GEHEMDE BERICHTEN-. BUIT' HANDELSBERICHT^ («raaiiuiarkteii enz Prijzen va» Ertecien. Op het terrein zullen twee spreekplaatsen zijn. Op de eerste spreekplaats zullen optreden de H.H. Ds. J. G. Kuottnerus, van 's Hage, openingsrede; T. M. Looraan, van Amsterdam, over: Zondagscholen; J. Schlitt, vau Amsterdam, overZending onder Israël Ds. C. B. Oosthuijs van Woudrichem, over: Sterke drank J. Van Beieren, van 's Hage, over Het mili taire leven. De aanwezige led n van Christelijke Jongelings-Vereen. zullen zich hierna verzamelen op spreekplaats no. 2, en daar o. a. toegesproken worden door de H.H. Baron Van Doorn van Westcapelle, van 's Hage, en M. Van Dis Jr., van Fijnaart, Ageuivd Nederl. Jongelingsbond. De slotrede wordt hierop gehouden op de eerste spreekplaats door Ds. J. F. Bulens, van Varsseveld. De Zangvereen. i/Zingt den Heer" van Gorinchem, die het vorig jaar zooveel heeft bijgedragen tot ver hooging van het genot, heeft nu weer hare medewer king toegezegd. Van uit 's Bosch en tusschengelegen plaatsen zal er gunstige reisgelegenheid bestaan met de stoomboot ,zMaasstroom", die naar Nederhemert zal varen na aankomst van den trein, die te 7 uren uit Utrecht ver trekt, en 's avonds van Nederhemert vertrekt in cor respondentie op den trein van 7 11 uren naar Utrecht; tevens zal er een extra stoomboot varen van Oud- Beierland, langs Botterdam, Dordrecht, Gorcum en verdere tusschenliggende plaatsen. Gelegenheid tot verversching zal het publiek worden aangeboden in eene flink ingerichte cantine. 's Avonds voor het feest wordt er waarschijnlijk op spreekplaats no. 1, eene bidstond gehouden, die voor ieder toegankelijk is. Zoo de weergesteldheid het niet mocht toelaiën, wordt die bidstond gehouden in de kerk te Nederhemert. Mogen deze mededeelingen slechts strekken, om velen te doen besluiten h<*t feest bij te wonen, en scheuke de Heere daarop Zijnen rijken zegen, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk in 't algemeen en den bloei der Chr. Jongel.-Vereen, in 't bijzonder. I. a ii d li o ii w. Het XXXIIIste Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres zal van 26 Augustus a. s. te Maastricht 1 gehouden worden. Omstandigheden van verschillenden aard hebben genoopt af te zien van het gewone tijd stip (Juni). De te behandelen vraagpunten en mede deelingen zullen betreffenland- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, houtteelt in den geheelen omvang, natuurwetenschap en hare toepassing op den landbouw, 1 land- en volkshuishoudkunde in 't algemeen, en in het bijzonder van onze koloniën en statistiek. Het programma der werkzaamheden zal later wor den toegezonden. Intusschen zal de toezending van één of meer vraagpunten aangenaam zijn. Men gelieve die in te zendeu aan een der secretarissen van het congres, de heeren mr. G. L. D. Franquinet en mr. J. E. B. C. Ridder de Stuers. Met het stoomschip Prinses Marie zijn uit Vlis- gen naar Engeland vervoerd eenige te Berlijn ge slachte ossen, die met een voor het vervoer van geslacht vee ingerichten waggon, voorzien van ijsbedekking, uit Duitschland waren aangebracht. Cortgeaie. Omstreeks te middernacht tusschen Zaterdag en Zondag, werden de inwoners dezer ge meente door het klokgelui en geroep van brand, uit hunnen slaap gewekt. De voor eenige jaren nieuwgebouwde schuur der hofstede van den heer J. W. Vader, bewoond door den kastelein M. Wiskerke, is een prooi der vlammen geworden. Het huis dat onmiddellijk tegen de schuur is gebouwd, is, dank