GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Volhardend wachten is één onzer volkseigenaardigheden. *t Blijkt nu van achteren Gods tijd niet geweest te Zijn om onze kerk te zuiveren van de onreine ele inenten, die zich wederrechtelijk in haar genesteld hebben. De Dordsche ouderlingen zouden hun betrekking hebben kunnen neerleggen, om zich door het kiescol lege terstond weer te hebben laten benoemen, waar door de schorsing vanzelf zou vervallen zijn. Maar deze wijze van doen had den schijn gegeven, dat men den strijd wilde ontloopen. 't Zoü althans iets ge had hebben van het verlaten van den koninklijken weg. Er schoot derhalve niets anders over dan de schor sing, zoo tegen alle billijkheid en recht in over hen uitgesproken, stillekens te laten doorwerken. Gebeurt er dus niets buitengewoons, dan zit de aanzienlijke Dordsche gemeente dit jaar zonder dienstdoende ouderlingen en moeten er drie en een half jaar ver- loopen, eer door de periodieke aftreding het presby terium de bijzondere kerkeraad weer voltallig zijn zal. Van een 't hoofd in den schoot leggen is derhalve te Dordrecht geen sprake, evenmin als van een naleven van art. 38. Zij die gelooven haasten niet. Daarmede is de Dordsche kwestie provisioneel in rust gekomen. Onze schuld is het niet, dat zij geen andere gevolgen had. Wie daarvan wel de schuld hebben, zullen dit voor God moeten verantwoorden. Den Dordschen broederen, predikanten en ouderlingen, brengen wij, zeker uit naam van vele duizenden, onzen hartelijken dank voor hun volhardend en geloovig moedsbetoon. Zij hebben een vrij geweten. De Heer zelf zal hun loon zijn. En wat zij onder tranen zaai den, zal gewisselijk eens heerlijke vrucht opleveren." L a 11 (1 b u w. Het Landhuishoudkundig congres te 's Ilertogen- bosch, ten vorigen jare gehouden, heeft eene commis sie benoemd, om te trachten een algemeenen Neder- landschen landbouwraad te vestigen. Die commissie heeft thans statuten ontworpen. Aan die ontworpen statuten ontleenen wij het vol gende De Vereeniging stelt zich ten doel, Zoowel de be langen van den Nederlandschen landbouw in het alge meen, als van dien der provinciën of een deel daar van te brengen onder het oog der Regeering, en verder die belangen, in overleg met de verschillende maat schappijen, voor te staan op de wijze welke zij raad zaam zal achten. De zetel der vereeniging is gevestigd te Utrecht. In iedere provincie zal de vereeniging „de Neder- landsche Landbouwraad" de maatschappij of vereeni ging, die zij acht den landbouw in die provincie te vertegenwoordigen, uitnoodigen om één of twee leden en hunne plaatsvervangers voor de vereeniging te verkiezen. In provinciën waar meerdere maatschap- pijen bestaan, zal de Vereeniging haar, die zij de langrijkste acht, uitnoodigen die leden, zooveel moge lijk in overleg met de andere in die provincie be staande maatschappijen, aan te wijzen. De wijze waarop deze benoeming geschiedt, regelen de maat schappijen-zelf onderling. De leden en hunne plaatsvervangers worden gekozen voor vier jaren. De helft treedt om de twee jaren af. De aftreding wordt bij loting bepaald, zoodanig dat gelijktijdig geen twee leden of plaatsvervangers uit dezelfde provincie aftreden. De aftredende leden en plaatsvervangers zijn niet dadelijk herkiesbaar. Die ter vervulling van eene buiten den bij den rooster bepaalden tijd opengevallen plaats is gekozen, treedt af op het tijdstip, waarop degene, in wiens plaats hij is gekozen, moest aftreden. Het dagelijksch bestuur bestaat uit drie leden, van welke één voorzitter en