CHRISTELIJK JIISTORÏSfiH BLAD. Kiezers in "Walcheren! iSti'th HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nomraers- 0,05. Uitgever Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Heden (Dinsdag) van des voormid dags neg-en tot des namiddags vijf uren, is in de verschillende plaatsen de Stembus geopend voor Leden vau de Provinciale Staten. Dat niet éen onzer Kiezers in Wal cheren, Koord- en Zuid-Beveland, en in het Kiesdistrict Sluis achterhlijve |Het stembiljet slechts éen naam be vattende is evenzeer geldig. Nog een enkel, een kort woord moet ons uit hart en pen, zij het ook ter elfder ure, voor den eandidaat der onzen bij uitnemendheid, voor Dr. J. VAN DER BEKE CALLENFELS. Wij zijn het met de Middelburgsche Courant volkomen eens, dat er behalve den heer Van Uije Pieterse nog een Vlissinger in de Provinciale Sta ten behoort zitting te hebben. Daarvoor is Dr. Callenfels de man. Hij zou in alle opzichten de man der liberalen" kunnen zijn, ware het niet dat zijn geloof daartoe in den weg stond. Geen enkel wezenlijk liberaal kan iets tegen hem inbrengen. Hij beeft het voorrecht gehad, wat velen der onzen door den samenloop der omstandigheden misseD.van der jeugd af aau in kringen te verkee- ren, waarin de praktische belangen van stad en land worden besproken. En daarbij heeft hij een onschatbaar voorrecht, door betrekkelijk velen in de hoogere kringen der maatschappij gemist. Hij sluit zijn geweten niet af voor den heiligenden invloed van Gods Geest. Deze genadegaveis het, die waarde geeft aan zijne door niemand misprezen bekwaamheden. Dr. Callenfels is een van die weinige geneeshee- ren, waarnaar ook De Standaard met zooveel ver langen uitziet. Hij is een doctor, die weet en erkent dat de lijder ook eene kranke ziel kan heb ben, dat de stervende eene ziel te verliezen heeft. Een doctor, die de zorg voor het vergankelijke niet boven de zorg voor het onvergankelijke stelt. Zooiemand is de rechte man om een oog te hebben op de krankheden en behoeften der maat schappij- Dat bewijst hij ook dagelijks. Wanneer gebeurt er in Vlissingen wat goeds, zonder dat Dr. Callenfels er de hand in heeft? Onversaagd komt hij daar in den gemeente raad op, tegen al wat het volk kan ontzedelijken. Nauwelijks behoeven wij het te zeggen dat hij een ijverig voorstander is van het christelijk onderwijs. Meermalen aarzelde hij eene candidatnur te aanvaarden, een liefderijk plichtsbesef jegens zijne patiënten is oorzaak dat hij niet veilangt naar eereposten. Het,verheugt ons dat hij nu geen vrijmoedigheid heeft gevonden de candi datuur af te wijzen. Wie nu op hem stemt, steiut niet alleen om te getuigen, maar ook om een der waardigste Zeeuwen in de Zeeuwsche Staten te brengen. Zoo dikwijls wordt er iemand aanbevolen, .van wien zijne vrienden zeggen: »'t is een goed, een achtenswaardig man, en daarom kies ik hem." 't Is zeker een te waardeeren lofspraak't is een goeie vent!" Maar boe meer edele gaven er bij natuurlijke goedhartigheid en welwillend heid komen, hoe beter iemand geschikt is om dierbare belangen te worden toebetrouwd. Een algemeen bemind man, als Dr. Callenfels, die een goed bespraakt, een degelijk, kundig man is, een geloovig christen, en getoond beeft den moed zijner overtuiging te bezitten, zulk een man moet, het kan niet anders, de man onzer keuze zijn, en daarom raden wij alle kiezers in het di strict Middelburg aan, om vooral op aanstaan den Dinsdag te stemmen op Dr. J. van der Beke Callenfels TE VLISSINGEN. Men denkt er niet ernstig aan om van de an dere aanbevolen beeren W. A. GRAAF YAN LIJNDEN en J. H. SNIJDERS iemand af te trekken, maar er worden genoeg pogingen aangewend om de stemmen te versnip peren, die zullen uitgebracht worden ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door bet onherroe pelijk aftreden van den heer van Citters, en 't is daarom dat wij ons gedrongen gevoelen om nog eens duidelijk te doen uitkomen, wat wij met volle vrijmoedigheid kunnen zeggen van Dr. J. YAN DER BE XE CALLENFELS. Middelburg. 