GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. ana u T Tot het bereiken van een geheel, gelijk de Mei- fingers dit wenschen, is een ijzeren discipline noodig, iooals wellicht alleen door en van Duitschers verkre gen kan worden. Mag men een tooneelspeler gelooven, die een jaar lang tot het gezelschap liehoord heeft, en wiens mede- deelingen niet zijn weersproken, dan wordt van de werkenden in dit opzicht het uiterste geëischt. De repetitiën duren, met een tusschenpoos van twee uur, vaak van 's ochtends tien tot middernacht, en van dezen tijd worden soms uren besteed aan het schikken van decoratief en meubels voor één enkel en. tooneel. Yoor een gevecht, als bijvoorbeeld in het tem. 2e bedrijf van Egniontwijst de Hertog op doorhem zeiven vervaardigde teekeningen de plaats en de hou ding van eiken figurant aan. Dat Macbeth twintig- maal in zijn alleenspraak wordt gestoord, omdat eenige n^6' figuranten niet in de juiste, afgebakende lijn staan, is tugi geen zeldzaamheid. Den tooneelspeler (zoo verhaalt het gewezen lid van de Meiningers verder), die elke yptc rol, welke hem wordt opgedragen, al is 't ook die van figurant, moet vervullen, wordt, hetzij hij een aen eerste of twintigste rol, den Julius Caesar of een man uzil uit het volk, te spelen heeft, op de planken het juiste plekje aangewezen, waar hij staan moet, den juisten toon aangegeven, waarin hij eiken regel moet zeggen Am.' om in den toonaard van het geheel te blijven. Men 2wage geen tegenwerping! Een militair: „Sst, soist's so wird's gemachtmaakt terstond aan alle tegen- ïsse spraak een eind. Dit vluchtig kijkje achter de schermen, zal onze lezers eenigermate duidelijk maken, wie de Meiningers zijn en wat ze te Amsterdam doen. ^2 Aanschouwelijk onderwijs. aj. Een sverkman te Manchester gaf onlangs aan v r zijne kameraden de volgende aanschouwelijke les. Hij ps bam een bjood, om het loon der werklieden voor te n péllen, sneed dahrvan een niet al te groot stuk af, en 'zeide tot zijn broeders: „Dit geeft gij aan het stads bestuur. Daarop sneed hij een grooter stuk, zeggende „Dit geeft gij aan het landsbestuur." Toen sneed hij, met een krachtiiren zwaai van zijn mes, drie vierde '.gedeelten van het brood en zeide: „Dit geeft gij aan den kroeghouder." Nu bleef er nog maar een dun sneedje over. „En dit," izeide hij, op de enkele krlii- jei mels wijzende: „en dit brengt ge thuis bij moeder f,eS de vrouw wel sij ?ec |ierft, Sciï8oI eit sending. »6 uit Westkapelle4 Juni. Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, de heer J. C. de Mol Moncourt, cand. tot den predikdienst. Vlissingen, 7 Juni. De heer Eijkman, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Hardenberg, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Ds. F. Hage, van Wolfaartsdijk, te Serooskerke beroepen, werd 4 Dec. 1863 mede daarheen beroepen en in 1871 van daar ook tot een beroep aangezocht. Voor beide aanbiedingen heeft hij destijds bedankt. Goesche Cour.) 0 Aan het programma van het Algemeen Christelijk Jongelingsfeest, op 16 dezer te Nederhemert te houden, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden. De d stoomboot Oude Maas, die op genoemden dag eene l( extra-reis zal maken van Oud-Beierland naar Neder- f. hemert en terug, vertrekt van Oud-Beierland ten 2 ure 0 des morgens, van Rotterdam ten 4 ure, van Dordt 5,45, van Gorinchem 7,30, en zal omstreeks 9 ure bij het feestterrein aankomen. De tarieven zijn zeer matig gesteld en bedragen van Oud-Beierland (retour) f 1,25 van Rotterdam f 1, van Dordt f 0,75 en van Gorinchem f 0,50. Op de twee aanwezige spreekplaatsen zullen alleen zij het woord voeren, die daartoe door de commissie uitgenoodigd zijn, of van harentwege vergunning hebben verkregen. Het verbreiden van geschriften wordt niet toegelaten, evenmin het houden van bijzondere collec ten. Vanwege de commissie zal twee maal gecollecteerd worden. De opbrengst dier collecten is voor de helft voor de Zending en voor de helft voor de Christelijke Jongelingsvereenigingen. In het Handelsblad wordt het volgende grappige tafereel van de afhaling der prijzen in de watersnood- 1 loterij te 's-'i ravenhage