BUITENLAND. ^=HANl)ELSBËRlCHThN. deze week twee mannen, die door overzeiling van hun schuit over boord waren geraakt. Het bestuur van de kleine gemeente S., in Limburg, is door een iong juffertje een weinig- bij den neus genomen. Het ontbrak in die gemeente reeds sedert lang aan verloskundige hulp, zoodat burgemeester en wethouders besloten een meisje uit de gemeente te zoeken, en haar op hunne kosten naar Arasterdam te zenden, om aldaar de lessen bij te wonen aan de inrichting voor vroedvrouwen. Weldra had men een geschikt persoon gevonden, en nu draalde men niet haar de lessen te laten volgen. Alvorens men haar echter liet gaan, noodzaakte men haar eene verklaring te teekenen, waarbij zij zich verbond, zoodra zij bare studie voleindigd zou heb ben, minstens tien jaar lang zich in die gemeente te komen vestigen. Na een goed volbrachten studietijd kwam de jonge dame te S. terug en weldra bevoud zich het bestuur ten harent, om haar een tarief te overhandigen, waarnaar zij hare verloskundige hulp moest verleenen. De misschien te Amsterdam wat te veel geëmancipeerde jonge dame antwoordde echter, dat zij zich door die heeren geen wetten wilde ge steld zien, en dat zij zelf haar tarief zou regelen indien dit den heeren niet mocht bevallen, zon zij wederom vertrekken. Weldra deed zich daartoe een schoone gelegenheid voor haar op er was namelijk eene vacature in de gemeente Bergen, in Noord-Bra bant. Het meisje schreef en kreeg de betrekking. Spoedig diende zij haar ontslag in en vertrok naar hare nieuwe standplaats. Het bestuur van S. had inmiddels lijdelijk toegezienmen meende dat het meisje niets kon verrichten, omdat men in het bezit was van de door haar geteekende verklaring. Ongelukkig was men er niet op bedacht geweest, dat, toen het meisje de verklaring teekende, zij nog niet meerderjarig was, en derhalve hare handteekening van nul en geene waarde was. Thans is de op kosten der gemeente gestudeerde vroedvrouw naar eene andere plaats vertrokken en wederom de gemeente S. zonder verloskundige hulp. Nv. d. D.) De officieele bevestiging, dat tusschen de Azoren en het kanaal geen spoor van de Atalanta is gevonden heeft in Engeland groote ontsteltenis veroorzaakt onder de betrekkingen van de op dien bodem gevaren hebbende manschap. Tot dusver vleide men zich nog met de flauwe hoop, dal het schip, althans de bemanning, nog ^el terecht zou komen, maar thans gelooft nie mand meer aan de redding. Vele betrekkingen van de 320 man, die aan boord van bet oefeningschip waren, hebben reeds de rouw aangenomen, maar de admiraliteit heeft nog niet kunnen besluiten, de Ata lanta van de lijst af te voeren. census of van de huurwaarde. Eindelijk zijn nog kiezers allen die 600 lire staatsrente bezitten. Zullen deze kiezers thans betere elementen aan brengen P ELFDE SAMENKOMST van het Zccnwscli .Ho:8geli»gS"V©riï03iïl. De verkiezingen in Italië zijn voor 't oogenblik het eenig belangrijk feit, dat het buitenland ons biedt. De Times zegt, dat het thans ontbonden Italiaansche parlement niets heeft tot stand gebracht. Voor zoo ver het geen programma had, was het de taak opgedragen het financiewezen in orde te brengen met afschaffing der belasting op het gemaal en de kieswet te verbe-* teren. Maar het heeft niet eens tijd gehad, de begroo ting aftedoendag aan dag werd een stroom van welsprekendheid verspild aan allerlei onderwerpen, waarover het beter ware geweest te zwijgen. De Kamer vertegenwoordigde daarbij maar al te getrouw de stem ming des lands. Het dacht niet aan binnenlandsche ontwikkeling, maar alleen aan uitbreiding zijn grenzen. Zoo de sprekers in de Kamer de Italia irredenta ver loochenden, geschiedde dit, omdat zij den tijd nog niet gekomen achtten en een te vroege uitbarsting vreesden. Zoo zij vooreerst niet aan inlijven vanTrente,Triest of Tunis denken, wensehen zij toch grooten invloed in Egypte te hebben. Zij hebben de gewoonte aangenomen, meer buiten- dan binnenslands bun aandacht te vestigen, meer op combinatiën in Europa, dan op eigen kracht te rekenen. Zij vergeten, dat de eerste plicht van een wetgevende maeht is wetten te maken en geen land heeft grooter behoefte dan Italië aan nieuwe wetten en nan mannen, die haar uitvoeren. Zware beschuldigingen voorwaar. Men is in Italië vrij wat spoediger kiezer dan in Nederland. Ki.zer in Italië is, volgens de wet van 1859 ieder 25 jarig Italiaan die lezen en schrijven kan, in het genot zijner burgerlijke en burgerschapsrechten is en 40 lire (1 lire 47 cents) in de directe belastingen