GEMENGDE BERICHTEN. a{nn:\l\\n.s(iii; kromek. Landbouw. Het pluimgedierte vereiscbt ook in deze maand alle taogelijke zorg. Het is bekend, dat men goed doet om aan ziek gevogelte boschmieren voor te zetten. De laatste broedsels van het pluimgedierte bestemt toen voor spijs of men fokt ze op voor de markt. Het volksgeloof wil, dat zulke dieren meer onder hevig zijn aan ziek worden, en om die reden acht menigeen het beter, ze niet voor voortteling te gebruiken. De verpachtingen van kersen in de Geldersche Streken zijn in vollen gang. Trots de verliezen, door de koopers het vorig jaar geleden, werden zeer hooge prijzen besteed, te hoog zelfs als de weergesteldheid Voor aanrijpen of de vraag voor Engeland slechts iets te wenschen overlaat. De ondervinding toonde sinds jaren, dat 't laatste al zeer grillig is, in vraag en prijsbestediug. Bij eenigzins gunstig weder kan men de eerste verzendingen in 't begin der volgende week tegemoet zien. De trein komende van de Engelsche mailboot Ondervond heden aan het station Goes eenige vertra ging door een gebrek aan de locomotief. De trein die daar te 9.18 van Rozendaal aankomt, moest aan den toailtrein zijn locomotief afstaan, en vertrok circa een uur later met eene locomotief inmiddels uit Ylissingen Ontboden. Dinsdag heeft een ingezetene van Dordrecht, in de meening dat hij een kruik water of bier nam, deze voor den mond gezet en een teug er uit genomen. Het bleek echter dat de kruik loog inhield. Ten Spoedigste werd geneeskundige hulp ingeroepen en den v map braakmiddelen toegediend. Hij verkeert in zorgeliJ&eü f°estand- In een^dUtifüljrjfën van de provincie l/trecht is onlangs een opmerkelijk geval van vergiftiging voor gekomen. Men had opgemerkt, dat telkens na het gebruiken van pannekoeken, wat natuurlijk nogal eens voorkomt, ongesteldheden zich in verschillende gezin nen voordeden. De verdenking viel in de eerste plaats op het hoofdbestanddeel, het meel. Herhaald onder- Zoek, aan het pharmaceutisch laboratorium der Ütrechtsche hoogeschool ingesteld, leverde echter geen enkel vermoeden voor de aanwezigheid eener schade lijke stof. Zoo kwam men eindelijk tcrt een onderzoek van hetgeen bij de pannekoeken pleegt gebruik te worden, namelijk de stroop. Ook daar gaf in den be ginne het zoeken naar metalen, die bij de fabricatie er in konden zijn gekomen, geen licht, maar ten slotte bleek de siroop een nogal aanmerkelijke hoeveelheid z/rattekruid" te bevatten. Al de gezinnen, die ziek ge worden waren, hadden de stroop gehaald bij den eenigen kruidenier van het dorp en inderdaad vond toen in de stroop, uit net vat bij dezen geschept, ook rattekruid. Het vat werd in beslag genomen en bij lediging vond men op den bodem niet minder dan ruim een KG. arsenicum, voldoende om de geheele dorpsbevolking in het graf te helpen. Gelukkig lost arsenicum echter slechts weinig op in stroop en van daar, dat de zaak geen doodelijke gevolgen heeft ge had. Hoe het mogelijk is geweest, dat men zulk een vat. met stroop heeft gevuld, is nog niet opgehelderd, want de kruidenier was volkomen te goeder trouw. In Harderwijk zijn 5 Pruisische officieren, onder welke een Hauptmann-major, aangenomen als kolonialen voor Nederlandsch-Indië. Maandag 11. sloeg de bliksem in de woning van R. Varkevisser te Katwijk aan Zee. De woning bestaat- üit twee vertrekjes in het binnenvertrek is eene bed stede, waaronder de kelder. Beide vertrekjes bezitten een raam en zijn onderling door een deur verbonden. Nadat tfu de bliksem langs den schoorsteen gevallen Was en alle pannen van het dak door elkander gewor pen of verplaatst had, kwam hij in de bedstede en wierp de bedsteêplank met alles wat daarop stond, benevens de kussens op den vloer. In de bedstede schijnt de straal zich in drie takken te hebben geplitst. Een van deze drong in den kel der, verbrijzelde er 4 planken met aardewerk en baande zich een weg door den muur. Een tweede tak nam het geheele raam weg, en kwam zoo naar buiten, na te voren de lamp, den spiegel en de schilderijen te hebben vernield. De derde tak ging eindelijk langs den zijwand, verbrandde de duflelsche jas van den man, rukte de communicaliedeur uit hare hengels» wierp haar op de