GËilENuDË .TEN. BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. de vernietiging van het vonnis en de vrijspraak van beklaagde te kunnen concludeeren. Advocaat-generaal mr. Gregory kon zich vereenigen met de verdedigde stelling, dat de Staat zich moe3t houden buiten de muren der kerk, maar dit nam niet weg, dat wanneer binnen die muren een feit gepleegd wordt dat naar buiten werkt en in de termen der strafwet valt, er ook straf moet worden toegepast. Naar zijne meening had men hier met de al of niet juiste toepassing van de kerkelijke censuur niets te maken en de beklaagde kon niet volstaan met te zeggen, dat hij meende in den geest van den kerkeraad te hebben gehandeld. Met de bekendmaking bad zeer goed ge wacht kunnen wordenbeklaagde was tot het doen dier bekendmaking nog niet bevoegd. Hij toonde verder aan dat op 't oogeublik dat de bekendmaking geschiedde, de beleedigde persoon geen lid der kerk meer was, zij had haar ontslag genomen, en zoodra zegt spr. ik mij heb onttrokken aan bet een of ander kerk genootschap, kan ik, waar het zaken geldt van gees telijken of moreelen aard, niet meer gerekend worden tot het kerkgenootschap te behooren. De kerk is on machtig om iemand wanneer hij wil uittreden, aan een keten vast te binden. Gij hebt overtreden het 7e gebod. Daarin was, naar de meening van Z.E.G.A. de beleediging opgesloten. En nu moge het waar zijn, dat de brief niet de juiste reden voor het ontslag bevatte, de beklaagde had zulks niet te beoordeelen. De eenige vraag in deze te beantwoorden was deze leveren de gebezigde uitdrukking op hoon en laster, bestaat hier in den zin der wet animus injuriandi Hij nam gaarne aan, dat bij beklaagde niet had bestaan het doel om te bezigen, maar de gestelde vraag moest -uie J n'wdrutMft boos opzet lag in hij bevestigend beant4%ure..u.c/ had het recht de uitgesproken woorden en beklaagde 0p niet om de woorden te bezigen. Ook met het ^q^p' c de jurisprudentie meende ZGA., dat het vonnis'-juist gewezen was en requlreerde mitsdien tot bevestiging er van. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. L ii ii d I»u w. Uit de Betuwe schrijft men De publieke ver- koopingen van kersen en hooigras zijn in vollen gans:. Niettegenstaande vele opkoopers het vorige jaar aan merkelijke schade leden, worden voor kersen weêr hooge prijzen besteed. Naar berekening betaalt men gemiddeld 5 cents per half kilo op den boom. Het laat zich aanzien dat wij een goed kersenjaar zullen krijgen, indien althans de wind niet te veel schade aan de vrucht komt veroorzaken. De eerste verzendingen van kerseu nemen deze week een aanvang. Ook op de gras- en klaververkoopingen worden hooge prijzen besteed, vooral met het oog op de min der groote opbrengst van uiterwaardseh gras. Het hooi van vorige jaren vindt dan ook, legen verhoogde prijzen, overal gretig koopers. Uit Middelburg wordt gemeld, dat de bekende zilver-vergulde beker van de sociëteit „St. Joris," die thans op de tentoonstelling van „Arti et Amicitae" te Amsterdam prijkt, en vroeger een sieraad van de Middelburgsche oudheidskamer was, dezer dagen is ver kocht aan den heer Rothschild te Frankfort, voor de som van f 15,000. Van de bloemen door Mor alia te Middelburg ter kweeking afgegeven, wordt telken jare een ruimer gebruik gemaakt. Dit jaar werden 2952 planten afge haald door 552 personen. Een vorig jaar waren deze cijfers 2404? en 435. Het dragen van muilkorven voor alle honden in Zeeüwsch-Vlaanderen is verplichtend. In den nieuwbedijkten Karelpolder, onder Krab- bendijke, zal weldra de kunstmatige palingteelt worden uitgeoefend. Het water in dien polder is verpacht aan een ondernemer uit Bergen op Zoom. De trrin die Vrijdag morgen ten 11,49 uit Rosendaal naar Breda vertrok, is door verkeerden wisselstand op een draaischijf gcloopen en gederail leerd. Deze trein had in Rosendaal de passagiers uit Belgie en de Zeeuwsche lijnen opgenomen. De machinist werd tusschen de locomotief en de tender verpletterd. Hij was onmiddellijk een lijk. xkcht en twintig nieuwe straten en kaden zijn we der te Amsterdam gereed, vele in de nabijheid van het rijksmuseum de raad heeft daaraan allerlei mo gelijke en onmogelijke namen gegeven. Sommige daarvan zijn weder veel te lang. Als daar ziju Pieter