CHRISTELIJK-HISTORISCH SLAD. Dinsdag 1 Juni. De Zondagschool. :v. im. 18110. HET ZUIDEN Verschijnteiken »l\a.m\.g, 'vVoëmsdag en Vuijda.g- A.V05ÏD ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per intra mva^dsn franco f 1,50. Enkele no m iners - 0,05. P. Gr. Uitgever W IJ T M A N, MIDDELBURG-, Paus der Advertëntiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van P- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. i. Allerwege bereidt men zich voor, om het hon derdjarig bestaan der zondagschool te gedenken. Allerwege, zeggen wij, want nauwlijks is eene plaats te noemen, waar protestantsche christenen zijn, of de zondagschool heeft daarheen haren weg gevonden. Of men ze Mostaardzaadje noemt, naar haar gering begin en groote uitbreiding, of Timotheüs, naar den knaap, die van kindsbeen af in de Schrift werd onderwezen, of Jachin (hij grondvest) naar eene der koperen pilaren van Salomo's tempel, omdat men haar als eenè van de steunpilaren der kerk beschouwt, aller wege komt de zondagschool voor, onder zeer verschillende vormen en zeer verschillende lei ding. Maar overal ook (behalve bij de moder nen, die in den laatsten tijd zijn begonnen de zondagschool na te volgen) met het bepaalde doel om kinderen te onderwijzen in Gods Woord, omze te brengen tot Hem, die sprak: Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet. Hier roept men de kinderen saam, die anders in achterbuurt of dorpsstraat hunne ruwe spelen zoo niet erger uitvoeren, daar de kinderen, wier ouders uit onwetendheid hun het voorrecht van een Timotheüs niet kunnen, uit onverschilligheid de opleiding vau een Samuël niet willen verschaf fen, elders weer de kinderen, die door bijgeloof of ongeloof worden vreemd gehouden aan Gods Woord, en op vele plaatsen ook de zeer bevoor rechte kinderen uit christelijke gezinnen, over welker hoofdjes toch de voor groote menschen bestemde prediking meestal heengaat. Hier roept men ze samen in stal, of schuur, of arbeiderswoning, daar in een schoon vertrek van villa of slot, elders in kerkeraadskamer, kerk- of schoolgebouw, op enkele plaatsen zelfs in daartoe opzettelijk ingerichte of gebouwde zalèu. Hier is het medelijden met den verwilderden staat der kinderen, waardoor de onderwijzers en onderwijzeressen gedreven worden, daar de wellicht eenigzins onbestemde, doch naar werk zoekende liefde tot den Heer, elders zendings ijver, aansporende tot den arbeid onder »de heidenen in ons midden", en overal een zichzelf meer of minder bewust persoonlijk of gemeen telijk plichtbesef. Niet ver behoeft men te reizen, in menige stad niet vele straten op één zondag middag te doorwandelen, of men kan zondagscholen aan treffen, om genoemde beweegredenen geopend, in zeer verschillende lokalen gehouden, dooreen zeer uiteenloopend onderwijzend personeel met ijver bediend. Maar bij alle verscheidenheid van oorsprong, inrichting en onderwijs, is overal de zondagschool eene stichting der vrije liefde tot Christus, en haar doel Zijne verheerlijking. Zoo was het ook met de school, door Robert Raikes op den eersten Zondag van Juli 1780 te Gloucester geopend. Als jonkman reeds had hij zijn Heer gediend, in het bezoeken der toenmaals in ellendige hok ken opgesloten gevangenen. De verwaarloosde, bijna hopelooze toestand van de bevolking der gevangenissen drong beiu bet oog te slaan op de kinderen der gevangenen, op de »voor galg en rad opgroeiende" jongens in de achterbuur ten zijner woonplaats, op de meisjes, die reeds als kinderen 'met allerlei gemeenheden familjaar werden. Hij nam een bezoldigd onderwijzer aan, om de kinderen te oefenen in bet lezen des Bijbels en in het van buiten leeren van den Catechismus; hij zelf, bijgestaan door een twee tal door hem uitgenoodigde predikanten, hield toespraken tot de van de straat opgeraapte jeugd. Vermoedelijk zou dit nederig begin van den omvangrijken en zegenrijken zondagschool-arbeid voor het oog der wereld zijn verborgen geble ven, zou niemand daarvan dag en datum hebben geweten, ware Raikes geen boekverkooper en tevens uitgever eener courant geweest. Zoodra zijn plan tot uitvoering was gekomen, en hij de gunstige gevolgen er van begon te aanschou wen, maakte hij het wereldkundig in zijn Glou cester Journal, en overal in Engeland, waar men last had van de verwaarloosde jeugd, waar