ïierh, ^tirool en bending, de losse goederen en het voorhanden materieel. De •meerderheid der Commissie (drie van de vijf leden) stelt dus voor, de fabriek na verkregen goedkeu ring van Gedeputeerde Staten te verkoopen. Er is besloten dit veelomvattend voorstel te verzenden aan de Commissie van fabricage, daarna aan die van financiën. De Nieuwe Rotterdamsche Courant deelt mede dat te Middel burg met graagte 5 a 10 ets. voor écn emmer drinkwater wordt betaald. Het gebrek wordt erg, maar zoo erg is het, nu althans, nog niet. Vermoedelijk zal zeer spoedig aanvoer van drink water uit de rijksinrichting voor drinkwater te Vlis- singen worden ondernomen. Men kan het daar, blijkens aankondiging van den directeur der registratie voor 1 ct. per emmer bekomen. De Eerste Kamer kwam gisteren avond bijeen. De nieuwbenoemde voorzitter jhr. mr. F, J. Van Eijsinga aanvaardde het voorzitterschap met de volgende rede „Mijne Heer en Voor de eerste maal dezen zetel innemende, dringen zich verscheidene en zeer uiteenloopende gewaarwor dingen aan mij op. In de eerste plaats van erkente lijkheid voor hei. uitstekend blijk van ve*trouwen mij door onzen geëerbiedigde» Koning geschonken, door mij tot het voorzitterschap dezer kamer te roepen, en voor de eervolle onderscheiding mij daardoor te beurt gevallen. Daartegenover staat het besef van het ge wicht en de moeielijkheden aan die betrekking ver bonden. Wanneer ik daarbij naga welke achtbare voor gangers hier vroeger hebben gezeteld en hoe bezwaar lijk het voor mij zal zijn naar den eisch en op hunner waardige wijze deze plaats in te nemen, dringt zich een gevoel van schroom aan mij op, of ik aan het in mij gesteld vertrouwen zal kunnen beantwoorden. Nochtans, mijne heeren, wanneer ik mijne bijna der tigjarige ondervinding, in deze Kamer opgedaan, raad plegende, in aanmerking neem, dat ook aan deze voor gangers de welwillende steun der leden steeds ten deei is gevallenwanneer ik de verklaring afleg, dat ik naar vermogen zal trachten in overeenstemming met de Grondwet en het reglement van orde uwe bijeenkomsten met onpartijdigheid te willen lei den, dan vlei ik mij dat ik dien vriendschappelijken steun en die welwillendheid, die ik voor mij onontbeerlijk noem, niet te vergeefs zal behooren in te roepen. Die gedachte sterkt mij, geeft mij moed deze plaats in te nemen, en doet mij de hoop koesteren dat wij met vereende krachten onder Hoogeren zegen zullen kun nen samenwerken tot voortdurend welzijn van Koning en vaderland. En hiermede, mijne heeren, verklaar ik te hebben aanvaard het voorzitterschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal." Volgens de Nieuice Rotterdamsche Courant is het de bedoeling, de Ticeede Kamer nog op te roepen voor het ontwirp tot invoering der schoolwet, waar over de rapporteurs dezer dagen het voorloopig ver slag zullen vaststellen. Of dan ook de rentewet en het strafweiboek aan de orde zullen komen, zal, behalve van de gezindheid der kamer, ook hiervan afhangen, of die ontwerpen in staat van wijzen zullen zijn. De Arnhemsche Courant geeft de volgends beschrij ving van de doorgebrachte Pinksterdagen, die helaas! met eenige. wijziging op vele pliaisen toepasselijk is „De christelijke feestdagen hebben zich gekenmerkt door eene zeer groote levendigheid. Vooral op den iwee- den pinksterdag was de wegnaar Tt zendaal, (Souburg) waar het kermis was, van den vroegen morgen tót den laten avond bedekt met voetgangers en rijtuigen terwijl de tramwagens duizenden van en naar de stad vervoerden. Alle uitspanningen indeomstreken van Velp (Nieuwland) werden vooral gisteren z er druk bezocht, waartoe h t weder medewerktewas het vrij koud, voor regen behoefde men niet beducht te zijn. Jammer dat een overgroot getal feestvierders hun hoogste genot in het zwelgen van sterken drank had den gezocht Kan ons volk dan geen pleizier hebben zonder zich te bedrinken Walgelijk was het vaak de troepen te zien en de smoordronken wezens, die zieh op (ieze wijze verbeeldden feest te vieren. Menige vechtpartij is door de beschonkenen geleverd. Reeds des morgens werd een