CHRISTELIJK HISTORISCH BLAD. nr. 600. Donderdag- 27 ïllei. 1880. Naakt tentoongesteld. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. Uitgever F». G. W IJ TM AN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.Familie-berichten van 1 6 sgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Het behoeft ons niet te bevreemden dat de verkiezing voor de Provinciale Staten nog niet ten onzen gunste is uitgevallen. Het net, door de liberale" partij over heel de natie gespannen, en stevig vast gehouden door burgemeesters en tal van mannen, die openbare betrekkingen bekleeden, is nog te ste vig, dan dat er een der onzen zou kunnen door kruipen. Rond de met orthodoxie besmette streken wordt nog steeds een cordon getrokken van mannen, die naam, stand, betrekking, rijkdom en wat niet al meer ter hunner beschikking heb ben, gewoon zijn te heerscben, en tevreden zijn met iedereen, die, zooals wij opmerkten, in hun stelsel pastal is er verder niets voor hem te Wij hebben ons onthouden van het in on- gunstigen zin beoordeelen van den candidaat, of de candidaten, der tegenpartij, aan de heeren D. A. Dronkers en F. D. Sprenger zelfs geen stroo in den weg gelegd, eerstgenoemde zou 't al grof moeten maken eer zijne bekwaam heden voor ons oog werden verduisterd, maar nu de Middelburgsche Courant de in herstem ming komende candidaten heeft gewogen voor de liberale" partij, nu hebben wij volle vrij moedigheid om de door haar verkregen uitkomst •eens van nabij te beschouwen. Opzettelijk heb ben wij hiermede gewacht tot na de verkiezing, want wat de Middelburgsche schreef was ons te min om vóór de verkiezing dienst te doen. De Middelburgsche dan kan haar woord niet inslikken, dat zij de keuze van een Vlissinger wenschelijk achtte; zij zelve kwam hetalleerst met den Ylissingschen burgemeester voor den dag. Of een ander Vlissinger nu geschiktheid bezit wilde zij niet onderzoeken, ofschoon de woorden en daden van het ijverige Vlissingsche raadslid Callenfels, zelfs zijne groote onpartijdigheid jegens de onderwijzers der staatsschool, (terwijl hij zelf in 't bestuur der christelijke school zitting heeft), haar ten volle bekend zijn, want nergens komt een uitvoeriger verslag van den Vlissingschen gemeenteraad voor, dan in hare kolommen. De geschiktheid van den heer Callenfels voor de Staten moet ieder lezer der Middelb. Courant al lang volkomen gebleken zijn. De heer Lantsheer heeft yolgens de Middel burgsche nog meer dan geschiktheid, hij heeft aanspraken." Deze aanspraken zijn gegrond op aanbevelingen van een aantal mannen, be- hoorende tot de liberale" partij en enkele, niet beslist tot de anti-revolutionairen behoorende anderen, naar de herkomst van wier handtee- kening wij geen onderzoek hebben in te stellen, daar in de dagen van het volkspetitionnement van liberale" zijde zoo hevig is gesmaald op het werven van namen. Aan kennis heet het verder van de belangen en behoeften van ons gewest kan het den heer Lantsheer niet ontbreken, omdat hij sedert jaren geroepen was die in openbare betrekkingen te behartigen. Verreweg de meeste kiezers wetenof kun nen weten, wat de heer Callenfels deed, maar waar is het te lezen wat de heer Lantsheer heeft gedaan? Zijne bekwaamheden zullen nu wellicht in de Staten aan het licht komen, tot nog toe hoorden wij er niets van dan in de onderstelling der Middelburgsche Courant. Aan ons verwijt zij dat wij onze candidaten niet aan de mate hunner geschiktheid, hunner talenten toetsen, maar aan hun geloof. En zij, waaraan toetste zij den heer Lantsheer? Aan welke mate Aan de bloote onderstellingdat het hem niet ontbreken kan aan kennis enz. 