BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. blik dat eene locomobile, bespannen met vier paarden, er over been ging ingezakt. De paarden geraakten deels onder de locomobile en deels in liet water, en zijn omgekomen. Voor het overige hebben er geen ongelukken bij plaats gehad. Tot heden heeft men het zware werktuig en de lijken der paarden er nog niet kunnen uithalen. Bij het opgraven van een heuvel in de nabijheid van Sandefjord in Noorwegen vond men een vaartuig, dat een lengte heeft van 60 voet. tiet schip heeft ongetwijfeld meer dan 1000 jaren onder den grond gezeten en was vermoedelijk eenmaal een zeeroover schip van de oude Noren. Tusschen twee hooggeplaatste Hongaarsche staats lieden, graaf Zichv en Caroli, had dezer dagen een duel plaats, voor eerstgenoemde met doodelijken afloop. Een spoorwegbrug .van een lijn met smal spoor is bij San Francisco ingestort, terwijl een pleiziertrein daarover reed. Dertien personen kwamen om, en een zestigtal werden gewond. Niet zonder reden wordt van Fransche zijde bij ons gouvernement aangedrongen op het straften der moordenaars van twee Franschen die in Noord Suma tra voor een wetenschappelijk doel vertoefden. Betreffende de onderzoekers vernamen we het vol- De heer Wallon vertrok met het plan tot exploi tatie van Atjeh, welke zelfde plan ondertusschen ook tot rijpheid kwam bij den heer Arau de St. Pol Lias. Deze laatste vertrok met den heer J. De Croix voor een viertal maanden uit Frankrijk, als correspondenten van la Société de geographie de Paris en van een paar Paiijsche bladen, met een Fransch oorlogschip, dat hen te Batavia bracht. Zij Verbleven een week of drie aldaar, waarin zij tevens hun opwachting bij den Gouverneur-Generaal maakten. Deze voorzag hen van aanbevelingsbrieven voor den generaal Van der Heijden, waarvan zij zich 1 April, per Generaal Pel aange komen, konden ontlasten, De de tijding van den moord van bun landgenooten hun beweging zeer belemmeren zal, is natuurlijkook sloeg zij de wel wat hoog gaande verwaohtingen van den stichter der Delische onderneming eenigszins ter neer. De heer Xavier Arau de St. Pol Lias is iemand van ongeveer dertig jaar. Hij zelf promoveerde in Frankrijk in de rechten, en is bovendien bachelier des sciences. Zijn hoofddoel is het verkrijgen van kennis omtrent land en volk van Atjeh, met het oog op kolonisatie. De heer John de la Croix is evenzeer circa 30 jaar heeft zijn jeugd in Duitschland gesleten, is ingenieur en aardkundige, schijnt echter buitendien aan geologie, ook aan jagen, photographie en schedelkunde te doen, is, vooral wat laatste drie vakken betreft, voorzien van uitstekende instrumenten. Hij heeft in den laat- sten tijd verscheiden jaren in de landen ten noorden der Sahara en in de Noord-Sahara doorgebracht, en is daardoor bekend met tal van gewoonten en gebrui ken van de Kabylen en Mooren. Mr. 6. Bradlaugh door Northampton in het Engelsche parlement gekozen, was volgens London News eenmaal Zondagschool-onderwijzer. Thans schijnt hij geestverwant van Midtatuli. Pen moderne Salomo. In Monaco stonden onder de spelers een heer en eene dame voor de bank. De heer won en wilde juist het bedrag in den zak steken, toen de dame hem tegenhield en beweerde, dat het haar nommer en inleg geweest waren, die gewonnen hadden. „Ge vergist u mevrouw," was het beleefde antwoord, „de inleg was van mij." „Neen," antwoordde de dame, „de inleg was van mij." „Wat zullen we nog lang twisten," zeide eindelijk de heer, „ja en neen is een lange strijdneem een kwart van de winst, en laat het daarmede uit zijn." „Aangenomen!" riep de dame verheugd, maar de heer stak lachende al het geld in den zak en zeide „nu zult ge toch wel erkennen, dat het uw geld niet is, want dan zoudt gij u met geen vierde gedeelte tevreden hebben gesteld." De gefopte bedriegster kon onder luid gelach de zaal verlaten. Levende modellen voor schilders en beeldhou wers vormen een afzonderlijke nijverheidsklasse, waar van de leden naar gelang hunner bruikbaarheid betaald worden. Een fraaie kop, een fijngevormde hand of een sierlijke voet doet vaak opgeld. In Berlijn heeft men een wekelijksche markt van die levende modelleD, waar de kunstenaars geregeld heengaan om te zien of zij ook iets van hunne gading vinden. Enkel bijzonder „fraaie koppen of handen" werken alleen op bestelling en verschijnen niet ter markt. Tot voor eenige jaren leefde in Berlijn een man, die om de lijdende uit drukking in zijn gelaat algemeen bekend stond als de Christus-kop, en het zoo ver bracht, dat hij bij zijn dood een spaarpenning van 9000 gulden naliet, die hij ver diend had met zich als model te verhuren. Wat