|terlt, Srnool tit lending. GEMENGDE BERICHTEN. Oostburg. Tot candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in het kisdistnct Sluis worden door de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier aan bevolen, de heeren J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis, J. Sanders burgemeester van Heille en H. Weijkman. lid van den gemeenteraad te Breskens. De Prins Iïenclrikeen nieuw stoomschip, dat voor den dienst Vlissingen-Queenborough is gebouwd, is gereed. De proeftocht van dit schip zal den 12 dezer ■plaats hebben. Daarna komt het spoedig in dienst zoodat de lijn dan door drie nieuwe, alle even prach tige booten bediend zal worden. Met 54 tegen 20 stemmen is de door de regeering voorgestelde conventie met Luxemburg door de Tweede Kamer aangenomen. Deze conventie bedoelde gelijk we reeds opmerkten, een sinds jaren met Luxemburg hangend financieel geschil uit de wereld te helpen. Nederland verplichtte zich daarbij echtei ook tot een vriendschapsdienst, die naar vele leden meenden in de toekomst vrees voor verwikkelingen gaf. Nederland zou zich namelijk belasten met de ver tegenwoordiging van Luxemburg aan vreemde hoven, behalve aan die te Parijs, Brussel en Berlijn. Terwijl men zich in het moederland beijvert om generaal vau der Heijden dankbaarheid te toonen door het schenken van een huldeblijk, wordt in de koloniën de positie van den generaal zeer bemoeilijkt. Brieven uit Indie spreken van de lastige verhouding waarin de generaal tevens regerings-commissaris is gebracht, door hem een regeerings-commissaris, de heer Pruijs van der Hoeven, naast zich te zenden. Ook in Atjeh, blijkt het twee heerenstelsel on- practisch. De Heraut bevat het concept van eene uit voerige instructie voor het bestuur der vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag. Omtrent het resultaat van de in de noordelijke pro vinciën gehouden meetings ten behoeve der vrije universiteit wordt gemeld, dat daardoor voor de pro vinciën Friesland, Groningen, Drente en Overijsel een volledige organisatie in 't leven is geroepen. Als provinciale directeuren zijn benoemd voor Friesland de heer W. M. Oppedijk, lid der provinciale staten te IJlst, voor Groningen mr. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren, lid der staten-generaal, voor Drente jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, officier van justitie te Assen, en voor Overijsel de heer A. baron van Dedem, lid der stateu-geueraal. De heeren Oppe dijk, Lohman en van der Hoop hebben die betrekking reeds aangenomen. Eerlang zullen ook te 's Hage, Botterdam, Amsterdam en Middelburg soortgelijke meetings worden saamgeroepen. De heer mr. Olivierminister van Justitie in het tweede ministerie Thorbecke, heeft een aanval gedaan op onze kieswet, en volgens het stelsel van Hare ver betering bepleit. Vooral leerzaam is een bij zijne brochure gevoegd Overzichtsstaatje der laatste zes verkiezingen, waarin opgegeven worden het aantal ingeschreven kiezers, het aantal uitgebrachte stemmen, de verkregen meerder, heden en de stemmen, die verloren zijn gegaan. Hieruit blijkt, dat geregeld slechts circa 60 pet. der kiezers hun stemrecht uitoefenen en de gekozenen van die 60 pet. wederom maar ruim 60 pet. op zich ver eenigen. De leden onzer Tweede Kamer worden dus door ongeveer 40 pet. van het kiesbevoegde volk aan gewezen. Daarbij komt dan nog, dat bijv. de een toet 734 stemmen gekozen wordt en de ander met 1706 stemmen in de minderheid blijft. Het doet ons natuurlijk genoegen, dat van onver dacht liberale zijde, de gebreken worden aangetoond, waaraan onze ellendige kieswet lijdt, en dat een scherp zinnig man van de overzijde tot dezelfde slotsom ko men, als waartoe onze hoofdlieden reeds voor jaren -kwamen k Op die wijze rijzen de kansen voor verbetering altijd met eenige percenten meer, dan wanneer ze uit den „clericalen" hoek komen. Be Sprokkelaareen Rotterdainsch Weekblad, maakte dezer dagen het volgende briefje kenbaar van een openbaar onderwijzer,, aan een vader wiens zoontje hh jaar de bijzondere school had bezocht, en nu, om afstand van woonplaats, een plaats op des schrijvers school vraagde Mijnheer Hoe verfoeieJijk de openbare