GEMENGDE BERICHTEN. BUIT EN LAN I) li"ANBELSBEKlGHÏhN. gegeven worden tot het doen van vragen, mededee- lingen, wenken enz. Tevens zal dan een korte voordracht worden ge houden door den heer A. W. van Kluijve, afgev. van 't Hoofdbestuur der Vereen, van Geref. S. O. over „Wat kunnen de Zondagsschool-vereeniging „Jachin" en die „voor Gereformeerd School onderwijs'' voor elkander zijn; en wat kan de eene ten behoeve der andere doen N. U., die dezer dagen, onder verdenking van moedwillige verwonding gepleegd te hebben, naar de gevangenis te Middelburg overgebracht werd, is weder op vrije voeten gesteld Maandag werd te Vlissingen het telegrafisch bericht ontvangen, dat de Vlissingsche loodsseboener No. 1, schipper M. L. Amhdüo, vermoedelijk op de hoogte van liet eiland Wight, is aangevaren en on middellijk gezonken. De schipper, twee loodsen en twee kweekelingen zijn verdronken; de overige zeven, opva renden zijn behouden te Southampton aangebracht en heden morgen te Vlissingen aangekomen. Eeri treurig tafereel had dezer dagen te 's Gra venpolder plaats. Iemand, die van zijne jeugd af aan, aan vallende ziekte leed werd krankzinnig. Een hevi ge aanval maakte hem gevaarlijk voor zijne vrouw en 6 kinderen, zij vluchtten gezamenlijk uit de woning waar de lijder zich gewapend had met een bijl en een hakmes, en waar niemand durfde naderen. Met list wist men den man meester te worden en hem, na eenige dagen bewaking naar Delft te transporteeren. Oostbnrg, 18 Mei. De tentoonstelling van wege de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, dit jaar ie Groede te houden zal plaats hebben op 17 Juni, op de weide van den Edelachibaren heer burgemeester dier ge meente. Sluis viert heden de 25-jarige ambtsvervulling van zijn' burgemeester. Te Velddriel, een dorpje in Noord-Braband, woedde op 't laatst der vorige week een hevige brand, die nagenoeg het gansche plaitsje in de ascli legde. We ontleenen aan de Prov. Nd. Brab. Cour. daar omtrent het volgende: De brand ;s ontsiaan ten huize van R. v. d. Braak, maar hoe is een raadsel de een zegt, dat de kinde ren, die alleen te huis waren, met lucifers speelden de ander dat men met een brandende pijp in de schuur is geweest. Hoe het ook zij. aangewakkerd door den nog al sterken wind, breidde het vuur zich weldra zoo zeer uit, dat het scheen als ware het dorp aan verschalende zijden in brand gestoken. Aan redden van huizen of inboedels was niet te denkeu, want terwijl de bewoners van hel eene gedeelte der wijk hun buren van het andere gedeelte hulp verleenden, vloo-en de huizen van eerstgenoemden in brand, zoodat in een kort oogenblik de geheele wijk een vuurzee vormde, die wijd in den omtrek, ook van de wallen vau 's Bosch, .zichtbaar was. De R. K. kerk, gelegen nagenoeg midden in het dorp. aan de eene zijde van den weg en de past-.rie daarie. enover aan de andere zijde, die als 't ware een scheidsmuur vormen tusscheu de beide deeli-n der wijk hebben bijna geen letsel van den brand bekomen, doch zij hebben den brand ook niet gestuit. De vlammen sloegen over op de huizi-n die verder stonden, vooral een ^evolo- van de s roodaken. waarvan de brandende gedeelten, door den wind voortgedreven, op anderen neervielen ea. geholpen door de langdurige droogte, spoedig de vernieling overbrachten. Behalve een achttal schuren, zijn de 38 afgebrande huizen meest alle flinke boerenwoningen, grootendeeis met riet en slechts enkele met leien of pannen gedekt onder welke laatste o. a de scho A en onderwijzers- wo iiig behoort. De huizen zijn bijna alle, zij 't ook laag, tegen brandschade verzekerd, doch van de inboedels slechts weinige, terwijl niet veel daarvan is gered. De schade, alleen aan roerende goederen, kan op ongeveer een ton gouds w irden geschat. Slechts een tiental huizen van 'i geheele dorp bleef gespaard. De toestand van de meeste slachtoffers is bedroevend en voor velen het verlies aan roerende goederen ver schrikkelijk, zoodat het blad voor hen reeds bij voorbaat de liefdadigheid zijner luudg nomen meent ie mogen inroepen. Door de goe ie zorg van den commissaris des koniugs en de hulp der mditaire autoriten en te Den Bosch, zijn de óngélukkigen gr .otendeels in groote tenten gelegerd. De plaats des onheils trekt voortdurend veel be zoekers. Gedurende