Üterlt, ^riiool eit bending L a n (I I) u 11 w. GEMENGDE BERICHTEN. tien landbouw, omdat zij "hem van de insecten-plaag bevrijden, de harmonie in de natuur wordt verbroken en landbouw zoowel als houtteelt daarvan de grootste schade ondervinden. De heer Sickesz herinnerde aan tal van petitien, bij de Kamer ingekomen van verschillende Maatschappijen van landbouw, die in de laatste tien jaren bij herhaling op bescherming van de nuttige vogelen hebben aangedrongen. Bij de landbouw-maalschappijen is deze zaak sedert 'jaren ge weest de brandende kwestie bij uitnemendheid. Alle „practische" landbouwers hebben voor wettelijke rege ling geijverd. Het eenige bezwaar voor de vele voorstanders, die ten slotte den doorslag gaven, was, dat de vogelen, die beschermd moesten worden, niet genoemd werden. De minister beloofde daarop deskundigen te hooren. De Kamer is op reces gescheiden. Om wanneer terug- te keeren? Uit de beantwoording eener interpellatie van de heer Bergsma aan den voorzitter (waarin zich ook de heer van Kerkwijk mengde) bleek zooveel, dat nu 't derde deel dezer parlementaire campagne voorbij is, niemand met zekerheid kan zeggen wanneer 't vierde en 't laatste deel zal aanvangen, wat daarin zal behandeld worden, en of rentewet en strafwetboek werkelijk de Kamer in den aanstaanden zomer zullen bezighouden. Over de twee eerste boeken van het straf wetboek is het Verslag gereed. Maar dan het Ant woord, daarna de schriftelijke overleggingen, 5t eind- résumé der Commissie van rapporteurs. Zal dit alles op 't eind van Juni gereed kunnen zijn. Ook de kanalen-wet en schoolwet vorderen spoedige afdoening, maar de voorzitter kon niet beloyen de Kamer alleen daarvoor bijeen te roepen. Insgelijks werd nog duor den werkzamen Minister van justitie eeue visscherij-wet toegezegd. Maar 't valt te be twijfelen, of de Kamer alleen voor die wet in den zomer zal wenschen bijeen te komen. Naar het Vaderland verneemt, zal mevrouw de douairière baronesse van Hogendorp, grootmeesteres bij H. M. de Koningin, over eenige maanden die waardigheid nederleggen. Het Middelburgsche subcomité voor de derde Noordpoolexpeditie heeft een bedrag van f700 aan het hoofdcomité te Amsterdam opgezonden. Een bron van opbrengst voor onze provincie, die in de laatste jaren ruimer is gaan vloeien, wordt met gevaarlijke concurrentie bedreigd. We bedoelen de oestercultuur De opening van den St. Gotthard tunnel geeft gelegenheid, om de zeer goede Italiaansche oesters in korten tijd naar Duitschland te voeren. Te Haders- leben (Sleeswijkï is een Amerikaan de oesterteelt in 't groot begonnen. Hij heeft 1,250,000 kleine en 60,000 groote Amerikaansche oesters gezaaid. Als de zaak goed gaat, wil een Duitsch-Amerikaansche ver eeniging 14 millioen oesters aldaar zaaien. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Zuid-Holland staat als no. 1 Z. K. H. prins Frederik der Nedei- landen, te 's Gravenhage, met f21,714.49, waarvan f 6551.56, aan grondbelasting eo f 15,228,26 voor personeel; na hem volgt jhr. J. N. J. Jantzon van ErfFrenten van Babyloniënbroek, te Dordrecht, met 17.419.57. waarvan f 16,474.15 aan grondbelasting. Te Utrecht en te Amsterdam is men reeds begon nen met het lager onderwijs op zoodanige wijze in te richten, dat het in overeenstemming zij met de nieuwe wet. In eene vergadering der Vereeniging tot bevordering van volksgezondheid te Utrecht, werd door den heer Verspijck (inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht de volgende, vreeselijke mededeeling gedaan. //Men moge, zeide hij, het reeds een enkele maal fluisterend hebben liooren beweren menige bode van een begrafenisfonds moge bij zichzelf de over tuiging van het vreeselijk feit hebben omgedragen, openlijk was het vermoeden nog nooit uitgesproken en door aangevoerde feiten - gerechtvaardigd, dat in Utrecht en omstreken kindermoord op groote schaal plaats had. De kindertjes worden doodeenvoudig ver waarloosd men „laat" ze sterven. Dan /,zijn zij op een plaats waar het beter is dan hier" zoo zeggen die ouders. In een naburige gemeente, waar van 61 overledenen 29 kinderen waren, had de heer Verspijck een onderzoek ingesteld, en wat was hem gebleken P Geneeskundige hulp werd in den regel eerst ingeroepen wanneer die niet meer baten kon. De ouders waren in 4, zelfs in 5 begrafenisfondsen en vierden vroolijk feest van het na de begrafenis overschietende geld. „Met aandrang vestigde spreker de aandacht der Vereeniging op dit ontzettende feit en wees op de wenschelijklieid, dat de begrafenisfondsen de bepaling in hunne