BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Uit Geneve wordt gemeld, dat een gedeelte van de St. Gothard-tunnel, op 6300 meter afstands van den zuidelijken ingang, is ingestort. Drie werklieden Werden gedood en zes gewond. Gladstone komt al spoedig voor moeilijkheden te Staan. Daar is in de eerste plaats de benoeming van Lord Rippon tot onderkoning van Indië. Dat dezé hooge betrekking is opgedragen aan een pas bekeerde tot de kerk van Kome valt velen Engelschen niet mee. In de tweede plaats is er een schromelijke misre kening in de Indische geldmiddelen, vooral tengevolge van Beaconsfield's oorlogvoeren onidekt. En nu is het wel waar dat deze fout voor rekening van het afge treden kabinet komt, en dat Gladstone deze fout heeft voorspeld, maar het is evenzeer waar dat de kanselier der schatkist toch nu voor de noodige dubbeltjes zor gen moet. Voorts is de premier genoodzaakt geweest tot een excuus vragen aan den keizer van Oostenrijk. Hij belooft, door den gezant, als minister niet te zullen handelen als de oppositie-man sprak, en verontschuldigt zich met de verzekering, dat hij niet zoo tegen Oostenrijk uitgevaren zou hebben, als hij op de hoogte der zaken was geweest en hij erkent, dat de Oostenrijksche ambassadeur gelijk had te verklaren, dat zijn woorden een pijnlijken indruk hadden moeten maken en beleedigend waren. Na zulk een belijdenis van schuld zal hem wel ver giffenis worden geschonken. De Paus onthoudt zich van alle inmenging in de Italiaansche verkiezingen. De Duitsche Rijksdag is uiteengegaan, maar heeft alvorens nog een duchtige les aan Vorst Bismarck gegeven. De Rijkskanselier wenschte eene verandering van de tolgrenzen eenvoudig te doen plaats hebben door een besluit van den bondsraad, neen, zei de meerderheid, niet anders dan door eene wet. De Standaard wijst er terecht op dat, hoewel het liberalisme zweert bij den Staat en verlangt dat alles van den Staat zal uitgaan, het toch uiterst bang is voor het ingrijpen van den Staat in alles wat het Christen dom bevorderen kan. Het spreekt van zelf, dat we ons hierover, als over iets zeer natuurlijks, niet verwonderen. Erger wordt het echter wanneer dit Christelijk beginsel niet alleen, gelijk elk gelijksoortig, een zegen bevat voor de maat schappij, maar bovendien op bloot stoffelijk gebied onmogelijk straffeloos verlaten, door rede en natuur zelf geboden wordt. 't Was daarop ook, dat voor weinige dagen gewe zen werd door liet Fransche Senaatslid Fresneau, een zeer achtenswaardig legitimist, toen de herroeping der Zondagswet van 1814 ter sprake kwam. Deze wet verbiedt den arbeid op Zon- en feestdagen. Terecht verklaarde Fresneau, dat hij hier de godsdienstige zijde der Zondagswet niet zou aanroeren en slechts spreken over de maatschappelijke nadeelen, die uit de afschaffing der Zondagswet zouden voortvloeien. Het viel hem natuurlijk niet moeilijk zich van die taak te kwijten. Wie ooit zich te Parijs heeft geërgerd over een Zondag, waarop de werklieden niet rusten dat doen zij Maandagswie Zondags niet te werk komt wordt bedankt waarop de winkels open, de 1 openbare vermakelijkheden drukker dan ooit bezocht zijn waarop het gejoel en gewoel even sterk is als altijd, die weet ook dat van een rustdag aldaar geen sprake is, tenzij dan in de binnenkamer. De Engel- sche, vooral de Schotsche Sabbath, is vaak