'ficrh, Stitaol en sending. L a it d I) o li w. GEHENRDE BERICHTEN. su ni:\ia\dm iu: rröVïëkT inlichtingen te berusten en over te gaan tot de orde van den dag. J De heer Voorhoeve bestreed de motie en meende J§ dat de vergadering daardoor niet vrij werd gelaten ^7 omtrent de vraag of het te Zwolle genomen besluit al dan niet zou worden uitgevoerd. Ds. de Koe meende dat alle moeielijkheid kon worden weggenomen door aanneming van zijn voorstel. Dr. A. Kuyper wees er op, dat de geheele quaestie daarop neerkwam, dat de vergadering te kiezen had tusschen de aanstelling van een Inspecteur, maar met verlies van deze Hoofdcommissie, of, geen Inspecteur, met behoud van dit Bestuur. En nu twijfelde spreker geen oogenblik of ook zelts dat gedeelte der vergade ring, dat een Inspecteur van 't hoogste gewicht achtte, zou, voor deze keuze geplaatst, er verre de voorkeur aan geven een Hoofdcommissie te behouden, waaraan zij gedurende tal van jaren zoovele verplichtingen had en waaraan zij door zoo hechte banden van liefde en vriendschap verbonden was. Maar, dit neemt niet weg dat de Hoofdcommissie, naar sprekers meening, verkeerd gehandeld heeft. In de eerste plaats was zij verplicht bet te Zwolle genomen besluit, of het met groote of kleine meerderheid genomen werd deed niets ter za ke, uit te voeren. Wel konden de redenen waarom zij dit niet gedaan heeft, gebillijkt worden maar dit neemt niet weg dat de Hoofdcommissie tot de verga dering had moeten komen met een schuldbelijdenis en het vragen om een bill of indemnity. Bovendien was de considerans, waarmede zij haar voorstel inleid de, af te keuren. Die considerans luidt -„overwegen de dat onder de leden der Vereeniging groot verschil van meening bestaat," enz. Dit nu gaat niet aan, want hierdoor zou een antecedent gesteld worden, Waarbij ieder genomen besluit een volgend jaar weder zou kunnen worden vernietigd. Door Ds. Pierson werd daarop de volgende motie voorgesteld en toegelicht De vergadering, van oordeel, dat de al of niet benoeming van een inspecteur lot die gewichtige kwestien behoort, waaromtrent aan de hoofdcom missie geen mandaat kan gegeven worden tegen hare overiuiging in, en meenende, dat op de uit voering van het genomen besluit aan te dringen, de Vereeniging in gevaar zou brengen, trekt haar besluit van 1867 in. De heer Eeringa verklaarde daarop, dat hij Dr. Kuyper's bemerkingen volkomen deelde. Vooral wat het tweede punt betreft, de considerans, erkende hij dat die niet te verdedigen was. Wel bevatte deze vol komen waarheid, want tal van brieven konden worden overgelegd, waarin op intrekking van het bewuste besluit werd aangedrongen, maar dit nam het hoogst gevaarlijke niet weg, dat in dien considerans gelegen was. Tegen de motie-Pierson had spreker geen be zwaar; ook was hij er niet tegen, dat daarna voorde behandeling van het voorstel-Utrecht de goedkeuring der vergadering zou gevraagd worden. De inotie-Pierson werd aangenomen met 57 tegen 15 stemmen. De 4e algemeene samenkomst voor Inwendige Zending werd Woensdagmorgen in het Park te Am sterdam met een bidstond geopend. Het weder, dat zich eenigszins dreigend liet aauzien, klaarde weldra op en een lieflijke zonneschijn maakte, dat ook van den tuin door de velen, die waren saamgekomen, veel vuldig kon worden gebruik gemaakt. Schilderachtig was het gezicht in de zaal en den wintertuin. In groepjes vereenigd, zaten daar de ver schillende sectiën voor evangelisatie, zondagsschool, jongelings-vereenigingen enz. Sommigen waren minder, de meesten echter zeer goed bezet. Levendig werd door de deelnemenden over de belangen, die aan de orde waren, beraadslaagd. De sectievergaderingen duurden van 91 uur. De hoofdrubrieken waren evangelisatie, onderwijs, zondagschool. Na den afloop gaven een schaar van kinderen eenige liederen ten beste, die met algemeen genoegen werden aangehoord. De organisatie was even uitnemend als altijd. De aangekondigde meeting voor de Vrije Universi teit werd gisteren avond te Rotterdam gehouden. Geopend door ds. H. de Hartog, werd ze geleid door dr. A. Kuyper, die naar aanleiding van dc scheiding tusschen Abraham en Loth, ook over het noodzakelijke der scheiding tusschen de belijders van den Christus en die van den geest der wereld, ook in betrekking tot hooger onderwijs sprak. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen aangeboden werd geen gebruik gemaakt. Dr. E. L. Rutgers sloot met dankzegging. Ds. Hoe de maker was afwezig. We ontvangen heden nog eenmaal een afdruk, nu in brochureii-vorm, van de Dagblad -artikelen dr. A. Kuyper of Centralisatie van raagt (het Dagblad is ook conservatief in de spelling) in Staat en Kerk. - Dat hel Dagblad van eene midden-partij heil ver- Wacht, en daarom er voor pleit, zal zeker niemand euvel duiden. Maar de smaak van het Hofstadsorgaan moet al zeer grof zijn om met ingenomenheid een artikel over te drukken, en bij honderdtallen te ver spreiden, uit dc Friesche Courant van 2 Mei, waarin scheldwoorden de plaats van argumenten innemen. Een opstel dat als hoofdartikel voor Uilenspiegel misschien op zijn plaats zou zijn, maar beneden de waardigheid van eene op degelijkheid prijsstellende courant, wordt den lezer hier aangeboden. Dr. Vermeulen te Rolduck, reeds herhaalde malen candidaat der Roomsche kiezers voor hetdidmaatschap der Tweede Kamer in Goes, zal thans vermoedelijk gekozen worden in Eindhoven, ter vei'vanging van mr. C. A. H. Barge. De kiesvereenigïng Noord-Brabant stelde hem alhans candidaat, en die is in hare provincie, waar het ver kiezingszaken geldt, oppermachtig. Ten derden male verliet gisteren ochtend de Willem Barents het Marinedok te Amsterdam, om den steven naar het verre Noorden te wenden. Verscheidene officieren en particulieren waren bijeengekomen om van de wakkere bemanning afscheid te nemen, en velen hunner stapten aan boord om hunne vrienden tot IJmuiden uitgeleide te doen. Te tien ure precies werden de trossen losgegooid de sleepboot zette hare machine in beweging, en langzaam en statig vertrok de Barents onder het hoeragejuich der equipages van de MarnixValk en Wassenaer. De bemanning beantwoordde dit en wederkeerig werd met de vlag gesalueerd. Aan de Oosterdoksluis was eene aanzienlijke menigte uit de burgerij verza meld, die door hoerageroep en hoedengewuif blijken van hare ingenomenheid gaf. Nauwelijks buiten de sluis gekomen, paradeerde de bemanning van het Italiaansche oorlogschip Christo- phoro Columbo in het tuig en hief een daverend gejuich aan, terwijl ook met de vlag onze driekleur werd gesalueerd. Dat deze eigenaardige beleefdheid door de Barents beantwoord werd, behoeft geen betoog. Ook enkele koopvaardijschepen groetten in het voor bijvaren met de vlag. Alles is in de beste orde afgeloopen. De heer Ferdinand de Lesseps is gisteren nacht, per extratrein, hem door de Iiollandsche IJzeren spoor wegmaatschappij aangeboden, te Amsterdam aangeko men, en in hei Amstelhotel afgstapt. Gisteren ochtend, ten ruim 9 uur, is de heer De Lesseps vergezeld van den heer Dirks, den hoofdingenieur der Kanaalmaatschappij, die met den heer l)e Lesseps de opmetingen voor de doorgraving der landengte van Pa nama heeft gedaan, den heer Jitta, voorzitter der Kanaalmaatschappij, en eenige andere heeren, naar het Westerhoofd gereden, van waar het gezelschap per stoomboot een bezoek bracht aan de Oranjesluizen te Schellingwoude. Na de bezichtiging dezer groolsche werken stoomde de boot terug naar het Westerhoofd, waar juist toen grooier levendigheid dan anders heerschte, doordien de DolpJdjn der heeren Gebr. Goedkoop een zeer talrijke menigte personen naar IJmuiden meenam, die van het vertrek der Willem Barents getuige wilden zijn. Juist toen de Dolphijn wegstoomde kwam de Barents voorbij. Een driewerf hoezee klonk van het hoofd, van de schepen, steigers en kaden. Aan het Westerhoofd nam de boot der Kanaalmaat schappij nog eenige lieeren op, waarna de reis naar IJmuiden werd aanvaard. Aan boord bevond zich o. a de Commissaris des Konings m Noord-Holland. Te IJmuiden werd den heer De Lesseps een déjeuner aangeboden in het hotel Willem Barents. Ten 7 uur was er diner in het Baleis voor Volksvlijt. Aan de Vrije Universiteit is tot hoogleeraar in de Oostersche talen en de uitlegging van het Oude Testa ment benoemd Dr. E. W. J. Dilloo, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Soldin (Pruisen), die deze benoeming heeft aangenomen. De heer M. W. Scheltema, predikant bij de Vereen. Christ. Gemeente te Dockum, heeft bekend gemaakt, dat hij -in den loop van dit jaar zijn ont slag als predikant zal nemen teneinde zich geheel aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huis gezin te wijden, als directeur van het op te richten doorgangshuis in het midden des lands. Een stille, malsche regen, sinds woensdag vallende, doet de hoop des landbouwers herleven. Met de gras landen zag het er vooral bedroevend uit. De