lerli, Echoot en ^endinjr den van het oudste leerboekje der gereformeerde kerk, is in den loop der tijden veel meer eene leerstellige prediking geworden voor bejaarden, dan wel eene onderwijzing der kinderen. Men kan 't zich bijna niet meer voorstellen, dat de thans zoo weinig bezochte middagkerk eenmaal de gewaardeerde gelegenheid tot onderricht van jeugdigen en onkundigen is geweest. De cate chismus is niet meer het middelpunt van 't godsdienstonderricht; dat oude middelpunt en het kringetje belangstellenden daar omheen, 't ligt tegenwoordig ver buiten den kring dergenen, die onderwezen moeten worden. Onze jeugd is aan eene geheel andere methode van onderwijs gewoon geraakt, het aanschou welijk onderwijs op de scholen heeft de kinde ren, zoo zij 't ooit recht waren, onvatbaar ge maakt voor het afgetrokken onderwijs. Voor meer b jaarden behoudt de cathechisnius- prediking hare onmiskenbare waarde, -maar zal de zondagmiddag gewijd zijn aan het onderricht Van de kinderen der gemeente, dan moet de gemeente het spoor volgen, door de zondag school haar aangewezen en reeds verre gebaand. De oude vorm is gebarsten, en zal de kerk in deze dagen hare roeping begrijpen, dan moeten hare leeraars zich verdienstelijk maken zoo als reeds enkelen doen om een ruimen kring onderwijzeressen en onderwijzers op te- leiden, dan moet het zondagschoolonder- wijs niet meer geïgnoreerd (als niet der kennis neming waard voorbijgegaan) worden door de kerkeraadscommissiën, belast met het toezicht op ">2?et godsdienstonderwijs, maar integendeel door alle kerkbestuurders met woord en daad worden aancè&ioédïgd en bevorderd. De gemeente heeft er belang''bil dat de zondagschool niet kwijne door gebrek aatt bekwaam personeel, leermidde len en ruime lokalerji zij moet al wat in haar vermogen is daaraan toebrengen. Kleine zondagscholen in verschillende buurten, voor kinderen uit verschillende standen der maatschappij, kunnen als zendingsposten door de kerk worden geopend of erkend, het is hare roeping om op den rustdag even goed voor de kinderen der gemeente te zorgen als voor de de volwassenen, ook voor de kleinen hare deur te openen. Recht aangenaam was het ons een vijftien jaar geleden de zondagschool te bezoeken der Vlaamsche gemeente te Brussel. Daar zaten, door heel het kerkgebouw verspreid, groepjes van 6 tot 10 kindereu, naar leeftijd en bevatting aan onder wijzers van verschillende kracht en gaven toe vertrouwd. Elk onderwijzer kende zijne leerlingen, huune geaardheid, de omstaudigheden hunner familie. Voor elk groepje werd hetzelfde onderwerp besproken, nadat de geleerde teksten en versjes waren overhoord. Gedurende het laatste kwar- tieruurs der samenkomst gingen al de onder wijzers naast hunne leerlingen zitten, en toen achtte de secretaris der Synode, de onvergetelijke van der Waeijen Pieterszen, het niet beneden zijne synodale waardigheid, om over het onder- derwerp van den dag al de kinderen te onder vragen en toe te spreken. Zou ten onzent het kerkgebouw door zoo iets worden ontwijd Zou ten onzent het kerkorgel het gezang der kleinen niet mogen begeleiden V Zou ten onzent op deze wijze den kinderen de kerk niet dierbaar gemaakt kunnen worden Als zg van jongs afaan in de kerk leeren hooren, verstaan en gelooven, zullen zij altoos een hart behouden voor de plaats, waar zij het Evangelie leerden liefkrijgen, voor de gemeente, die lien niet alleen in het doopboek opnam, maar ook bleef koesteren en verzorgen. Nu hechten zich de kinderen alleen aan den -persoondie hen onderwijst, nu krijgen zij den indruk, dat het aangenaamste onderricht buiten de kerk behoort om te gaan. Dat komt zoo doordat de zondagschool, te zeer een persoon lijke zendingsarbeid, bijna niet, althans niet ge noeg, als de zaak der gansche christelijke ge meente wordt erkend. van den beer Dirks in de Panama-plannen en tochten niet vergeten had. Ook bad hij gelegenheid weten te vinden nog een welverdienden lof te brensr n aan den man, wiens naam aan het Noordzee-kanaal verbonden is, een werk, dat volgens De Lesseps aan Nederland een haven geeft, zooals bet vasteland ran Europa er weinig bezit. Middelburg, 7 Juni 1880. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in be ginsel besloten met 9 tegen 3 stemmen, tot het ver- koopen der gemeentelijke gasfabriek aan eene te Londen gevestigde maatschappij, die haar verder exploiteeren zal. In de volgende week zal het met de maatschappij opgemaakte kontrakt behandeld worden. In de laatste jaren heeft het nadeelig saldo der exploi tatie van de fabriek ruim f4000 bedragen, welk ver lies alleen gedekt werd door de gemeente 11 a 12,000 gulden voor de publieke verlichting te laten betalen. De fabriek is bezwaard met een schuldenlast van f 148,000 voor noodzakelijke vernieuwing en verbe tering moet ruim een ton worden besteed. Door nu de fabriek te verkoopen tegen f 168,000, kan de leening ten laste van de fabriek geheel worden inge trokken en dan blijft nog van de koopsom f21,600 over, die onder bijvoeging van het rijks-subsidie vol doende zijn voor den aanbouw eener school voor lager onderwijs. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten tot bet aangaan eener geldleening groot f 7500, voor den bouw van een post- en telegraafkantoor. Binnen weinige dagen zal de regeerings-voordracht tot beteugeling van het drankmisbruik bij de Tweede Kamer worden ingediend. (N. R. Ct.) De heer Ferd. de Lesseps, met zooveel eer in ons land ontvangen hield j. 1. vrijdag zijne aangekondigde voordracht te 's Hage. De voordracht betrof het Panr.ma-k&naal, het werk, dat de onvermoeide schep) er van het Suez-kanaal thans wil ondernemen Na een korte herinnering aan de geschiedenis van het Suez kanaal en een welver diende hulde aan den Nederlandsclien ingenieur Conrad, wiens steun zooveel tot het welslagen dier grootsche onderneming heeft bijgedragen, teekende de heer De L. in korte trekken het plan, waarvoor"hij thans ijvert. Het Panama kanaal heeft een groot ding voor boven liet Suez-kanaal dit laatste toch loopt door een woestijn, terwijl het Panama-kanaal door een gezond en vruchtbaar land zal gaan. De bezwaren, die van verschillende zijden wei'deu geopperd, de ontwerper van het plan had ze onderzocht en beoordeeld. En zeer weinig bleef er dan van werkelijke bezwaren over. Werkkrachten zullen er genoeg te verkrijgen zijn. De ongezondheid van het klimaat bestaat in de verbeel ding het land is zelfs zeer gezond en miasmen noch besmettelijke ziekten stellen de gezondheid en het leven aan gevaren bloot. Hoe weinig dit argument beteekent, bleek vo-doende, zeide de heer De L., uit den goeden staat der gezondheid, waarin hij zelf en de medeleden der commissie, die de landengte van Panama hebben onderzocht, zich mochten verheugen. Zijn zevenjarig kind, een meisje, dat hem overal op zijn reizen vergezelt en ook thans naast den spreker stond, was eveneens het bewijs dat Panama een zeer goed .klimaat bezit. Zoo hoorde men allengs alle be zwaren, die tegen het Panama-kanaal zijn ingebracht uit den weg ruimen. Het lichtst is zeker het zooge naamde poliliek bezwaar van Noord-Amerika. De heer De L. vertelde hoe hij overal in Amerika met warme sympathie was ontvangen, zeker wel het beste bewijs dat het Ainerikaansche volk zijn streven toe juicht. Er zijn wel politiekers in Amerika evenals elders, die om politieke beweegredenen het kanaal liever bij de onuitgevoerde plannen zouden zien opber gen, maar als de heer De L. naar de redenen vroeg, kon hij nooit bepaalde en voldoende antwoorden vernemen. En daarenboven, hij vertrouwde op de openbare meening der wereld, als sommige Noord-Amerikaansche regee- ringsmannen zouden willen beletten, dat Columbia op zijn gebied het graven van het kanaal toestond. Even min als Amerika Engeland zou kunnen en durven beletten een kanaal tusscken den Atlantischen en den Stillen Oceaan te graven langs de grenzen van Canada evenmin zou het Columbia mogen en kunnen verbieden door Panama heen beide oceanen met elkaar te ver binden. „Vijf honderd millioen francs kapitaal in zes jaren tijds, en het kanaal, zeide de ontwerper met volle overtuiging, is gereed. Hun, die mochten meenen, da t het eind van den arbeid niet te berekenen is, riep de 72jarige grijsaard met jeugdig vuur toe, dat hij, de oudste der vergadering, bij behoud van leven en ge zondheid wel degelijk hoopte nog zelf door het kanaal te kunnen varen. Met een toespeling op een toespraak, gisteren in Amsterdam door een der vertegenwoordigers van het kapitaal tot hem gericht, eindigde de lieer De Lesseps zijn voordracht, waarin hij het aandeel Een der voornaamste cargadoors te Rotterdam