van onge- loovige, liberale zij als een uitvloeisel van dom-drieste bekrompenheid gebrandmerkt. Doch elk die, zonder nog Christen te zijn, ook maar iets edelers kent dan koffiehuiswalm en operamuziek, dan de jacht naar genot en het nadraven van vermaak, zal die rustige Engelsche Zondag, ook in Nederland is zijns gelijke nog te vinden, verkiezen boven de Dimanche waarom hij daar toch wel wDag des Heeren" heet van Parijs. Dat de mensch om c]e zeven dagen rust behoeft en niet om de tien, of als 't eens kan is een waarheid, waarvan ieder de proef kan nemen. Dezegen van een rustdag is te zeer erkend, te veelvuldig ook door ons besproken, om dit hier op nieuw te doen. Laat een regeering Gods gebod eeren of minachten, welbegrepen eigenbelang moest reeds waken voor den Rustdag. Al deze dingen echter hebben den Franschen Senaat niet bewogen. Met 165 tegen 120 stemmen werd de wet afgeschaft. Op Heilige dagen en Zondagen bestaat nu officieel geen beperking meer. Wat de eerste be- treft kau men er vrede mee hebben, wijl alleen gods- e dienstige overtuiging die waarde geeft, en hun nood- ov. zaak niet blijkt. Maar ook Voltaireschoon hij spotte i' met de 82 groote Heilige dagen, heeft nooit tegen den ert ondag gesproken. Het eenige wat de ministers kon- wenst n keiovenj was jat zij Zondagsarbeid zooveel doen- m hui beperken zouden! ELFDE SAMENKOMST van het Zecuwsch Jlougeliags-Vei'bond. (Slot.) Verschillende punten van de agenda bedoelden meer dere samenwerking van naburige vereenigingen, no. 7 wenschte bij kermisvergaderingen, no. 8 eenige malen 's jaars uitwisseling van gehouden voordrachten en lezingen, no. 12 behartiging der belangen van leden, die zich begeven naar plaatsen, waar ook vereenigin gen bestaan, no. 13 wil voortdurende samenwerking van twee vereenigingen in dezelfde plaats, en onder zoek naar de bezwaren, die daaraan in den weg staan. Het bleek dat de vervulling dezer wenschen wel mo gelijk is, of kan gemaakt worden. De geringe reis kosten en een nachtlogies behoeven althans niet te beletten dat iemand, die in zijne vereeniging tot ge noegen zijner medeledsn eene voordrdcht of lezing hield, zijn arbeid ook aan naburige vereenigingen zou doen ten nutte komen. Het houden van kermisvergaderingen lokte eene langdurige gedachtenwisseling uit. Men heeft daarbij aan tweeërlei behoeften te voldoen. Aan de behoefte der leden, die gaarne de kermisavonden zoo aantrek kelijk maken, dat zelfs jongelingen buiten de vereeni ging worden aangetrokken, aan de eischen van het christelijk publiek, dat alsdan gaarne beminde sprekers ziet optreden. Het kost de vereeuigingen altoos eenige zorg om tusschen het aantal en de strekking van openbare en gezellige kermissamenkomsten het juiste evenwicht te bewaren, 't Is nog al eens gebeurd dat eene openbare samenkomst, onder leiding van een predikant, bijna het karakter eener gewone godsdienst oefening had, en weinig geleek op eene samenkomst eener jongelingsvereeniging; 't is ook al gebeurd dat j de krachten der leden te kort schoten om in de voor- drachten en zangstukken eene ge wenschte verscheiden heid te brengen, en daarom wordt zeer gewenscht dat de vereenigingen elkander dienen, en, met het beste dat zij beschikbaar hebben, bijvoorbeeld één kermis avond tot eene naburige vereeniging overkomen. Naar de bezwarenwelke de voortdurende samen