een krachtige flambouw, in iets echter scheen het van zijn koers te kunnen afleiden. De stoomboot liep den schoener tusscheu de twee masten rechthoekig in de zqde, tengevolge waarvan deze 11a hoogstens drie mi nuten in de diepte wegzonk Toen men voor het oogenblik der aanzeiling alarm maakte, waren drie man op de wacht, terwijl negen in hunne kooien sliepen- Aan zeven van de twaalf opvarenden gelukte het op de stoomboot over te springen een tweetal zag men nog zwemmende, maar om zonder redding in de gol ven om te komen. De naam van het stoomschip is Ta fieldkomende van Londen, met steenkolen naar Dieppe. Het stoom schip zelf kreeg belangrijke schade in den boeg, ver oorzaakt door drie gaten, zoodat het voor-compartiment spoedig vol water liep, en men aanvankelijk vreesde dat ook de Tafield zou zinken. De goede zorg van den Nedcrlandschen consul te Portsmouth, den heer Van den Berg wordt zeer ge prezen, daar hij op het bericht der schipbreuk van den inspecteur van het loodswezen ontvangen, ter stond naar Southampton is gereisd om alle verlangde hulp te verleenen. De verslagenheid en de deelneming na dit ongeval is te Vlissingen algemeen. Vier van het vijftal, die verdronken waren, gehuwd. Sluis. Het 25jarig jubilé van den heer J. H. Henuequin, burgemeester van deze gemeente, is niet onopgemerkt gebleven. Reeds op zaterdag 15 Mei toonden de ingezetenen door tal van vlaggen hunne blijdschap en belangstelling, terwijl in den loop van dien dag de gemeenteraad en vele anderen den jubi laris te zijnen huize hnnne gelukwensehen aanboden. Uit de burgerij was eene feestcommissie van zeven leden benoemd, die door de zeer algemeene deelname in staat was gesteld een keurig en smaakvol souvenir aan te bieden en eenige feestelijkheden te organiseeren. Dit bleef tot den 18en Mei bewaard. Ook nu weer Wapperde de driekleur bijna van buis tot buis. Ver schillende corporaties, met bet muziekgezelschap Apollo voorop, en een getal van ruim 300 schoolkinderen vormden een alleraarrligsten stoet. Een gelegenheidslied werd door de kinderen gezongen en daarna werd de Burgemeester in open rijtuig afgehaald en in de met bloemen en planten versierde zaal gebracht, waar hem het geschenk werd aangeboden met een toespraak van den voorzitter der feestcommissie. In gevoelvolle woor den dankte de Burgemeester voor al deze bewijzen van dankbaarheid en hulde, en hoopte zijne krachten aan het weldra vergroote Sluis te blijven wijden. Het geschenk was een sierlijk pièce de milieuin de be kende fabriek van Van Kempen te Voorschoten ver vaardigd, en ging vergezeld van een net album, dat de namen der inschrijvers bevatte. Vele andere colleges complimenteerden nog den Burgemeester. Volksspelen hadden plaats, luchtballons werden opgelaten, het muziekgezelschap gaf in ver- eeniging met de rederijkerskamer des avonds eene uitvoering in eene overvolle zaaleene serenade werd den jubelaris gebracht onder de verlichte eerepoort voor zijne woning de barge, die van hier op Brugge vaart, werd eveneens geïllumineerd. Hoewel er reden is om van volksfeesten wat af- keerig te wezen, mag hier worden vermeld dat er den °geheelen dag eene gepaste en betamelijke vroolijkheid lieerschte. Met voldoening kan dan ook de lieer Hennequin op zijn 25jarige loopbaan terug zien, maar ook met blijdschap denken aan zóóveel betoonde belangstelling, die waarlijk wel tot jaloersch- heid prikkelen kan. Ook de heer J. Knottenbelt acbtte het alleszins gepast om na afloop zijner Pinksterredé den Burgemeester van den kansel geluk te wenschen met den feestdag. Het eeren der overheid is dan ook zeker een christelijke plicht. De gemeente Sluis heeft ten duidelijkste getoond, dat zij met het bestuur van den lieer Hennequin te vreden