a. geheel voltooid, plechtig onthuld zal worden. De bedevaarten naar de bekende Bonifaciusbron te Dokkum zijn weder begonnen. De vorige week kwamen er 2 booten uit Leeuwarden aan, ieder met een 70 a 80 bedevaartgangers, en Dinsdag kwamen 8 wagens aan uit Hoorn, gemeente Leens, provincie Groningen met een 50 a 60 personen. Vrijdag om middernacht had er een botsing plaats tusschen twee groote stoomschepen bij den mond der Connecticut, 100 mijlen beoosten New-York Het waren de Narragansett en de Sto?iingtonvan dezelfde maatschappij. Eerstgenoemde had 350 per sonen aan boord. Door de aanvaring werden haar ketels en fornuizen omvergeworpen, en ontstond er dientengevolge brand. Zij zonk zeer spoedig. De pas sagiers sprongen overboord en werden grootendeels gered door de Stonington en de booten van een ander voorbijvarend schip. Vijftig personen echter kwamen in de golven om. Niet zonder reden, voorwaar, wordt menigmaal de wensch gehoord, dat een meer redelijk en min kost baar middel dan de oorlog mocht kunnen gevonden worden om de geschillen der natiën onderling te be slechten. Iedere gelegenheid moet aangegrepen worden zoo sprak gisteren een lid van het Lagerhuis om- op ontwapening aan te dringen. Gladstone liet echter van deze medaille de keerzijde eens zien. Sinds 30 jaren, zoo sprak hij, zijn juist door oorlogen verschil lende veranderingen in Europa tot stand gekomen, die strekken moeten tot het vestigen van een duurzamen vrede. De éénwording van Italië en Duitschland en de bevrijding der Zuid-Slavoniërs konden niet langs den weg des vredes worden bereikt. De geschiedenis bewijst onweersprekelijk dat slechts door hevige schokken een enkele stap op de baan der ontwikkeling wordt vooruitgezet. Zal het ook zoo niet gaan met de ontbinding van het Turksche Rijk in Europa Sinds eeuwen heeft deze Mohamedaansche Staat zich in het Zuiden van Europa met het zwaard gevestigd. Hij snelt met haastige schreden zijn onder gang tegemoet. Morgen komt gelijk men weet, opnieuw een conferentie bijeen om een deel van het gebied der Porte te nemen en aan Griekenland te geven. Zal deze operatie zonder bloedstorten afloopen Telkens duikt de zoogenaamde amnestie-kwestie in Frankrijk weder op. Zullen alle veroordeelden om de gruwelen door de commune in 1871 bedreven vrij en frank naar hun vaderland kunnen terugkeeren Met zeker angstvalligheid wordt berekend wie er alzoo voor en tegen de amnestie is, want men gelooft vrij zeker dat deze kwestie eenmaal tot oplossing zal moeten komen. Het valt niet te ontkennen dat een deel van het Fransche volk iedere gelegenheid aangrijpt om die commune-helden te verheerlijken. Nu werd weder een der nog steeds in arrest gebleven communisten tot lid van den Parijschen gemeenteraad gekozen. Te ver wachten is het nu nog niet dat de regeering de ge heele amnestie zal voorstellen, de Senaat zou haar toch niet aanvaarden, maar er is ook vooruit gang op het radicale pad. Bij voorkeur worden onder het ministerie- mannen van radicale beginselen, mannen die hun voor liefde voor de commune niet verbergen, tot gewichtige staatsdiensten geroepen. Léon Say, gezant der Repu bliek te Londen, thans voorzitter van den Senaat, wordt opgevolgd door een radicaal heer, die zijne liefde tot de commune nooit heeft verborgen gehouden. De benoeming van Challemel-Lacour tot Fransch ambassadeur te Londen is dan ook in Frankrijk door alle liberalen toegejuicht. Doch een Ierscli parlements lid, de heer O'Donnell, heeft in het Lagerhuis eenige beleedigende aanmerkingen gemaakt op het verleden van Challemel, die indertijd, toen hij prefect te Lyon was, tamelijk forsche bewijzen gaf van zijne gods- dienstlooze richting.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2