zij de krachtige hulp der brand weer en het stille weder, gespaard gebleven; omstreeks 4 ure was men den brand meester. Met de schuur zijn acht jonge koebeesten verbrand en een hoop geüorschte tarwe. Menschenlevens zijn niet te betreuren Een en ander was tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Drie kippen- en hoenderdieven onder Graauw werden lijdens hun voordeeligeu arbeid door den zoon des eigenaars gesnapt. Zonder aarzelen legde hij het geweer aan, gaf vuur en schoot een der dieven door het beeu. De twee anderen kozen hethazepad. De jeug dige landbouwer had gelijk later bleek toen ie dief met zijn gewond been de politie in handen viel, een berechten strooper en dief van Stekene, die. reeds geruiraenuijd de grensstreek onveilig maakte, getroffen en dus eea goede vangst gehad. Een winkelier te Balk (Friesland) schijnt be grepen te hebben, dat de gelegenheden om sterken drank te bekomen in ons gezegend vaderland nog niet talrijk genoeg zijn, en vooral, dat het voor de jeugd nog te moeielijk is zoo gauw mogelijk tot de aan drank verslaafden te behooren. Hij heeft in deze be hoefte voorzien door sterken drank verkrijgbaar te te stellen per lepelvol voor 1 cent. Werkelijk schijnt deze brave winkelier veel voorspoed (in den vorm van centen) op zijn werk te ondervinden. Te Kampen is eene melkinrichting geopend. Dagelijks bevindt zich een wagen van de inrichting nabij het exercitieveld en is daar goede, zuivere melk a drie cent per glas te verkrijgen. Het bezoek van deu heer de Lesseps aan Amsterdam is bepaald op Woensdag avond. Donderdag-voormiddag duet hij een tochtje door het Noordzee-Kanaal en wordt hem een dejeuner aangeboden door de Kanaal- Maatschappij. Een diner van wege Ams erdamsche ingezetenen is bepaald op Do idei dag-avond. Vrijdag vergadering vau ingenieurs in den Haag en daarna diner te Sciteveningeu. Te Rotterdun is op het station Beurs eeu klok, overal zichtbaar, Deze nuttige inrich iug heett maar een gebrek de klok is ongeveer ll/a uur achter. Dat is al geruitneu lijd zou en ondauks alle kb chten wordt dit niet veranderd, De notaris L). te Oosthuizen is in hechtenis genomen. Natuurlijk ontbreekt hetnic aan allerlei vermoedens maar niemand weet beslist te melden welke de naaste aan leiding zijner gevangenneming is geweest. Zeker eeker is het, dat reeds sinds geruimen tijd het vertrouwen in dezen ambtenaar geschokt was. Toch was er een tijd, dat- zijn kantoor tot een der beste in den omtrek behourde en zijn inkomen dui zenden per jaar bedroeg. Hij woonde te Oosthuizen in een prachtige villa, hield eigen rijtuig en leefde op grooten voet. Woensdag namiddag is hij ten raad- huize te Oosthuizen omboden, daar gearresteerd, en in den nacht per rijtuig naar Amsterdam en verder naar Haarlem vervoerd. Dezer dagen waren de officier van justitie en de rechter commissaris weer te Oosthuizen. Het is te hopen,dat er geen enorme verliezen door particulieren geleden zullen worden daaromtrent is nu natuurlijk nog n.eis mede te deelen, doch men vreest voor enkelen. Dezer dagen heeft men weder een groot aantal oesters auderhalf millioen exemplaren gepoot op de nieuw aangelegde kust-oesterbank aan de Slees- wijksche kust. Ouder de vermelding van rampen, heden zoo menigvuldig, behoort ook dat Zaterdagmorgen de bus kruitfabriek in het Belgische dorpje Wetteren nabij Geut in de lucht gevlogen is. Vele gebouwen zijn vernield. Men spreekt van zeven dooden en een aantal gewonden. "De kanten