school ook in het oog van velen is toch is zij niet gezind om kinderen op te nemen, die door bijzonder onderwijs achteruit zijn geraakt. Nu u eenmaal uw heil gezocht hebt bij het B. O. hoop ik dat alle openbare onderwijzers er zoo over zullen denken als ik, en uw kind niet plaatsen. Intusschen wil ik u wel zeggen dat uw zoon- tje, volgens zijn kennis, nu zou moeten zitten bij de leerlingen van 8 jaar. De hoofdonderw. BUNK. Bovenstaand briefje, zegt de Protestantsche Noord- Brabander, dient in de anti-revolution aire pers de ronde te doen. Het is een van die gelegen heden, ons niet al te dikwijls geboden, om zwart op wit te kunnen constateeren, wat de gezindheid is van de onderwijzers der staatsschool. Minister Six heeft getracht die heeren in een ander licht te plaatsen, dan waarin wij anti-revoltionairen gewoon zijn ze, althans het grooter deel van hen, te zien. Deze heer toch meende op grond van zijn on dervinding te mogen beweren, dat een openbaar on derwijzer bijna ondenkbaar was, die de godsdienstige overtuiging niet eerlijk en waarachtig eerbiedigt. Dit briefje komt nu aardig van pas om eens te weten, hoe het er mee staat. Want waarvan getuigt het? Niet alleen van verregaand pedantisme. Zoo dom kan de heer Bunk toch niet zijn, om te meenen dat het onderwijs van hem en andere zoogen. openbare onderwijzers beter zou zijn dan dat van bijzondere onderwijzers, alleen omdat deze laatsten niet eten uit de staatsruif en hij en zijne ambtgenooten wel. Im mers dat is, nevens de meerdere fraaiheid der lokalen, het eenig verschil. Bijzondere onderwijzers moeten hun acte halen bij dezelfde commissie als de openbare, en in de meeste gevallen zullen de niet openbare zeker nog wel eens wat nader worden aan den tand gevoeld dan de an dere. Wat in dit schrijven doorstraalt, is anders en er ger nog dan pedantisme. Wat de bijzondere school in de oogen van dezen aanbidder der staatsschool zoo hatelijk maakt, kan alleen, daar alle dingen gelijk staan, zijn het geloofsbeginsel, dat daar in praclijk wordt gebracht In die school laat men Jezus Christus binnen, ja geeft Hem de eereplaats, die Hem ook toekomt. En daartegen is de staatsonderwijzer nu zoo gekant, dat, al is een kind maar een half jaar in zulk een omgeving geweest, het niet waardig is weer op de staatsschool te verschijnen. De lieer B. kan solliciteeren naar den post van inquisiteur in dienst van de godsdienstlooze staats kerk. De eerste schrede wordt het moeielijkst gedaan. Maar dan volgen de overige gemakkelijk. Hij is blijk baar in beginsel de theorie toegedaan, die, naar men in een oud boek kan lezen, er toe leiden zal, om eenmaal de menschen tot het hebben van een merk- teeken te verplichten, bij ontstentenis waarvan bun het koopen en verkoopen verboden zal zijn. Ons dunkt, dat wij hier iets aanschouwen dat daar zacbt- kens aan heenleidt. Maar wij willen den heer B. persoonlijk niet hard vallen. Wat hij deed komt voor rekening der staats- schoölpartij. Hij is alleen maar wat erg onvoorzichtig geweest. De liberale partij is er nog niet aan toe om zoo botweg te handelen. Het woord verdraag zaamheid moet nog dienst doen, en, zoo men al onverdraagzaam is, mag dat niet zoo luide uitgespro ken worden. Men mag nog niet breken met de traditie om met groote woorden de schare te verblinden. Doch overigens heeft de heer B. niets gedaan, wat met der liberalisten beginselen strijden zou. Neemt slechts hun nieuwspapieren ter hand, en onder den dekmantel der humaniteit worden dergelijke handelin gen als van dezen heer voorbereid en aangeprezen. Daarom ergeren wij er ons aan, dat liberalen hem nu zoo hard vallen. Zij hebben hem gekweekt. Hun algemeene declamaties heeft hij toegepast. De mijn springt hen eenvoudig te vroeg, en nu wordt hij verloochend. Doch, heeren liberalen, maakt u niet warm. Gij kunt evenmin verdraagzaam zijn. Gij staat vijandig tegenover het beginsel, waaruit de christelijke school leeft. Een ongeteekende brief uit Pella (Noord-Amerika) waarschuwt landverhuizers, op de volgende wijze tegen den door den heer Kriekard aangeprezen, Staat Noord- Carolina Waarschijnlijk zou ik uw laatste schrijven, niet zoo spoedig beantwoord hebben, ware liet niet geweest, dat