(SHRISTELIJ 1-flISTORISGH BLAD. iV. 595. Donderdag 13 Mei. 1830. %trl\, School on ieitdmtj. ^GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschij at eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelyke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. Uitgever: P. G. WIJTMAK, tb MIDDELBURG- Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 Mei 1880. Middelburg. 12 Mei. Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten in Walcheren waren uit gebracht 539 geldige stemmen. Herkozen werden de heeren D. A. Dronkers met 491, W. A. Graaf van Lijnden met 444, F. D. Sprenger met 439 en J. H. Snijders met 427 stemmen. Voor de verkiezing van een lid der Staten (vacature jhrj van Citters) moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. C. Lantsheer die 223 en dr. J. van der Beke Callenfels die 192 stemmen verkregen. Voorts waren uitgebracht op de heeren J. Verkuijl Quakkelaar 168, mr. Lambrechtsen van Ritthem 57, rar. G. N. de Stoppelaar 26, W. J. Sprenger 31, en J. Riemens 14 stemmen. Goes 12 Mei. Herkozen zijn de aftredende leden mr. B. V. van der Bilt met 560, jhr. mr C. van Citters met 478, J. A. A. Fransen van de Putte met 455 cn J. M. Kakebeeke met 411 stemmen. Sluis, 12 Mei. Uitgebracht 440 stemmen, blanco 6, van onwaarde 2, geldige stemmen 432. Herkozen de aftredende leden, de heeren mr. P. J. Hennequin met 323, J. Otto Risseeuw met 320, W, C. de Smidt met 317 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren H. Weijk- man 98 stemmen, J- Sanders 91 stemmen en J. H. Hennequin 73 stemmen. Middelburg, 11 Mei In eene jl. Maandag gehou- dene zitting van den gemeenteraad is in druk overgelegd het in de vorige vergadering ingekomen schriftelijk rapport der commissie, in wier handen was gesteld het voorstel der heeren Wolterbeek, Van Baggen Co., tot verlenging van de concessie der gasfabriek en tegen minderen prijs. In dit 37 bl. druks bevattend rapport met bijlagen, komt de commissie tot de conclussie„dat niet met volkomen gerustheid met die firma eene nieuwe overeenkomst kan worden aangegaan; dat het sluiten eener voldoende overeenkomst tot verlichting der gemeente, met wien ook, zoo niet onmogelijk, dan toch hoogst bezwarend is; dat electrisch licht noch petroleum behoeven te weerhouden om in Middelburg tot exploitatie der verlichting door steenkolengas van gemeentewege over te gaar.dat bevoegde deskundi gen het gevoelen zijn toegedaan, dat tot zoodanige verlichting veilig kan worden besloten.De commissie eindio-t met voor te stellen, om dit rapport met bijla gen te stellen in handen van burgemeester en wet houders, met uitnoodiging de in de bijlagen voorko mende cijfers aan een speciaal en nauwkeurig onder zoek te onderwerpen, en bij accoord-bevinding den directeur der stedelijke gasfabriek te Utrecht daarop te hooren, om daarna zoodanige voorstellen in te dienen, als zij geraden zullen oordeelen. De raad heeft besloten Burgemeester en Wethouders te machtigen om lo., bijgestaan door de commissie, de verschillen de cijfers aan een deskundig onderzoek te onderwer pen, en 2o. deskundigen te hooren omtrent zoodani ge andere punten als zij dienstig zullen oordeelen, ter beantwoording van de vraag of het wenschelijk is, het verzoek van genoemde firma in te willigen, dan wel om tot openbare uitbesteding of eigen exploitatie over te gaan. Vrijdag 21 dezer zal de raad van toezicht op de spoorwegdiensten de lijn Vlissingen—Roozendaal op- nemen. n Aan het mindere personeel op de ziuderlijnen der Exploitatie-Maatschappij is, met het oog op de be wezen diensten in den jongsten winter, eene gratificatie uitgereikt. Een van de nieuw-model locomotieven, zoogenaamde snelloopers, welke de Expl. maatsch. voornemens is in dienst te stellen, is reeds afgeleverd en aangekomen de overige zes worden spoedig verwacht Beregeling van den zomerdienst op onze lijn is bijna dezelfde als de thans van kracht zijnde, alleen is er eene gelegenheid meer om van Vlissingen naar Mid delburg en omgekeerd te reizen. Uit Middelburg vertrekt 's avonds om 10.25 een trein naar Vlissingen. Van Vlissingen om 10 uren 's avonds een naar Middelburg. Men meeat dat deze regeling slechts een tijdelijk karak ter draagt en dat reeds met den Belgischen Staat door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen onderhandelingen zijn geopend, om in den loop van den zomer verbeteringen in den treindienst in te voe ren, die tengevolge van de naasting van de lijn Rot terdamAntwerpen mogelijk zijn geworden. In de noordelijke streken van België heerscht een pok/cen-epidemie. Vooral te Antwerpen breidt deze ziekte zich zeer uit. In weinige weken telde men 500 lijders. Een drietal gevallen in het land van Hulst kwamen mede reeds voor. De Minister van financiën maakt bekend dat weder, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der betaalmeesters, op