GBRISÏB LIJ HIST ORIS BH BLAD. -V 599. Dinsdag 2o Mei. 1880. Middelburg, 24 Mei 1880. Icrk, School fit lending. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen 'Vrjs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. Uitgever: P. G. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertenïtën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Herinnering aan de verkiezing voor een lid dei- Provinciale Staten, heden (Dinsdag) van 's voormid dags negen tot 5s namiddags vijf uren, is wellicht niet overbodig. Gp daartoe ontwikkelde en aan de kiezers bekende gronden, bevelen we nogmaa's dringend aan Dr. J. VAN DER BERE ALLENFELS. Betreffende het treurig ongeval, den Vlissingschen loodskotter overkomen, meldt de Standaard nog het volgende „Gered werden Loesberg, Van der Velde, Van der 'Steen Busquet, allen loodsen, en de matrozen Schot, Doense en de Kam. Maandag avond kwam de tijding hier aan. Men hoorde toen over niets anders spreken en de verslagenheid (voornamelijk onder het loodsper- soneel) was en is groot. „De geredden kwamen per mailboot uit Engeland aan. Alle loodsen waren tegenwoordig. De vrouwen haalden hunne mannen met een rijtuig af. Het was ■hoogst aandoenlijk, dat wederzien van familie en be trekkingenTe meer wijl vijf hunner-mak-kers door den dood moesten achterblijven. „Bedoelde Engelsche stoomboot had den loods- schoener reeds lang gezien doch meenende, dat de schoener met den boeg naar de stoomboot gewend was, liep zij hem juist midden aau. Matroos Schot was de eerste die oversprong, (Loesberg, Schot en Halfman hadden de wacht, de overigen waren in de kooi.) „Van der Velde en Kastelijn konden de boot nog overboord werpen doch nauwelijks daarin gezeten, sloeg deze om. Van der Velde, een goed zwemmer, nam Kastelijn, die niet kon zwemmen, tusschen de beenen en zwom voort, maar Kastcleijn verdween spoedig in de diepte. Van der Velde zwom nog een goed half uur voort en werd toen door de stoom boot gered, „Doense wierp, wijl hij overgesprongen was, aan Halfman (die zwemmende was) een eind touw toe; doch toen Halfman het pakken wilde, begaven hem zijne krachten en hij verdween met de woorden „o God, ik kan niet meer!" „Van den schipper is niets meer gezien. Wellicht is hij, in de kooi liggende, met den schoener gezonken. Van der Maas en Van der Plank konden ook niet zwemmeD. Ge begrijpt dat de slapenden bijna geheel ontkleed waren. Ze kwamen dan ook allen in Engelsch costuum hier aan wal. Van der Velde zag er vreese- lijk bleek uit; wellicht van de vermoeienis en de uitputting. Hij zeide, dat zijne beenen geheel rauw vleesch waren. Het geheele geval is vreeselijk en het is td verwonderen, dat zoo iets niet meer gebeurt." De Tweede Kamer zal waarschijnlijk 22 Juni weder bijeenkomen. Het voorloopig verslag der Ticeede Kamer is ver schenen over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der loopende begrooting, ten einde lo November de wet op het lager onderwijs in te voeren. Vele leden waren van gevoelen dat hieraan had be- hooren vooraf te gaan hel koninklijk besluit, waarbij de invoering van cle wet op genoemd tijdstip bepaald werd. Men noemde dit zelfs oneerbiedig jegens den Koning van wien zelf de voordracht was uitge daan l^Er werd tegenover het eerste bezwaar gesteld, dat wanneer de Koning het besluit tot invoering nam, de Regeering zeker kon zijn, dat de uitvoering er van niet zou v\ orden gestoord door eene weigering van de Kamer om de gelden toe te staan. l)e meerderheid drong echter aan op de spoedige uitvaardiging van dat besluit. In elk geval zal het vóór 1 Juli moeten ge nomen zijn, ten einde Provinciale Staten bij het hou den hunner zomervergadering weten, waaraan zij zich te houden hebben bij de overweging van aanvragen om subsidie voor scholen. Breedvoerige gedachten wisseling h»»d plaats over de vraag, waarom de regeering reeds met lo November de wet wilde invoeren en niet wachtte tot het begin van het nieuwe dienstjaar. Sommige leden stelden er prijs op het advies van den Raad van State te kennen de groote meerder heid was echter van oordeel, dat dit collegie de raad gever der Kroon en niet van de Tweede Kamer is. Zeer vele leden drongen er op aan, dat spoedig alles tot stand werd gebracht voor de invoering der wet van 1878 vereischt en de meerderheid uitte den wensch, dat alles mocht worden vermeden wat naar weelde zweemde. Het denkbeeld werd ook geopperd, of bij aanzien lijke verhooging der begrooting geen middelen tot dekkiDg moesten worden aangewezen. De opmerking werd echter ook gemaakt, dat de financieële last, door de onderwijswet den Staat op te leggen, zoo groot niet zou zijn als de minister van Binnen]andsche Zaken in November 1879 voorstelde: men schatte dien op 4l/s millioen, dus lVa minder dan het cijfer door den minister genoemd. koffie, thee en chocolade is ook, voor hen die ze af halen, verkrijgbaar. Op het verslag over het eerste boek van het ontwerp- strafwetboek, zegt het Vaderlandheeft de minister reeds geantwoord,zoodat nu de conferentiëu tusschen den minis ter en de commissie een aanvang kunnen nemen. Het verslag der commissie over de drie boeken gezamenlijk zal circa 130 pagina's druk