reglementen opnamen des noods door de wet daartoe gedwongen werden dat geene verzeke ringen worden gesloten op levens die reeds bij andere maatschappijen verzekerd zijn." (Af. C.) In een ingezonden stuk in de Standaard wordt ge wezen op hetgeen de christelijke liefde vermag, naar aanleiding van het openen van een kinderspeelplaats, voor de werklieden der fabriek „de Gekroonde Valk" le Amsterdam, onder directie van den heer W. Hovy. In het afgeloopen boekjaar van af April 1879 tot aan April 1880, is aan de 17 weduwen te zamen de belangrijke som van "f 3745 uitbetaald, waartoe V door de werklieden en 2 3 door de firma is verstrekt. Was oorspronkelijk bepaald, dat de weduwe V< van het weekloon, door haar overleden echtgenoot verdiend, zoo genieten reeds sinds drie jaren wordt aan hen, die nu dien tijd weduwe zijn geworden, de helft dei- verdiensten des mans betaald. Van welke gunstige verandering nu 7 weduwen de vrucht genieten, zoodat op heden aan de gezamenlijke weduwen f 75.50 per week wordt uitgekeerd. Zie, zulk een fonds is geen assurantie, is niet uit speculatiezucht ontstaan, is niet om zich zei ven te helpen, maar is opgericht en wordt onderhouden naar het Apostolisch voorschrift, I Timotheus 5 16. Zulke feilen bewijzen alweder een keer te meer hoe hoog christelijke liefde boven officieele bemoeizucht staat. De Hollandsche Illustratie van 6 Februari 11. bevat eene opmerking over„het voortwoekeren van den kanker van het Pauperisme," overgenomen uit een Engelsck geneeskundig tijdschrift. Er wordt eerst gewezen op de ontzettende uitbrei ding, die het verleenen van geneeskundige hulp om niet heeft verkregen in Londen, waar ruim een vierde der bevolking, dus een millioen menschen, die hulp kosteloos erlangtdan wordt er over geklaagd, dat die groote gemakkelijkheid van vrij docteren, zooals wij het noemen zouden, de geestkracht, de zelfstan digheid, het eergevoel, de lust om zichzelven te hel pen, uitbluscht en alzoo de armoede bevordert en uitbreidt; waruit de gevolgtrekking gemaakt wordt; „De aandrang van vrouwen en mannen, die wen schen te worden opgenomen in gasthuizen en gestich- tan van liefdadigheid, is eene zekere aanwijzing, dat het zedelijk kwaad, waarvan wij gewaagden, in het raderwerk onzer maatschappij aanwezig is." „Doch liet is er slechts een enkele vorm van," zoo volgt onmiddellijk op het voorgaande. En wat is dan de andere vorm, waarop men wijzen wil Ziehier, wat er dadelijk achter het voorgaande te lezen staat „Men kan het ontdekken in eiken tak van het maatschappelijk leven en wij vreezen, dat het hoe langer zoo meer zal voortwoekeren, wanneer wij ons opkomend geslacht zullen hebben opgevoed in hetgeen inderdaad armenscholen zijn, waar men onderwijs voor niet erlangt, en waar hetgeen de meeste waarde moet hebben, zoo verlaagd is in prijs, dat hij die in zijne kinderdagen van den staat zooveel ontvingallicht zal uitzien naar verderen bijstand in zaken van minder waarde. Zoo zal de geest der armoede zulk een vasten voet krijgen, dat men hem onmogelijk meer zal kun nen uitroeien. Eén algemeen streven kenmerkt onzen tijd, te we ten iets voor niets te bekomen hetzij dan eene be trekking, invloed, macht, roem, vermogen, of wat dan ook, zoodat de bezoedelende invloed van dieu pest- damp in onze maatschappij niet tot ééne enkele klasse van menschen beperkt is." Er bestaat in Frankrijk sinds langen tijd, tusschen de Protestant sche kerk en de republikeinsche regeering goede vriendschap. Dit kan o. a. weder blijken uit de houding der Theologische school te Parijs, omtrent de houding in zake dienstplicht der geestelijkheid. De deken van de protestantsch-theologische facul teit te Parijs, de hoogleeraar Lichtenberger,heeft een brief gericht aan het lid der Kamer Paul Bert, waarin hij zich verklaart ten gunste van diens ontwerp, om den mili tairen dienst voor de aanstaande geestelijken en on derwijzers verplicht te stellen voor een jaar. Lichten berger zegt dat het niet meer dan billijk is, dat de toekomstige geestelijken (want hij spreekt uitsluitend van hen) uit liefde tot Frankrijk en de republiek hun deel dragen in de algemeene lasten. Het voorrecht, dat de geestelijkeu tot dusver genoten, heeft der Kerk nooit voordeel aangebracht. De Kerk, die zoozeer de algemeene achting noodig heeft om hare taak te ver vullen, kan slechts in achting rijzen, «als zij haren in vloed dankt aan het geestelijk prestige, en het zal haar een goede troost zijn, als zij de huurlingen en de verwijfden, die de toegangen tot het heiligdom be legeren om in zoete rust te genieten