Or. J, nui t BÉ CééIs J, Aan der Bek Guifm GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. K INGEZONDEN STUKKEN. S)R. J. VAN S>ER REKE GALLENFELS Dr. J. van der Beke Callentels. digen zal. Met de bede om eenen Pinksterzegen ook over. dit samenzijn, gaf ZEW. nu aan den heer J. van Bruggen, hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Groede het woord. In eene sierlijke, doorwrochte en boeiende rede toonde genoemde spreker aan, dat niet de openbare zoogenaamd neutrale, maar alléén de Christelijke school recht heeft van bestaan. Door tal van bewijzen, allen aan de historie ontleend, staafde hij deze bewering op de onwedersprekelijkste wijze, en sloeg hij bij wijlen met den ceesel der satyre het denkend deel der natie, dat de niet-denkende voorstanders van het Chr. onderwijs zoo gedachteloos, diet denken ontzegt. Met de grootste aandacht, belangstelling en ingenomenheid werd deze welsprekende rede van het begin tot het einde aange hoord, en uit het volle hart, werd op verzoek van den Voorzitt -r, na den spreker voor zijn heerlijk woord te hebben dank gezegd, door de aanwezigen staande hem de bede toegezongen „dat 's Heeren zegen op u daal'". (Ps. 134 3.) Hierna trad Ds. C. VV. Pohlmann van Groede op en sprak naar aanleiding van Zaeharia 4 6b een uit nemend slotwoord. „Niet door kracht, noch door ge weld, maar door Mijn Geest zal het geschieden," niet dit woord des Ileeren riep hij het Bestuur en de leden der vereeniging Immanuël toe, dat zij hun doel, en ideaal bereiken zullen. Dat profeteert ook de naam aan de vereeniging gegeven, want het moge aardschen vrienden soms aan macht ontbreken, de Immanuël ontbreekt het nooit aan kracht. Nadat deze geloofsovertuiging door de vergadering, zingende van Gezang 1S9 het 4e vers was uitgesproken ging de schare, na gebed en dankzegging, en ontvangen zegenbede huiswaarts, lovende den Koning der Kerk, dat Zijne genade het Pinksterfeest op zulk eene wijze had doen eindigen en met de bede in het hart, „moge het gesproken en gehoorde woord voor de gemeente Oostburg en hare kinderen vruchten dragen, dertig en zestig en honderd voud." In eene 11. Maandag gehouden vergadering van belangstellenden in het Christelijk onderwijs te Sluis, werd mededeeling gedaan, dat het aantal van 23 leer lingen thans tot 66 geklommen is, zoodat het Bestuur der Christelijke school.genoodzaakt is tot het bouwen eener nieuwe school over te gaan. Als aan billijke eischen voldaan moet worden, dan is hiertoe f 8000 noodig. Om deze som bijeen te krijgen, wil men trach ten rentelooze voorschotten van f 100 per aandeel te bekomen. Daartoe is veler geldelijke hulp -en vooral veel gebed noodig. Wij wenschen het Bestuur dier school vele en spoedige hulp toe. Men schrijft uit Zierikzee van 19 Mei: Heden nacht ten 12 ure brak er brand uit in de landbouwers-schuur van den heer Jacob van Burg, staande iu het Gat van 't Westen binnen deze ge meente. Ofschoon het vrij wat moeite kostte om water te krijgen, gelukte het de brandweer het vuur tot het perceel te beperken, dat echter totaal afbrandde met den inhoud, bestaande in eenig landbouwgereed schap, stroo, gedorschten oogst, en ook een geit. Alles was naar men verneemt, verzekerd. De schade door den brand te Veld-Driel ver oorzaakt, waardoor 28 huizen in de asch werden gelegd, wordt op f 250.000 begroot, waarvan slechts f 80 a f 90.000 door assurantiën zijn gedekt. Een commissie heeft zich gevormd tot het inzamelen van giften. De bisschop van 's TIertogenbosch heeft f 100 geschonken. De lieer J. P. Lissone heeft het plan gedurende dezen zomer gezelschapsreisjes door Nederland te or- ganiseereu voor jongelieden onder leiding van een on derwijzer. Eerstdaags verschijnt het programma voor de eerste reis van Amsterdam naar Maastricht. De heer L. Schouten Hzn., predikant te Utrecht, deelt in de Standaard een paar regels mede uit een brief van den architect C. Schick, sedert 35 jaren te Jeruzalem woonachtig en direcieur der industrieschool van de Engelsche zending onder Israël. Daaruit blijkt dat van het onlangs medegedeelde bericht, als zou in 'de nalatenschap van een ouden Israëliet een gewichtig handschrift van