opgehangen. Een schippers- knecht komt voor zijn patroon uit Schiedammen laat den ongeduldige gast, die nog tal van zaken te doen heeft, uren wactiten en sielt hem eindelijk d< n prijs van het nummer, een kindermutsje, ter hand. Donderdag vertoont zich een boer uit Zeeland met ziju gelukkig nummer. Hij wacht en wacht, doch slaagt er niet in, tot hei bureau d >or te dringen. Des Vrijdags, gebruikt hij zija ellebogen, doch daar men in de ooie- vaarstad bijzonder geoefend is in het duwen en dringen, komt hij niet verder als Donderdag, üok de Zaterdag gaat voor hem verloren,zoo dichten opeengepakt is de menigte. Zal hij onverrichter zake naar Zeeland terugkeeren, zouder dien prijs, die misschien wie weet hoe kost baar kan zijn Neen, dan blijft hij maar in 's hemels naam den Zondag over. Daar is het eindelijk Maandag morgen. Tot zijn geluk ontdekt hem nu een commis sielid, die den boer dadelijk helpen en zijn gespannen verwachting bevredigen zalDe man trok een kalender van 1873 Een officier, op wiens nom- mer insgelijks een prijs gevallen is, zendt zijn op passer met een groot valies. De oppasser kwam met het valies terug, pakie het uit en de officier ont ving een vloeirolletje voor brieven. Eene dame daarentegen was zonder valies of taschje naar de zaal gegaan en ontving als prijs eeu narrentuig. In dat gedrang en drukte was er niemand te vinden, die haar behulpzaam kon zijn. Goede raad was duur: zij hing het narrentuig om den hals en zoo verliet zij met haar prijs het gebouw De volgende akelige gesehiedenis wordt van een paar jeneverdrinkers verhaald Een zeventigjarig man te Zwijndrecht die, evenals zijne vrouw, verslaafd was aan den sterken drank, ging dezer dagen 's ochtends hunne gewone hoeveel heid jenever halen. Onderweg kon hij den lust niet weerstaan om ook de portie van zijn vrouw uit te drinken. Toen hij daarop te huis kwam, viel hij aan zijn eigen huisdeur dood neder. Men zegt dat voor den zilveren beker, eens toe- behoorende aan den uit den oorlog met Spanje welbe kenden bevelheber Graaf Bossu, 10,000 francs is ge boden. De gemeenteraad van Hoorn heeft echter be leefd voor het aanbod bedankt. Onder de gemeente Heemskerk werd onlangs een koe uit de sloot gehaald, die met niet minder dan 72 bloedzuigers was bezet. Het dier was door bloedverlies zoo uitgeput, dat het niet kon blijven staan. Toen men de gulzige gasten had afgesneden (aftrekken was niet mogelijk) aanschouwde men een waar bloedbad. Door het gebruik van versterkende middelen, in den beginne 25 eieren daags, is het dier thans nagenoeg hersteld. Hebben wij op de parijsche tentoonstelling niet veel eer ingelegd met hetgeen wij uitstalden en de wijze waarop dit geschiedde, te Berlijn prijst men algemeen wat Nederland inzond op de internationale visscherij-tentoonstelling. Zelfs de Köln. Zeit. prijst het en roemt de oordeelkundige inrichting en keurige orde. Zij voegt er bij, dat wij in dezelfde wateren visschen als die de Duitschers zouden kunnen bear beiden en wij de millioenen verdienen van de Duit schers, waarvoor Oost-Friesland en Holstein, hoewel hetzelfde beroep uitoefenende, naar het schijnt nog niet genoeg energie bezitten. De Parijsche groote wereld heeft den laatsten Rustdag gevierd door het bijwonen der wedrennen te Longchamps. Ongelukkig regende het heel den dag zeer zwaar, waardoor het pronken met fraaie toiletten natuurlijk droevig mislukte. Een dameskleed was ver krijgbaar, dat f 48,000 kostte. Doch het weder be lette weUicht dat men er mee verscheen. Ieder had kleeren aangetrokken, die er „tegen konden." Nieuwe visitekaartjes. Te Berlijn, ter drukkerij van de heeren Wiener en Schumann, is eene nieuwe soort van visitekaartjes uitgekomen. Tegen het licht gehouden vertoonen zij het portret van den eigenaar in transparentbeeld, ongeveer als een sterkwatermerk, of als een lithophanie, d. i. een wit porseleinen steenen plaat, aan den eenen kant dof, maar aan den anderen kant een of ander tafereel voorstellende, eene gelief koosde versiering van vensterruiten in Duitschland. Deze visitekaart-portretten worden ongetwijfeld door persing voortgebracht, de gelijkenis wordt eerst pho- tografisch