de beide Pi iksterdagën werden 1 mgs den Ned. Rhijnspoorweg vuii en naar de residentie vervoerd 10,300 reizigers, te.wijl van deu stoomtram naar Sckeveningen 12,300 gebruik maakten. De hollandsche spoor vervoerde ruim 30,000 pas sagiers. De idioten-inrichting te 's Hage heeft 11. Zater dag onder talrijke en veelzijdige bewijzen van be langstelling haar zilveren feest gevierd. De stichter der iurichting. de Iiaagsche predikant dr C. E. van Koetsveld, hield de feestrede. Een der onderwijzeressen, aan de inrichting verbonden, mej. M. H. W. Bosch, vierde dien dag hare 25 jarige werkzaamheid aan het instituut. IJmuiden, waaraan zulk eene schitterende toe komst is voorspelt, schijnt er zelf aan te gaan wan hopen. Ten minste men deelt aan het Handelsblad mede, dat de neringdoenden de plaats weder verlaten en vele huizen ledig staan. Heeft men als opmerke lijk feit indertijd bericht, dat de eerste nering die er gevestigd werd die van een tapper is, het lijdt geen twijfel of de laatst overblijvende zal ook dat beroep wel uitoefenen. Want dit beroep schijnt in de ongunstigste omstan digheden nog te bloeien, evenals het onkruid, dat welig groeit, ook zonder dat de minste zorg er aan besteed wordt, en ondanks de groo'ste droogte In tegenwoordigheid van kolonel van Alphen, in specteur van den stoomvaartdienst der marine, den hoofd ingenieur Bceloo, den luitenant ter zee 1ste klasse Sirks en den officier-machinist Karpesteijn, had Woensdag en Vrijdag ter reede van Vlissingen de proeftocht plaats met de aan de Koninklijke Maat schappij de Scheldt te Vlissingen vervaardigde stoom schepen Arend en Valk ten dienste der Indische civiele marine. Zoowel de schepen als de compound-machines van 60 nominale paardenkrachten voldeden uitmuntend. De verkregen snelheid op de gemeten mijl was 107s mijl, terwijl het contract slechts 10 mijl voorschreef. Het kolenverbr .ik bedroeg nog geen kilo per indi- cateur paardenkracht per uur. Beide schepen worden te Vlissingen uitgerust en zullen binnen weinige dagen van hier naar Indië worden overgebracht. De Belgische werkstakers hebben, volgens een bericht van den Parijschen correspondent van den Times, een middel gevonden om hun ledigen tijd door te Rrengen, dat hun tevens voordeel aanbrengt, maar den winkeliers van sommige in de nabijheid der grenzen gelegen Eransche st deu groote schade berokkent. Zij trekken namelijk bij zulke groote troepen, dat de grenswachters hen onmogelijk kunnen tegenhouden, per as en te voet over de grenzen, beladen met aller lei koopwaren, die zij in Frankrijk met grove winst van de hand kunnen zetten. Voor een kan petroleum o. a, die hun 25 centimes kost, maken zij te Roubaix 60 centimes, De smokkelarij werd van dien aard, dat men er van sprak om troepen te laten komen, ten einde haar tegen 'te gaan. Het nieuws van den dag dat van zeer weinig be- teekenis is, moet ditmaal op den achtergrond treden, om des te meer aand icht te vragen voor de feiten en hunne beteekenis, die reeds voor de Pinksterdagen met een enkel woord werden besproken. In de eersie plaats de zelfstandigheid der Alba- neezen. Albanië leverde tot nu toe den Sultan zijne besteen trouwste onderdanen. Met is den lezers dezer rubriek bekend dat, volgens besluit van het Berlijnsche con- gr.-s een deel van Albanië aan Montenegro moest af gestaan wirden. Deze verplichte afstand nu was het sein tot een opstand die geëindigd is met eene op zegging van gehoorzaamheid aan den Grooten Heer. Geëindigdwant indien gelijk blijkt, de Albanee- zen besloten zijn zichzelf dezelfde rechten te ver schaffen die de hun omringde volken reeds bezitten, wie zal het verhinderen de Porte is machteloos, de Montenegrijnen zijn tegen hen niel opgewassen, en Oostenrijk mag niet oin Eugelands wil. Albanië is dus voortaan vrij en zelfstandig en daarmee is de ontbinding van het Turksche Rijk in Europa weder een stap gevorderd. HetR >oinsche centrum in den DuitschenRijksdag maakt Bismarck het leven zuur. Vooral die leden verzetten zich met al hun macht tegen de plannen van den vroeger op- permuch'ig"n Rijkskanselier. Dat bleek in de laatste dagen duidelijk. Bismarck heeft DuitschUnd een en sterk gemaaki, maar hoe grooter iemand wordt zoo- ve 1 te moer benijd, rs ui vijanden krijgt bij. Duitsch- lan 1 moet