Vlamingstraat, Jan van der Heydenstraat, Karei du Jardinstraat, Houbrakenkade en zoo meer. Een ton gouds, a 4 pCt. interest, wordt door regenten van het burger-gasthuis te Bergen-op-Zoom gevraagd, met het doel voor die som een nieuw gast huis te bouwen. Te Steenwijk zal eerlang het tweehonderdjarig bestaan herdacht worden van de buurtpomp, in de Woldstraat. Met het oog op die gebeurtenis bevat de Zwolsche Courant een artikel van drie kolom compressen druk, waarin de lotgevallen van de pomp worden medegedeeld. Ze vallen niet mee trouwens hooge verwachtingen kan men ook niet koesteren omtrent eene pomp. Het opmerkelijke is echter, dat in Steenwijk vele pompen op straat geen publiek eigendom zijn, maar het water daaruit slechts gebruikt mag worden door bewoners van die woningen uit de buurt, wier vroegere eigenaren de pomp voor gemeenschappelijke kosten deden maken en ze onder hielden. Men meldt aan het Handelsblad dat te Amster dam een vrouw uit Eemnes gevankelijk is binnenge bracht, verdacht de. twee kinderen van haren man uit zijn eerste huwelijk te hebb'n vergiftigd. Reeds voor eenigen tijd overleed het meisje, nu onlangs het knaapje. Dit verwekte achterdocht en leidde tot de ontdekking, dat vermoedelijk een vreeselijk misdrijf is gepleegd. De Amerikaansche Staatssecretaris Sherman heeft onlangs in de Kamer der volksvertegenwoordiging een brief voorgelezen van den adsistent-thesaurier tc New- York, waarin deze klaagt, niet over gebrek aan geld, maar over gebrek aan ruimte om den dagelijks aan- groeienden overvloed van geld te bergen. Er zijn nu reeds 28,000,000 dollars in de schatkelders, waar, zooals hij schrijft, de muren dreigen te bersten. Er is ternauwernood nog plaats voor 10 millioen, en zijn die er geborgen, dan zal men er haast niet meer kunnen loopen. De onder-thesaurier brengt dit onder de aandacht van den heer Sherman, vooral omdat het congres volstrekt niet geneigd schijnt, het munten van dollars te doen staken. Als dat zoo voortgaat, zal men weldra afdoende maatregelen moeten nemen om aan die ophooping van geldstukken een uitweg te verschaffen. i^*™.nt den levensloop van Garfield, vermoedelijk der Yereenigde Staten, valt het vol- aanstaahd Presiuéiu l^ijeboren in Ohio in 1831 gende mede te deelen. örv-r te wen- uit zeer arme ouders. Zijn opvoeding ïifct schen over, en vroeg begon hij den strijd des lèv als daglooner. Na een tijd lang schipper'te zijn ge weest op het Pennsylvania and Ohiokanaal, begon hij zich in 1849 op de studie toe te leggen met dat gevolg do' hij reeds het volgend jaar onderwijzer aan een distrist- school kon worden. In 1856 werd hij leeraar in de talen te Hiram in Ohio aan het zoogenaamde Eclectie Institute, en het volgend jaar president dier instelling wat hij bleef tot 1861.. Inmiddels was hij in den Se naat gekozen en tot de balie toegelaten. In den bur geroorlog omhelsde hij met geestdrift de zaak der noor delijken. Eerst als kolonel, daarna als brigade-generaal en eindelijk als generaal-majoor, speelde hij een zeer be'angrijke rol in verschillende gevechten o. a. bij de overwinning te Pittsburg en bij de nederlaag te Chic- kamauga. In 1862 eindigde hij ziju militaire loopbaan. Toen werd hij gekozen in de Volksvertegenwoordiging waar hij zitting had tot de laatste senaatsverkiezingen, toen hij weder tot senator werd benoemd. Een veekooper, die, na 27 jaren in Amerika hard gewerkt te hebben, een kapitaal van f 25,000 had bijeengegaard, was met zijn gezin op reis naar Turyn, waar hij zich metterwoon wilde vestigen. Te Parijs maakte hij kennis met een jong Italiaan, die ook op weg was naar Turyn, en die weldra door zijn innemendheid en opgeruimdheid zijn vriendschap gewonnen had, zoodat hij hem voorstelde, samen te reizen, wat de jonge man met graagte aannam. Een paar dagen na zijne aankomst te Parijs ging de veekooper met zijn nieuwen vriend een wissel van f 25,000 incasseeren, waarin zijn geheele vermogen bestond. Op hun terugweg begaven beiden zich in een koffiehuis, en de jonge Italiaan, die het onvoor zichtig vond, dat zijn vriend de bankbiljetten los in zijn zak droeg, bood aan, ze in zijn geldtasch te bergen. Hij stak ze voor de oogen van den eigenaar in de tasch, gaf hem die toen in bewaring, stond op om zich een oogenblik te verwijderen en kwam niet terug. Toen de veehoeder, door zijn lang uitblijven ver ontrust, de tasch open maakte, zag hij dat zijn f 25,000 verdwenen waren, en hij het slachtoffer van een sluwen bedrieger geweest was. De arme man hield van zijn zuurverdiend geld nauwelijks genoeg over, om met vrouw en kindereu naar Turyn te gaan en moet daar nu van voren af aan beginnen. Van den dief was tot nu toe geen spoor te ontdekken. 