HHRISÏILIJR-8IST0RISI1H BLAD. A" 393 Zaterdag* 8 Mei. DINSDAG 11 MEI. 1880. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. G. W IJ T M A N, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De elfde Mei nadert, en dan zullen overal in .den lande de Provinciale Staten voor de helft moeten vernieuwd worden. Wat wy daarover uit onze provincie lazen of hoorden, geeft ons den indruk dat niemand deze verkiezing met verlangen heeft tegemoet gezien, 't Is er mee als met eene kast, welker inhoud men bij de schoonmaak liever liet zitten, dan ze uit te halen. De kiesvereenigingen in onze naaste omge ving houden zich stil als muisjes. De liberale" partij heeft haar oud wapen, De Grondwetwaarvan 't staal is afgesleten en 't ijzer stomp geslagen, naar de gieterij gezon den, in de hoop het tegen een volgend jaar als besseraerstaal terug te krijgen. Zoomin de oude snorbaarden uit de libera len" zonder zwaard ten strijde kunnen trekken, evenmin ook de nog jeugdige anti-revolutionaire rekruten. Hun Nederland en Oranje is altoos nog meer een vaandel dan een wapen geweest. Onder hun vaandel komen ze met toenemende trouw op, en men weet het, de eerste oefenin gen, van geeft-acht af, die eerste oefeningen, on misbaar voor elk degelijk leger, geschieden zon der wapenen. Wonnen ze het al meer dan eens met bazuinen, kruiken en fakkelen, het was van Hem, die de overwinning geeft door den klein ste uit zijns vaders huis, welk huis nog behoort tot de minst aanzienlijke afdeeling van zijn stam. Men moge onze partij goed georganiseerd noemen, en vol jeugdige kracht, op hare kracht is zij nog lang niet. Het politiek gebied is voor haar veel meer een exercitieveld, met goedwillige manschappen, opgekomen tot den heiligen strijd voor haardsteden en altaren, met veel korporaals en met weinig officieren, dan wel een slagveld met in de krijgskunst er vare nen van allerlei aang. Elk soldaat, zei Napole on. heeft den maarschalksstaf in zijn ransel, en bij sommigen van zijne soldaten is die staf er ook werkelijk uitgekomen, maar nooit in eens. Elke verkiezing is eene oefening voor onze partij. Hoe trouwer de opkomst is, hoe duide lijker de gebreken in het oog vallen, hoemeer. jonge mannen zich er met de borst op toeleg gen ooi achter de zaken van 't hooge landsbe lang te komen, des te meer vorderen wij. Eenvoudig soldaat, niets dan kiezer op blind vertrouwen, dat is geen ideaal voor een jong vaderlander Meer dan een menschenleeftijd lang heeft de tegenpartij alles gedaan wat zij kon, om de on zen te weren uit allerlei betrekkingen, daarom heeft zij er slag van ze te vervullen. Aan na tuurlijke gaven en gezond verstand ontbreekt het aan onze zijde niet, en langzamerhand heb ben wij ons voor te bereiden, om nn hier dan daar in staten en raden met eere eene plaats in te nemen. Stormloopen op een aantal plaatsen tegelijk gaat nog niet aan, terwijl onze vrije academie nog niet eens geopend is. Hadden de geloovigen niet zoo lang de opleiding van jon gelingen tot degelijke mannen, tot vrijmoedige sprekers verwaarloosd, wij zouden al veel verder zijn. Gedurende vele jaren is er telkens een oogst verloren gegaan. Zoolang de zaken zoo staan is het maar goed 'dat ook Luctor et Emergo nage entre deux eaux. In het district Goes, het roerige Goes, gaven de onzen de luidste levensteekenen. Wij ver trouwen dat niemand hunner daar verzuimen zal te stemmen op de heeren C. Koert, Dr. D. J. Helderman, en J. van Schouwen. Juist omdat zulke mannen geregeld worden buitengesloten, moeten wij voor hen met te meer ijver aankloppen, 't Is tegen het monopolie der liberale" hoogere-burgers dat wij testrijden hebben. Vraagt niet: wat zullen deze mannen in de staten-vergadering spreken Er zijn man nen van naam genoeg in de Staten, die nooit hun