persoon op het hoofd geslagen met een steen, waardoor het genot van dezen dag en van vele volgende voor hem verloren ging. Een ander werd zoodanig mishandeld, dat hij niet meer te herkennen was. Ken derde ontving van zijne „beminde" een slag met een steen, dien zij in haar zakdoek had geknoopt,, waardoor het bloed bij stroomen uit eene diepe wonde aan het hoold vloeide. Het algemeen Nederlanisch werklieden-verhond heeft de beide Pinksterdagen besteed tot liet houden van zijne jaarvergadering, te Arnhem in het gildehuis. De voorzitter van het centraalbestunr, de heer 13. H. Heldt, opende de vergadering met eene rede, waarin hij doel en streven van het werkliedenverbond uit eenzette. Opmerking verdient in deze rede de ruiter lijke erkenning, dat veel van de ellende, die onder den werkman heerscht, aan hem zelf is te wijten. Hij sluit zich niet aan bij de pogingen, die beproefd worden om hervormingen te verkrijgen en nuttige in richtingen en instellingen te steunen of in het leven te roepen. Daarentegen maakt hij zich schuldig aan misbruik van sterken drank. Al het nadeel, dat daaruit ontstaat., is niet, de schuld van werkgever of kapitalist, maar vau den werkman zelf. Zoo heerscht er meer armoede dan er behoefde te zijn en dit klemt te meer, nu het aanhoudend blijkt dat, wanneer de werklieden het goede willen, bet kapitaal niet achterwege blijft om dat goede te steunen, hetgeen spreker met tal van voorbeelden bewees, o. a. met de f 350,000, die Am- sterdamsche werklieden ter leen hebben bekomen ten behoeve van het slichten van arbeiderswoningen. Komen de werklieden in het algemeen niet veel verder, op stoffelijk en zedelijk gebied, dan is dat vaak hun eigen schuld. Onder de door de vergadering genomen besluiten behooren o. a. deze Men besloot een algemeen petitionnement aan de wetgevende macht op touw te zetten, waaraan niet alleen werklieden, maar alle Nederlanders kunnen deelnemen. Tevens werd besloten in alle afdeelingen van het verbond en in alle vakvereenigingen gelden bijeen te brengen, teneinde de kosten te kunnen be talen om te gelegenertijd afgevaardigden van het ver bond naar Den Haag te kunnen afvaardigen, tot het instellen eener vreedzame demonstratie ten gunste van het algemeen stemrecht. Ook werd nog besloten een adres af te zenden, teneinde de regeering tegenover de kamer te steunen in bet streven tot invoering van eene renteóelasting. Middelburg, 19 Mei. Tot predikant bij de N. H. G. te Arnhem is beroepen ds. J. H. L. Rooze- meijer alhier. Uit het nu openbaar gemaakte vonnis van den kantonrechter in zake de kerkelijke kwestie te Krui- ningen blijkt, dat door dien rechter aangenomen is, dat men door gedoopt te zijn in de christelijke kerk van zelf lid is van eene 'bijzondere gemeente, en dus de verplichting tot betaling van eene plaatselijke ker kelijke belasting allereerst gegrond is in die omstan digheid. zoolang geene wettige pogingen zijn gedaan om dat lidmaatschap op te zeggen. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland is tot lid der Synode gekozeu ds. E. César Segers, predikant te Leiden, en tot secundus dr. Van der Flier, pred. in Den Haag. De voorstellen der synode in zake art 38 godsdienst-onderwijs werden met een parige stemmen onaannemelijk verklaard ook de ker spelvorming, zooals zij voorgesteld werd door de synode, vond geen bijval. De Algemeene Vergadering der Zondagschool ver- eeniging „Jachin" toegankelijk voor alle belangstel lenden zal op 2 Juni a. te Middelburg gehouden worden. Op dinsdag 1 Juni zal ds. Lindeboom, van Zaandam in de Gasthuis Kerk eene opwekkende rede houden. Aan de agenda ontleenen we het volgende Voorstellen en vragen. Kalender. De Kalender verschijue in korter formaat, met ste viger omslag. (Afd Harderwijk.) De versjes op deu Kalender, om de tw°e of drie jaren te herhalen. (Afd. Middelburg.) Op den Kalender worden, bij ieder onderwerp, eenige vragen geplaatst, die op het onderwerp be trekking hebben, opdat de leerlingen die van te voren overdenken kunnen. (Afd. Pernis.) Is liet goed 2 achtereenvolg, jaren op de Zondags school van de gebeurtenissen, in 