Of Midhats aanvraag om ontslag, als gouverneur van Syrië, iu verband staat met de tegenwoordige houding der Porte dan wel of de aanleiding gezocht moet worden in een botsing tusschen mehomedanen en Christenen, die dezer dagen in Syrië is voorgeko men, blijkt niet. Sir H. Layard, vroeger Engelands gezant, heeft Constantinopel verlaten. De Lc4wcps eu liet Pauama-lt.iiinal. De Lessep9 is -Zaterdag te Liverpool aangekomen en heeft Maandag 11. in eene bijeenkomst van aan zienlijke kooplieden aldaar liet een en ander omtrent de doorgraving van de landengte van Panama mede gedeeld. Hij meende, dat het kanaal tot dat van Suez in lengte zou staan als 46 tot 110. Uit een inge nieurs-oogpunt waren er volstrekt geene onoverkome lijke zwarighedenhij meende, dat het werk in 8 jaar door 800u werklieden kon voltooid worden. Tot het maken van de noodige machines zou een groot jaar noodig zijn. Iiij was voornemens, ter beschikking van het Britsche publiek aandeelen ten bedrage van 160,000 p. st te stellen, muar het was hem tamelijk onver schillig, of ze genomen werden of niethij kon geld genoeg krijgen. Dat de Amerikaausche regeering of de Amerikaansche natie over het algemeen zich tegen het werk verzette, ontkende hij stellig. Doe me» isi Frankrijk de partijen in 't leven houdt. De verjaardag van den dood van prins LouisNapoleon, in Afrika gesneuveld, is te Parijs in de kerk Saint- Auguste, in de kerk te Passv en in de kerk Saint-Philippe du Roule herdacht. In laatstgenoemde kerk waren Prins Jérome Napoleon, prinses Mathilde, prins Murat, Emile Ollivier, maarschalk Canrobert, Raoul Duval, Robert Mitchell en andere hoofden der Bonapartisti- sehe partij. Rouher en Paul de Cassagnac werden ge mist. In beide andere kerken hadden zich te nauwer- nood een honderd personen laten vinden. De Ordre drukt, ter gelegenheid van den verjaardag, de ode af, die Victor Hugo in 1832 ter eere van Napoleon II, koning van Rome, heeft gedicht. Zij schrijft, dat de Prins niet naar Afrika is gegaan, om er den rang van kolonel in het leger te halen, of vereerd te wurden met een ridderkruis, ten einde er mee te pronken in een salon, maar om den laster der republikeinen te doen verstommen en den Franschen zijn moed te too- nen. Het blad voorspelt, dat ook het tegenwoordig lijden der Bonapartes gevolgd zal worden door hun nen triumf. Dan zullen uit de nederige kerk te Clïis- lehurst de lijkkisten der beide keizers naar Frankrijk onder den dom der Invaliden, worden overgebracht, te midden van het Fransche volk, dat hen beminde als den eersten keizer. Hoop doet leven Rochefort eu familie. Op last van den Parijschen prefect van politie is een onderzoek ingesteld naar hetgeen den "23en Mei op het plein der Bastille is voorgevallen met den zoon van Henri Rochefort. Zijn medeleerlingen hebben verklaard, dat hij den volgenden dag niet iu het minst lijdende scheen eu geregeld de lessen had bijgewoond. Hij had gezegd, dat hij naar het plein der Bastille was gegaan, om twist te zoeken met de politieagenten, wien hij een paar vuistslagen had gegeven, en bij had het hoofd ontbloot om te laten zien, dat hij er een puist had. Een ander getuige verklaarde,^dat de jonge Rochefort er den persoon naar was, om zich een messteek te geven, ten einde te doen gelooven, dat hij gewond was door een politie-dienaar. Koechlin, zwager van den prefect van politie, heeft Henri Rochefort uitge daagd tot een tweegevecht, omdat deze in zijn eerste brief, Koechlin er bij sleepende, van dezen gezegd had dat hij iemand in een oneerlijk duel gedood heeft. Henri Rochefort heeft Koechlin doen weten, dat hij te zijuer beschikking is, en gisteren had dat groote kinderspel plaats, waarbij Rochefort gewond is. Kussen en Geeselen. Tot kussen en geeselen worden wij gedrongen door de beide jongste uitgaveu der Nederl. Zondagschool- Vereeniging. 