mond in de openbare zitting opendoen. Vraag liever: wat zullen zij doen? En dan antwoorden wijzij zullen in de belangrijke afdeelingsvergaderingen opkomen voor onze be langen, en het gewicht hunner stem in de schaal werpen. Ware de tegenpartij voor redenen vat baar, zij zou overtuigd moeten zijn door al de afdoende woorden, gesproken en geschreven door onze mannen, door den waardigen Groen van Prinsterer, en allen die nevens nem stonden en na hem kwamen. Bij stemming worden de zaken uitgemaakt, en daarbij zullen de onzen op hun post zijn. In Walcheren, in het district Middelburg, wende men alle kracht aan op de verkiezing van Dr. J. vaii der Beke Callenfels, candidaat gesteld door de antirevolutionaire kiesvereeniging te Vlissingen. Dezen moedigen strijder uit den Vlissingschen gemeenteraad moeten wij de eer bewijzen, die hem toekomt. Ylissingen is in de Provinciale Staten te schraal vertegenwoordigd, dit erkent men algemeen, en Dr. Callenfels is geheel de man naar ons harte. De heeren W. A. Graaf van Lijnden en J. II. Snijders hebben het voorrecht reeds binnen geweest te zijn, al heeft laatstgenoemde nog niet kunnen zitten. Wat wij korten tijd geleden ter hunner aanbeveling schreven, nemen wy niet terug, integendeel. Voor adel in rang en hartvoor liberaliteit onder de liberalen" moeten al de onzen in het district Middelburg ten minste een gang ter stembus overhebben. Zeer te waardeeren is het pogen der nauwlijks opgerichte kiesvereeniging in Westelijk Zeeuwsch- VlaandereD, om voor het district Sluis candi daat te stellen de vroeger reeds aanbevolen heeren J. H. Henneqain en J. Sanders, en daarbij ook den heer H. Weijkman. Zoo ergens de tegenpartij een district als haar domein beschouwt, dan is het daar. Maar waar ergens de oogen opengingen voor den verder- felijken invloed der liberale" overheersching, dan is het ook daar bij het klein, doch toenemend getal onzer vrienden in dat district. Daar hangt geen conservatieve nevel. Het licht, dat daar in de laatste jaren is gaan schijnen, is misschien velen te sterk. Schril steken daar licht en duister bij elkander af. Voor de toekomst hebben wij daar moed, en van de opkomst der onzen aldaar goede verwachting. Als wy nagaan hoe de tegenpartij in het district Sluis solt met mannen, die zij nu eens in de hoogte steekt en daarna weder nederwerpt, hoe ze bijna ot geheel tot haar uitbraaksel wederkeert, zooals dat de geschiedenis barer kiezersvergaderingen en de taal van haar meesterlijk weekblad leert, dan verwachten wij dat steeds meer de ernsti» gen onder de kiezers zich van haar zullen af» wenden. De liberalen" hebben zich al lang den naam toegeëigend van het denkend deel der natie. Welnu, dat ze denken! Aan hen de gedachte! Wij hebben ze al lang tegen gesproken, het moet niet bij ivoorden blijven! Aan ons op elf Mei aanstaande de daad by het woord! Middelburg, 7 Mei I860. De Ticeede Kamer heeft de vogelenwet aangeno men. De bestrijding grondde zich vooral daarop dat deze wet slechts strekte om aan //ziekelijke philanthropic," aan de //sentimentaliteit der dierenbescherming" te voldoen, en de heer De Beaufort had er bijgevoegd ,/om de begeerte van enkele kortzichtige landbouwers te bevredigen." Maar 't werd anders uitgelegd door de heeren Sickesz, Verheijen, Klerck en Modderman, die de wet met geluk verdedigden. Waarom werd overal elders, waar dergelijke wetgeving is inge voerd, bescherming van den landbouw als drijfveer op- gegeven.; en moest alleen hier aan weeke sentimenta- I liteit worden gedacht. De wet vindt haren eenigen I grond in de ervaring, ook bij ons te lande verkregen, dat door het uithalen van vogelnestjes en het dooden van duizendtallen vdgelen, wier behoud nuttig is voor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1