bijdraagt. Ook zonder dezen census zijn kiezers de leden der academiën, van de kamers van landbouw en handel, professoren en militaire ambtenaren vaiï zekeren rang, zij die een academischen graad bezitten procureurs, notarissen, bankiers en geneesheeren. Daarenboven nog industerieeleu en kooplieden die naar de plaats waar zij verblijf houden, in huizen van 200 tot 600 lire huurwaarde wonen. Scheepskapiteins en meesterknechts die over minstens 30 werklieden het opzicht voeren, behoeven slechts de helft van den Deze samenkomst werd op Hemelvaartsdag gehouden te Ylissingen, in het lokaal boven de chr. bewaarschool aan de ijzeren brug. Al de afdeel ingen des verbond? waren vertegen woordigd. Er waren opgekomen van de Middelburgscke Vereeniging Kom. I: 16a. 6 leden, van den verbonds- ring Zeeuwsch-Vlaanderens Westelijk Deel 7 leden. De beide vereenigingen uit Goes „Ken den Heer in al uwe Wegen" en „het Mostaardzaad" zonden 3 en 2 leden, en die van WemeUlinge 4 leden, Het sterkst was natuurlijk de opkomst uit de plaatselijke veree nigingen de Vlissingsehe „Gelijk het Mostaardzaad" was door 16 leden vertegenwoordigd, en de andere, „Eben-IIaëzer," aan welke ditmaal de voorbereidende zorg voor de samenkomst was opgedragen, door 7 leden. De vereenigingen van Bergen-op-Zoom en Zie- rikzee zonden elke een afgevaardigde. Boven dien werd de vergadering bijgewoond door Ds. de Gaaij Fortman, den heer P. J. Kloppers en andere belangstellenden, samen ongeveer 66 personen. De president, de heer W. J. J. Koole, opende de samenkomst met gebed en het lezen van I Joh. IV. Nauwelijks was daarmede aangevangen, of er kwam uits' Gravenhage, van het aldaar vergaderd Nederlandsch Jongelings Verbond, een broederlijk telegram, ondertee kend door den bondspresident van Oosterwijk Bruijn. Zoo spoedig het kon werd een groet per draad terug gezonden. Uit ingekomen schrijven bleek dat de herleefde vereeniging te Wolfaartsdijk, welke wederopname in het verbond had verzocht, niet tegenwoordig -kon zijn, ook had zij haar reglement niet aan al de verbonds- afdeelingen toegezonden. De heer H. van der Poel te Vlissingen, die als bestuurslid moest aftreden, werd door de stemge rechtigde afgevaardigden met algemeeue stemmen her kozen. Ten vorigen jare waren er door het bondsbestuur twee prijsvragen uitgeschreven Voor vereenigingsleden beneden de 20 jaar de beschrijving eener Chr. Jongel. Vereeniging, zooals zij die wensehen zouden voor eene plaats (stad of dorp) als die waarin zij wonen. Voor vereenigingsleden boven de 20 jaareen vlugschrift in populairen stijl, behelzende het doel en de werking der Chr Jongel.Vereeniging, ge schikt ter verspreiding onder het volk. Op de eerste vraag waren twee antwoorden inge zonden, waarvan een ten volle de bekrooning werd waardig gekeurd. Als schrijver maakte zich bekend Frantjois Guillaume, lid der Vlissingsehe vereeniging „Gelijk het Mostaardzaad" en teekenaar aan de Maat schappij de Schelde. Het boekgeschenk, dat hij zich koos, was Paulas te Water en te Land van Funcke. Ter beantwoording van de tweede vraag was slechts één opstel ingezonden, dat, in aanmerking genomen de strenge eischen daaraan gesteld, niet voor bekrooning in aanmerking kon komen, al bevatte het heel veel goeds. De tweede prijsvraag is nu weder uitgeschreven voor alle leden en eereleden der tot het Zeeuwsch Verbond behoorende vereenigingen, zonder eenige be perking van feeftijd. De tijd van inlevering is bepaald op uiterlijk 1 April 1881. Uit ingekomen berichten werd vernomen dat de ver eeniging te Terneuzen niet meer bestaat, en die te Yerseke in kwijnenden toestand verkeert. De vereeniging van Colijnsplaat heeft geweigerd tot het verbond toe te tredenhet reglement is haar een beletsel. Het Zeeuwsch Verbond bedoelt toch volgens art. 1 de nauwere aaneensluiting van die Chr. Jongel. Vereenigingen, welke zich gronden op den Bijbel, het Woord van God, als eenig en algenoegzaam richtsnoer voor geloof en leven. Werd dat artikel zoodanig ge wijzigd, dat daarin ook de formulieren van eenigheid werden vernoemd, dan zou de vereeniging van Colijns plaat kunnen toetreden, anders bepaald niet. Van de zestien op de agenda ter bespreking aan gegeven punten, welker nadere rangschikking steeds aan de vergadering zelve wordt overgelaten, werden alleen de onder no. 10 en 11 voorkomende wegeus tijdgebrek niet in behandeling genomen. Lang duurde de beraadslaging over de punten 2 en 3. Opgewekt door hetgeen verleden jaar in Het Oosten werd vermeld omtrent eene samenkomst