't Is evenwel aangenamer met het eerste te eindigen, en als we dus de gebruikelijke uitdruk king omkeeren, handelen we tevens meer naar tijdsorde. Éen veertien dagen geleden verscheen een bundeltje Feestliederente zingen bij gelegenheid van het Feme feest der Zondagscholen. Het heeft blijkbaar den dichters moeite gekost, hunne gedachten en woorden te persen en te schroeven binnen de perken van eenmaal aan genomen zangwijzen. Moeten de geesten der profeten den profeten onderworpen zijn, wij hebben in deze liederen eene proeve van den door dichters gevoerden strijd, om hun onderwerp te onderwerpen aau allerlei eischen, behalve aan die van 't schoonheidsgevoel. In het eerste lied staat o. a. Door Uw liefdezorg gebouwd, Bloeien Zondagscholen, De eersten, honderd jaar nu oud, Tot aan 's aardrijks polen. Dat rijmt, overigens is 't ongerijmd. Om van het eerste lied niet meer te zeggen, en niet te veel van het tweede, lezen wij even daarvan het „koor". Hosanna klink, rol luid en schoon Hosanna, 't luchtruim door, En leen aan 't kinderjubclkoor Een Halleluja-toon. Een door 't luchtruim rollenden donder kunnen wij ons best voorstellen, maar een Hosanna van kiuder- stemmen, rollende door 't luchtruim En zal het door kinderen gezongen Hosanna aan het „kinderjubbelkoor" een Halleluja-toon" moeten leenen of ook weHeeneu? Zooals de zondagschool, door Gods Geest over schaduwd, bloeit en groeit, „zoo zien wij" in het derde lied 't murmlend beekje Worden tot een wereldstroom; d' Eikel na een reeks van jaren Wassen tot een trotschen boom en tevens zingen kinderen in steden en dorpen Zoo spoedt wel de spoortrein henen, Glimmen hel de ruwste tteenen Door de drijfkracht van den stoom, alsof al die kinderen vlak naast eene stoomdiamant- slijperij woonden. Het vierde lied begint aldu9 Op het Gallileesche meer Riep Johanr.es: «,'t Is de Heer!" Droefheid, vrees en kommer week, Toen zijn macht en liefde bleek. ,'t Is de Heer zoo juichen wij Aan het eind der jaren rij, Die een eeuw van liefde kroont, enz. Welk verband is er nu tusscheu den uitroep van Johannes, toen hij in de veertig dagen na de opstan ding den Heer aan den oever der zee herkendeen het lied der kinderen die er/cennen 't Is de Heer, in zegen rijk, Die als teerder liefdeblijk, Hieivook in ons Nederland Zondagscholen bracht tot stand welk verband- is tusschen het woord des discipels en dat der kinderen Beide zijn gelijkluidend, dat'9 al. No. 0 is veel beter dan de vorige liederen, ofschoon niet kinderlijk. O, 't is zoo moeilijk kinderliederen te makenBeoordeelen is gemakkelijk, beter doen moeielijk, zegt het spreekwoord, en daarom vallen wij het rijm van golvenge&tete en rots niet al te hard, wanneer het in een hollandsch kinderlied voorkomt. Het zevende lied, op de wijs van het bekende én be minde Er ruischt langs de wolhenis veel beter dan de vorige. Ondanks de verplichting, welke de dichter zich oplegde om een naamvers op Robert Raikes te maken, is bij er in geslaagd het meer vloeiend te maken dan de anderen, die aan geen voorletters ge bonden waren. Jammer blijft het dat in den vijfden regel het Kent gij, kent gijhet JezusJezus van het oorspronkelijke volstrekt niet weergevonden wordt. In de volgende liederen zouden ook nog vlekjes zijn aan te wijzen, bijv. in no. 8 't Zondagschool, Hervormingsplant, Wortelde ook in Nederland; maar wij willen niet te veel zeggen van het werk van mannen, die ditmaal zich te veel in overhaasting hebben ingespannen om iets te leveren, dat zij stellig in kalmer oogenblikken beter zouden gedaan hebben. Met de vertaling van Buddensieg's werkje, onder den titel: De Steen en van Assy rid en de Getuigenis der Schrift heeft de heer Hoogenbirk een uitmuntend werk gedaan. Legt een zijner vrienden den kinderen de uitdrukking op de lippen „men roemt steeds de de vinding van 't menshelijk vernufte", wij Jeeren van hem God danken voor het vernuft, dat den sleu tel vond van het spijkerschrift, waarin ons zooveel belangrijks is bewaard. Tot nog toe gaf de Nederl. Zondagschool Vereeniging, behalve liet schoone Licht en Schaduw en gewaardeerde Wenken voor Onderwijzers, bijna niets anders dan kinderlectuur uit. De uitgave van kerst-, paasch- en pinksterboekjes kon zij best aan het „particulier initiatief" van boek handelaars en talloozc meer of minder bekwame kin derschrijvers overlaten. Wijjhopen in de Steenen van Assyriè den eersteling te begroeten eener reeks van boekjes en boekeD, door de Vereeniging uit ie geven ten dienste van den on derwijzer. In zijn soort behoort ook de onderwijzer der zondagschool een „bestudeerd persoon" te zijn. Al wat licht werpen kan op de bijhelsche geschiedenis, moet binnen zijn bereik worden gebracht- Door studie moet hij tot spreker worden gevormd. Oude en nieuwe dingen moet hij uit zijn schat kunnen te voorschijn brengen, om zijn onderricht aantrekkelijk, om bijbel— sche peisoneu en