hoop op een goeden hooioogst is vervlogen. De veldvruchten toonden tot nu toe niet veel sporen van de langdurige droogte en scherpe winden. In de tuinen stonden de met moeite boven geraakte vruchten schraal. De belangstelling in de internationale tentoon stelling van vee en zuivel in October te Londen te houden, ontwaakt meer en meer. De gemeenteraad van Kampen heeft f 800 voor de Nederlandsche inzending disponibel gesteld. Prinses Marianna be loofde f 500. Te Hansweert hebben zich twee gevallen van typhus voor gedaan Een landbouwer onder Axel heeft bij deurwaar- ders-exploit zijn lidmaatschap van de Hervormde gemeente opgezegd. Te hooge aanslag in den kerke- lijken omslag schijnt de reden van dit besluit te zijn. Door het onweder van Woensdag zijn twee huis jes te Stoppeldijk en eene schuur onder Nieuwerkerk afgebrand. Axel. Een treurige ramp trof op nieuw een onzer ingezetenen. Voor weinige dagen bekwam een arbei der, verzorger van een huisgezin met acht kinderen, een ongeluk bij het vellen van een boom, die den dood tengevolge had. Thans was het een dolle hond die losgebroken, een mensch en eenige dieren heeft ge beten. De hond is doodgeschoten. Men schrijft uit Odoorn van 1 Juni. In de door den veenbraud geteisterde streken begint weer eenige meerdere rust te komen. Nu men de ramp overzien kan, blijkt, als gewoonlijk, dat de eerste geruchten wel wat overdreven waren. Het totaal der verbrande woningen onder Emmen is ruim 60, onder Odoorn 14. Het verlies van men- schenlevens heeft men niet te betreuren. Maar de aan de veenderij toegebrachte schade is zeer groot en de behoefte der van alles beroofde arbeidersgezinnen nij pend. Er worden hier dan ook reeds pogingen gedaan, om een Commissie tot hulpverschaffing in 't leven te roepen. In de Odoorner en Exloërvenen is het vuur nu ge- bluscht, doch in die van Velte en Weerdinge zit het zoo diep. dat het nog wel maanden voort smeulen kan en het van de wind- en weergesteldheid afhangt, of het niet nog telkens tot nieuwe en heftige uitbar stingen komen zal. Heden heeft de Commissaris des Konings het terrein bezocht. En na de ramp, door het vuur veroorzaakt, komt nu nog een nieuwe, doordien de laatste nachtvorst veel rogge heeft doen bevriezen. Vooral voor den kleinen man is dit zeer treurig. Vele roggeakkers worden nu weer omgewerkt om nog met boekweit te worden bezaaid. De regenmeter te Erederiksoord gaf in de af geloopen maand slechts 8 .millimeter vocht. De ge middelde regenval in de zeven vorige Meimaanden was 48 mM., dus nu 35 minder. Sedert 1 Januari 1873 tot heden, een tijdvak van 89 maanden, is slechts in April 1874 nog minder regen geweest, dan iu deze Meimaand, namelijk 4 mM., terwijl Mei 1876 10 mM. gaf. De Keizerin van B&nsslamS, die reeds lang lijdende was aan eene hartkwaal, is gisteren overleden. Uit de berichten is op te maken,- dat de vijande lijkheden tusschen de Albanezen en de Montenegrijnen zijn begonnen. De Oostersche kwestie bracht al wat te weeg in Europa. De commissie van het Huis der Afgevaardigden van Pruisen, in welker handen het wetsontwerp tot wijzi ging der Mei wetten de zoogenaamde diktatuurs- wet is gesteld, heeft met 13 tegen 8 stemmen het eerste artikel veworpen. Vrij zeker meent men te weten, dat de regeering in de verwerping van het ontwerp door den Landdag zou berusten en niet tot een ontbinding zou overgaan. Ook van de zijde van het Vatikaan zijn riu onthullin gen Ie wachten. Kardinaal Nina maakt eene nota aan de mogendheden gereed, die, tegenover Bismarcks voorstelling van de oorzaak van het mislukken der onderhandelingendie der Kürie zal bevatten. De nuntius te Weenen, die de onderhandelingen heeft gevoerd, zal waarschijnlijk naar Rome gaan, om persoonlijk de noodige inlichti ngen te geven. De eerste audiëntie van Goschen den nieu wen Engelschen gezant bij den sultan van Turkije is uitgesteld. Als reden wordt opgegeven, dat de aanspraak van den Engelschen ambassadeur, die, overeenkomstig het diplomatiek gebruik, vooraf aan den Sultan was medegedeeld, diens misnoegen heeft opgewekt. Aan den ambassadeur is te kennen gege ven. dat hij niet ter audiëntie kon worden toegelaten als hij niet de zinsneden, die aanstoot geven, wijzigde. Is dit bericht juist dan is het een nieuw bewijs, dat de tegenwoordige regeering van Turkije niet wil toegeven aan de eischen der mogendheden en het op het uiterste wil laten aankomen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2