van jonge- gelingsveeniglngen in de open lucht, wilden twee vereenigingen, uit Goes en Vlissingen, pogingen zien aangewend door het bondsbestuur tot het hou den van eene dergelijke samenkomst. Het bleek al spoedig dat men met deze zaak tweeërlei bedoeling had. De een wilde zulk eene vergadering van leden der jong. vereenigingen doen strekken tot uitbreiding en aanbeveling van de zaak, door hen voorgestaan, er iets van maken als een klein zendings- feest, waarbij het publiek zou worden toegelaten of uitgenoodigd, in de bedoeling van den ander lag meer het verlangen naar een genoegelijkea dag in de vrije natuur voor de leden van de verschillende ver eenigingen. Toen Ds. de Gaaij Fortman en de voor zitter, welke leden der commissie voor het Zuider Zendingsfeest zijn, eens hadden verteld wat er zooal aan de vervulling van den eersten wensch zou ver bonden zijn, bleek het weldra dat er verder niet aan kon gedacht worden. Ook de tweede wensch kan be zwaarlijk worden bevredigd. De liefelijke plekjes, welke tot het houden van zulke samenkomsten geschikt zou den zijn, liggen nog al ver van de spoorbaan, en er zou van een feestdag niet veel tijd meer overschieten, als na aankomst van den vroegsten trein nog eene verre wandeling moest gemaakt worden, en reeds 's namiddags alweer dezelfde weg moest worden afgelegd. Twee of drie niet ver van elkander verwijderde ver eenigingen zouden zich het best het genot kunnen verschaffen van gezamenlijke uitstapjes, maar het Zeeuwsch Bondsbestuur, kan voor al de vereenigingen des verbonds niets van dien aard in orde brengen. Men vergete ook niet dat het zoo gelukkig geslaagde jongelingsfeest bij Nederhemert gegeven is door een zeer bemiddeld vriend der vereenigingszaak, die zijn landgoed er voor openstelde, en alles deed wat een goed hart en eene ruime beurs vermogen om de ver eenigingen uit eene bepaalde streek, en niet uit eene gebeele provincie, te ontvangen en te onthalen. Ware er iemand in Zeeland, die aan de jongelings vereeni gingen een dergelijk genot kon en wilde aanbieden, zeker zou hij Jt geen tweemaal behoeven te zeggen. Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand. Gi'ijpskerkc. April. Gehuwd P. v. d. Broeke, jm. 26 j. met A. Marijs jd. 26 j. J. Marijs, jra. 25 j. met J. Wisse, jd. 26 j. J. de Bree, jm. 27 j. met L. Franse, jd. 22 j. Bevallen: J. vau Soelen, geb. Haaij, d. F. Meijers, geb. van der Meule, z. OverledenJ. Koppoolse, d. 14 d. J. de Kok, man vau L. J. van Sluis, 56 j. P. Dekker, vrouw van L. de Bruijne, 57 j. Middelburg, 7 Mei. Versche boter f 1.08 a 11.12; eieren per 160 stuks f2.9ö. Vlissingen, 7 Mei. Boter per kilogram f130 a f 1.35. Eieren 85 a 90 ets. per 26 stuks. t'rijzen van Elïecten. Amsterdam, 5 Mei 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 272 pet. 65 dito dito dito 3 y 7S1/2 dito dito dito 4 1003/4 Loten stad Amsterdam 3 1083/s dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 95 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 5874 Dito dito 6e serie. 1855 b 797/s Obligatiën dito /'1000 1864. 5 ÓD/a dito L. 100 1872 5 S67/8 dito L. 160 18735 SpL dito 1877 dito5 91>/« dito leening 1867—69 5 767* Loten 1S645 ,143 Loten 1S665 140 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1373/4 Oblig. dito5 917/s Oblig. spoorweg Poti-Tifiis. 4 853/4 dito dito Jelez Orel 5 86 dito dtto Jelez-Griasi. 5 853/4 dito Bdltische spoorweg3 523/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 ,r 78 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 6D/3 dito dito Febr./Aug. 5 603/4 dito dito April/Oct. 5 GD/a dito in papier Mei/Nov. 5 6P/4 Italië. Oblig. Z..Ital. spoorweg 3 493/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 175/s dito Binnenlandsche 1 163/i6 Portugal. Obligatiën3 51"/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 ,9 Obligatiën 1869 6 107a Egypte, dito 1876 6 61 Brazilië Oblig. 1865 5 943/4 Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 4 Mei. Metall. I 21,dito zilver f 21,Div. Eng. per te f 11,75; Eng. Russen per pd. f 12, Eng. Portugal per ffi fFrans f 47,50. Belg. f47,50; Pruis 158,60; Harnb. Russen f 1,217s; Russen in Z. R. f 1,25 Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters f 47,50; Spaansche Binnenlandsche f2,30; Amerikaansche dollars f 2,447a; papier f 2.4472 AD V DDTDNTrBPN". Voor de vele bewijzen ran belangstelling en vriendschap dezer dagen ontvangen, betuig ik mijnen kartelijken dank. G. C. BOOMER, Ritthem, 7 Mei 1880. ef

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3