me delijdende harten klopten, en de liefde van Chris tus tot arbeid drong, werd dadelijk het eenvou dige voorbeeld nagevolgd. Zeven jaren later bezochten daar te lande reeds 250.000 kinderen de zondagscholen, en thans zijn daar 300.000 onderwijzeressen en onderwijzers, allen onbezol digd, eiken Zondag tot heil der jeugd werkzaam. Wij zouden nog veel van Raikes en zijn ar beid kunnen mededeelen, en stellen ons voor in de volgende weken nog meer over de zondag school onder het oog onzer lezers te brengen, mam* willen voor het oogenblik aller aandacht vestigen op het boekje Het Zondagschool-Eeuw feest in 1880, uitgegeven door de Nederlaudsche Zondagschool-Vereeuiging bij Höveker Zoon te Amsterdam, en in eiken boekhandel voor 20 ets. te bekomen. Wij willen nu ook de aandacht vestigen op de jaarvergadering der Zondagschool-Vereeniging Jachindeze week (zie ons no. 597 van 20 Mei) te Middelburg te houden, welke jaarvergadering aan het eeuwfeest eene eigenaardige belangrijk heid ontleent. De uitvoerige agenda, waarvan het voornaamste anderhalve kolom in genoemd nummer beslaat, toont aan dat alle vragen om trent de zondagschool nog niet zijn opgelost, dat het ideaal nog niet is bereikten de op komst van leden en belangstellenden zal, ver trouwen wij, toonen, dat vele harten warm klop» pen voor de planting, die, zoowel op de kale heide als onder de schaduw der kerk, de zaak der gansche christelijke gemeente is. Middelburg, 31 Mei 1880. Op het bericht dat het Zuidei* Zeiuliitgsfeest dit jaar zoo ver van huis zou gehouden worden, is menigeen de schrik om 't hart geslagen bij de ge dachte aan de reiskosten. Wij zijn in staat gesteld daaromtrent voorloopig iets mede te deelen. De prijzen zijn voor retourbïï* jetten met den feesttrein van le kl. 2e kl. 3e kl. Vlissingen f 2,60 f 1,95 f 1,30 Middelburg - 2,50 - 1,85 - 1,25 Goes - 2,10 - 1,60 - 1,05 van verder oost- waarts gelegen j plaatsen, en ook f van af Rotterdam i - 2,- 1,50 - 1, eD zuidelijker sta- tious Het zendingsfeest, dat vroeger het verst van huis werdgehouden, was te BieseliDge in 1876. Toen wa ren de prijzen van Middelburg af in de verschillende klassen f 1,95, f 1,45 en f 0,95. Naar verhouding tot den afstand [zijn zij thans zeker niet te hoog, et wel voor niemand afschrikkend. De Middelt. Courant deelt het volgende mede: Na den proeftocht met de Prins Hendrik verleden Zaterdag gaven de bouwmeesters van dien bodem een diner aan boord, waar het natuurlijk niet aan toosten ontbrak. Na de dronken op de ko ningin van Engeland en op den koning der Nederlanden stelde de heer Paerce, chef van de firma J. Elder en Co. een toost op de Prins Hendrik en de maatschappij Zeeland. Na een warm woord, aan de nagedachtenis van wijlen Prins Hendrik gewijd, ging hij de betee- kenis der lijn VlissingenQueensborough na, welke de ChathamDover lijn vastknoopt aan de Neder- landsche staatsspoorwegen. De toenemende loop van het Engelsche publiek naar deze lijn deden hem de verwachting koestereu, dat binnen tivee of drie jaren tweemaal daags eene stoomboot zou overloopen, dat de maatschappij een dag- en een nachtdienst zou heb ben, welke voor de reizigers uit Engeland naar Duitsch- land, Rusland en Nederland de reis 6 a 8 uren zou bekorten. In een tweeden dronk, in antwoord op een toost van den heer Van Raalte, Nederlandsch consul te Glasgow, verzekerde de heer Paerce dat hij voor niemand liever schepen bouwde dan voor de maat schappij Zeeland en voor zijne Nederlandsche vrienden in het algemeen. Kapitein Kromwijk, de gezagvoerder van de boot, zeide, dat h^ nergens een schip gezien had dat snel ler liep dan de Prinses Marie waarop hij het laatst gevaren had, en dat hij dacht dat de Prins Hendrik even goed zou blijken. Men schrijft „van bevoegde zijde" aan het U. D. De pokken naderen uit België meer en meer. Reeds werd medegedeeld, dat in Zeeland sporadische gevallen van pokken werden overgebrachtin de laatste dao-en werden ook in Noord-Brabant en Limburg in ver schillende gemeenten gevallen van pokziekte geconsta teerd. De waargenomen gevallen zijn vooral uit Ant werpen overgebracht. „Rlijkens een onderzoek in loco, door den adju dant-Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Brabant en Limburg in eenige Belgisch Limburg-»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1