werking van vereenigingen in dezelfde plaats verhin deren, werd niet druk gezocht. Het zijn meest histo rische teergevoeligheden van kerkelijken aard, en 't is gevaarlijk daaraan te tornen. Algemeen werd wensche- lijk geacht dat eenmaal 's maands de vereenigingen in dezelfde plaats om beurt elkander ontvangen, zoo als dit reeds te Goes in goede verstandhouding en met goed gevolg geschiedt. De vraag naar de beste handelwijze jegens leden, die wereldsche vermakelijkheden najagen, werd be antwoord met verwijzing naar Matth. XVIII1517. De volgende samenkomt werd bepaald op Hemel vaartsdag van 1881 te Middelburg. Het gemeenschappelijk maal, dat altoos de bespre kingen van een keelen bondsdag afwisselt, had bijna niet kunnen plaats hebben. Twee dagen voor de samen komst kwam erbij deYlissingsche vereeniging /,Eben- Haëzer" bericht, dat de aannemer van het maal wegens huiselijke omstandigheden niet kon voldoen aan de verplichting, welke hij had op zich genomen, 't Gaat in het seizoen van sla en spinazie niet gemakkelijk een groot gezelschap aan den kost te helpen, en in Vlissingen gaat het zonder vroegtijdige waarschuwing wellicht moeilijker dan elders, ten minste de veree niging klopte herhaaldelijk te vergeefs om spijziging harer verwachte gasten aan. Eindelijk werd iernaud bereid gevonden, die kostgangers houdt, maar geen eetzaal heeft, 't Vergaderlokaal was aan 't andere eind der stad, maar in de nabijheid stond het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente, waartoe het mèerendeel der leden van de vereeniging „Eben-ITaëzer" behoort. De Chr. Gereformeerden, gewoon zichzelven te helpen, en baas in hun eigen huis, hadden spoedig raad geschaft, in de kerk in eene eetzaal herschapen. Op den voor deze gelegenheid met tapijten bedekten steenen vloer werd eene zeer nette tafel aangericht, en ieder der 32 aanzittenden had een stoel met een kussen. De spijzen waren onberispelijk toebereid en overvloedig, de hulp vaardigheid van een begunstiger der vereeniging ver goedde wat er aan eene vlugge bediening misschien zou ontbroken hebben, en zoo stond het elfde maal der zeeuwsche vereenigingen, geëmproviseerd als het was, niet achter bij de tien vorige, men meent zelfs dat het beter was. Alles saamgenomen behoort deze vergadering van het Zeeuwsche Jongelings-verbond tot eene der genoe- gelijkste samenkomsten van dien aard. Zij heeft zeker praktisch aangetoond dat vereenigingen uit verschil lende plaatsen en uit dezelfde plaats met elkander uitnemend kunnen samenwerken, als enkele verschil punten buiten de bespreking worden gehouden, en zij zal vruchtbaar zijn als de vereenigingen nakomen, wat tot onderlinge hulp en tot onderricht van kinderen en knapen is afgesproken en aangeraden. Burgerlijke Stand. Middelburg:. (Van 1 tot 9 Mei.) Ondertrouwd W. Lievense, wedr. 52 j. met C. Coppejan, wede. 43 j. J. C. Julianus, jm. 23 j. met J. Huigens, jd. 26 j. R. van dar Meulen, jm. 28 j. met M. Alma, jd. 25 j. Bevallen: A. Snoep, geb. Wesdorp, d. M. W. D. Besuijen, geb. Muller, z. W. P. Bal, geb. Beverland z. A. Will, geb. de Heer, d. J. J. Leijnse, geb. Boone, z. A. B. van de Kamer, geb. van Dolder, z. L. R. Arense, geb. Huibregtsen, z. L. J. Haccou, geb. Zegers, d. J. Crucq, geb. van Son, d. F. Bakker, geb. Remijn, d. G. Hegberg, geb. Standaart, d. IT. Koning, geb. Riemens. d. C. van