li erft, School tit lending. GEMENGDE BERICHTEN. toet mogelijkheid voorspellen, wat in dit opzicht de Pinksterdagen van 1930 zullen te aanschouwen geven. Zeldzaam voorkomend is een feit als te Breukelen} waar twee antirevolutionairen tot leden der Provin ciale Staten zijn gekozen,die voor de herstemming hadden verzocht niet in aanmerking te komen. Alle docenten aan de Vrije Universiteit benoemd, hebben die benoeming aangenomen. Plet zijn, gelijk men weet, de theol. doctoren Kuy- per, Rutgers, Hoedemaker, van Ronckel en mr. Fabius. Goes, 28 Mei. „De aanhouder wint" dat leert op nieuw de halte aan de spoorwegbrug bij Ylake. Jaren heeft men zich beijverd bovengenoemde halte tot een station verheven te zien. De opening van den provincialen sto'ombootdienst WalsoordenVlake kwam op ge lukkige wijze den bewoners van het Oostelijk deel van Zuid-Beveland ten goede, en thans is besloten te Vlake een station te vestigen, zoodat ook daar goe deren zullen kunnen aankomen en van daar verzonden worden. Aan de spoorbrug zal nu, voor rekening van de directie der spoorboot, een steiger worden gebouwd. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland is in het district Zierikzee gekozen de heer J- M. de Glop- per, burgemeester van Ellemeet met 318 stemmen. Op mr. C. J. Fokker waren 201 stemmen uitgebracht. Het aantal burgemeesters, zitting hebbende in de Staten-Provinciaal, neemt voortdurend toe. De werkstakingen in het Noorden van Frankrijk zijn geëindigd. Zij hebben tot geen ander gevolg geleid dan dat de ondernemingen, bij wie de arbeiders geplaatst waren, de schade leden door de verminderde productie, waartegenover echter stond dat zij geen arbeidersloon behoefden uit te keeren. Voor een ge deelte werd daarin voorzien door de kas der Interna tionaledie niet minder dan 175,000 francs aan hen uitbetaalde. Toen was de kas leeg en de arbeid werd hervat. Als eene nieuwe bijdrage om het noodlottige en schadelijke van deze geldbelegging voor werklieden aan te toonen, verdient het feit vermelding. Hadden de arbeiders hun geld voor eigen nut besteed of het ten eigen bate belegd, zij zouden er nu nog de vruchten van trekken en werkstaking had geen plaats gehad. De onlangs uil Afrika teruggekeerde predikant Lion Cachet is te Maria Hoorebeke in Belgie be roepen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft het Classicaal Bestuur van Middelburg schriftelijk aan gezocht, om inlichtingen te geven omtrent het weg blijven van ouderlingen bij de aannemingen van de predikanten Sibmacher Zijnen en Kocli. Wij laten hieronder het antwoord op dit aanzoek volgen. In antwoord op uw schrijven d. d. 18 Mei 1880 No. 35 hebben wij de eer u het volgende mede te deelen. Het was ons bekend, dat de ouderlingen, afgevaar digd tot bijwoning van het aannemen tot lidmaten bij de predikanten de heeren Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen en E. J. W. Koch, geweigerd hebben die taak te aanvaarden. Wij gevoelden ons echter niet geroepen over die handelwijze ons oordeel uit te spyeken, 1° omdat de heeren Zijnen en Koch zich over de handelwijze der ouderlingen hier bedoeld niet be klaagden 1) en 2° omdat naar onze innigste overtuiging deze broe deren ouderlingen naar recht en verplichting gehan deld hebben. Wij willen gaarne u van dit ons gevoe len rekenschap geven, en u daarin tevens den regel aanwijzen, naar welken wij in deze en dergelijke kwes- tieën, als onze vaderlaudsche kerk, helaasberoeren, in het vervolg wenschen te handelen. 1°. Dc ouderlingen hebben gehandeld conform het Woord Gods. Als opzieners der gemeente is hun het recht gegeven, ja dc verplichting opgelegd, voor de 1) Zij beklaagden zich alleen over het niet-inschrij- ven hunner aannemtlingen door den kerkeraad. Red. zuiverheid van de geloofsbelijdenis der gemeente te waken. Worden zij hierin in menig opzicht verhin derd, dit neemt niet weg, dat zij ten min ste bij de aanneming van nieuwe leden dit recht zich niet langs reglementairen weg kunnen laten ontnemen. Zie o. a. Gal. 1 8, 9; Rom. 16 17; Tit. 3 10; Hand. 20 2830 en andere plaatsen. 