CnRISTELIJ K-S IS T 0 R S C B BLAD. .v. 60S. Zaterdag- 20 Mei. 1860. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Yrijdag- Avoxr) ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maasden francof 1,50. Enkele no:n uers.N- 0,05. r». o. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURU-. Prus der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 18 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 28 Mei 1880. Onlangs werden aan de verschillende redactiën der christelijke bladen een paar nommers van het Haag- sche Dagblad toegezonden. In die nommers werd beweerd dat dr. Kuyper een monster, door hem ge durig bestreden, centralisatie, d. i. samentrekking van macht in één hand zelf opkweekt. Ter wijl van antirevolutionaire zijde zoo beweerde het Dagblad ijverig wordt geprotesteerd tegen uit breiding van Staatsmacht en Staatszorg, in alle onder deden van het maatschappelijk leveu op te merken, vereenigen de antirevolutionairen zich meer en meer onder de hand van dr. Kuyper, die in zijn Program haar wetgever, in het Centraal Comité haar leider en in de Vrije Universiteit haar opvoeder is of worden zal. De Redactie van het Dagblad deed deze opmerkin gen vergezeld gaan van eene uitnoodiging tot deel neming aan eene zoogenaamde midden-partij, eene pari ij, die, beginseloos en kleurloos als de verdwenen oud-conservatieve partijden naam van loyale oppositie niet dragen mag. De besproken artikelen maakten daarom te meer indruk, omdat, gelijk men zich herinneren zal, de in menig op zicht met de christelijk-historische partij symphati- seerende héereu du Tour van Bellinchave en van den Berch van Heemstede nog zeer kort geleden als com missarissen van het Dagblad opgetredeu zijn. Toch, nadat de conservatieven goeden naam en eer zelfs, als politieke partij, verspeeld hebben, zal bovenge noemd plan wel nimmer tot uitvoering komen. Wel verwacht Du Standaard de organisatie der con servatieven, die nog altoos onder de christelijk-his torische partij schuilen, en zou die organisatie zelfs toejuichen. Opmerkelijk is het o. i. dat naast eene ver gedreven centralisatiezucht naast een ijveren om zekere groep of partij door stevige banden te bevestigen naast den wenscb, om de zorgen voor zoovele uiteenloopende belangen te vereenigen onder een verreikend gezag, zich een even vergedreven individualiteit (zelfstan digheid) openbaart. Niet zelden hoort men aan opinies (meeningen) den weidschec titel van „begin selen" geven, en verkondigen dat het nu juist op dit „beginsel" aankomt. Het combineeren (samen trekken) van personen met zaken is mede niet ongewoon. Omdat b. vT A. lid is van deze of gene pliilantropischeof godsdienstige stichtiug,-kan B. hem niet stemmen voor lid der Tweede Kamer, want zijn „beginsel" verbiedt hem daaraan deel te nemen. Ömdat X meent tot bereiking van zijn doel, in eene of andere bijzaak niet te kunnen samengaan met Y, heeft hij zijn vertrouwen verbeurd. Want wat voor X ij/zaak is, wordt door Y hoofdiaak genoemd, en op zijn „hoofdzaak" en „beginsel" komt het juist aan. De gulden-middedweg blijft nog steeds moeilijk te bewandelen. Het gezantschappersoneel bij ons Hof gevestigd, wordt vermeerderd met een Griek. Een niet-diplomaat zou zeggen Griekenland kon zijn geld wel beter gebruiken, b. v. tot schulddelging of interestbetaling, want onze betrekkingen tot het oude (nu in geestelijken en stoffelijken zin arme) vaderland der kunst zijn weinige. Het gerucht loopt te 's Hagc, dat de heer Hein, die in Juli moet aftreden als lid der Eerste Kamer, wegens redenen van gezondheid zich niet weder ver kiesbaar zal stellen. De heeren Schot en Smit zijn sukkelende en schijnen er over te denken hun ontslag te nemen als lid der Eerste Kamer. Omtrent het tijdstip van het weder bijeenkomen der Tweede Kamer'vs, nog niets beslist. Een aantal leden wenschen, dat de Tweede Kamer in de eerste helft van Juni zal bijeenkomen tot het behandelen van het wetsontwerp tot het geven van subsidiën voor den aanleg van eenige kanalen in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel. Indien deze zaak bij de Eerste erf Tweede Kauier was afgehandeld, voor in het begin van Juli de Provinciale Staten bijeenkomen, dan konden deze laatsten in de Julizit- ting reeds maatregelen nemen, om nog dezen zomer met het werk te beginnen. Geschiedt zulks niet, dau is het werkseizoen verloopen, en de zaak een jaar vertraagd. De minister van Waterstaat maakt evenwel geen haast met het inzenden van zijn antwoord op het Voorloopig Verslag over dat wetsontwerp, evenmin als de minister van binnenlandsche zaken met zijn antwoord op het wetsontwerp tot invoe ring der nieuwe wet op het lager onderwijs. Men meent, dat deze zaken slepende zullen blijven de miuister van Finantiën zal namelijk op zijn bui tenverblijf bij Ellekom feesten geven bij gelegenheid van huiselijke gebeurtenissen, en zal daarvoor de drie eerste weken van