tafel, waaraan de reeds bejaarde vrouw zat te werken, ging rakeling» langs deze, zonder haar te treffen, verbrijzelde den buitenmuur, viel van daar in het varkenshok en trof er het varkeu, hetwelk aan de achterzijde geheel verlamd is. Ook door de woning der buren toog een deel der bliksemstraal heen, schoot door twee vertrekjes, verbrijzelde er de lamp en de hangklok en baande er zich een weg naar buiten, door het verbreken van een enkele ruit. In deze woning waren 3 personen aanwezigniemand is getroffen. «En vermits sedert eenige tijd onder de Dienstboden sodanige uytterlijke Hovaerdy in 't dragen van Kle deren, Kanten, Lokken, Strikken, enz. is ingevoerd dat er geen of weijnig onderscheijd tusschen de kle- dinge van haar Vrouwen en haar gesien kan worden en dewyl 't selve is strijdende tegens de betamelyk- heid en goede zeden, buijten en behalven dat de Dienstboden, die het selve uyt haar Loon niet kannen bijbrengen, en egter willende met anderen gelijk staan, daar door tot Ontrouw, Hoererij en andere vuijlig- heden vervallenSo hebben myne Heeren van den Geregte om daar in so wel doenelijk te voorsien, ge- ordonneert gewillekeurt, gelijk haar Ed.Agtb: ordon neren en wiükeuren bij desen, dat de Kameniers, Dienstmeijden, Naysters, nog andere Dienstboden hoe genaamt, welke in vaste Huur verbonden sijn, na den eersten dag van Maij eerstkomende voor haar Boven-klederen, so lang sij dienen en in vaste Huur blijven, niet anders sullen mogen dragen als een modest en zedig kleet, sijnde geen Zyde, Fluweel, nog Felp. bestaande in een Jak een Schort, so^dpr ja't de selve Tabbers, Samaren, B^Vens of andere diergelijke Klf^'Jge aJxren mogen gebruijken gelyk sij °°k X alderminste niet en sullen mogen dragen eenige gemaakte Krullen, Strikken, nog eenig ander diergelijke afhangende Cieraat, ook niet eenige Kanten, als mede geen Boortsel op Boven- of Onder-Kleeren, Goud (Gesteente, nog Koralen, alles op 't verbeurte van 't Opperste Kleed, so meenigmaal iemant daar over bekeurt wordt) of 't selve te lossen of af te koopen met tien guldens gelijk mede de knegts niet vermogen sullen aan haar Dassen eenige kant, 't sij genaijt of gewerkt, te dragen, nogte ook eenige Lin nenmouwen of Lubben, op de verbeurte als vooren." Dit besluit van mijne heeren van den Amsterdam- schen Geregte uit de 17de eeuw is wel aardig. Men vraagt zich onwillekeurig af hoevele «opperste klee deren" in onze dagen zouden verbeurd verklaard worden, indien een dergelijke ordonnantie gehandhaafd werd. In de kolemijn Neu-Iserlohn, bij Dordmund, heeft dezer dagen eene ontploffing plaats gehad, waarbij 19 arbeiders zijn omgekomen. Van de gekwetsten zijn er twee bij het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Een bericht is medegedeeld, volgens hetwelk eene ernstige verzakking in den Gothardtunnel het noodig zou maken om den tunnel een wijden bocht te doen beschrijven, die eerst over geruimen tijd gereed zou kunnen zijn. Een Zwitsersch blad verklaart, van be voegde zijde te kunnen verzekeren, dat dit bericht on juist is. Er is werkelijk een gedeelte van den tunnel, waar de rotssteen zoo zacht is, dat buitengewone maatregelen bleken noodig te zijn, om verzakkingen te voorkomen, want het gewone metselwerk van den tunnel begon te scheuren. Dat is reeds lang bekend en sedert September 1879 wordt een nieuw gewelf opgetrokken, dat aan de noord- en aan de zuidzijde van de gevaarlijke plaats te gelijk begonnen is en wel dra voltooid zal zijn. Dit nieuwe werk is nog nergens voor de drukkingen van de rots geweken en er is dus geene reden om daarmede niet voort te gaan of aan den goeden afloop te twijfelen. Dc Belgische verkiezingen. De uitslag der Belgische verkiezingen is, gelijk men reeds opmerkte, niet moedgevend voor de libera len. Te Antwerpen en Brugge is de overwinning aan de Katholieken daardoor zal de liberale partij slechts een zetel gewonnen hebben en niet twee, als eerst gemeld werd. Doch deze vermeerdering van I stem kan niet opwe gen tegen de nederlaag te Antwerpen, waar alle be rekening der liberalen te schande is geworden. Zij hoopten er de clericalen te verslaan en verloren er integendeel. Hun candidaat, de burgemeester De VVael, onder-voorzitter