bruidssluier, die door de stad Brussel aan prinses Stephanie zal worden aangeboden, belooft een waarlijk vorstelijk geschenk te worden Hij zal, behalve met tal van fijn bewerkte bloemen, versierd zijn met de wapens van Oostenrijk en Brussel, alsmede met die van al de Oostenrijksche en Belgische pro vinciën. Sedert een maand zijn 150 werksters dagelijks, van 5 uur 'smorgens tot 10 uur 's avonds, uitsluitend met het maken van dezen sluier bezig. Jl. Maandag heeft koningin Victoria haar 61en verjaardag gevierd. Slechts elt vorsten van Groot- Brittanje, sedert Willem den Veroveraar, hebben dien leeftijd bereikt. Nog zeldzamer is de langdurige re geering der koningin, die reeds bijna 43 jaren duurt en door slechts vier harer voorgangers is overtroffen. Koningin Elisabeth heeft 45 jaar geregeerdGeorge III, Victoria's grootvader, 60 jaar. Zeker nergens bevindt de musch zich beter op haar gemak dan in Amerika, en de Europeaan die de nieuwe wereld bezoekt, staat ten hoogste verbaasd over de gemeenzaamheid van deze vogels tegenover de menschen. Zij zet zich op de schouders vau den eerste de beste en betwist de kleine kinderen het suikergoed. En dat is alleen het gevo'g van de bescherming, die haar door de wet verleend wordt het vangen is scherp verboden en er een te dooden haalt eene boete van 5 dollars op den hals. De musch is daar, evenals de meeste menschen, een landverhuizer. Zij is er inge voerd om den strijd te aanvaarden teren de ontelbare vliegen en andere soorten insecten, waard >or het land overweldigd werd, en zij heeft getriumfeerd. Andere insectenetende vogels, uit Europa ingevo-rd, konden de gure winters niet weerstaan, de muse i gelukte het bijna alleen zich aan het klimaat «e gewennen. hij benoembaar zijn als dienstdoend pastoor, of aJ onderwijzer van een of andere instelling ter opleidin, van jongelieden tot het geestelijk ambt. Men moe vooreerst Duitsch. burger zijn dan zijne wetenschap pelijke ontwikkeling bewijzen, door het bewijs te ton nen van het gedane eindexamen aan een Duitsch gymnasium elk geestelijke moet drie jaren in be godgeleerdheid gestudeerd he'jben aan eene Duitsche Staatsuniversiteit, of aan een seminarie dat met een uuiversiteit gelijk gesteld is; daarna heeft hij zich nog te onderwerpen aan een Staatsexamen de onder wijzers aan de Serainariën moeten kunnen toonen, dat zij bevoegd zijn tot het. geven van onderwijs aan een Pruisisch gymnasium. Van de eerste en de laatste voorwaarden wil de regering niets laten vallen. Maar van de andere is de regeering geneigd ontheffing te geven. Zoo b. v. kan van den eisch omtrent het gestudeerd hebben gedurende drie jaren aan eene rijksuniversiteit iets afgedaan worden, als slechts bewezen kan worden dat men zich met audere studiën heeft bezig gehouden, of dat men aan eene buitenlandsche universiteit heeft gestudeerd of men van buitengewonen aanleg getuigenis geeft enz. Hoeverre die ontheffing gaan kan, kan moeilijk bij eene wet worden vastgesteld, zegt het ontwerp, daarom zou het 't best zijn, dit aan het Staalsminis- terieën over te laten, wiens besluiten dan nog door den Koning zouden moeten worden goedgekeurd. Het afleggen van een examen voor eene Staatscom missie, voordat men tot het bedienen van eene parochie wordt toegelaten, is daarvoor alleen ingesteld, opdat I de Staat een waarborg hebben zou, dat de geestelijken eene genoegzame wetenschappelijk ontwikkeling hebben. De vakken die van de aanstaande geestelijken gevraagd worden, zoo spreekt de