HANDELSBERICHTEN. MANUFACTUREN. ministers heeft hij gelast de goede verstandhouding met de mogendheden en tegelijk Turkje's soevereine rechten te handhaven. Wat de Sultan goedvindt te besluiten of te bevelen, is van zeer weinig gewicht, wanneer de eendrachtige samenwerking der mogendheden, die door Gladstone is verkondigd, een werkelijkheid was, maar dit laatste wordt ook hoe langer hoe twijfelachtiger. Pan» cn Keizer. De strijd over de wijziging der Meiwetten in Duitsch- land is nog steeds hangende. De stand der zaken is eenvoudig deze. De paus verlangt van Bismarck toegevendheid, dan eerst belooft de Paus zijne hulp om de centrum-partij te bewegen een vriend schappelijke houding tegenover het Rijk aan te nemen en den tot dusver geboden tegenstand te laten varen. De te dien einde door Bismarck voorgeslagen wijzigin gen ten opzichte van de handhaving der Mei-wetten kwamen den paus geheel onvoldoende voor. Want, zoo meent Zijne Heiligheid, en dit is volkomen juist van zijn standpunt, de Meiwetten ondergaan in werkelijk heid geene verandering, alleen zal het der regeering vrijstaan om naar haar goedvinden, die wetten al dan niet toe te passen. Men zoude deze wijziging wellicht nog nadeeliger kunnen achteu dan de thans geldende regeling, want in plaats dat de geestelijkheid het ge wicht der i*Wkwetten zooals tot dusver, volgens de wet ondervinden zou, zou zij in11 uk.4.■ervwqjg daaronder gebukt moeten gaan naar gelang eener meer orL^inder willekeurige opvatting van den kanselier. Dit bevaidi. natuurlijk in liet geheel niet aan den paus. Hij ver langt een wettelijke inkrimping van de bepalingen der Meiwetten, op welk resultaat de geestelijkheid als op een overwinning zou kunnen wijzen. Over den om vang der te verkrijgen concessies is de Paus tot onderhandelingen bereid, maar deze moeten dan tot een wezenlijk resultaat voeren. Daarom heeft de paus het aan het centrum volkomen vrijgelaten in welken zin het stemmen wil. Russische financiën. Een van de belangrijkste feiten van deze week is wel 't tot stand komen van de Nieuwe Russische lee- ning, ten bedrage van 150 millioen zilveren roebels. Eerst na verloop van 83 jaar zal deze leening afgelost zijn. We vinden hier dus 't zelfde verschijnsel terug, wat wij bij bijna iedere leening opmerkten, 't Tegen woordige geslacht neemt geld op, geniet daarvan de lusten, terwijl de lasten, de zorg voor rente en aflos sing hoofdzakelijk wordt overgelaten aan 't toekomend geslacht. De voorvaderen lieten de kinderen geld na, 't tegenwoordig geslacht laat schuld na. Evenwel, we zullen er ons niet dik om maken. De geest des tijds is nu eenmaal zoo dat men liefst zijn geld uit de han den geeft om er anderen mooi weer van te laten spelen als men maar zijn percentjes op zijn tijd trekken kan. We weten wel dat niet iedereen met zijn eigen geld aan 't werk kan gaanmaar toch was er na de financiëele rampen der laatste jaren wel eeuig grond om te vermoeden, dat het plaatsen van leeningen alles behalve zoo gemakkelijk gaan zou. 