der Kamer, leed de neder laag tegenover den clericalen candidaat Jacobs. Wel zal het liberaal ministerie, dat België met de liberale schoolwet bevoorrechte, zich kunnen handha ven, maar de versterking zijner positie, waarop het gerekend had, heeft het door deze verkiezingen niet ontvangen. De conferentie over Grieksche belangen. De gezanten der Mogendheden hebben thans offioieel bericht gekregen, dat de conferentie tegen den 15den Juni te Berliju zal bijeenkomen, en dat slechts de regeling der Grieksche grenskwestie ter sprake zal worden gebracht. Een gelijkluidende nora aan de Porte zal aan de conferentie voorafgaan, waarin aan de Turksche regeering het bijeenkomen der vergadering wordt medegedeeld. Zooals bekend is, zal noch Turkije, noch Griekenland (omdat beide belanghebbende zijn) daaraan deelnemen. De Koning en de Koningin van Griekenland hebben echter persoonlijk de bepleiting der Grieksche belan gen en wenschen bij de Mogendheden op zich geno men. Koning George is naar Parijs en Londen gereisd, de Koningin van Griekenland bezoekt hare Russische bloedverwanten en poogt den machtigen steun van haren oom den Czaar te erlangen. Het is geen geheim, dat Engeland zich ten opzichte der Grieksche kwestie ten nauwste met Frankrijk heeft verbonden, en beide ge negen zijn het zuidelijk deel van Epirus met Js$;s* aan Griekenland af te ^oani Hoewel de Oostenrijk er^6 iegeering niet tegen een uitbreiding van het Grieksche grondgebied gekant is, laat zij zich voor namelijk bij die regeling door de gedachte leiden dat thans een toestand in het leven geroepen moet worden, die orde en vrede zal ten gevolge hebben en die waarborgen oplevert voor een kalme ontwikkeling in die grenslanden. Juist om die zaken te erlangen had het Berlijnsche congres zich ten gunste van een wijziging der grenzen verklaard, hopende zoo doende een einde te maken aan de onophoudelijke tooneelen van roof en moord in die streken. Door den afstand van zuidelijk-Epi- rus en van Janina wordt, naar het gevoelen der Oosten- rijksche regeering, het gewenschte doel niet bereikt, integendeel zal dit het seiu zijn voor een nieuwen oorlog, en de vraag doet zich dan voor hoe de onwillige Porte en de tegenstrevende Albaneezen gedwongen kunnen worden om aan den wil van Europa te gehoorzamen. De regeering is daarom veel meer geneigd het reed» vroeger gedane voorstel te ondersteunen om Grieken- lanp en Thessalië schadeloos te stellen, voor hetgeen het in Epirus zou moeten missen. Duitschland gaat in dit opzicht met Oostenrijk mede. Daar echter de besluiten der conferentie met meerderheid van stem men genomen zullen worden en verwacht wordt dat Italië, niettegenstaande zijn voorliefde voor de Alba neezen, als het op stuk van zaken aankomt, met Frank rijk zal medegaan, zoo zal de beslissing van de stem van Ruslaud afhangen. Dit weten de Grieken zeer goed, en Koningin Olga zal dan ook niet verzuimen, al hare persoonlijken invloed aan te wenden, tea einde Keizer Alexander te bewegen om aan de wen schen van het Grieksche volk gehoor te geven. Gelukt dit niet, dan staken de stemmen, en wat dan? Voor het behoud van den vrede is dan ook, zooals altijd, in elk geval het vooruitzicht niet schitterend. -* Turkije iu de klem. Voor de hoeveelste maal Volgens een telegram uit Athene zouden de ambassadeurs te Konstantinopel aan den Sultan en Turkije niet een gezamelijke nota, maar zou ieder hunner twee nota's overhandigen, wier inhoud door hen gezamenlijk was vastgesteld. De eerste nota zou de kennisgeving inhouden, dat - de conferentie ter oplossing van de Turksch-Griek- sche grenskwestie den 16 dezer te Berlijn zal bijeen komen in de tweede zou de uitvoering worden ver langd van de besluiten van het congres van Berlijn, die betrekking hebben op Montenegro en Armenië. Om aan dat verlangen klem bijtezetten gaan Fransche, en Italiaansch oorlogschepen naar de Besika-baai. Het verdient de aandacht, dat Oostenrijk en Duitschland aan deze demonstratie geen deel nemen. De Sultan heeft, om het dreigend onweder afte- wenden, zijn ministerie gewijzigd en de spoedige uit voering bevolen der lang beloofde hervormingen. Zijn

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2