van een svste ;m van bevoorrechting zich voortaan van haar afwenden. Wie het ernstig meent met het beroep van geeste lijke, schrijft hij verder, zal er niets bij verliezen als hij een jaar onder de wapens doorbrengt. Integendeel, hij zal er zich gesterkt door gevoelen als hij later de moeielijke plichten te vervullen heeft, die hem waeh- ten als voorganger der gemeente. Er is veel te zeggen voor dit beginsel. Tot het beroepen van een predikant *bij de N. H. G. te Vlissingen is het volgend viertal gevormd ds. J. E. Eijkman, predikant te Hardenberg, ds. I. P. van der Land. predikant te Wons, H L. Bervoets, predikant te Veenendaal en L. J. Sckuller tot Peur- sum predikant te Heukelom. Naar men verneemt is vanwege het Classikaal bestuur van Goes een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen onder het zingen in de hervormde kerk te 's-Heerenkoek. GC.) Op het Noordelijk zendingsfeest, 21 Juni te As sen te houden, zullen de volgende sprekers optreden lste openingsrede ds PI. Pierson, van Zetten 2de openingsrede J. H. Donner, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaalds. Van Dijk, te Arnhem ds. Van Schelven, te 's Hertogenbosch ds. Leemans van Slochteren ds Adriani, van Maarssen ds. Eskes, van Smilde; ds. Jonker, van Heerdedr. Thijm, van Makkum. lste slotrededs. Muller Massis, van Groningen 2de slotrede 1 ds. Van Hoogen, van Wildervank. Den 20sten Juli 's avonds op spreekplaats no. 1 bidstond onder leiding van ds. H. W. Van Loon, van Meppel. Den 2en Pinksterdag zal te Kapelle, vanwege de landbouwvereeniging Vooruitgang is ons streven een ploegwedstrijd plaats hebben met Zeeuwsche of verbetérde Zeeiuvsche en Amerikaansche ploegen. Verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld, paar den en ploegen zullen op het terrein disponibel wezen en ieder zal worden toegelaten. Deelnemers gelieven; zich voor Woensdag 12 Mei aan te melden bij den secretaris der vereeniging, J. Oele Hzn. die alle ver dere inlichtingen gaarne geeft. De nachtvorsten en 't schrale koude weder hebben reeds veel schade toegebracht aan de vroeg rijpe aardappelen, die op sommige plaatsen geheel af gevroren zijn, aan de rogge, die dientengevolge zeer spierig te velde staat en aan de in bloei- staande vrucht boomen. Naar 't bloeien te oordeelen, zullen er dit jaar veel appels, pruimen en kersen, doch wei nig peren komen. Ook voor het veevoeder is het droge en schrale weder zeer nadeelig. H. K. PI. prinses Marianne Heeft een bijdrage vanf 50 doen toekomen aan de commissie, die zich te Middelburg gevormd heeft tot het verkrijgen van gelden ten be hoeve der weduwe Westdorp, wier treurig verlies alge meene deelneming wekt. Een vroegere dienstbode op de thans verbrande boerderij te Nisse is onder verdenking van den brand gesticht te hebben, gevangengenomen en naar de ge vangenis te Middelburg overgebracht. Te Utrecht brak dezer dagen een hevigen brand uit in de fabriek van den sigarenfabriekant IJper op de Oude Gracht. In weinig tijd stond het geheele gebouw met lichte brandstoffen in laaie vlam. Bij deze gelegenheid werd de uitspraak van een vroegeren opperbrandmeester, dat men te Utrecht bij een brand meer kon uitrichten met een kan jenever dan met een singel water, op verblijdende wijze gelo genstraft. De gebruikelijke „propjes" werden niet gebruikt en misschien was dit wel een der voornaamste redenen, dat men ook het niet minder gebruikelijke geschreeuw om „Water" 1 miste. Het was eene „ordentelijke" brand en hij werd „ordentelijk" gebluscht en de verwachting, die men algemeen koesterde, dat de gespannen verhouding welke er tusschen den nieuwen kommandant, den heer Witteveen, en het overige personeel der brandweer bestaat, geen nadeeligen invloed bij brand zou uitoefe nen, werd niet teleurgesteld. - De rechtskennis van het groote publiek is al weder vermeerderd door eene uitspraak van de recht bank te Utrecht. Blijkens het daar in de vorige week gevelde vonnis wordt de bewering, dat een rechtbank eene draaibank is, gestraft met eene cellulaire gevan genisstraf van een maand. Yoor den veroordeelde is het tevens eene les, dat vernuft eene gevaarlijke zaak is en woordspelingen niet altijd alleen aardig worden gevonden. Zekere S., commissionair te Uitkuizermeden, is naar gemeld wordt met eene som van p. m. f20.000 voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij de wijk heeft genomen natuurlijk naar Noord-Amerika. Een 14 jarige visschersjon^en, den iets goeds voorspellenden naam van zwemmer dragende, redde

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2