2°. De ouderlingen hebben gehaudeld overeenkom stig de belijdenis onzer Gereformeerde Kerkenzie Artt. 29, 30. 31 en 32 onzer Nederl. Geloofsbelijde nis. Dienovereenkomstig beloofden de ouderlingen bij hunne bevestiging „opzicht te hebben op de gemeente, die hun bevolen is, naarstiglijk toe te zien of een ieder zich behoorlijk gedraagt in belijdenis en wandel." Om dus tegenwoordig te zijn bij eene lidmaatsaan neming, bij welke zij geen oordeel mochten uit spreken over de geloofsbelijdenis der leerlingen, hadden zij hunne plechtig voor God en de gemeente uiigesproken bi lofte moeten verbreken. Daarom wéi- gerden zij terecht tegenwoordig te zijn. De belijdenis onzer Gereformeerde Kerken is nog van kracht, en kan óók door de Synode langs geen enkelen weg geannuleerd (te niet gedaan) worden. Zij staat boven de Reglementen. Zietdaar, Mijne Heeren, de redenen opgegeven, om welke wij ons niet geroepen achtten als Classicaal Bestuur in dezen handelend op te treden. Ons staan Gods Woord en de Belijdenis onzer Kerken hooger dan de Reglementen. Waar deze Reglementen conform het Wooid Gods zijn, werken wij gaarne mede om orde eu regel te handhaven, maar in dezen moeten wij ons aan de zijde der Middelburgsche ouderlingen stellen. Een man, die van overdrijving niet kan worden verdacht (Dr. Gunning in zijne brochure een woord over onzen kerkelijken toestand) zegt„er is, dunkt mij, voor de ouderlingen geen andere keuze, wat de zaak zelve betreftzij moeten of zich zeiven of dit artikel uitwisschen." Tot dit laatste besloten de ouderlingen, in uw schrijven bedoeld, en wij plaatsen ons als Classicaal Bestuur van Middelburg aan hunne zijde. Art. 38 en 39 van het Regl Godsdienstonderwijs bestaan niet voor hen, ook niet voor ons. Het Classicaal Bestuur van Middelburg. Aan liet Provinciaal Kerk bestuur van Zeeland. Vonnis in zake een geschil tusschen Kerkvoogden der \ed. Herv. Gemeente te Domburg, en eenige ingezetenen. De kantonrechter besliste ten voordeele van kerk voogden en veroordeelde de nalatingen tot de betaling van hunnen aanslag, ten bedrage van fl.05, f 2, f 3 en f2.10, benevens in de kosten der procedure. Door den kantonrechter werd ten deze o. a. over wogen, „dat volgens de 2e alinea van art. 2 van het algemeen reglement voor de hervormde kerk in het koninkrijk der Nederlanden, gearresteerd door de Algemeene Synode van 9 Sept. 1851, goedgekeurd bij kon. besluit, tot elke bijzondere gemeente der Nederd. herv. kerk worden gerekend te behooren, die voorals nog alleen door dón doop in hare gemeente zijn in gelijfd." PROVINCIALE VERGADERING DER CHR. GERF. KERK VAN ZEELAND. Door bovengenoemde vergadering gehouden te Middelburg, 26 Mti, werd in zake het bekende doops- rapport, ter beoordeeling aan kerkeraden, classis en provinciën gezonden, met algemeene stemmen besloten, aan de Synodale Commissie daartoe benoemd te rap porteeren dat zij het onaannemelijk en onuitvoerbaar acht. De Vergadering oordeelde te moeten adviseeeren tot blijven bij het in deze kwestie gevallen besluit op de Synode van Groningen in 1872, met de bijvoeging dat wanneer personen zich bij de Chr, Geref. Kerk voegen, en bezwaar hebben in betrekking tot hunnen doop toe gediend door deze ot gene Corporatie, de classis over die bezwaren zal oordeelen. Voorts behandelde de vergadering namens de synode een ontworpen kerk-visitatie-reglement, dat eenigs- zins gewijzigd werd aangenomen. Eene commissie werd benoemd om op de a. s. Provinciale vergadering te rapporteeren of er mogelijkheid bestaat tot hel stich ten van een Weeshuis voor Zeeland. Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs. De Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs zal hare algemeene vergadering dit jaar te Leeuwarden op 23 Juni houden. Op de agenda komen eenige vragen en voorstellen voor, die we als meer in het algemeen belan<* dan andere, van meer huishoudelijken aard, hier mede- declen. De afdeeling Middelstum doet het o. i. practische voorstel om in den tegenwoordigen tijd den meesten na druk te leggen op het subsidieëren van scholen, zij stelt voör-. de Vereeniging bemoeie zich minder met de op leiding van onderwijzers. Bij ervaring wetende hoe moeilijk het gaat voor hulponderwijzers plaatsing aan onze scholen te verkrijgen, en hoe menigmaal schoolbesturen de onbeleefdheid begaan, aan onze, na oproeping, solliciteerende hulponderwijzers, niet een enkele regel tot antwoord te zenden, en verder met eenige zorg de toekomst van sommige onzer scholen, bij de verwachte invoering der nieuwe wet, tegemoet- ziende, kunnen we dit voorstel niet anders dan practiscil noemen. Ook de hulpvereeniging Amstelveen en Middelburg zien blijkbaar met zorg die toekomst in. De eerste vraagtin hoeverre zal de ireuwe schoolwet meerde ren druk aanbrengen, de tweede vraagtis met 't oog op de nieuwe wet niet aan te bevelen, dat onze scholen zooveel mogelijk gemeentescholen worden? Van Middelburg kwam de voor uitgebreide discussie vatbare vraag: welk is het oordeel der vereeniging over sckoolspaarbanken, en Langerak vraagtmoeten onze scholen gebruik maken van de openbare beloo ningen en eereblijken, bedoeld in art. 82 der nieuwe schoolwet. Dezelfde afdeeling wil nog eens aan het oordeel der vergadering de hoogst moeilijke vraag onderwerpen wat te doen in gemeenten waar de bijbèl op de staatsschool, ter besirijding van christelijk on-" derwijs, wordt gebruikt of misbruikt Ziedaar de Agenda, voor zoover de vragen en voois stellen kunnen geacht worden ook buiten de kring der Vereeniging van belang te zijn. God géve haar wijsheid, geloofsmoed en practischen zin om bij de te wachten zorgen een bolwerk te vor men voor het christelijk onderwijs en steun te bieden aan wat zou kunnen vallen. Een schipper is gisteren naar Middelburg begon nen met aanvoer van water uit de zoet water-in richting te Vlissingen, dat hij voor 2l/2 cent de emmer verkocht. Moge de hoop vérwezenlijkt worden, dat dit zeer te waardeeren hulpmiddel weldra overbodig moge zijn. Eene commissie van Een Nationaal Belangtot planting van vruchtbooraen op de spoorwegen, hield inspectie op de lijnen in Ui recht en Limburg. De directie der maatschappij tot Explotatie van Staatsspoorwegen zal op de algemeene jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders voorstellen, om 51/., pet. uit te keeren en de directie der Nederlandsch-Indische Spoorweg-maatschappij 6>/2 pet., waarvan met 1 Ja nuari jl. reeds met 2 pet. zijn betaald. De aandeel houders der Nederlandsch Indische Handelsbank komen den 2en Juni bijeenhet plan is om ieder aandeel van f 250 een dividend uit te keeren f 22. Gisteren zijn weder een 150-tal personen door het kantongerecht in Den Haag veroordeeld wegens dronkenschap in het openbaar. Veel oude bekenden waren er bij. M. C. De L. voor de 48e maal, een voor de 35en en anderen voor den 32en, 25en en 21 en keer. De vereeniging tot het verzamelen van oud heden uit Amersfoort en omstreken heeft hare collectie urnen door nieuwe opgravingen weder zien vermeer deren. - Eerlang zal de reeds niet onaanzienlijke verzameling van oudheden eene geschikte plaatsing ontvangen in een lokaal vlak naast het stadhuis te Amersfoort, en dan voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Meer clan 1500 personen uit Tilburg en om streken zijn met de Grand Central Beige ter bedevaart- naar Hoogstraeten geweest ter viering van het 5de eeuwfeest van den miraculeusen doek van hel II. bloed." In de omstreken van Nijmegen woedde Woens dag een felle boschbrand. Onder Halsteren tusschen Bergen op Zoom en Steenbergen brandden vijf- woningen af. Onder Wilp brandde een kapitale boe renplaats af, en te Sneek eene bakkerij. Ook te Apel doorn ontstond door het vuur van eene locomotief een heibrand, die over een afstand van circa drie uren honderd bunders dennen- en akkermaalshout vernielde. Gisteren avond naderden de vlammen tot de bebouwde kom der gemeente Apeldoorn. Gelukkig verminderde de wind. Men meldt uit Culemburg Bij het fort Everdingen is de dijk, op het oogen-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2