gebeurtenissen recht aanschouwelijk te maken, en hij moet zicii een schat kunnen verzame len. Daarbij moet eene Zondagschoolvereeniging als de Nederlandsche hem behulpzaam zijn. De eeuwen lang begraven jaarboeken van het rijk van Assur en van Babel zijn opgegraven. Het zijn op tichelen geschreven geschiedenissen van machtige rijken der oudheid, die op Israël zulk een grooten invloed hebben uitgeoefend. Wij kunnen nu uit andere bronnen dan de Schrift ons eenige denkbeelden vormen omtrent de begrippen der tijdgenooten van Abraham, en van een anderen' kant iets vernemen omtrent de oorlogen, die aan het rijk van Israël een einde maakten, en den ondergang van Juda hebben verhaast. Verscheidene moeilijk verstaanbare plaatsen der Schrift worden opgehelderd door het gevondene, en vele betwijfelde en bestreden berichten der gewijde schrijvers worden op glansrijke wijze gestaafd door onverdacht getuigenis van tijdgenooten, „Daaruit blijkt dat de Bijbel niet strijdt tegen de moderne wetenschap. De Assyriologie (kennis van Assyric) is juist de modernste wetenschap." Al hangt de zalig heid niet aan het recht verstand van elke bijzonder heid der bijbelsche geschiedenis, het is ons eene blijd schap wanneer opnieuw de Schrift als geschiedboek volkomen betrouwbaar bevonden wordt. Het Engelsche Godsd. 5Vö/cteaifgenootschap heeft verscheidene boeken uitgegeven, die den Zondagschool- onderwijzer, den bijbellezer inleiden in de hulpweten schappen der gewijde historie. Wij hopen zeer dat de Nederl. Zondagschool Vereen., zoolang geen ander machtiger genootschap het doet, aan het hollandsch lezend publiek de middelen zal verschaffen, om zooveel mogelijk de vruchten te plukken der geloovige moderne wetenschap. De heer Hoogenbirk, lioude van zijn dagelijkschen arbeid aan de Christelijke dagbladpers tijd genoeg over, om de zaak van het bijbelsch onderwijs te steunen op de degelijke wijze, waarmee hij begon. Het kiezen van geschikte onderwerpen is hem vol komen toevertrouwd. HANDËLSBËRlüHTrJ. Graanmarkten enz. Middelburg, 3 Juni. De aanbieding was weder niet groot, echter ruim voldoende voor de kleine vraag en is alleen puike tarwe 25 ets. duurder betaald, voorts bleven de (-rijzen flauw prijshoudend, en zijn de no teeringen als volgt Puike tarwe 1' 10.50 a f 10.75, mindere f 9 a f 10, Wintergerst l 6 a f 6,25, Witte boonen f 11 a f 13, Bruine boonen f 12 a 15, Paardeboonen 1' 8,50, Groene kookerwten 1' 11 a 13, Rogge, Canariezaad en Koolzaad niet getoond. Ter veemarkt waren aangevoerd paarden 10, vette koeien vette ossen vette vaarzen 6 kalfkoeien 12, kalfvaarzen vare koeien 10, driejarige ossen 2, driejarige vaarzen jong vee 13, stieren 7, vette kalveren schapen S, vette varkens magere dito 34. De gemiddelde prijzen waren paarden f 100 a f 300. vette koeien a cent per kilo; vstte ossen f af vette vaarzen 76 a 80 cent per kilo; kalf koeien f 140 a f 160 per stuk; kali vaarzen 1' af vare ko ien 1' 50 a t' 120 per stuk: driejarige ossen f GJ f 100; driejarige vaarzen f af jong vee f 30 a f 80 per stuk; stieren 1' 50 a 11(! per stuk; vette kalveren f af schapen f 4 a f 35 per stukvette varkens f af magere dito f 13 a 1' 20 per stuk. Versche boter f 0.88 a f 0.96; eieren per 100 stuks f 3.00. Vlissikgen,4 Juni. Boter per kilogram fl.af 1.05, Eieren per 104-stuks f 3.40 Prijzen van JEIlecten. Amsterdam, 3 Juni 1880. Nederl. Certific. Werkelijne schuld. 21/s pet. dito dito dito 4 dito dito dito 3 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 M Ceïtific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. Iöö6 5 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 186769 5 Loten 1S645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 H Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Charkow Azow 5 dito dito Jelez Orel 5 v dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 u dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 K Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 y Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrij'ring Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 6 H Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 47a 657, 737a lOD/a 1097, 1027, 97 587, 807. 9D/* 877< 887, 927. 767, 143'/, 139"/s 136 9374 87 8SVs 877s 87 52 »/w 513/, 79 615/8 6178 617.» 50'/, 18 167, 51s/8 97a 1074 587/8 10878

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3