Juni aldaar mee3tal verblijf houden. Eerst eenigen tijd daarna schijnt de Kamer bijeen te zullen komen. Het nieuwe kinderbadhuis, aan de oostzijde van den Badhuisweg te Scheveningen gelegen, en dat den naam van Sophia-Stichting in den gevel zal dragen, is vol. tooid het bestaat uit een hoofdgebouw en twee zij vleugels en is door een ruim voorplein, met een ijzeren hek later af te sluiten, van den straat weg gescheiden. De voorgevel is eenvoudig en toch met smaak opgetrokken. Treedt men de ves tibule binnen en wandelt men de beide ruime gan gen door, die daarop uitloopen, dan wordt men reeds getroffen door de symmetrische indeeling der vertrek ken, de goede ventilatie en de doelmatige verlichting. Het gebouw binnenkomende, vindt men rechts de kamer van den docter, links die van de directrice der inrichting. Aan elk dezer kamers grenst een slaapzaal, éen voor jongens en een voor meisjes. De kinderen, voor wie het moeilijk is trappen te klim men, vinden daar hun nachtverblijf. Er zullen 100 a 150 kinderen in dat badhuis kunnen worden opge nomen. De inwijding is bepaald op 17 Juni a. s., de verjaardag van wijlen Koningin Sophia, aan wier nagedachtenis deze stichting der liefde is gewijd. Bekend is het vertelsel van de redactie van zeker Amerikaansch blad, die van een zijner correspondenten twee ongelukken per dag wenschte. Waar hij ze halen zou moet hij zelf weten. Smaak voor ongelukken schijnt bij het publiek der nieuwe wereld sterk ont wikkeld. Zoo vindt men in het jongste nommer van de Grondwet, te Michigan verschijnende, in de berichten uit Nederland gedurende de week van 10 tot 17 April melding gemaakt van 10 branden, die te Zonnemaire, Gent, St. Oedenrode, Wijchen, Berchem, Haaksbergen, Borssele, Finsterwolde, Kluudert en Groningen hebben plaats gehad, en van moorden of ongelukken, te Venlo, Doetinchem, Winsum ,'s Heerenberg, Amsterdam (twee) en Middelburg, terwijl de reeks dezer akeligheden slechts door een tweetal berichtjes van minder tragi- schen aard wordt gebroken. Zouden de lezers te Michigan deze lectuur wezelijk prettig vinden, en zouden ze niet denken dat in Neder land de vlam niet van de lucht was De heer F. de lesseps zal, na op 4 Juni te Js Hage eene voordracht over het Panoma-kanaal gehotï^eiv te hebben de voornaamste wattrbouwwerken te Am sterdam gaan bezichtigen, en daarbij den hoofdingeni eur Dirks tot gids hebben. Men neemt nauwelijks eeu dagblad ter hand of men vindt de raededeeling dat een tramweg is gelegd of zal gelegd worden. Na onze groote steden komen nu de verschillende landelijke streken aan de orde. Bij het lezen van al de duizendtallen, die op de Pinksterdagen van 1880 van de verschillende middelen van vervoer gebruik hebben gemaakt, vraagt men zich onwillekeurig af: van waar al die mensehen toch wel kwa men, en wie dertig of veertig jaren geleden eens had dur ven beweren, dat op een Pinksterdag van het jaar 1880 dergelijke hoeveelheden menschen zich van de eene plaats naar de andere zouden begeven, dien zou men voor een dwaas gehouden hebben, die geen reke ning hield met de werkelijkheid. Ook in onze dagen nog ziet menigeen schouderophalend een nieuw middel van verkeer openen. Men waant het onmogelijk, dat de onderneming goede zaken.doet; maar nauwelijks is zij in exploitatie of van alle zijden doen zich de passagiers op, en niet het dubbele of driedubbele, maar het tievoud van lien, die vroeger dien afstand aflegden. Yan eene reisgelegenheid, die de helft kost van hetgeen zij vroeger kostte, wordt niet het dubbel maar het tien voudig gebruik gemaakt, en hoe lager bet tarief wordt gesteld, zooveel te grooter is het getal van hen, dien den tocht ondernemen. Het sterkste voorbeeld daar van levert wel de posterij. Zooveel brieven als er voorheen per jaar werden verzonden, worden nu per maand aan de post toevertrouwd, niet tegenstaande de posterij thans te kampen heeft met een concurrent, dien men voorheen niet kendede telegraaf. De reusachtige vermeerdering van het brie venvervoer bij het dalen van het port heeft reeds het denkbeeld doen opperen, of men ook voor spoorwegreizi- gers niet den uniform-vrachtprijs zou kunnen invoeren, evenals men voor de brieven het uniform port inge voerd heeft. Wat de toekomst in dit opzicht nog zal aanbieden, v-- lt thans niel te beslissen. Wie kan het zeggen of de naneef niet even eens met schouderophalen en een glimlach spreken zal over den ouden tijd toen de menschen, die zich verplaatsten, betaalden in verhouding tot den afstand, die zij aflegden, gelijk wij met zekere minachting over den tijd spreken, dat de brieven aan verschillend port onderworpen waren? Evenmin als ons voorge slacht zich een denkbeeld kon vormen van de men- schenmassa's, die zich op de Pinksterdagen van 1880 verplaatsten, nu de middelen vai vervoer zoo alge meen en zoo goedkoop zijn, evenmin kunnen wij than^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1