ik in de Protestantsche Noordbrabander iets betreffende Nieuw (zegge Noord) Carolina gelezen had. De vrees, dat misschien sommigen misleid zouden worden door personen, die ook op hunne beurt mis leid zijn, dreef mij om een woord van waarschuwing tot mijne vroegere landgenooten te moeten richten. Verhuizing naar een der Zuidelijke Staten zou ik in het algemeen nimmer aanraden Ds. Van Raai te, een man van onkreukbare trouw, zag indertijd in Virginia zijn illusiën vervliegen, diens wedervaren zij ons een baken op zee. En wat inzonderheid Noord-Carolina aangaat, ik zou meenen aan mijn plicht te kort te doen, wanneer ik daartegen niet met nadruk waar schuwde. Noord-Carolina is een dier staten wier kli maat de Nederlander niet kan verdragen. Hitte des daags is niet zoo nadeelig, indien sléchts een koele nacht den zenuwen haar veerkracht kan hergeven maar daar zijn de nachten bijna even warm als de dagen. Daarenboven ligt de kolonie in den barren zand- gordel die den Atlantiechen Oceaan omgeeftterwijl debosschen uitsluitend uit pijn- of masthoornen bestaan. De voornaamste bezigheid is er de bereiding van ter pentijn en teer. De landbouw kan er niet dan op zéér, zéér kleine schaal gedreven worden, daar elke vrucht door geweld van mest aan den ondankbaren grond moet worden ontwrongen. Heeft zulk een land dan zooveel uitlokkende We stellen ons voor dit schrijven onder 't oog van onzen berichtgever te brengen en hopen op zijn ant woord. Op het zestal tot het beroepen van een predi kant bij de N. li. G. te Arnhem komt ook voor ds, J. H. L. Roozemeijer te Arnhem. Middelburg, 3 Mei. Het steeds toenemend aan tal leerlingen op de Chr. school van Mej. Jonk in de Molstraat heeft het aanstellen eener tweede hulpon derwijzeres noodzakelijk gemaakt. Voor die betrekking is benoemd Mej. C. W. Wolff. Tot hoofdonderwijzeres aan de Chr. bewaar- en hanawerkschool te Meppel is benoemd mej. J. B. vau Kooten, te Oost burg, en te Oostkapelle mej. Bouman, van Middelburg. Ter aanvulling van het bericht van Vrijdag kau nog worden medegedeeld, dat de Synode in art. 33 van het reglement G. O. de volgende wijzigingen meende te moeten maken. Aan alinea 3 aan de woorden //een of meer ouder lingen" toe te voegen„Zijnde het den predikant, die zulks gewenscht acht, vergund een of meer oud-ouder lingen der gemeente uit te noodigen" alinea 6 dus te veranderen„wordt alzoo de mate der verkregen kennis door de meerderheid van de daartoe aangewezen personen voldoende bevonden dan heeft de aanneming plaats". De woorden „Bezwaren tegen de geloofsovertuiging" vervallen hiermede. Alinea 6 dus te lezen „Deze verricht de predikant namens den Kerkeraad". De klacht van het Classicaal Bestuur van Dordrecht over het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland werd afgewezen en goedgekeurd hetgeen het kerkbestuur tot handhaving der orde in de Dordsche zaak gedaan heeft. De Synodus contractu heeft nog geene uitspraak gedaan. Omtrent de besluiten ten aanzien van de klachten uit Dordrecht is den leden der Synode geheimhou ding opgelegd. De zitting der Synode is gesloten. De Standaard zegt uit goede bron te vernemen, dat het bericht, datdr. Bronsveld, predikant te Utrecht, privaat-docent aldaar zal worden tot het geven van onderwijs in de dogmatiek, onjuist is. Gisteren werd het gebonw der vrije gemeente te Amsterdam plechtig ingewijd. Het is nog niet ge heel afgewerkt, maar de groote zaal met haar goede verlichting, fraaie bekapping en breede galerijen is zoo goed als gereed, evenals de flinke korridor, die van de straat tot het lokaal toegang geeft. Het ern stige karakter van de groote ruimte toont genoegzaam aan, voor welk doel, ze bestemd is. De meubelen be staan in de meer en meer in gebruik komende stoelen met Amerikaansche zittingen. Recht tegenover den ingang zal een orgel worden gebouwd in afwachting daarvan is op de tweede galerij, die alleen over de breedte van het gebouw loopt, aan de zijde van den voorgevel een serafineorgel geplaatst. Uit Bergen op Zoom wordt gemeldt, dat de ansjovischvangst nagenoeg niets oplevert, zoodat de prijzen ook dit jaar zeer hoog zullen blijven. De

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2