één ondervoorzitter is. De leden van het dagelijksch bestuur worden in hunne kwaliteit bij volstrekte meerderheid van stemmen door de aanwezige leden der Vereeniging gekozen. Jaarlijks houdt de Vereeniging twee vaste vergade ringen, nader in het huishoudelijk reglement aan te wijzen, en verder zoo dikwijls als het dagelijksch bestuur of vijf leden der Vereeniging zulks verzoeken. De geldmiddelen der Vereeniging bestaan uit jaar- lijksche bijdragen, die gelijkelijk over de provinciën worden omgeslagen, en gedragen worden door de maatschappijen, die de leden verkiezen. De Vereeniging wordt aangegaan voor 29 jaren en II maanden. Het huishoudelijk reglement bepaalt o. a. De Vereeniging wint, bij alle door haar uit te brengen adviezen, zooveel mogelijk het oordeel der toegetreden maatschappijen in. Bij het uitbrengen van adviezen worden de verschillende in de vergadering i uitgesproken meeningen, wanneer de aard van het Lrm onderwerp het meebrengt, aan de ltegeering kenbaar [iddv gemaakt, De jaarlijksche vaste vergaderingen worden gehou- V*) Ha den, de eerste ter plaatse waar en ten tijde wanneer inhet Nederlaudsche landhuishoudkundig Congres bij eenkomt, de tweede in de eerste helft der maand October op een nader door het bestuur vast te stellen dag in de gemeente Utrecht. Mocht het landhuishoud kundig congres niet bijeenkomen, dan wordt de eerste vergadering in de tweede helft der maand Juni ge houden, op dag en plaats door het bestuur vast te stellen. Al de vergaderingen der vereeniging zijn toegankelijk voor de leden der verschillende landbouw-maatschap- pijen en van 't congres. De voorzitter kan aan al de aanwezige leden van landbouwraaatschappijen en van 't congres het woord verleenen, verlof tot behandeling van niet op de agenda vermelde voorstellen kan alleen door meerder heid der aanwezige leden van den raad worden verleend. De toegetreden maatschappijen kannen, behalve de door hen gekozen leden of hunne plaatsvervangers, iemand aanwijzen om de vergadering van de Vereeui- ging bij te wonen ter behandeling van een speciaal ontwerp, en om te dier zake van zijn raad te dienen. Zaterdag werd de landbouwonderneming in den Wilhelminapolder bezocht door 17 studenten van de landbouw-onderneming te Poppelsdorf bij Bonn. Een ongeluk of een kwajongensstreek deed de helm aan het strand van den Onrustpolder over 2000 meters lengte verbranden. Bij een op Pinkster-Maandag te Nieuwdorp plaats gehad hebbende vechtpartij, werd een der vech tenden zoo toegetakeld dat hij gaan noch staan kan en onder geneeskundige behandeling is. Den veldwachter, die de orde wilde herstellen, werd een flesch wijn tegen het hoofd stuk gegooid, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen bekwam. Een Amerikaansch dagblad is op den vermake lijken inval gekomen, om prins Bismarck uit te noo- noodigen hoofdartikelen te schrijven. Eenmaal's weeks zou het blad zijne kolommen openstellen voor een artikel van 's prinsen hand, lang of kort, al naar hem dit wenschelijk voorkwam, en waarin hij zijne staat kunde kon blootleggen. Dit zou dan natuurlijk weder aanleiding geven tot levendig geschrijf en zoo zou de Prins iedere week het gevoelen van Europa over zijne plannen kunnen vernemen, en tevens het voordeel heb ben van zijne inzichten langzamerhand post te zien vatten in de openbare meening van Europa. Voor ieder van deze opstellen, ook al telde het slechts 20 regels bood het blad 2500 dollar, dat is 130.000 dollar 'sjaars, en om te bewijzen, dat het volkomen ernst was, zou onmiddelijk 260.000 dollar wordeu