CIRISTILIJHISmiSGI BLAD. .V. 898. Zaterdag' 22 Mei. 1880. HERSTEMMING. DR J. m DER BERE CALLETO D«. I VAN DER BERE CALLEXFELS. Middelburg, 21 Mei 1880. HET ZUIDEN Verschijnt el keu \1aavda.g, \VoïïN3da.g en Vrijdag avond teil 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maagden" franco1,50. Enkele nominers- 0,05. P. Gr. Uitgever: WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Wat is de opkomst der kiezers bij de laatste stemming voor de Provinciale Staten verbazend gering geweest! Oostkapelle, Grijpskerke, Ritthem en Nieuw- land halen de helft van het kiezertal in onder staand lijstje, al de overige gemeenten staan er beneden, sommige al heel ver. Middelburg 226 van de 478 kiezers. Vlissiugen 129 260 Veere 12 33 Oostkapelle 23 42 Domburg 16 37 Vrouwepolder 17 39 Serooskerke 20 50 Aagtekerke 15 34 Grijpskerke 18 35 Westkapelle 15 53 St. Laurens 8 30 Meliskerke 8 35 Zoutelande 8 27 T> Biggekerke 8 43 2> O. en W. Soub. 14 47 Koudekerke 28 75 Ritthem 15 25 N. en St. Joosl. 22 33 2> Arnemuiden 11 32 2> 613 van de 1408 kiezers. De slotsom toont aan, dat van elke 23 kiezers •uit het district slechts 10 zijn opgekomen. Is onverschilligheid, koelheid, luchthartigheid, verlegenheid daarvan de oorzaak? By den een misschien dit, bij den ander wat anders. Van belangstelling, ijver, ernst en beslistheid bij de grootste helft der kiezers getuigen deze onwedersprekelijke cijfers niet. Maar er is eene gelegenheid tot herstel, eene gelegenheid om 't nog eens wakker over te doen. Mocht onze aanbeveling menigeen niet hebben bereikt, wij willen althans het onze doen om haar in ruimer kring te verspreiden. 't Is niet noodig dat het zoo heet toega als on langs in Engeland, waar alle muren met plakbiljet- ten voor dezen of genen caudidaat waren bedekt, en aanplakkers steeds bij de hand waren om over de aanbeveling der tegenpartij weer een nieuw papier heen te plakken, waar, erger nog dan be dekt, namen werden bezoedeld, en van candidaten der tegenpartij dingen werden verteld, die op een ander oogenblik als laster zouden aangemerkt worden, waar 't komen van woorden tot daden maar al te vaak werd een overgaan tot ruw ge weld, en rotte sinaasappelen, steenen zelfs, naar de hoofden van tegenstanders werden geworpen, waar verkiezingsijver aan meer dan een ij veraar een bebloed hoofd, een nachtlogies achter 't slot en eene platte beurs heeft bezorgd. Wij hopen dat het hier nooit tot zulke uiter sten komen zal, maar wel dat elk kiezer met be slistheid zijn biljet ter stembus zal brengen, bedenkende dat hij een voorrecht heeft, dat maar aan- al te veel zij ner medeburgers wordt onthouden. Nooit hebben wij, wat Provinciale Staten be treft, zulk eene schoone gelegenheid gehad om voor een der onzen ter stembus te gaan als thans. Tot dusver hebben wij mannen gesteund, die wij verre verkieselijk achtten boven andere aan- bevoleüen, maar nu komt bij al de achting, welke wij wegens zijne persoonlijke eigenschappen reeds toedragen, nog de voorliefde voor dien be slisten aanhanger onzer beginselen ons aansporen, om dringender dan ooit al de onzen tot eene trouwe opkomst op te wekken. Ons volk heeft er nog veel te weinig oog voor, om te zien hoe de liberalen" alles in hun net gevangen houden. Op de benoeming van commissarissen des ko- ningsen van burgemeesters oefenen de ministers, die door de liberale" partij worden vooruitge schoven of geduld, een zeer grooten invloed uit. De ambtenaren, die zich zoo diep met de zaken der burgers hebben in te laten, het bedrag van ieders vermogen, erfenis, debiet enz. kennen en opschrijven, zijn meest allen liberaal." De schoolmeesters, nu, dat weten we. De Gedepu teerde Staten het wekelijks vergaderende deel der Provinciale houden toezicht op al wat door gemeentebesturen wordt besloten en uitgegeven. Zij kunnen gemeenteraadsbesluiten afkeuren of dwarsboomen op allerlei manier. Hunne uitspra ken over plaatselijke-belastingzaken, over poli tieverordeningen en allerlei dingen, die ieder van nabij raken, oefenen een grooten invloed uit op het meer of minder aangename van ons dage- lijksch leven. Als de gemeenteraden of gemeen teambtenaren 't hun niet naar den