't N. T. vervat, na genoeg geheel te zwijgen Zouden onderwerpen, b. v, als voor 11 Jan. 188 0 opgegeven niet door meer geschikte kunnen vervan gen worden. (Twee leden van de afd. Gicssendam.) Het Bestuur zorge voor 1881 voor een Zondags school Scheurkalender op een mooi schild, dat tevens ter uitd eling _-eschikl is, den prijs van 25 per ex. niet te boven gaande. (Afd. Vlissingeu.) Zou eene vaste Kalender, die de Bijbelsche geschie denis in 5'2 lessen behandelt, gelijk de Catechismus de leer, te verkiezen zijn Diploma en Kaartjes. Het Diploma zij grooter en sierlijker. (Afd. Harderwijk.) Dat de gewone kaartjes in een meer aantrekkelijk gewaad verschijnen. De Trnnspnrantkaartjes verschijnen met fraaier rand en in verschillenden vorm. (Afd. Zaandam.) Is het steUel van belooning op de Zondagsscholen- nattig gebleken (Een lid van de afd. Zaandam.) Uitgave van boekjes. „Jachin" zorge ieder jaar, met Paschen, Pinkster en Kerstfeest voor een boekje met platen of geillu- streerden omslag. (Afd. Grijpskerke.) „Jachin" zorge dit jaar voor de uitgave van een of meer Kerstboekjes, in den vorm van verhalen, aantrekkelijk en degelijk. (Afd. Middelburg.) De A. V. wekke de de Vereen. „Filippus" met kracht op tot de uitgave van een Psalmboekje met al de Geref. Belijdenisschriften, in si erken band. Zij wekke tevens de Zondagsscholen op bij het Bestuur van „Filippus" voor een bepaald aantal ex. in te teekenen, opdat „Filippus" te minder bezwaar hebbe tegen de uit,ave. (Afd. Zaandam.) Afdeelingen, Corporaties, Contributie. De A. V. besluite dat voortaan geene Corporaties mogen toetreden op plaatsen, waar geen bulpvereeni- ging van „Jachin" is ten einde het oprichten van hulpvereenigingen te bevorderen (Afd. Peru is.) De vergunning, ten vorigen jare aan de afd. Kampen gegeven, worde ingptrokken. Doch in plaats van 30 worde 50",o van de contributies aan de afdee lingen toegekend. De Kalender worde voortaan niet meer gratis aan de leden gezonden. (Afd. Grijpskerke.) De A. V. drage aan het Bestuur op alle plaatselij ke Geref. Zondagsschoolbesturen of vereenigingen die nog niet met „Jachin'' in betrekking staan, per cir culaire op te wekken zich als Corporatie bij de Vereen, aan te sluiten. (Afd. Zaandam.) Zijn door de erkenning van „Jachin" ook de hulp- vereenigingen erkend (Afd. Krabbendijke) Algem. Vergadering. De Algem. Verg. worde voortaan weder in het midden des lands gehouden. (Afd. Amstelveen.) Zou een wijze van vertegenwoordiging op de Algem. Verg gelijk op de Syn. der C G. Kerk, wensche- lijkziju? (Afd. Grijpskerke.) Correspondenten. Art. 5 Regleme.it worde aldus gewijzigddat de Correspondenten verplicht zijn de hulpvereenigingen in hun ressort eenmaal per jaar te bezoeken en verslag te doen op de Alg. Verg, (Corr. Jobse.) Het Bestuur geve meer uitvoering aan" art. 5 der Statuten en de Algem. Verg. neme in overweging of zulke Correspondenten niet Provinciaal ie benoemen zijn, met wie de afdeelingen in hun ressort eenmaal per jaar in de maand November kunnen vergaderen. (Afd. Vlissingeu,) Het Eeuwfeest der Zondagsscholen. De Algem. Verg. besluite dat „Jachin" zie i zal doen vertegenwoordigen op het eeuwfeest ie Londen de kosten te dragen, voor de helft door de Alge meene Kas. (Afd. Zaandam.) Op welke wijze het eeuwfeest het meest gepist met de kinderen te vieren Zou 't niet goed zijn Leeraren en Kerkeraden te verzoeken op den Rustdag voor het feest de Zondagsscholen in prediking en gebed te willen gedenken, en een collecte voor „Jachin" te houden Verschillende vragen. Is het voor de kinderen aan meer belang in de Kerk dan in de Zondagsscholen te zijn Zou het geheel liggen aan de Kerkerarlen, of de Zondagsscholen, die van de C. G. Kerk uitgaan of met haar in betrekking staan, in het vervolg naast de Kerk zullen staan P Afd. Middelburg Op welke wijze kan met de, op de Zondags cholen uitgedeelde en outvangene boekjes en traktaa'jes het nuttigst v orden gewerkt In de namiddag-zitting zal de verkiezing van Be stuursleden plaats hebben. Ook zal er dan gelegenheid

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2