tot de t: nden gewapend zijn, en dat ver slindt enorme schatten. Het is in ihiitschland met de belasting voor oorlo.abehoefen als bij ons met die voor de school. Beide ge'ijken op een vat zonder bodera. Geld moet er dus zijn. Daarom moest Ham burg, de beroemde llanze-stad, b.nnen de grens van 't tolverbond worden getrokken. Daarom trad Bismarck na een jaar afwezigheid in den Rijksdag op met zijn: ik ben uw particularisme, mijne beereu, müde, todmiide De uitkomst was, gelijk we in ons vorig nommer reeds hebben gezien, niet naar den wensch van den enkelen man, wiens groote geest het groote Duitsche rijk beheerscht, en wiens macht een der donkerste wolken is aan den politieken hemel van zijn vaderland De eervolle en christelijke daad van Gladstone, zijn herroepen van de onvoorzichtig tegen Oostenrijk ge- gesproken woorden, brengt heel wat in beweging. Vele bladen en groote mannen, door de honigzoete laai der diplomatie en haar slinksche streken verwend, keuren deze daad af. Dat men liever het oude „beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald", er bij bedacht. Gladsione staat hoog, hij gebiedt in naam zijner Koningin over een vierde deel der aarde, maar hoo- ger staat de man die zichzelf zoo diep heeft kunnen vernederen, dat hij rond en eerlijk zijne onvoorzich- tigheidt belijd De verkiezingen in Italië brengen ongeveer dezelfde soort leden in het Parlement terug als die tot zoo groote ergernis van allen den nationalen tijd met kib belen doorbrachten. In het Fransche ministerie had voor de portefeuille van binuenlandsche zaken eene verwisseling van per sonen plaats. De beginselen bleven. Te Gent schijnen met de Pinksterdagen eenige woe lingen ond<r de bevolking ontstaan te zijn, waardoor de politic handen vol werk kreeg. Waarschijnlijk staan deze onlusten in verband met de verschillende werk stakingen hier en daar in België voorkomende. Rotterdam, 18 Mei. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd - paarden, 1190 runderen, 176 vette- en graskalveren, 68 nuchtere kalveren, 152 schapen ol lammeren, 258 varkens, 216 biggen, 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen le kwal. 96 e., 2e kwal. Süc., 3de kwal. 60 c., kalveren 1ste kwal. 125 ct, 2de kwal. 105 ct, schapen 90 ct. alles per kilo Voor het magere vee was we nig kooplust. Vlissingen, j.8 Mei. Boter per kilogram fl.10 a fl.02 Eieren per 104 stuks t' 3.50 Prijzen van Effecten. Amsterdam, 18 Mei 1880. N^derl. Certilic. Werkelijke schuld. 21/: pet. 65 dito dito dito 3 t 781/* dito dito dito 4 10Ü5/, Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 10274 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 ,96 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 583/g Dito dito 6e serie. 1855 5 S07g Obligatiën dito /"10U0 1864. 5 93 dito L. 100 18725 877- dito L. 100 18735 87'/j dito 1877 dilo5 915/8 dito leening 1867—69 5 76:74 Loten 1S645 1427* Loten 1866 5 1397, Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 r 13472 Oblig. dito5 927, dito dito Charkow Azow5 S67'4 Aand. Kiew-Best5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 r 86 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto .Jelez-Oriasi. 5 S5l/A dito Baltische spoorweg3 v 523/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51 Weenen. dito dito 5 80 Oostem. Oblig.inetal.in zilv Jan./Juli 5 6ü7g dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 617u dito in papier Mei/Nov. 5 607, Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 #50 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 W[t dito Binnenlandsche 1 r 163/t Portugal. Obligatiën3 ól3^ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9'»/,, Obligatiën 1869 6 103/, Egypte, dito 1876 6 M 593/4 dito 1876 5 8974 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187j. 5 101 dito ditc dito 1876. 473 1077, Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 18 Mei. Metali. 1 21,127,; dito zilver f 21,1272; Div.Eng. per k l 11,75; Eng. Russen per pd I' 12, Eng. Portugal per'u; Frans f 47,50 Belg, f47,50; Pruis 1 58,60; Hatnb. Russen f 1,127' Ruisen in Z. R. f 1,25 Poolsche oer Z. R. f—f Spaansche fi tsters 1 47,50; Spaansche Binnenlandse f2,30; Amerikaansche dollars f2,45 papier f24it i is,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3