zin maken, weten zij ze wel klein te krijgen. Burgers of raadsleden, die grieven hebben tegen plaatselijke overheid of heerschende meerderheid, kunnen door Gedeputeerden heel spoedig" geholpen of wonderlijk aan het lijntje gehouden worden. Moet nu al die macht, al die invloed, alsof 't van zelf sprak, maar in handen der >liberalen" blij ven, zonder verweer van onze zijde? Hebben wij door lauwheid afstand te doen van ons recht, van medewerking aan de samenstelling van de Sta ten der provincie? Als wij niet doen wat wij kunnen, dan is 't onze eigen schuld als 't ons tegenloopt. Wij moeten geen mannen helpen kiezen, die geheel in het stelsel onzm' tegenstanders passen. Geen gelegenheid tot verbetering mogen wij ongebruikt laten voorbijgaan. Zouden wij de machten, die ons belemmeren en benauwen, nog helpen versterken Neen, laat ons gebruik maken van ons recht, en een waardig getuigenis afleggen door ditmaal o o o oo onze stemmen uit te brengen op Een liefelijk oord is het, waar, zoo de Heer wil op 4 Augusius aanstaande het Zutderzcaidinge- feest zal gehouden worden. Een korte straatweg voert in weinige minuten dwars door de met vier rijen boomen beplante, lange en breede dorpsstraat van Oisterwijk. Het verdere van den ongeveer 20 minuten langen en zeer ruimen zand weg is bij de groote droogte der laatste wekeu vol strekt niet zwaar, en aan wederzijden rust het oog op velden, zooals wij die steeds met welgevallen nabij onze met bosch begrensde duinstreken aanschouwen men zou zich, niet te nauw lettend op den achter grond van dennenbosch, in de omstreken van Oost- kappel wanen. De ingang van het landgoed De Hondsberg is ge heel als die eener buitenplaats grasperken, schoon ge* boomte, een vijver, door eene beek gevoed, trekken dade lijk het oog, dat echter te vergeefs naar bloemen zoekt. De ruime huizing is dan ook niet bewoond door den benijdenswaardigen eigenaar, maar door een kastelein, wiens rustieke witte tafeltjes en stoelen overal in 't rond zijn verspreid. Onmiddellijk achter het huis, een weinig links, geeft eene brug over de beek toegang tot het eigen lijk feestterrein. Weg is daar op eens alle gedachte aan Zeeuwschen bodem, 't Is of men plotseling te Wolfhezen of. Middachten is verplaatst. Zoover het oog reikt niets dan hoogopgaand dennenhout op een zacht golvenden grond, die hier bedekt is met, ontel bare verbruinde dennennaalden, daar met een mosta pijt zoo zacht als een bed, en overal geschikt tot zitten, ook al had het pas geregend. Aan het andere eind van het terrein biedt een heuveltje zich van zelf aan tot spreekplaats, en als door de bruine stam men heen eindelijk het oog op het heldere groen de$ bosschen van Spijk stjiit, is er geen kwestie meer van, of tegen zulk een achtergrond moet eene andere spreek plaats verrijzen. Bij den terugkeer langs een met hakhout begroeiden aarden wal, valt de naar ruimte zoekende blik van den zeeuw spoedig op eene open plaats in het bosch, nu nog bezet met stapels brandhout, maar be-, stemd om weder beplant te worden met boompjes, zooals men ze langs de spoorbaan in menigte heeft gezien, en zoo gaarne op kersttijd te midden eener vrolijke kinderschaar aanschouwt. En verder ontbreekt ook dat niet, zonder het welk een landschap voor ons geen landschap is, het met frisch groen omzoomde en odmisbare water. Betreffende de ramp van den Vlissingscher loods- schoener No. 1 valt het volgende te melden: Woensdag morgen werden de zeven uit Engeland teruggekeerde schipbreukelingen van den loodsschoener No. 1, per mailboot van Queensboro gekomen, aan de buitenhaven door een talrijke menigte loodsen en fa milie verwelkomd. Betreffende de aanzeiling hoorden wij, dat op 16 Mei 's avonds ten elf uur, de schoener zeilende was op de hoogte van het eiland Wight, bij prachtig helder sterren licht en zeer goed vurengezicht; de toplantaarnhet internationaal seinlicht voor loodsvaartuigen brandd' uitmuntend. Men zag een stoomschip uit het westf komen, toonende zijn rood en zijn toplicht. Aanv-t kelijk was men voor niets beducht, doch toen ls» stoomschip naderkwam, ontstak men tot driema.*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1