10 Mei 1880. feitelijk uitgediend. In de Middelburgsche Courant lezen wij Welnu, deGrondwet^keit thans uitgediend. Feitelijk had ze het reeds lang, want de herhaalde nederlagen, die zij bij de verkiezingen voor de tweede kamer of de provinciale staten leed, hadden doen zien dat van „ti rannie" even weinig sprake zijn kon waar niemand zich liet tiranniseeren, als van „raddraaierij", waar niets in beweging werd gebracht. Daar staat dus, als wij 't gemelijke in deze regels voorbijzien, dat Be Grondwet feitelijk reeds lang heeft uitgediend, omdat zij herhaalde nederlagen leed, omdat haar invloed niet machtig genoeg was om minstens de helft der opkomende kiezers 1 in beweging te brengen. Zulk eene opmerking verbaast ons. Be Grondwet met 70 leden zoo maar met man en muis, als de Atalantanaar den kelder De Middelburgsche courant ziet nergens vergaderin gen van ingezetenen uit belangstelling voor de publieke zaak boven water komen. Zeventig „liberalen", dus van de besten, reeds zonder politieke veerkracht, na twee slagen te hebben verlo ren, en in een paar schermutselingen het onderspit te hebben gedolven Weet ge wanneer het goed ging Toen tien en twintig jaar geleden al de kiezers vraag- denwien bevelen ze in de courant aan F en niemand er aan dacht een ander te stemmen. Toen de tegenstand der conservatieven slechts gelijk stond met het spartelen van den paling in de mand. Toen de opkomende anti-revolutionaire partij zich nog aansloot aan den eenigen mogelijkgeachten tegencandi- daat der conservatieven. Toen de anti-revolutionairen niets geplaatst konden krijgen dan advertentiën. Toen nog altoos de meerderheid der geloovigen, misleid door valsche redeneeringen, al te goedgeloovig medehielp om de „liberalen" op 't kussen te brengen. De steramen van ons, en onze vaders, en grootvaders hebben den „liberalen" het overwicht bezorgd. Als onze kracht zich tegen hen keert, kunnen ze 't niet volhouden. Ook hunne scholen niet betalen zonder ons geld. Op een niet gegeven kwartje kunnen ze een heele redeneering voor hun stelsel bouwen. Maar kwartjes gevenveel kwartjes F Als ze van onze kwartjes moesten afblijven, dan had er nog veel meer feitelijk uitgediend' dan Be Grondwet. Met voor hen en voor ons zei ven te betalen h ebben wij 't al een tamelijk eind gebracht, want wij hebben een rechtvaardig beginselen dat heeft nooit uitgediend. Successie in de rechte lijn. Nu van alle boe dels aangift moet worden gedaan, komt ook de nala tenschap van de overleden Grondwet aan het licht. Er zijn gevonden omtrent 70 leden, die 't aan eenheid en aan leven ontbreekt. Wij hebben dit hooren zeggen door de Middelburg sche Courant, die tot voogdes over het nog ongeboren kind schijnt gekozen .te zijn, althans als zoodanig met de candidatuur van den heer Smit optrad. Wij hadden gedacht dat er in dien ouden, voor namen boedel meer zat. Uit Zeeland wordt aan welke courant is ons onbekend geschreven, dat het boren van een artesische put het eenige middel zou zijn om drink water-nood als thans weder bestaat te voorkomen. De steller van dit bericht is zeker onbekend met de proeven, te Goes genomen tot het boren van zoo- danigen put, die ongelukkig afliepen. Dat er jaren lang in Walcheren werd gepraat over eene duinwater leiding, en zelfs zoo we meenen concessie tot aanleg is verleend, schijnt zoolang het regent ook vergeten. Bij groote^ droogte hoort men het wel eens memoreeren. Drinkwater voor mensch en vee ontbreekt allerwege in onze provincie. Liqüidateuren der Afrïkaansche HandeUvereeniging hebben aan de schuldeischers een uitvoerig rapport doen toekomen. De cijfers die we hier doen volgen zullen genoegzaam in staat zijn onze lezers een kijkje in deze ruïne te geven. Er is, naar berekening van liquidateuren in 10 jaren tijds verloren de respectable som van f 11,761.000, of ruim 117 tonnen gouds. Tegenover een bezit van f 2.311.941 staaf' een schuldenlast van f 13.214.721, zoodat de waarde der pretenties op 't oogenblik circa 17l/a pet. is. Betreffende de vierde samenkomst voor inicendige zér a ding te Amsterdam op 2 Juni te houden vernen wij het volgende A; „De samenkomst zal, nadat den avond te P in het gebouw van de Vereeniging ter Verbr ,it der Waarheid in de Elandstraat, met reeds aava,is, afgevaardigden kennis gemaakt en de gang dri zaamhedgn behoorlijk geregeld zal zijn, worden in de Plantage in liet ruime Park- f

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1