den apostel Petrus gevonden zijn, geen woord waar is. Belangrijk zijn de tijdingen uit het buitenland. Be halve de werkstaking te Roubaix in het Noorden van Frankrijk en de verkiezingen in Italië, die geen nieuws brengen, komt de opening in het Engelsche Parlement. „Mijne betrekkingen met het buitenland zijn harte lijk. Ik hoop, met medewerking der Mogendheden, dat het tractaat van Berlijn weldra zijne volledige uit voering zal krijgen. De hervormingen in Turkije, de wetten aaugaande de gelijkheid van rechten en de grensregeling zijn nog niet tot stand gekomen volgens de bepalingen van het tractaat, dat in zijne hoofd punten uitgevoerd moet worden, wil men nieuwe ver wikkelingen in het Oosten voorkomen. Ik heb het dus raadzaam geacht een buitengewoon gezant naar den Sultan te zenden. De regeering zal voortdurend trachten Afghanistan tot bevrediging te brengen en er instellingen te ves tigen ter verzekering van de onafhankelijkheid van het Afghaansche volk." Zoo spreekt de Engelsche regeering. Aan de Griek - sche kwestie zal het eerst de aandacht gewijd worden. Langen lijd heeft Bismarck het roomache centrum om den tuin geleid, men hoopte, hoopte, maar ver lichting voor de Roomschen kwam met. Thans ver scheen het volgende officieële bericht „Het ministerie is gemachtigd onder 's Konings goedkeuring dispensatie van zekere speciaal aange duide eischen der wet over de opleiding en benoeming van geestelijken te geven en ook aan buitenlaudsche geestelijken het verrichten van kerkelijke ambtshande lingen te vergunnen. Kerkelijke dienaren, die zich zwaar vergrijpen tegen de staatswetten, moeten onbe kwaam verklaard worden, het ambt verder te vervul len, waaraan het verlies van het ambtshonorarium verbonden is. Aan een bij arrest van het koninklijk gerechtshof afgezetten bisschop kan door den Koning de erkenning van staatswege verleend worden als bis schop in zijn vroeger diocees. In niet bezette katho lieke bisdommen kan de uitoefening der bisschoppelijke macht ook door het ministerie vergund worden aan dengene, die het bewijs levert van zijn kerkelijken last, ook zonder aflegging van den verplichten eed. De uitbetaling der geschorste tractementen kan bij be sluit des Ministers tot wederopzeggens toe weder ge schieden. De vervolging wegens vergrijpen tegen de Meiwetten kan slechts geschieden op voordracht van den Ober-praesident. De ministers van binnenlandsche za ken en eeredienst zijn gemachtigd de vestiging van nieuwe kloosterinstellingen van in Pruisen reeds be staande genootschappen voor ziekenverpleging toe te laten, en bovendien om tot wederopzeggings te ver gunnen, dat bestaande vrouwen-genootschappen voor ziekenverpleging zich ook met het geven van onder wijs aan kinderen, die niet in de termen van den schoolplicht vallen, bezig houden." Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 9 tot 16 Mei.) Ondertrouwd. G. Midavaine, jm. 25 j. met E. Bosschaart, jd. 28 j. VV. P. Caliber, jm. 31 j. met F. P. Jongepier, jd. 32 j. J. Rijbering, jm. 37 j. met C. C. Hazelof, jd. 35 j. P. J. Borket, jm. 23 j. met W. Sijpesteijn, jd. 23 j. H. Timmerman, jm. 23 j. met P. J. Wondergem, jd. 23 j. J. P. Tres, wedr. 49 j. met P. J, Hagert, wedr. 40 j, P. M. A. van den Brandt, jm. 30 j. met J. W. de Raadt, jd. 25 j. Bevallen E. van Houte, gob. Meeuse, z. J. Jonge pier, geb. van Gemert, d. C. Caljouw, geb. Balje, d. S. Holthuijzen, geb. Gies, z. M. II. K. de Wit, geb. Loekemeijer, d. J. Geldof, geb. Lahr, z. E. Louwerse, geb. Stofregen, d. J. E. van Hemert, geb. de Vries, z. C, J. W. Israel, geb. Kuijper, d. E. Iluijsman, geb. Douw, d. M. Wisse, geb. Riksen, z. J. Joosse, geb. Klaasse, d. Overleden W. C. Bros, d. 9 m. C. A. J. Hen- drikse, z. 1 m. M. P. van Dixhoorn, d. 4 j. M. A. van Geelkerken, z. 40 j. H. J. Schou, z. 4 m. I. Beun, z. 4 m. H. de Jongh, man van J. E. de Jonge, 45 j. J. C. Frenks, wede. van J. Canbier, 62 j. L. J. Adriaansen, z. 4 m. Vlissingen. (Van 8 tot 15 Mei.) Gehuwd: A. Vleeschhouwer, jm. 31 j. met N. Klaasse, jd. 27 j. J. Hendrikse, jm. 26 j. met M. Flissebaalje, jd. 21 j. Bevallen: A. P. Barendregt, geb. Bloeme, z. C. Stein, geb. Bekker, d. P. L. John, geb. Naedelin, d. (levenl.) Overleden W- Dupont, man van A. A. Meak, 37 j. C. J. Cadee, d. 9 m. Goes. (Van 8 tot 15 Mei). Gehuwd: A. Leempoel jm. 27 j. met J. Bal, jd. 29 j. S. A. M. v. d. Wijn- gaert, jm. 24 j. met J. K. Willems, jd. 22 j. F. B, de Wolf, jm. 27 j. met H. Schrijver, jd. 26 j. M. J, Piuijmers, jm. 21 j. met J. Nagelkerke, jd. 23 j. Overleden: L. Maartense. z. 7 m. C. Veijs, z. 10 j. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, d. 2 j. C. Proos, d. 18 j. Middelburg, 20 Mei. Verschc boter f 0,96 a eieren per 100 stuks t 3, Vlissingen, 2i Mei. Boter per kilogram 1'1.05 Eieren per 104 stuks 1' 3.20 Prijzen vaii Effecten. Amsterdam, 20 Mei 1880. Certific. Werkelijke schuld, dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Obligatiën 1798/1815 Certific. Inscr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie. Lbc5 Obligatiën ilito 1000 1864. Nederl. Rusland dito L. 27» pet. 65 74 4 1907x5 3 w 10974 3 0 10274 5 K 9678 5 587» 5 81 5 93 5 879/I« 5 H 877. dito 1877 dito 5 911!'/u dito leening 1867—69 5 76'/8 Loten 1866 5 ,.139 Aand. Spoorw. Gr. Maatach. 5 135 Oblig. dito5 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 877* dito dito Jelez Orel 5 u 877® dito dtto Jelez-Griasi. 5 85V2 dito Baltische spoorweg 3 t {fz7/8 Polen. Aand.. Warscha u-Brom berg 4 515/8 Weenen. dito dito 5 H 80 Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 6015/u dito in papier Mei/Nov. 5 607/e Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 507® Spanje. Obligatiën Buitenl 1 173/4 dito Binnenlandsche 1 l&l/4 Poitugal. Obligatiën3 513/^ Turkije. Inschrijving Alg.schuld 1865 5 r 97® Obligatiën 1869 6 10'/4 Rgypte. diio 1876 6 593/s Aiuerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 u dito dito dito 1876. 472 197 Brazilië Oblig. 1S655 dito 1875 5 Prijzen» van couponN. Amsterdam, 20 Mei. Mctaji. t 21,1272". dito zilver f 21,127aDiv. Eng. per te i 11,75; Eng. kussen per pd - f12,-—Eng. Portugal per te fFrans t' 47,50. Belg. f47,50; Pruis 1 58,60; Hamb. Russen f 1,127a; Russen in Z. R. f 1,25 Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters 1 47,50 Spaanseh'e Binnenlandsche f2,30; Amerikaan8chc dollars f2,45 papier f2.45. 1 1,— a fl.10 Dinsdag 25 dezer heeft de herstemming plaats voor een lid der Provinciale Stalen in het kiesdistrict Middelburg. De Kiesvcreeniging Nederland en Oranje te Mid delburg en de Auti-revolutionaire Kies vereeniging te Vlissingen bevelen daartoe aan lid van den Gemeenteraad te Vlissingen. Die candidaat heeft onze volle sympathie, want, hij kan in alle opzichten de man der - wezenlijke liberalen zijn. Hij heeft het voorrecht gehad, van der jeugd af aan in kringen te verkeeren, waarin de belangen van stad en land worden besproken eene reeks van jaren was zijn vader Burgemeester van Vlissingen en tevens lid der provinciale staten, en geniet deze thans een welverdiende rust. Bovendien is de grootste aanbeveling wel deze: Onze candidaat sluit zijn gewetèn niet af voor den Heiligenden invloed van Gods Geest. Hij is een van die weinige geneesheeren, die weet en erkent dat de lijder ook eene kranke ziel hebben kan een dokter die de zorg voor het vergankelijke niet boven de zorg voor het onvergankelijke stelt. Hij is een man die steeds toont den moed zijner overtuiging te bezitten, maar ook en bovenal zich op de bres stelt voor Waarheid en recht, aan welke zijde deze zich ook bevinden. Zulk een moet de man onzer keuze zijn, en daarom raden wij alle kiezers in het district Middelburg aan om op Dinsdag a. s. met de leden der bovengenoemde kiesvereenigingen hunne stem uit te brengen op te Vlissingen. Veilige anti-revolutionairen te Middelburg en Vlissingen. AAU V iQUTïQISr TI MN". Bij de aanstaande verkiezing van een lid der Provinciale Staten op Diusdag (len 2o .Hei wordt dringend, ook in het belang van Vlis singen, aanbevolen Bij de herstemming voor een lid der Pro vinciale Staten op Dinsdag aanstaande wordt door de kiesvereeuiging Nederland en Oranje te Middelburg dringend aanbevolen Namens de Kiesveréeniging, W. J. J. KOOLE. C. VERIIAGE. K. J. H. WASGH. P. J. DE KRL'IJTER. I

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3