iederen werkdag, gedurende de ge wone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijftig cent, tegen overgave van een ander wettig be taalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een hal ven cent. Zr. Ms. ramschip Guineakommandant de kapitein luitenant ter zee H. P. König, is gisteren ochtend uit Willemsoord in zee gestoomd, om de Nederlandsche visschersvloot te beschermen, ter aflossing van Z. M. brik De Zeehonddie weder naar Hellevoetsluis is teruggekeerd. Voortaan zal dit schip tweemaal per week de vis schersvloot bezoeken en voor de veiligheid onzer vis- schers waken. Aug. Ten Berghde vroegere directeur der Rotter- damsche Handelsvereeniging, is Maandag krachtens bevel van het gerechtshof te 's Gramihage in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de bekende akte van belee ning, welke aanvankelijk van valsckheid werd beschul digd, en om welke de uitlevering indertijd was ge vraagd, had reeds de rechtbank te Rotterdam de bui- tenvervolgingstelling bevolen. Zij verwees echter de zaak naar den procureur-generaal van het gerechtshof wegens de boeking van twee rerkoopen van effecten op uit. December en van den inkoop van dezelfde bedragen in Januari. Het gerechtshof heeft thans beslist, dat ook in dit opzicht de instructie der zaak geen termen voor verdere vervolging had opgeleverd, en beval alzoo de onmiddellijke invrijheidstelling. De Standaard bevat het volgende bericht, de Vrije Universiteit betreffende Zondag is door Dr. Hoedemaker, predikant te Am sterdam, van den kansel medegedeeld, dat hij een benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit had ontvangen. Naar men verneemt, zou hem bij die benoeming het onderwijs in de naturaal en de ethiek zijn opgedragenzou de kerkgeschiedenis met aanver wante vakken aan Dr. Rutgersde encyclopaedic en dogmatiek aan Dr. Kuyper zijn toegewezenterwijl voor de uitlegkunde des N. Testaments benoemd is Dr. van Ronkel, insgelijks predikant te Amsterdam. Over de benoemingen voor de Oostersche talen en de practische vakken kau eerst later worden gemeld. Nu voegen we er slechts aan toa, dat bij de juridische faculteit tot hoogleeraar in het staatsrecht benoemd is de heer Mr. D. P. D. Fabius, de bekende schrijver van „de leer der Souvereiniteit" en secretaris van het Centraal- Comité. Morgen komen de Staten van Overijssel in bui tengewone zitting bijeen, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van den heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk. Volgens de achtereenvolgens in de St.-Ct. opge nomen staten, bestond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1880 uit 2,000,902 mannen en 2,036,109 vrouwen, te zamen 4,037,011, tegen 1,972,744 man nen en 2,009,153 vrouwen, te zamen 3,981,897 op 1 Januari 1879. Beroepen bij de Chr. Ceref. gemeente te Leiden ds. T- Bos, pred. te Harlingen. Middelburg, 12 Mei. Heden had de opening der stembriefjes plaats voor de verkiezing van 20 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier. Ingeleverd waren 338 bilietten, waarvan 2 blanco. Op de candidaten van Evangelie en Belijdenis zijn uitge bracht ongeveer 220 stemmen, op die van Evangelie en Vrijheid 110 stemmén, zoodat eerstgenoemden ver kozen zijn. Drietallen ter vervulling van twee vacaturen, als predikant bij de N. H. G. te Amsterdam In de eerste vacature werden gekozen de heeren; P. G. Datema te Ee, W. J. Gezelschap te Rotterdam, en E. A. G. van Hoogenhuijze te Dordrecht, met 225, 220 en 247 van de 259 geldige stemmen, en in de tweede vacature, de heeren: J. D. B. Brouwer te Leiden, J. Eigeman te Dordrecht en N. A. de Gaaij Fortman te Vlissingen, met 228, 242 en 231 van de 248 geldige stemmen. Over 14 dagen zullen uit beide drietallen de beroepingen geschieden. Gisteren morgen heeft een persoon die door de Vlissingsche politie tijdelijk in arrest was gesteld, ge tracht zich in het arrestlokaal aldaar door ophanging van het leven te berooven. De cipier sneed hem echter nog tijdig af. Te 's Gravenpolder heerscht de kinkhoest epi demisch onder de kinderen. Reeds drie kleinen zijn daaraan gestorven, en vele andere verkeeren in een gevaarlijken toestand. Ook de mazelen heerschen in twee huisgezinnen, voorshands schijnt die ziekte zich evenwel niet verder uit te breiden. Te Wanneperveen is eene jonge^vrpuw, die eerst in Juli a. s. haar 17jarigen leeftijd' bereikt, reeds eenige weken weduwe en tevens moeder. In het af» geloopen najaar huwde ze. Het is mogelijk, dat het Salvation Army (Be- keeringsleger), omtrent welks optreden in Amerika we 'f onlangs een en ander meedeelden, ook in ons land'*7'' zich vertoonen zal, evenals in andere landen van Europ/. Zondag keerde de Kanaalvloot van haren krujt'^ tocht rondom de Azoren te Berehaven terug. Zij br; lS' geen nieuws hoegenaamd van de Atalanta.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1