is en daaronder gaarne nog lang blijven zou. Aan het Utr. Dagblad wordt een schrijven uit Atjeh medegedeeld van een jongen uit Utrecht, die gemeend heeft, (lat het beter was, daar het soldatenleven eens te ondervinden, dan hier het luie garnizoensleven te slijten. Van een man uit het volk afkomstig, heeft het eigenaardig belang. Hij schrijft aan zijne zuster o. a. „Met hoeveel vreugde kreeg ik uwe laatste letteren, juist op (len dag van mijne bevordering tot sergeant. Welk een verschilsoldaat of onderofficierNiet alleen in traktement, maar met eten, drinken, eigen logies enz. Had ik u hier nu als huishoudster, dat zou wat wezen want we krijgen hier rauwe vivres, rijst, koffie, zout, peper enz. van hier. Het heet wel vrede, maar 't is toch op expeditie. En de vrede, hoelang zal die duren De Atjeher is hardnekkig en brutaal en ziet je aan, alsof hij je verslinden wil. Man tegen man gevoelt de Europeaan toch zijn meerderheid, en durft hij den Atjeher wel staan. De inboorlingen Vrijden goedbij hun missigits, kerken, weten zij van >cn wijken. De vrouwen vechten mede en kunnen w klewangs, scherp als scheermessen, ook goed ge in r—j- bruiken de meisjes blijven in 't gebergte met gesluierd hoofd en wijde broek. De priesters zijn het, die het volk blijven opruien. Zij zijn de raaddraaiers van 'tverzet. Overal en altijd 'tzelfde! Ik geloof, dat we nog wel eens ernstig slaag zullen geraken, want de Atjehers koopen zooveel ze kunnen en tegen hooge prijzen oud lood op kruit hebben ze in overvloed. Nn, ik zie niet tegen een warmen dag opgaarne zou ik me eens onderscheiden. Bekennen moet ik, dat het er warm zal toegaan als het er weder op los gaat vour hun dapperheid, van den kleinsten jongen tot den oudsten grijsaard, neem ik gaarne mijn pet af. „De natuar ia hier schoon ik wilde dat je het eens kondt zien, de heerlijke blauwe bergen, en de prachtige zee over dag is het snikheet, des nachts koud. Maar goed heb je het hier als onderofficier, zoowel eten als drinken en een gulden daags toe, terwijl het werken niet veel is. Past men op en is men 5 jaren onderofficier, dan wordt men tot adjudant voorgedragen en krijgt men een mooi pensioen. De Kraton is me tegengevallenstelt u voor het Sterre- bosch, maar misschien 10 maal zoogront; 't geheel een hek van eikenhouten palen, tegen elkander aargeplaatst op eiken hoek een batterij en van voren een fraaie poori, waarbij altijd een wacht, door een officier ge- kommandeerd. In die omheining een aantal kazernes, officierswoningen, de woning van den generaal, en tusschen dat alles in een graftombe van een sultan. De generaal Van der Heijden is een kranig heer kort en dik, stevig gebouwd, donkere tint, en ofschoon hij maar een oog meer over heeft, kan hij je daarmede aankijken, dat je niet op je geraak bent. Hij is bij den troep zeer gezien, en bij den vijand heeft hij er den schrik voorgoed in. De kantines zijn zeer netin die van de onderofficieren staan twee biljarten en er zijn allerlei bladen te lezen. Tot twaalf uur kost een borreltje 6 etsvan 5 tot 10 uur is er alleen cognac te krijgen voor 10 ets.; wijn voor f 1.25 en bier voor fl. De militair is hier eigenlijk alles. Maar men kan hier ook zien wat hij kan doen, want 't zijn eigenlijk de militairen, die hier alles hebben in orde gebracht en 't land bewoonbaar maakten." Door liqnidateuren van de Afrikaansche Handelsver- eenigingdie gisteren juist een jaar in functie waren, is bij circulaire aan de schuld-eischers medegedeeld, dat eene combinatie van koopers de baten van de A. H. V. van hen heeft gekocht voor f 2,311,941,91V2 zijnde de balanswaarde, gelijk die door hen was opgemaakt. Hiermede is de liquidatie afgeloopen- Het bedrag is den 1 Sept. 1880 ter beschikking