't Komt baar te pas dat de heer Lantsheer zich als man van liberale beginselen nimmer openlijk heeft doen kennen" dus van geen politiek geloof heeft doen blijken. Van ons zegt zij Bezit de anti-revolutionaire partij omtrent het geloof harer candidaten geen genoegzame zekerheid, dan stelt zij zich met eenige uit wendige teekenen kerkgaan en dergelijke tevreden, alleen ten einde een liberaal te weren; maar is zij overtuigd dat een candidaat met haar één in het geloof is, dan vraagt zij naar geen anderen waarborg." Welnu, de heer Lantsheer heeft van geen politiek geloof, dat der Middelburgsche aange naam is, doen blijken, hij geeft haar geen ge noegzame zekerheid, en nogtans is hij haar man, ook zonder eenig uitwending teeken, omdat de politieke richting van den heer Callenfels, voor wiens geschiktheid zij zich blinddoekt, haar een onoverkomelijk beletsel is. Zonder gemeenschap op 't punt van beginsel of overtuiging, zonder uitwendig teeken, zonder eenigen waarborg kan men de man der „libe rale" Middelburgsche courant zijn, als men maar niet met anti-revolutionaire beginselen is besmet. Dat de heer Lantsheer zich nooit met anti revolutionairen heeft ingelaten, dat is het niet genoemde maar wel degelijk bedoelde, uitwen dig teeken. Zulk een uitwendig teeken verbiedt zelfs alle tijdelijke schikking" ten behoeve van de Vlissingsche belangen. Hoe naakt stelt de Middelburgsche zichzelve en hare partij hier ten toon! Geen enkele fijne in de regeeringskringen dat is de leuze der zich noemende vrijzinni- gen al is die fijne neg zoo knap! De bewering dat wij 't zeiven dikwijls genoeg zouden verklaard hebben,dat wij onze mannen niet toetsen aan mate van geschiktheid of talent, maar alleen aan geloof, is een bepaalde onwaar heid, eene leelijke klad, die de Middelburgsche liet vallen op de tepronkstelling der naaktheid harer eigen partij. Wat ook feitelijk uitgediend" hebbe, niet de anti-revolutionaire partij, niet hare organen. Er moet in de maatschappij zal zij niet geheel bederven nog wat consciëntie zijn. De cijfers, door onze candidaten in de distric ten Middelburg, Goes en Sluis gehaald, zijn ons, bij vroeger vergeleken, verblijdende teeke nen. Maar wij zullen nog heel wat te getuigen hebben en dat is ons eene aangename taak eer het geweten der liberalen" zoover is ontwaakt, dat zij zoo liberaal zijn geworden als de heer van Kerwijk. Middelburg, 26 Mei 1880. Middelbar^:. 26 Mei. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland is in het district Middelburg ge kozen de heer J. C. Lantsheer met 42S stemmen. Op den heer dr. J. van der Beke Callenfels waren 324 stemmen uitgebracht. Vlissiiigen, 26 Mei. De „Prins Hendrik" een nieuwe stoomboot, in Engeland voor de lijn Ylissin- genQueensborough geoouwd, kwam hier gisteren aan- Het bouwen van twee loodsvaartuigen voor het Belgische loodswezen te Vlissingen, onlangs door de Belgische regeering aanbesteed, is gegund aan de maatschappij De Schelde alhier, welke het laagst had ingeschreven. De commissie voor het verzamelen van giften ten behoeve der weduwe Westdorp is verblijd met eene gift van Z. K. H. Prins Frederik ten bedrage van f50. Den 19 Mei is te Wiesbaden de heer I. G. J. van den Bosch overleden, een man, die zich op land bouwgebied een welverdienden naam heeft verworven. Als directeur van den Wilhelminapolder volgde hij zijn vader, den stichter van dien polder, op en bouwde op krachtige wijze voort op den door dezen gelegden grondslag. Die landbouwonderneming in het bijzonder en de landbouw in het algemeen hebben aan den overledene veel te danken. (G. C.) In den loop dezer week zoodra de benoodigde materialen zullen aangevoerd zijn, zal een begin worden gemaakt met den bouw van den nieuwen steiger te Hansweert ten behoeve van den spoorbootdienst WalsoordeVlake. Deze steiger zal eene lengte hebben van 25 meters en zoodanig worden geplaatst, dat bij eiken waterstand de passagiers gemakkelijk van en aan boord kunnen komen. Goesche Courant De minister van buitenlandsche zaken heeft Maandag in de zitting der Eerste Kamer verklaard, dat blijkens telegram uit Washington, een uitleveringstractaat met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten is.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1