genomen, in galatine afgedrukt, en dan door middel van electriciteit op de voorwerpen overgedrukt, op de wijze der zoogenaamde heliografie. De Times meldt, dat de heer Challemel Lacour, Frankrijks gezant te Bern, als zoodanig benoemd is te Londen. Maandag middag te 12 uren had de overbren ging plaats van het lijk der Russische Keizerin uit de slotkerk naar de kaïhedraal in de Peter- en Paul- vesting. Den geheden voormiddag woedde er een verschrikkelijk onwed^r, vergezeld van storm en regen. Eene onafzienbare menschenmassa bevond zich op den weg. Tegen den middag helderde het weder echter plotseling op. Een gevolg van 5000 menschen bege leidde de baar. De Keizer ging te voet in de uniform van het regiment der Keizerin. De grootvorsten en verdere vorstelijke personen volgden te paard. Den 6en d-zer is de spoorweg op den Vesuvius met het beste gevolg ingewijd. Voor f 10 rijdt men uit het midden var» Napels naar den bergtop en terug. In de afgeloopen maand Mei zijn te Nieuw-York 55,083 landverhuizers aangekomen tegen 18,325 in dezelfde maand des vorigen jaars. Den lsten Juni zijn er reeds weder 3197 aangekomen. De dag van gisteren was voor België belangrijk. Gisteren hadden de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden plaats, waarbij de liberale partij belang rijk hoopte te winnen. Deze hoop is echter niet ver wezenlijkt, de liberalen hadden eene meerderheid van 10 stemmen, en nu zullen ze 12 stemmen meerderheid verkrijgen. Een onbeduidend verschil. De zedelijke waarde van deze verkiezing lag voor de liberale partij te Antwerpen. Deze eerste koopstad van onze zuidelijke buren wordt tot nu toe door clericalen vertegenwoor digd. Deze hun zetels te doen ruimen was het groote hoofddoel van dezen strijd Met ruim 200 stemmen meerderheid bleven de clericalen meester in Ani werpen. Blanqui, de oude Fransche aarts-samenzweerder, heeft te Lyon een groote nederlaag geleden, in weerwil van al de pogingen, die voor zijn verkie zing in 't werk zijn gesteld. Men heeft zelfs het met bloed bevlekte hemd van Rochefort vertoond. Maar er is geen mirakel geschied, en met eene meerderheid van circa 2500 stemmen is de heer Ballue gekozeu. V en zou dwalen, als men meende, dat Ballue een greintje minder radicaal is dan Rochefort of Clémen- ceau. Maar de Kamer is daardoor ontslagen van de noodzakelijkheid om een verkiezing, die onwettig is, te vernietigen. Nog een derde verkiezing past in deze verkiezings kroniek. Wie zal republikeinsch candidaat voor het Presidentschap der Vereenigde Staten zijn Zal de ex- president Grant voor de derde maal het Witte Huis te Washington gaan bewonen De conventie van republikeinsche zijde te Chicago samengekomen tot het stellen van een candidaat heeft daartoe met 399 stemmen gekozen de Senator Garfield, van den staat Ohio. Op Grant waren 306 stemmen uitgebracht. DE 111ST D AG. Zijt gij, waarde lezer wel eens in Londen geweest In die hoofdstad van het machtig en bloeiend Enge land, bestaan allerlei middelen van vervoer spoor wegen op, onder en boven den grondtramwegen, omnibussen, vigilanten, niet bij honderdtallen maai bij duizenden. De verste afstanden worden er in onge- loofelijk korten tijd afgelegd, en de drukte, die er op straat heerscht, is verbazend. De Engelschman zegt Tijd is geldEn om geen tijd te verliezen neemt hij het vervoermiddel te baat, dat hem het eerst en het vlugst brengt waar hij wezen wil. Die ondernemingen geven goede rente. Maar, vooral treft het den vreem deling, dat hij door het personeel zoo vriendelijk en voor komend wordt behandeld. De inrichting van alles is uitne mend. Zoo gaat het alle dagen der week in rusteloozen ijver door. Maar des Zondags Dan is het er anders ge steld. Men ziet bijna geen rijtuigen op straat. De trei nen loopen slechts eenige malen de tramwagens des gelijks en een groot aantal vigilanten in het geheel niet. In Noord Amerika is dit ook het gevalja daar in sommige steden nog veel meer dan in Londen. De Engelschen en Amerikanen geven ons daarin een schoon en beschamend voorbeeld. Zij bewijzen, dat rij het gebod Gods, om een der zeven dagen van de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2