CHRISTILIil-IISTIRISCH BLAD. V. 397. Rtonderdag 20 Mei. EEN BEDENKELIJK VERSCHIJNSEL. Middelburg, 19 Mei 1880. 183». HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Waamdag, Woensdag en Vrijdag avond ten S are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drib ma am dun franco1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Cjt. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Terwijl het zoo noodig, broodnoodig is dat er, bij alle persoonlijke vrijheid, éénheid zij onder hen die gelooven, dat het ongelijksoor tige van elkauder gescheiden worde, het gelijk soortige naar aard en doel nader tot elkander kome, en dus de aanrakingspunten voor hen, die in hoofdzaak hetzelfde wenschen, worden vermenigvuldigd, doet zich een verschijnsel voor, dat wij niet aarzelen, bedenkelijk te noemen. Er openbaart zich een streven om als onge lijksoortig voor te stellen, wat in waarheid niet of niet noemenswaard verschilt, als on- vereenigbaar voor te stellen, wat bij elkander behoort, en eene scheiding, op één terrein ge- wettigd, op ander terrein zonder reden door j te trekken. Pas is Geeteha, als hij op elk gebied afge scheiden wil zijn, veroordeeld om als een pilaar heilige, althans op een politieleen grondslag, van een paar vierkante voeten alleen te staan, of er doen zich jongere geestverwanten van hem op, die tusschen het opkomend geslacht eene scheiding willen maken, zoo als een groenboer scheiding maakt tusschen de koolplanten, welke hij tot zaadwinuen bestemd heeft, en laat bloeien op tegenovergestelde hoekjes van zijn akker, opdat zij toch niet verbasteren zouden. Ons blad, een opgericht gedenkteeken der verbroedering van lang gescheiden maar door gemeenschappelijk geloof en gemeenschappelijke behoeften hereenigde partijen en personen, ons blad moet in de eerste plaats opkomen te- g<m te ver doorgedreven scheiding, tegen doorn heggen, voor de toekomst geplant op een grond, die nog op menig punt is te effimen. In het blad dat den liefelijken naam van vredebond draagt, is een stuk opgenomen (de redactie heeft het geen plaats willen weigeren) van den heer P, Koster, namens de Chr. Jongs.- Vereeniging Koop de waarheid en verkoop ze niet" te Middelburg. De heer Koster bedelt daarin de oprichting van een Christelijk Gere formeerd. Jongelings-Verbond aan. Er zijn jongelings-vereenigingen, zoo rede neert hij, voornamelijk die met de Chr. Geref. Kerk in betrekking staan, die zoo maar, »op zich zelf staande" arbeiden, en bij geenerlei bonden zich aangesloten hebben. Al zulke ver- eenigingen, ook al nemen ze, zoo als de zijne, leden buiten de Chr. Geref. Kerk aan, mits zij instemmen met het reglement, dat de geref. belijdenisschriften insluit, al zulke vereeni gingen wil hij tot een bond vereenigen, dat den kenmerkenden naam van gereformeerd zal dragen. Met dit plan zal de Jong. Vereen. Ie Coiijns- plaat wel van harte ingenomen zijn. Zij weigerde onlangs tot het Zeeuwsch Verbond toe te treden, omdat volgens artikel 1 van zijn reglement 1) Hervormden niet alleenmaar zelfs Rernons- trants'che, Luthersche vereenigingen enz. enz. het volste recht hebben zich bij dat Verbond aan te sluiten." Laat ons hierbij opmerken dat de vereeniging van den heer Koster, die nu zoo groote be hoefte aan bondsgeraeenschap gevoelt, een paar jaren geleden uit het Zeeuwsch Verbond is uit getreden, niettegenstaande haar eigen eerevoor- zitter bestuurslid van dat Verbond is, en dat deze eerevoorzitter volstrekt onbekend was met het plan der oprichting van een Gereformeerd Ver bond, voor dat het in De Vredebond werd openbaar gemaakt namens de vereeniging. De vereeniging van den heer Koster, en ook die te Colijnsplaat vertrouwen het Zeeuwsch Verbond niet, ofschoon drie van de vijf'bonds- bestuurders die nog telkens bij periodieke aftreding met algemeene stemmen werden her kozen ijverige leden der Chr. Geref. Kérk zijn, en de beide andere zeker tot de confessio nelen onder de Ned. Hervormden mogen ge rekend worden. Wij zien dus dat er in de beide genoemde vereenigingen eene meerderheid is, zoo uitslui tend Christelijk Gereformeerddat zij met jon gelingen, die niet zeggen even Gereformeerd te zijn, niet kan samenwerken. Dat is krasser, dan de voorgangers der beste Chr. Geref. Gemeenten