regeering, duiden aan dat zij niet van zins was zich met de theologie te bemoeien, immers loopt dat onderzoek alleen over Duitsche litteratuur, geschiedenis en wijsbegeerte. Toch kon de aard en wijze van dat examen worden veranderd. Daar dit alleen geschieden kan in overleg met de kerkelijke overheid, zoo kan nog niet bepaald gezegd worden, in welke mai.iere de verandering moet plaats hebben en behoort ook in deze aan de regeering vol- i macht te worden gegeven. Zoo ziet men uit deze voorbeelden, dat de Prui sische regeering niet officieel wil zeggen: de Mei- wetten zijn opgeheven, maar loch de gevallen, waarin hare bepalingen buiten werking kunnen gesteld wor den, zoo wil vermeerderen, dat zij zoogoed als opge heven beschouwd moeten worden. Om die oorzaak is de liberale partij fel gekant tegen deze, nu in behandeling zijnde, wet. En de woord voeders der Roomsche Kerk, willen ook liever niet afhankelijk zijn van op elkauder volgende ministeriën. Iu den Pruisischen Landdag wordt dtzer dagen een warm debat gevoerd over deze nieuwe bepalingen, een debat dat vrij algemeen de aandacht van Europa trekt. Bekend is, dat in Pruisen het meerendeel van de bisschopszetels onbezet is, terwijl ook het aantal pas toorsplaatsen. waar geen dienstdoend geestelijke wordt aangetroffen, gaandeweg toeneemt Dit is hieraan toe te schrijven, det Rome zich niet onderwerpen w 1 aau de Mei wetten. Von Bismarck is gaan inzien, dat die toestand onhoudbaar is, sedert hij zijne politiek ver anderde en daartoe den steun vau het Ultrauiontaan- sche ceutrum noodig is. >e Pruisische regeering wil nu de befaamde wetten, welke den z. g „Culturkampf" in het leven geroepen hebben, veranderen. In hoeverre door haar voorgesteld zal worden ze te wijzigen, wil len wij in het licht stellen. De wet van 11 Mei 1873 heeft eenige voorwaar den gesteld, waaraan de geestelijke voldoen moet, wil Roiterdam, 31 Mei. Tarwe was heden vijftig cents hooger en was moeielijk te plaatsen. Amsterdam, 29 Mei 1880. Nederl. Certilic. Werlcelijite schuld. 2ljs pet. 657a dito dito dito .4 7SVg dito dito dito 3 v 101 Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 1027s Rashuid Übligatiën 1798/1815 5 963/4 Certilic. lus' r. 5e serie- 1854 5 583/4 Dito dito 6h serie, li>ó5 Obligatïën dito 1000 1864. 5 937a dito L. 100 18735 871S/U dito L. 100 18735 8S3/n dito 1877 dito5 9278 dito leening 1867-69 5 771U Loten 18645 14373 Loten 1866 5 H 1397- Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 a 1867* Oblig. dito5 9372 öblig. spoorweg .Poti-Tiflis. 4 S8'/s dito dito C hark o v Azow 5 v SS°; dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelcz-Griasi. 5 863/4 Aand. Baltisehe spoorweg 3 523/4 Polen. Aand. Warsehau-Bromberg 4 VVeeuen. dito dito 5 7974 üosteni. öblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 6D/s dito dito Febr./Aug. 5 6i dito dito April/Qct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 617» Italië. Oblig. Z. Ita!. spoorweg 3 50 Spanje. Obligation liuitenl 1 g 177/» dito Biimenlandsche 1 167a 'oxtugal. Obligatiën 3 H 51I5/t I 3* raj zes» van c&cspons. f I Amsterdam, 29 Mei. Mctali. i 21,30; dito zilvei f 21,30Div. Eng. per f 11,75; Eng. Russen per pr ('12, Eng. Portugal per il i'Frans f'47,45 Belg. f 47,45Pruis 58,60; Hamb. Russen f 1,21 Vr Russen in Z. R. t' 1,25 Poolsche oei Z. R. I' Spaansche piasters l 47,45 Spannsche Binnenlandsch 2,30; Amerikaansche ars f2,45; papier l'2.45.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3