't Blijkt ook hieruit dat de menschheid niet gemakkelijk een eens gekozen spoor verlaat. Dat deze leening in 't nauwste verband staat met de politiek behoeft geen betoog. Rusland heeft geld noodig en heeft dit geld noodig vooral om zich toe te rusten om China klop te geven, want. deze twee zijn bij lange na nog niet op eenen goeden voet. Maar ook 't feit dat Rusland zoo grif dit geld kon krijgen, staat in direct verband met de politiek. Bestond *t Kabinet-Beaconsfield nog, Rusland zou 't niet ge waagd hebben een leening aan de markt te brengen, uit vrees voor Engeland. Maar thans is de verhouding beter, 't geld i9 ruim en wat zeker ook niet zonder invloed was, de nihilisten laten weinig of niets van zich hooren. Rusland verkeert dus op dit oopeublik in tamelijk gunstige omstandigheden, en Gortschakoff die van zijn ernstige ziekte hersteld is, kan dus met opgewektheid zijn werk aanvangen. Schotsche Adel. Bij gelegenheid der vernieuwing van het Engelsche Parlement heeft zich het volgende voorgedaan. De Schotsche pairs wijzen uit hun midden zestien leden aan, om zoolang het Parlement duurt in het Iioogerhuis zitting te nemen. Dit gaat heel eenvoudig in zijn werk. De namen van alle rechthebbenden worden voorgelezen, en daarna levert elk persoonlijk of door een schriftelijk gemachtigde zijn stembiljet met zestien namen in. Men zou daartoe overgaan toen de Markies van Queensberry, die onder de leden van het ontbonden Parlement behoord had, opstond om een voorstel te doen. Hij sprak den wensch uit dat allen, die tot dusver den Schotschen adel in het Parlement hadden vertegenwoordigd, weder zonder stemming zouden afgevaardigd worden, en dat alzoo slechts één persoon zou gekozen worden in de plaats van Lord Sinclair, die niet meer verlangde in aanmerking te komen. Het bleek echter dat de meerderheid der pairs niet gesteld was op de herkiezing van den Markies zelf, en wel omdat hij aanstoot had gegeven door openlijk zijn afkeer van het Christelijk geloof uit te spreken. De Markies van Lothian bond het katje de bel aan, en verzette zich tegen de herkiezing van Lord Queens- berry. Daarop volgde eene korte maar levendige woor denwisseling, waarin aan de eene zijde gesproken werd van onverdraagzaamheid, bijgeloof en vervolgingszucht en aan de andere zijde van verwandheid en loochening van hetgeen het Schotsche volk dierbaar en heilig is. Het bleek ten slotte dat zestien pairs waren geko zen met tusschen de vijftig en zestig steramen, en dat er op den Markies van Queensberry niet meer dan vijf waren uitgebracht. President»verkiezing in Amerika. Alles is grootscli in Amerika, zelfs de stemmingen. Bij' dd<?. verkiezing van een candidaat voor het presi dentschap der -i-R^niibljek werden in de conventie te Chicago niet mindèr dan zes cm stemmingen gehouden. Men kan evenwel niet zeggen dat de leden zich zeiven en anderen die vervelende taak oplegden uit hardnekkig vasthouden aan eigen candidaten, waot de man die bij de negen en twintigste stemming het nog niet verder dan tot 2 stemmen had gebracht, Garfield, verkreeg er bij de 36ste stemming 399 en werd tot candidaat geproclameerd. Hij is lid van het Huis van Afgevaardigden en werd niet lang geleden tot senator voor Ohio gekozen. Grant kon het ditmaal niet halen, omdat velen zijne „troonsbeklimming" voor de derde maal vreesden, als gevaarlijk voor de Republiek, en omdat onder het vorige bestuur van Grant, wiens persoonlijke onkreukbare eerlijkheid algemeen wordt erkend, vele en velerlei misbruiken waren ingeslopen. Wie zullen de democraten tegen Garfield over stellen Graan markten enz. Middelburg, 10 Juni. De kleine aanvoer bestond hoofdzakelijk uit Tarwe, waarvan enkele partijtjes tot onveranderde prijzen van f 10,25 tot f 10,75 nemers vonden. Overige graansoorten onbegeerd met zeer kleine aan bieding, en zijn in de prijzen daarvan geene verande ring op te geven. De berichten omtrent den oogst te velde zijn over het algemeen gupstigna de weldadig gevallen regen wordt echter zeer naar warmte en droogte verlangd, vooral voor de witte en bruine boonen. Versche boter f 0.92 a f 1.