Woerkens, geb. Welder of Welter, z. C. Leonard, geb. de Zeeuw, z. C. J. Meijer, geb. Minderhout, z. Overleden W. Rikmans, z. 2 m. J C. Pleijte, z. 19 j. M. E. van Goor, d. 81 j. T. de Bruijn, wede. van E. Onderdijk, 70 j. J. J. Pagé. z. 13 m. A. Hendrikse, z. 2 m. N. Rozemond, man van C. Hoo- gendoorn, 62 j. A, de Wit, wede. van J. F. H. Scheijbeler, 68 j. M. E. Schutters, wede. van A. Ritschie, 71 j. Vlissiugcu. (Van 1 tot 8 Mei.) Gehuwd J, Kluifhout, wedr. 62 j. met N. Josiasse, jd. 48 j. H. Tabbernee, jm. 24 j. met A. J. van Akkeren, jd. 24 j. J. F. van Hoorn, jm. 28 j. met M. M. Verbrugge, wede. 32 j. J. Jansen, jm. 36 met P. Meerman, jd. 29 j. J. Besemer, wedr. 60 j. met C. Smoor, jd. 49 j. Bevallen: A. P. Bekaar, geb. Neeteson, d. D. Bo- gerd, geb. van der Mussele, d. E. A. Laforee, geb. Maernhoudt, d. L. A. Nobels, geb. Haaijman, z. D. P. Bijleveld, geb. Landmeter, d. N. J. Willemsen, geb. Herman, z. P. H. J. Lagaaij, geb. Verbrugge, z. (levenl.) A. A. M. de Boer, geb. Visser, d. J. H. Antheunissen, geb. But, z. Overleden A. Vos, jd. 21 j. J. J. Noest, d. 11 m. P. Ruben, d. 2 j. J. W. Lieding, z. 9 m. A. P. Jansen, wede. van W. Dekkers, 80 j. W. P. van der Veeken, jra. 21 j. Goes. (Van 1 tot S Mei,) Gehuwd L. L. J. Lar- sen, jm. 24 j. met M. C. Mathijsen, jd. 19 j. Bevallen S. Blanker, geb. Botbijl, z. W. C. Labeur geb. Fukken, d. C. de Jonge, geb. Snoep, d. F. P. van den Broeke, geb. Legerstee, d. D. van Sluis, geb. Koster, z. S. Reijerse, geb. Brandt, z. Overleden M. H. van den Boogaart, d. 12 w. J. Tilroe, z. 2 j. K. Saudee, man van M. Pijke, 82 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 10 Mei. TARWE. Van Witte Inlandsche was de aanvoer klein en kon men langzaam vorige prijzen bedingen. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaasche de beste f 10.25 a f 11.25; dito goedé f9,a flO,dito mindere 16,50 a f8,75. ROGGE. Inlandsche bleef door kleine toevoer prijs houdend, Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasche de beste f7,50 a f8,10; dito mindere f6,a f7.40. GERT. Zeeuwsche Wintei'- en Zomer met geringen toevoer en kleine vraag, traag als voren. Zeeuwsche. Flakkeesche en Overmaasche Winter-, de beste f5,70 a f6,20; dito mindere f4,a f5,60; Zomer-, de beste 14,80 a f5,30; dito mindere f3,80 a f4,70. HAVER onderging geen prijsverandering. De beste Inlandsche Voer- f 4,30 a f5,50; mindere en geringe 13,— a f4,20. Van BOEKWEIT was niets aangevoerd en van BOEK WEIT-GRUTTEN is voor de noteering niets opgegeven. PAARDENBOONEN die weinig voorkomen als voren de beste f 8,a 1 8.50; mindere f 6,75 a f 7,75. DÜIVEBOONEN schaars f 8,50 a f 9,50. SCHAPEN- BOONEN f 8,25 a f 8,75. BRUINE BOONEN bij kleinigheden als voren; beste Zeeuwsche f 11,50 a f 13,mindere 1 5,a f 11. WITTE BOONEN van f 5,— a f 12,—, weinig ge vraagd. Voor BLAUWE ERWTEN die •jveinig ter markt wa ren, was in beste kooksoorten eenige vraag tot vorige prijzen Zeeuwsche, Flakkpesche en Overmaasschedfe beste 1 10,— a 1 11,50; dito mindere f 7,— a f 9,50. SCHOKKERS bijna zonder aanvoer en ook niet gevraagd. Van KOOLZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD naar kwaliteit van f 7,80 a f 9. KANARIZAAD zonder prijsverandering met weinig omgang. Het beste van 1 10 a f 10.50; goed en minder f 6,50 a f 9,75.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2