1 belang medetewerken, en belooft heid. Zaterdag hebben de ambassadeurs te Konstantinopel de lang aangekondigde nota aan de Porte over handigd, waarin Turkije gesommeerd wordt, uitvoering te geven aan de overeenkomst met Montenegro, over den afstand van grondgebied en aan de voorschriften van het traktaat van Berlijn nopens Armenië. In beide kwestien is krachtig en snel handelen noodig. Ieder oogenblik kan een botsing tusschen de Albanezen en de Montenegrijnen voorvallen en in Armenië heerschteen onbeschrijfelijke regeeringloosheid. Aan den goeden wil der nieuwe Turksche ministers wordt vooralsnog niet getwijfeld, maar van hun kracht moeten zij nog bewijzen leveren, terwijl de macht, over welke zij beschikken, beperkt is. Daarbij komt, dat een luim des Sultans alles, wat zij misschien lot stand brengen, ongedaan kan maken. Dat dit niet geschiedt zegt het officieuse Weener Fremdenblatt is in de eerste plaats de taak van Europa, maar, voegt het blad er bij, wanneer de listen en lagen van des Sultans hof in de ijverzucht en tweedracht der mogendheden bondgenooten vinden, dan kan geen minister en geen Sultan Turkije helpen: dan zullen alle pogingen om hervormingen in te voe ren, hoe eerlijk gemeend zij ook zijn, slechts de ont binding van het Ottomanische rijk verhaasten." Daar is dan ook niet veel anders te wachten. De commissie die door den Pruisischen Landdag was benoemd om de voorgestelde wijzigingen in den bekende Meiwetteu te onderzoeken heeft ongunstig gerapporteerd. Vrijdag komt het onderwerp in open bare behandelng. - "I ÖÈf -pt, wu9) CU*.., ssXr't"" Rotterdam, 14 Juni. De Tarwe was heden 25 cents lager in prijs, en ging langzaam van de hand. Prijzen van Ëtleeten. Amsterdam, 12 Juni 1880. Nnderl. Certific. Werkelijse schuld. 2!/s pet. 65l/s dito dito dito 4 g 78s/u dito dito dito 3 1013/# Loten stad Amsterdam 3 1091/» dito dito Rotterdam 3 g 1027s Rusland Obligatiën 1798/1815 5 973/r Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 587/a Dito dito 6e serie. 1855 5 82 Óbligatiën dito f 1000 18645 946/8 dito L. 100 18725 897s dito L. 100 18735 g 897. dito 1877 dito5 947. dito leening 1867--69 5 g 77 Loten 18645 Loten 1866 5 g 1417s Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 1377a Oblig. dito5 g 943/* Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 SS3/s dito dito Charkow Azow 5 907s dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 #87 Aand. Baltische spoorweg .3 ,55 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51'/a Weenen. dito dito 5 799/i6 Oosteni. Oblig.metal. in zilv Jan ./Juli 5 H 623/4 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 #63 dito in papier Mei/Nov. 5 623/4 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 503/< Spanje. Obligatiën Buitenl 1 189/w dito Binnenlandsche 1 177* Portugal. Obligatiën3 51'/8 Turkije. Inschrijv ing Alg. schuld 1865 5 97,s Obligatiën 1869 6 103/i« Egypte, dito 1876 6 593/g dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1017 dito dito dito 1876. 47a 1087*8 Brazilië Oblig. 1865 5 9674 dito 1875 5 9472 Aan het feestmaal van het vischhandelaarsgilde te Londen, waarvan de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken eerelid is, sprak Lord Granville gisteren op hoopgevende toon. Eén belang zoo spras hij, beheerscht alle staten van Europahet is het bewaren van den vrede. De Britsche regeering wil de eerste zijn om met vastberadenheid tot dit éene Prijzeaa vau coupons. Amsterdam, 12 Juni. Me tali, i 21,377sdito zilver f 21,377aDiv. Eng. per ft 1' 11,777s; Eng. Russen per pd f 12,027:Eng. Portugal per ft f Frans f 47,45. Belg. f 47,45: Pruis 1 58,70; Hamb. Russen f 1,217,; Russen in Z. R. f 1,26; Poolsche per Z. R. f— Spaansche piasters 1 47,45 Spaansche Binnenlandsche f2,30; Amerikaansche dollars f2,45; papier f2.45.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3