heeft naar men meldt, besloten zijne kantoren naar de over zijde der rivier over te brengen. Tot nog toe werd van de prachtige havens en inrichtingen op Fijenoord niet hetge- wenschte gebruik gemaakt, omdat «Ie eene cargadoor voor den andere niet de eerste wilde zijn. Dit is te begrijpen, daar de afstand der kantoren van beuis enz. bij een verplaatsing zeer wordt vergroot. Bevestigt zich dit bericht, dan laat zich het aanzien dat weldra meerde ren zullen volgen en de haven aan de overzijde spoedig een vaste ligplaats voor alle schepen in de groote vaart zullen zijn. Zooals bekend is, is vastgesteld dat de zetel de Rotter dumsch-Amerikaansche stoomvaart maatschappij naar Fijenoord overgebracht wordt. Na de opening der vrije universiteit op gere formeerden grondslag, zullen de lessen in dezer voege gegeven worden Dr. Dilloo, de uitlegkunde des ouden testaments dr. Hoedemaker, de naturaal en de ethiek dr. Kuyper, de encyclopaedic en de dogmatiek dr. Rutgers, de kerkgeschiedenis dr. van Ronkel, der uitlegkunde des nieuwen testa ments en mr. Fabius het staatsrecht terwijl in het onderwijs voor de practische theologi sche vakken nader zal worden voorzien. Tot rector is voor den cursus 188081 benoemd dr. Kuyper en tot secretaris mr. Fabius. Alzoo blijkt dat het door onderscheidene couranten gemelde bedanken van dr. van Ronkel onjuist was. Jacobus Jan Cremer is Zaterdag gestorven. Eene borstziekte sloopte den krachtigen man, dié dezen winter nog in verscheidene steden van ons land duizenden onthaalde op eene voordracht, zooals hij alleen ze geven kon. Talrijk zijn de werken, die van zijne hand het licht zagen. !Één tooneelstuk, vêrseheidene romans en eenige bundels novellen. Anna Rooze'De iooneelspeiersDr. Helmond en zijne vrouwDaniël Sliszijn bij velen in dankbaar aandenken, maar hooier staan de Betuw- sche Novellenom de naïeviteit en den humor, waarme de die eenvoudige dorpsvertellingen verhaald zijn, en onvergetelijk is de wijze, waarop hij zelfs deze voordroeg. Hij deed de personen, die hij liet spreken, leven hunne diepste-en hunne vluchtigste gewaarwordingen liet hij aanschouwen, hunne droefheid en hunne vreugde wist hij af te malen, met eene kunstvaardig heid, waarin geen tooneelspeler hem evenaarde. Is de tijd der lezingen voorbij, voor Cremer kon dat niet gelden. Warm klopte zijn hart voor al wat goed en edel is warm vooral voor de kinderen des volks. Het jammerlijk lot van de jeugdige arbeiders in de fabrieken maakte zijne verontwaardiging gade, en het pleidooi, door hem tegen die exploitatie der jeugd gevoerd, gaf den eersteD stoot aan de beweging waaraan wij de wet op den kinderarbeid danken. De Koning schonk Cremer het officierskruis van de Eikenkroon als hulde aan zijne letterkundige ver diensten. Het gansche volk had den man lief, om zijue uitnemende talenten èn om zijn edele inborst. Van de te stichten kolonie in Noord-Carolina heeft de Goesche Courant van vertrouwbare zijde ongeveer dezelfde berichten ontvangen, als die wij reeds voor maanden gaven. Zij schrijft o. a. De stichter der Hollandsclie kolonie C. W. Mc. Lean, verlangt meer zelfstandige landbouwers op zijn gron den dan arbeiders, welke laatsten reeds in overvloed aanwezig zijn. Om landbouwers, die er zich komen vestigen, op weg te helpen, worden aan ieder, die een bepaalde uitgestrektheid grond koopt, die ook hier, mits men 80 acres minstens neemt, tegen 2 dol lars per acre wordt verkocht, zelfs gedurende een jaar, tot levensonderhoud eenige acres bewerkten en in cultuur gebrachten grond afgestaan. Om zich daar te- vestigen als landbouwer is het wenscnelijk een sommetje van minstens 500 dollars (f 1250) te bezitten, voor den aankoop van- een en ander ontwikkelde personen en eigenaars van eenig kapitaal vinden in Noord-Ca rolina gelegenheid om het met voordeel en veiligheid te beleggen in fabriekwezen en industrie. Te Newbern nabij de Holl. kolonie, zijn thans aanwezigeen saje*- fabriek, vier zaagmolens, een ploegfabriek, twee giete rijen, drie magazijnen van werktuigen, een ketelmakerij, drie meelfabrieken, drie katoenzuiverfabrieken en een suikerfabriek, waardoor in die verscki.lende. inrichtin gen ongeveer 300 werklieden worden bezig-gehouden. .lliddelbnrg. 7 Juni. Ds. J. P. Nonhebei pre-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2