beslaan. Waarschijnlijk zal het echter naar aanleiding van het met den mi nister te houden overleg nog wijzigingen ondergaan. Ergerlijk en treurig tevens is de mededeeling van den Engelschen Board of Trade, dat de Plollandsche visschers aan hunne Engelsche vakgenooten op zee jenever verkoopen, die niet zelden met de visch van de reeder wordt betaald. De meening is misschien niet zoo gewaagd dat hier de bron van ellende schuilt waarover èn de Engelsche èn de Hollandsche visschers 0111 het hardst klagen, nl. het-afnemen of stuk maken van elkanders visch- tuig. Het zal op de zee wel gaan als op het land als de drank Is in den man, is de wijsheid in de kan." Tusschen hemel en aarde zijn er vele dingen die de mensch niet begrijpt althans zoo hij niet op Urk woont. Daar geniet de hoofdonderwijzer eene jaarwedde van f 840 tot voor korten tijd slechts f 740 en de hulponderwijzer f 1200. De eenige verklaring, die wij er aan weten te geven zou zijn dat de benoeming van den hoofdonderwijzer van jaren her dagteekent, toen eene wedde van f 600 a f 700 voldoende werd gerekend, maar dat de hulp onderwijzer benoemd is in den tegen woordigen tijd van schaarschte, en er beneden den prijs van f 1200 geen jongmensch te bewegen was om zich op dit eiland in de Zuiderzee met zijn 1200 inwoners te vestigen. Een gulden per ingezeten als de nieuwe wet dit eene als de grondslag voor de tractementen der onderwijzers aannamDan zou de schaarschte wel spoedig ophouden- Arnli. Courant. Het mag een verblijdend verschijnsel lucten dat de strijd tegen sterken drank meer en meer ook op prac- tisch terrein wordt voortgezet. Op Rapenburg te Amsterdam is thans door de Maat schappij voor volkskoffiehuizen, naar de plannen van den architect Sanders, door de aannemers D. Verbeek Sc Zoon een groot gebouw opgericht, dienende tot Volks koffiehuis, tot evangelisatielokaal, tot vereenigingspunt van de vereeniging Patrimonium en tot logement. Het koffiehuis is gelijkvloers met de straat, voor het logement is een afzonderlijke opgang, volkomen afgescheiden van die der andere lokalen. Koffiehuis en logement dragen geen bijzonder ka rakter. Terecht is begrepen, dat deze inrichtingen moeten zijn voor het algemeen. Daarom vindt men in de keurig nette koffiekamers dagbladen van alle richtingen, de Standaard naast De Tijd L. v., en in de bibliotheek, die ten dienste der bezoekers staat, verscheidenheid van lectuur. Heden (Maandag) is het koffiehuis geopend. Het logement, dat 25 nette kamertjes, badkamer enz. bevat, wo-dt later in gebruik genomen. Men zal er voor 40 cent per nacht kunnen logeeren, (met een kop koffie op den koop toe) en zich voor f 2 per week abonneeren. In het koffiehuis zijn de gewone ververschingen (ook Iiöllan'dsch bier) en enkele spijzen verkrijgbaar, maar geen sterke drank. De prijzen zijn laag gesteld. De Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Vlissin- gen ds. J. C. Eykman, te Hardenberg. De ouderlingen der herv. gemeente van Dord recht hebben zoo meldt de N. R. Ct. met de geschorschte leden van 't classikaal bestuur, eenparig besloten, om tijdens de schorsing niet meer actief op te treden, maar zich passief te gedragen, tenzij men door onvoorziene gebeurtenissen tot het tegenoverge stelde werd verplicht. De heeren Zegers, Eigeman en van Hoogenhuyze hebben, na kennisneming van bovenstaand besluit, aan stonds bericht gedaan aan het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland. We meenen onzen lezers over dit belangrijk besluit het oordeel van een paar kerkelijke bladen te moeten leveren. De Iïeraut schrijft: Te Dordt haalt men bakzeil. Yan Synode's kant was men erg lief, mits de hoog heid der besturen erkend bleef. En van Dordtschen kant inde men tot dien prijs zijn bill of indemnity. Zoo bloedde dan ook deze kwestie weer dood Voorbó van wat elke kerkelijke beweging wacht, die den grondslag der belijdenisschriften mist. Daarop, daarop, de Gereformeerde commissie van advies sprak het van meet af uit, komt het bij eiken kerkelijken strijd aan. Het spijt ons voor de heeren Eigeman en Yan Hoogenhuijzen, en niet minder voor de betere ouder lingen. Maar nu eens A was* gezegd, had B moeten volgen Aan het WageningscJi Weekblad ontleenen we het volgende „De Dordsche ouderlingen hebben besloten lijdelijk den verderen 1 »op der zaken af te wachten. Ook wij meenen dat dit de waardigste houding is, die zij kunnen aannemen. Aan rechtstreeks verzet valt niet te denken. Men zou hen dan eenvoudig afzetten en daardoor aan 5t modernisme en de synodale partij in Dordrecht, vrijspel geven ten nadeele van de geestelijke belangen der gemeente, dat is van duizenden. Niemand mag de erfenis der Vaderen a Vabandon aan haar lot over laten, al branddè men ook van lust den vijanden hun vonnissen en verknoeide reglementen voor de voeten te werpen. Er is een reculer pour mieux sautereen terugtrek ken van den arm om de speer te verder te kunnen werpen. De mijn, die wij dachten te vroeg te zijn ge sprongen, moet opnieuw in gereedheid gebracht word om haar op den rechten oo gen blik te kunnen, bruiken. Wij Hollanders hebben een taaie nat13*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1