het bedoelen. Bijna kluchtig klinkt ons de volgende zin uit den Colijnsplaatschen briefWij, als Chris telijk Gereformeerden, houden met hand en tand deszelfs (sic) belijdenisschriften v;ast, die de Gid sen der H. Schrift zijn." De Schrift heeft dus de vingerwijzing der be lijdenisschriften te volgen Wij dachten dat het kneden der Schrift naar den vorm eener belijdenis eerder remonstrantsch dan gereformeerd was. Er is wel geen jongelings-vereeniging in heel Nederland, die meer bloeit dan die te Zwolle, en daar zijn met medewerking van den edelen Chr. G< ref. predikant W. H. Gispen een groot aantal Chr. Geref. en Ned, Herv. jongelingen eendrachtelijk bijeen. Is het nu geen bedenkelijk verschijnsel dat in Zeeland twee vereenigingen van aankomende mannen weigeren één dag in 't jaar samen te vergaderen, en, als't noodig is, nu en dan samen te werken met andere ver- 1) Dit art. luidt Het doel van het Christelijk Jongelings-Verbond voor Zeeland en omliggende streken is om, onver minderd de rechten van het Nederlnndsch Jongelings-' Verbond, eene nauwere aaneensluiting en onderling hulpbetoon te bevorderen van die Christelijke Jonge- lings-Vereenigingen,'' welke zich gronden op den Bijbel, het Woord van God, als eenig en algenoegzaam richt snoer voor geloof en leven, en, waar die iet bestaan, tot de oprichting van zoodanige Vereenigingen mede te werken. eenigingeu, waarin enkele lutheranen of remons tranten van afkomst (niet van overtuiging) schui len kunnen. Het is noodig dat de kerkgenootschappen hun kenmerkend onderscheid behouden even als dat huizen en erven gescheiden zijn, desnoods zelfs met een hekje op de stoep, maar de hekjes mogen toch niet over de straat uitsteken dat belet alle toenadering en verkeer. Wat moeten de beer Koster en zijne vrienden, wat moeten de C'olijnsplaatsche Jongelingen doen, als zij in het maatschappelijke leven, op den akker of in de werkplaats, opreis of in de kazerne christelijke jongelingen ontmoeten, die niet minder dan zij den Heiland liefhebben, maar niet gereformeerd heeten willen of kunnen. Moeten zij geen dag met de zulken kunnen samen zijn. Moeten zij alle samenkomst vermijden met hen, wier medewerking tot bereiking van ge meenschappelijk doel hun weldra onvermijdelijk zal blijken Is niet de Jongelings- Vereeniging het chris telijk maar niet-kerkelijk terrein, waarop de ver schillende toekomstige arbeiders in 's Heeren wijngaard elkander ontmoeten; of is waar de vereenigingen tot eene bepaalde kerk willen be- hooren, althans een Jongelings- Verbond niet het vrije terrein, waarop kennismaking en wederzijd- sche waardeering mogelijk is? Wij hopen dat vele invloedrijke tn annen onder de Chr. Geieformeerden, die geleerd hebben dak samenwerking in vele gevallen noodig is, en nog meer noodig zal worden, het streven niet zullen aanmoedigen van jongelieden, die wispel turig vriendschapsbanden albreken of afwijzen op grond van eene belijdenis, waarmeê zij nog niet kunnen omgaan. De splits en snipperzucht van onhandige ij ve raars kan, mits niet gesteund, een bedenkelijk maar tevens een voorbijgaand verschijnsel zijn. Terwijl waarschijnlijk de Middelburgsche gasfabriek weldra aan de gemeente zal overgaan, stelde dezer dagen eene commissie uit den Vlissingschen gemeente raad voor, de fabriek aldaar van de hand te doen. üe meerderheid der leden van die commissie achtte zich verplicht bij h« 1 overleggen van de rekening over '79, er op te wijzen, dat genoemde fabriek niet die voordeelen afwerpt, we ke men vroeger daarvan voorspiegelde, zoodat de vraag was gerezen of „de gemeente met het oog up hare financiën, in verband met de tegen- woord ge middelen tot verkrijging van kunstlicht, niet verpl'cht zou zijn de gasfabriek \an de hand te doen?" Voorts deed een deskundig under/oek van den direc teur der gasfabriek ie Zotphen zien, dat eene som van f 75,000 noodig zou zijn óm de fabriek in orde te brengen. Reden waarom de voorzit er der gis-com missie zich genoopt had gevoeld onderhandeling aan te knnopen met de Imperial Continental G, association Company te Londen voor den verkoop;' fabriek tegen eene som van f 150.000, behalve bepalen som voor het overnemen tegen iaxaf{g>

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1