de staatkunde toch vreemde toestanden schépt! Léon Say, de nieuwen president van den Franschen Senaat, is naar zijn aard, naar zijn afkomst, naar zijn betrekkingen een Orleanist, die tot de republiek is toegetreden, omdat hij, evenals Thiers en zoovele anderen, heeft gezwicht vóórhaar noodzakelijkheid, en thans is hij gekozen door al de groepen der republikeinen. Jules Simon daarentegen, is zijn ge- hetle leven een dweeper geweest met de republiek, en hij is door de rechterzijde, dat is door alwat tegen de republiek is, eenparig candidaat gesteld. Zoo kan in korten tijd, en door betrekkelijk weinig beteekenende oorzaken de kleur der staatslieden wisselen. Het gaat in Engeland ongeveer evenzoo. Heb ik ergens gezegd, dat ik minister zijnde de Transvaal weer haar vrijheid zou teruggeven?, zegt Gladstone. Neen dat niet. Maar toch zou een eenvoudig mensch zeggen heeft hij gedaan wat voor een eerlijk man op hetzelfde moest zijn neergekomenhij wekte door zijn woorden bij de Transvalers de verwachting, dat hij, indien het aan hem stond, het recht herstellen zou waar onrecht geschied was in zijne oogen. En wat hooren we nu? Eene lofrede op Frère's bekwaamheden en karakter. Dat hij een misslag begaan had, en dat de liberalen op dien grond zijne terugroeping hadden geeischt, viel niet te ontkennen. Maar de huidige Regeering had met Frère's misslagen in het verleden niet te maken terwijl zij daarentegen wel had rekening te houden met de hulp, die deze amb tenaar haar thans verleenenkon tot oplossing van het allergewichtigste vraagstuk der confederatie. Frère thans terug te roepen, zou gelijk staan met eene streep te halen door al wat er tot het bereiken van dit groote doel reeds gedaan is. Op dit stuk had de Regeering in Frère het volste vertrouwen. Was het confederatie-plan eenmaal verwezenlijkt, dan zou het tijd worden om te beslissen of het Kabinet voor de algemeene koloniale politiek van dezen Gouverneur aansprakelijk kon blijven. Met minder omhaal van woorden men behoudt zich voor den man aan de deur te zetten, zoodra het werk zal verricht zijn waarvoor men hem noodig heeft. OnbegrijpèUjk schijnt het, dat Sir Bartle, indien hij zulk een man van eer en adel is als Gladstone hem prees, niet zelf zijn ontslag neemt, liever dan op deze wijze te blijven dienen (gelijk Northcote het noemde) „met een strop om de hals. Honderd liberale parlementsleden hebben tot den Premier een schrif elijk verzoek gericht om Bartle Frere nog te ontslaan. Aan het haspelen tusschen Rome en de konink rijken der wereld komt mede geen einde. Nu de Roomschen zich zoo onverschillig betoonen voor het vergelijk dat de Duitse!)e regeering aanbiedt laat Bis marck nog eens de tanden zien, en antwoordt op hun alles of niets: dan zult ge niets hebben. Niets, als Rome behoudt zijn taaiheid en sluwheid die het voortdurend de regeeringen lastig makeu. Het Nihilisten-proces te Petersburg. Het is onlangs de Petersburgsche politie, gelukt de vermoedelijke moordenaaars van Generaal MezenzefF in handen te krijgen. De politie had de hand gelegd op 11 personen en die personen aan de militaire rechtbank .overgegeven. Deze week werd hun zaak be handeld. Tot teleurstelling van velen had Graaf Loris Melijpoff de openbare behandeling niet toegestaan zoo dat geen enkele verslaggever toegelaten werd. Het publiek meent dat 2 ter dood en 9 tot gevangenis straf van 20 4 jaren zijn veroordeelend. Betreffende het getuigenverhoor laten we hier voor zoover we hebben kunnen opdiepen en wat de hoofd personen betreft dit volgen Het paard voor het rijtuig, waarin de moordenaar van generaal Mezenseff ontkwam, welke beide over tuigingsstukken ten processe aanwezig zijn en op de binnenplaats van het gerechtshof staan, zou 't paard van dr. Weimar zijn. Een paar getuigen verklaren het paard ten stelligste te herkennen, terwijl twee hooggeplaatste ambtenaren, die bovendien militairen zijn, en dus allicht meer kennis van paarden hebben dan de eerste de beste eenvoudige burger, even stellig verklaren dat dit paard niet zoo schoon is. en een langeren hals heeft dan dat hetwelk Weiraar vroeger be zeten heeft. Verder verklaart de paardekooper, die dit paard aan Weimar verkocht zou hebben, dat hij om trent Weimar zelf geen stellige verklaring kan geven, maar zeker weet dat de persoon, die Weimar verge zelde toen hij het bewuste paard gekocht zou hebben, een geprononceerd joodsch uiterlijk had, terwijl op Troschtschanski, die Weimar vergezeld zou hebben, deze persoonsbeschrijving volstrekt niet past. Weimar eindelijk ontkent, dat het aanwezige paard hem ooit behoord zou hebben, terwijl hij verklaart, hetgeen door getuigen