van de schuldei- schers, die de 17 l/s pet. van hunne vordering in ont vangst kunnen nemen. Aan den verkoop is echter de voorwaarde verbonden, dat alle crediteuren der A. H. V. voor bedragen van f 1000 en hooger, het recht hebben zich alsnog bij de combinatie van koopers aan te sluiten mits zij hun wensek daartoe voor of op 20 Juni a. s. aan de liquidateuren te kennen geven. Voor hou ders van obligatien is hetzelfde recht bedongen. De bedoelde combinatie zal eene nieuwe naamlooze ven nootschap oprichten met een kapitaal van f 1,995,000 in aandeelen van f 150 gevestigd te Rotterdam, tot voortzetting der zaken op de zuidwestkust van Afrika. L)e statuten van die vennooischap zullen spoedig in eene algemeene vergadering worden vastgesteld. Palestina en de JodenIn Engeland is een plan gevormd, 't welk door den Sultan reeds gunstig is ontvangen, om heel het oude stamgebied van Ruben, Gad en Manasse weer tot een Joodsch land te maken, onder Turksch oppergezag, maar met een Jood als~ bestuurder. Het bedoeld gebied omvat 1,500,000 acres. Men wil zoo aan het Jodendom weer in het eigen land vasten voet verzekeren, en een verzamelpunt stellen voor het verstrooide volk Israels, waarom zich, naar men hoopt, eeu breede gordel van nieuwe neder- zei ringen zal vormen. Nog andere groote plannen zijn aanhangig. Sir Mozes Montefiore begunstigt die de nieuwe Engelsche gezant te Konstantinopel is zetr met de zaak ingenomen de Turkscke regeering voor geld licht tot toestemmen bereid. Bij dit bericht teekent de Middelb. Courant het volgende aan „Waartoe het geheele plan eigenlijk dient komt ons niet duidelijk voor. Een toevluchtsoord is enkel noodig voor vervolgden, en dit zijn de Joden gelukkig niet meer.Ook schijnt het aan twijfel onderhevig of de Joden, wier belangstelling zich itt den regel maar op enkele maatschappe ijke bedrijven richt, zoo gelukkig zouden zijn in eene maatschappij, waar zij allen arbeid zouden moeten verrichten." Wij weten wel waartoe het plan dient. De trek naar Palestina bij de overal verstrooide Joden die bijna nergens grondbezitters zijn ontwaakt in deze dagen op merkwaardige wijze, opdat vervuld zou worden hetgeen gesproken is door den profeet. Aanvankelijk is de voorspelling van Ezechiël hoofdstuk XI vs. 15IS vervuld in den terugkeer uit Babel, maar niet geheel de voorspelling tot en met vs. 21. Even zeker als een groot aantal profetiën der H. Schrift zijn vervuld, zal ook die van Jesaja XI vs. 1012 tot werkelijkheid worden. Is er onder de volken uit de Heidenen, althans in Europa, een grove afval van God waar te nemen, men bedenke dat Europa de wereld niet is. De zendingsvriend weet dat elders de Heidenen naar den wortel van Isaï vragen, en het doet het christenhart goed, te vernemen van teekenen dat de Heer de verdrevenen van Israël gaat verzame len, en de verstrooiden uit Juda gaat vergaderen van de vier einden des aardrijks. 't Moet voor een „liberaal" dagbladschrijver echter even moeilijk zijn zich eene aarde voor te stellen, vol van kennis des Heeren, als eene westersche maatschappij zonder Joden, en een Israël onder wijnstok en vij geboom. lerk, ^(ircol cit ^cndiitii Ds. J. Phil. Van der Land, pred. te Wons en Eng- wier, heeft de beroeping naar de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam aangenomen. Middelburg. Ds. J. P. Nonhebei predikant bij de N. H. G. te Middelburg is beroepen te Heeg (Friesland.) Beroepen te Haarlem ds. B. van Schelven, thans te 's Hertogenbosch. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot lid der Synode gekozen ds. B. A. Overman van Heinkenszand, en tot diens secundus ds. C. E. Zeeman, van Zonnemaire. De meerderheid van dat be stuur bleek gunstig gestemd voor de aanneming van hel reglement op de kerspelvorming, maar de groote meerderheid ongunstig voor de toekenning van den door sommigen gewenschten invloed op de voordracht van kerkelijke hoogleeraren - Dezer dagen werd te Utrecht een samenkomst ge houden van genoodigden, ter bespreking van de orga nisatie voor de Vrije Universiteit in de provincie Utrecht en het westen van Gelderland. Tevens werd tot provinciaal directeur voor Utrecht benoemd de heer mr. B. J. L. baron De Geer van Jutphaas, en tot provinciaal secretaris de heer mr. U. baron toe Schwartzenberg en Hohenlansberg, die, ter vergadering aanwezig, zich beiden deze benoeming lieten welgevallen. Dr. Ph. S. Van Ronckel heeft de hem door directeuren der Vrije Universiteit opgedragen taak, uithoofde van zijne nog geschokte gezondheid, voor- loopig niet dan voor een jaar op zich kunnen nemen. Ons blad is niet de geschikte plaats ter weder- spreking of ter wederlegging van de brochure Het Verzet des Kerkeraads enz. van Dr. Sibmacher Zijnen. Naar aanleiding van den daarin voorkomenden vol zin „De vergadering verklaarde verder geen bezwaar er tegen te hebben, dat de nieuwe aannemelingen de avondmaalsbediening zouden bijwonen bij de predikan ten, die hen hadden aangenomen," meenen sommige geestverwanten van de groote meerderheid des kerke raads, dat die kerkeraad de avondmaalsviering van modernen zou hebben „gesanctioneerd", dat is voor wettig en heik'g zou hebben verklaard. Dit is volstrekt niet het geval. Reeds lang komen er te Middelburg geen ouder lingen bij de avondmaalsviering der modernen, die maar zien moeten hoe zij 't zonder schikken. I11 de vergadering vraagde Dr. Zijnen, of de niet- ingeschreven aannemelingen van hem en Ds. Koch van het avondmaal zouden geweerd worden. Daar nu een modern predikant, als hij met zijne vrienden in een kerkgebouw samen is, kan doen en laten, zeggen en zwijgen wat bij wil, en het niet mo gelijk is de twee en dertig aannemelingen van 1880 te onderscheiden van oudere geestverwanten der moder nen, hebben ouderlingen gemeend zich niet te moeten bemoeien met hel al of niet aan de tafel aanzitten van die twee en dertig personen. Maar dit is den kerke- keraad uitgesproken: Wanneer toch modernen, in eene samenkomst, waartoe zij eenmaal vrijheid hebben, ge dachtenis vieren van een denkbeeldig persoon, van zekeren Jezus, die de onechte zoon moet geweest zijn van zekeren Jozef en zekere Maria, die gestorven, be graven en dood gebleven is, wanneer zij zulk een in de geschiedenis onbekend persoon op hunne wijze willen herdenken, dan hebben ouderlingen eener Ned. Hervormde gemeente daarmede niets te maken. Meteen weet men nu welke „aller-erbarmelijkste'/ voorstelling van liet avondmaal der modernen den heer Koch een ernstig protest ontlokte, en Dr. Zijnen me delijden met den spreker inboezemde. Oosfburg, 20 Mei. De avond van den 2en Pink sterdag was voor de leden en contribuanten der ver- eeniginImmanuël en voor alle vrienden en vriendinnen van liet Christelijk onderwijs, even heerlijk als genotvol. Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der vereeni- ging, verzamelden zich in de Chr. Bewaarschool een groot getal belangstellenden, zoowel van elders als uit deze gemeente. Nadat de vergadering door den voorzitter Ds. K. W. Hulstijn met gebed geopend was en van Ps. 138 het 4de vers gezongen was, heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, en ontleende aan het gezongen Psalm vers de stof van een bemoedigend opwekkend woord, om tegenover de vijanden van het Chr. onderwijs -pal te blijven staan, gedachtig aan de waarheid, reeds zoo menigmaal ervaren, dat de even getrouwe als sterke Heer, Zijn werk, ook in deze zaak voor ons volein-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2