gestort, zoodat de kanselier voor twee jaren altijd zeker wezen zou, ook al nam het blad geen regel van hem op. Bij de ontvangst van dezen brief moet de rijkskan selier hartelijk hebben gelachen, maar hij liet toch met den meesten ernst antwoorden, dat hij te vele oezigheden had, om nog andere op zich te nemen. De kroniek meldt, dat hij, toen de brief verzonden was, eensklaps zich omkeerde en tot zijn zoon, graaf Her- bert, zei„hoe domwe konden hebben gevraagd, of hij voor de helft van het geld een brief 'van u wilde hebben-" Zijn goed humeur blijkt de kanselier dus nog niet te hebben verloren. Het eenvoudigste postkantoor ter wereld is zeker dat op Booby Island, in de Torrestraat, tusschen Queensland en Nicuw-Guinea. In een rotsholte, ken baar aan een grooten vlaggestok, staat daar een ton, met het opschrift „postkantoor," waarin men schrijf behoeften en een boek, tot het inschrijven van opmer kingen vindt. Naast de ton ligt een voorraad van allerlei levensmiddelen, om in geval van nood door de schipbreukelingen te worden gebruikt, die in dit ge vaarlijk vaarwater niet zeldzaam zijn. Ieder schip, dat het eiland passeert en ruim van levensmiddelen voorzien is, vult den voorraad mondbehoeften aan, en neemt tevens de brieven die het iu het tonnenpostkanioor vindt, ter verdere bezorging mede. Een Nieuw-Testament voor een penny (5 ets). Een uitgerer te Londen, de heer Ellidt Stock, kondigt de uitgave aan van een Nieuw-Testament in het Kngelsch, met noten, aanmerkingen, inleidingen, drie kaarten en 24 vignetten. Een exemplaar zal slechts een stuiver kosten. Groote verwachting en magere uitkomsten, In die woorden is zoowel de uitkomst der Italiaansche ver kiezingen, al9 de gedeeltelijke opheffing der kerkelijke wetten in Duitschland geteekeud. Italië heeft weinig belaug voor de wereldgeschie denis. Zijne politieke geschiedenis bestaat uit harewarre- rijen die meestal bevrediging van de eer- en heersch- zucht van enkele machthebbers bedoelen. De wijziging in de Duitsche kerkelijke wetten wordt gevaarlijk be schouwd zoowel door de clericalen als door de anti- clericalen. Is dat nu de opheffing van onzen druk zeggen de Roomschen Wij worden overgeleverd aan 't Ion plaisir van elkander opvolgende regeeringen, die met ons kunnen doen wat hun behaagt. Te veel zeggen de liberalen. Gelooven dat wij naar Canossa gaan zal het volk, dat van staats-, en kerkrechtelijke wetgeving niets begrijpt, nu zeker. In de schatting van het publiek is deze concessie een kapitale terug tred. Groote verwachtingen werden omtrent het optreden van Gladstone gekoesterd. Dat ze magere uitkomsten zullen opleveren is te vreezen. Immers het doet onaangenaam aan Ie lezen dat de man die de onbil lijke, door uiets gewettigde annexatie van de Trans vaal leidde, bevestigd wordt in zijn op zoo ouhebbelijke wijze vervuld ambt, eu even onaangenaam is het te hooren dat Gladstone eeo Jezuïet tot Onderkoning van Indië benoemde, en alzoo ook de steun van die zijde zoekt. Een steun die voor 't oogenblik wel overbodig, toch spoedig van groote waarde worden kan, want niet minder dan drie leden van het nieuwe kabinet zijn bij de verkiezingen die men vroeger als een bloote formaliteit beschouwde gevallen. Sir Layard, de Engelsche gezant bij de Porte, wordt vervangen door den heer Goschen. Deze vervanging heeft plaats om ds Porte wat meer te drijven tot uitvoering van de bepalingen van het tractaat van Berlijn. Ook hier zullen magere uitkomsten op groote ver wachtingen volgen, gelijk reeds de scheiding van Albanië een geduchte streep door