bevestigd wordt, dat hij het schoone paard, hetwelk o. a. de beide militaire getuigen blijk baar bedoelen, reeds verkocht heeft voordat hij als chef eener ambulance in 1877 naar het oorlogstooneel vertrok. Op grond der verklaring van een anderen I getuige schijnt het openbaar ministerie echter staande te houden, dat dit paard later weder in zijn be' gekomen. Dr. Weimar zou verder liét pistool' gekocht Hef warrmee Solowieff op den Keizer geschoten heeft.:i pistool wordt door den wapenfabrikant erkend, t zeer als dr. Weimar, die het van hem kocht. Wei echter ontkent dit niet: hij heeft inderdaad een loops revolver gekocht, maar op verzoek van een c hem genoemd vriend, die op den berenjacht zou gt en aan wien hij het ook terstond ter hand gest heeft. Of en hoe deze revolver in handen van Solow gekomen zou zijn, weet hij niet. Verder zou hij aan Solowieff het vergif ver sob hebben, dat in een notedop verborgen onder zi oksels gevonden werd. De apotheker, van wien dit kocht, bevestigt het koopen van eene belangrii hoeveelheid cyankali door dr. Weimar onder eede uit zijne boeken. Deze inkoop had echter reeds Juli 1877 plaats, dus twee jaren voor Solowieff's aa slag op den Keizer. IToe uit het feit, dat een genet heer zich vergif aanschaft, nog wel 2 jaren voord er gebruik van gemaakt werd, diens medeplichtighe aan den moordaanslag op den Keizer kan worden a geleid, is niet zeer duidelijk. Bovendien ontkent ei Weimar geenszins in 1877 vergif gekocht te hebbe en wel om daarmede honden te vergiftigen, hetgec bevestigd werd door een getuige, die verklaarde d omstreeks dien tijd door dr. Weimar zijn hond m< cyankali vergiftigd werd. Een bezwarende getuige voor Weimar was een ge heim politie-agent. die verklaarde dat Weimar, tijden zijn verblijf te Parijs, met twee bekende nihilist* verkeerde. Ook dit ontkent hij niet, terwijl hij m< den grootsten eenvoud verhaalt, hoe hij, aldaar vo*' den regen onder een poort schuilende, twee person* Russisch hoorde praten, en daarop met hen kenn maakte, zonder te weten wie zij waren. Kan de bc wuste politie agent omtrent dat verkeer met nihiliste in net buitenland niets meer mededeelen dan do den correspondent van de Kölnische Zeitung geme wordt, dan zal daaruit moeilijk niets ten nadeele vr dr. Weimar kunnen zijn afgeleid. GraniiiiiarKten enz. Middelburg, 27 Mei. De aanbieding bestond, hedi hoofdzakelijk uit Tarwe, waarvoor lot eene verhoogh van 25 ets. eenige vraag bestond, zoowel voor co sumptie als voor verzending. Overige artikelen weinig getoond zonder noemer, waardige vraag. De noteeringen zijn als volgt: Puike Tarwe t'10,25 a f 10,50, mindere f 9,a f 10,- Rogge f 8,Wintergerst f 6,a f 6,25; Zomerge' f 5,a I' 5,25; Witteboonen f 11,a f 13,Bruit, boonen f 12,a f 15,Paardeboonen f 8,50; groe Kookerwten f 11,a f 13,Canariezaad f 11, Versche Boter f 0,90 a I 1,Eieren per 100 stu f 3,—. Vlissingen,28Mei. Boter per kilogram f 1.a fl. Eieren per 100 stuks f 3.40 Prijzen van Effecten. Arasterdam, 27 Mei 1880. Noderl, Certific. Werkelijae schuld. 2*/j pet. 65'j dito dito dito 4 783 dito dito dito 3 101 Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 102', Rusland Obligatiën 1798/1815 5 963 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 583, Dito dito 6e serie. 1855 5 H Obligatiën dito 1000 1864. 5 93' dito L. 100 1872 5 87ls dito L. 100 18735 „88: dito 1877 dito5 „92' dito leening 1S67--69 5 77' - Loten 1S64.5 143' Loten 1866 5 139', Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 136' Oblig. dito5 93' Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 88' dito dito Charkow Azow 5 889' dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 863 Aand. Baltische spoorweg .3 523 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 79' Oostenr. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 61' dito dito Febr./Aug. 5 „61 dito dito April/Oct. 5 B dito in papier Mei/Nov. 5 613 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 „50 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 17' dito Binnenlandsche 1 161 Portugal. Obligatiën 3 51lf Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 91 Obligatiën 1869 6 „10 Sgypte. dito 1876 6 58' dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 L01: Prijzen van coupons, Amsterdam, 27 Mei. Metali. 1 21,30; dito zil- f21,30; Div. Eng. per tl' f 11,75; Eng. Russen per f12, Eng. Portugal per H fFrans t'47 Belg. f 47,45Pruis 58,60; Hamb. Russen f 1,21» Russen in Z. R. f 1,25 Poolsche Der Z. R. f— Spaansche piasters t 47,45 Spaansche Binnenlands f2,30; Amerikaan8che dollars f2,45; papier f2.4.7

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3