—; eieren per 100 stuks f 3.—. 1» rijzen van Effecten. Amsterdam, 10 Juni 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2!/s pet. G53/8 dito dito dito 4 78% dito dito dito 3 lOD/a Loten stad Amsterdam 3 109% dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 9774 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 81% Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 947s ditoL. 100 18725 SS15/» ditoL. 100 1873 5 H 891/» dito 1877 dito5 93% dito leening 1867—69 5 767s Loten 1S645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 94% Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 877t dito dito Charkow Azow 5 8974 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 #87 Aand. Baltische spoorweg 3 5474 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 H 7974 Oo8teni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 62®/» dito dito Febr./Aug. 5 623/,« dito dito April/Oct. 5 627/8 dito in papier Mei/Nov. 5 623/< Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 50% 8panje. Obligatiën Buitenl 1 18% dito Binnenlandscke 1 H 17 Portugal. Obligatiën3 515/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 97» Obligatiën 1869 6 10 Egypte, dito 1876 6 60 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 IOD/4 dito ditc dito 1876. 47* 1083/4 Brazilië Oblig. 1865 5 94% dito 1875 5 953/4 Prijzen van coupon». Amsterdam, 10 Juni. Metali. i 21,40; dito zilver f 21,40 Div. Eng. per li' f 11,777a; Eng. Kussen per pd f 12,027s; Eng. Portugal per U' f'Frans f 47,45. Belg. f47,45; Pruis 1 58,60; Hamb. Russen f 1,217si Russen in Z. R. f 1,2572! Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters 1 47,45; Spaansche Binnenlandscke 2,30; Araerikaarsche dollars f2,45; papier f2.45. ADV JtG UT KNTI KIN Door Gods goedheid beviel heden van een Jongen E. W. VERTREGT, geliefde echtge- noote van JOH. DE JONGE Jz. Goes, 8 Juni 1880. Heden overleed onverwachts mijne geliefde Echtgenoote A. P. VAN DRIELE, in den ouder- van 61 jaren. Middelburg, Mede uit naam mijner kinde- 10 Juni 1880. ren en behuwdkinderen, N. J. MESXEERUS. Algemeene kennisgeving Nog voor de Wed. WESDORP ontvangen: BijwIpti Heer J. C. HARTMAN: van Z. K. H. piiA~-, Frederik f 5' vaö N. N., onder opschrift: »De vmverhand wete niet, wat de rechter doet," 2,90; M. J. B. f 1,50; V. H. Rotterdam, coupon, f 8,H. K., postwissel Rotterdam, f 2,50N. N. Wasse naar 1, Bij den Heer C. J. SOUTE: collecte Koorkerk f 2,50J. F. f 2, Bij den Heer D. RIJNDERS: van A. L. f 2,50; Ds. B. f 10,— N. P., Vlissingen, 10,van N. N. te Leiden, Pinkstergave, ƒ25,W. M. L. te Zalt-Bommel 5,N. P., Rotterdim, f 10,Zondag school onderwijzers en onderwijzeressen, afd. Jachin", te Middelburg f 4,30. De ondergeteekenden betuigen voor het bo venstaande hunnen hartelijken dank. Middelburg, J. C. HARTMAN. 10 Juni 1880. C. J. SOUTE. D. RIJNDERS. De Kiesvereeniging te Rit- them heelt voor de verkiezing op 17 en 18 Juni aaust. voor COMMISSARISSEN van het Polderbestuur van Walcherenmet meerderheid van stemmen, ge kozen de 6 aftredende leden, als: Mr. A. M. BECIUS, MIDDELBURG. Mr. W. C. BORSIUS, MIDDELBURG. JACOBUS VAN DEN BROEKE, RITTHEM. D. ROOSE, SINT LAURENS. CIIR. VOLKERS, VROUWEPOLDER. M. C. VAN WESTEN, VROUWEPOLDER. RitthemNAMENS DE KIESVER- 10 Juni 1880. EENIGING. Een bekwaam BEDIENDE gevraagd, met of zonder inwoning. Brieven franco onder letter R., adres den Heer J. L. GülOT.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3