de rekening der mogendheden gaf. Wie zal de tweede plaats in den Franschen Staat innemen Martel, president van den Senaat, is door den slechten staat zijner gezondheid iu de onmoge lijkheid verder dien gewichtigen post te bekleeden, Jules Simon zou door talerten en positie de aange wezen man zijn, maar de oppositie tegen art. 7 der on derwijswet Ferry maakt hem onmogelijk. De liberalen zijn overal dezelfde, hoe groot uwe talenteu en gaven ook ziju, geen afwijkende gevoelens ofExclusivisme men is van liberale zijde mild met deze beschuldi ging, en lijdt er in de practijk zelve aan. Daarom zullen de republikeinsche groepen liever den heer Leon Say van zijn gewichtigen gezautschaps- post te Londen roepen, dien hij omtrent 14 dagen be kleedt, dan een man als Jules Simou, een man die tot de welsprekendste, geleerdste en edelste mannen van Frankrijk wordt gerekend, tot die hooge waardig heid te roepen. Het Passiespel te Oberauiuiergau in Beieren. Heden voor acht dagen werden in tegenwoordigheid van velen, voor dit jaar, de eerste voorstellingen gegeven van het passiespel, datteOberaramergau, om de tien jaren vertoond wordt. Misschien zijn er onder de lezers van dit blad voor wie deze mededeeling „iets geheel nieuws iswij willen hen daarom bekend maken met deze plechtigheid, welke om meer dan eene reden de aandacht verdient. In 't jaar 1633 heerschte te Oberammergau in Beieren op vreeselijke wijze de pest; men was er beducht voor dat het dorp uitsterven zou. In dezen nood kwamen de gemeenlenaren samen en beloofden, dat zij alle 10 jaren een lijdenstragedie zouden vertoonen, en sinds dien da<* heeft de ziekte geen enkele in hun midden meer ge veld. Zoo verhaalt een oude kroniek. In het naburige klooster Ettal woonden geleerde en goedhartige Bene- diktijnen en deze hadden de welwillendheid van den tekst voor het treurspel te vervaardigen. In die dagen vervulden de duivelen op het tooneel nog een groote rol. De lijdensgeschiedenis was met vele niet-evange lische en onhistorische bestanddeelen vermengd. Daarom werden er in 1680 reeds nieuwe passage's ingevoegd en vervaardigde F. F. Roswang in 1750 een geheel nieuwen tekst, die tot het jaar 1811 gebruikt werd. Iu dat jaar echter werd het spel door pater Ottmar Weiss geheel en al omgewerkt en bijna woordelijk met de evangeliën in overeenstemming gebrachtterwijl de schoolmeester Rochu Dedier te Oberammergau bij dennieuwen tekst triviale en sentimenteele, maar over 't geheel echter gepaste en vloeiende melodiën vervaar digde. Beveiligd tegen den willekeurder politie door een privilegie van den keurvorst, en zegevierend te voorschijn gelreden uit den strijd met een geestelijke der plaats, die dweepte met de „verlichting", trad het passiespel het tijdvak in zijn van hoogsten bloei. Pater Weis beleefde tot 1840 de zegepraal van ziju werk. Drie jaren later stierf hij, en zijn leerlincr pater Dui- senburg trad in zijne plaats, ook verbeterend en de goede overleveringen beschermend tot den huidigen da» Doch wat ziet men er dan toch Te midden van een indrukwekkend, grootsch landschap staat het tooneel opgericht, gebouwd naar ouderwetsche en middeneeuwsche traditien. De voorgrond is 80 voet breed en 20 voet diep, en daar staat het koor, en wordt het groote drama afgespeeld. Iets verder is een vak, dat door een gordijn kan afgesloten worden, ter wijl zich daaraan ter rechter en ter linker zijde de huizen aansluiten van Pilatus en Cajaphas, twee ver diepingen hoog en prijkende met een balkonverder h,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2