M«itwijje Jjcot, BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. -a_jd v jbc trrjtcN-riHiisr COLLECTE D. J. PENN0CK, Langendellt. Zondagsrust, Gezondheidsleer. STAATÜIISHOIDKUNOE. outr de Alliantie te IJew-foi'fi fit de ierhicsing (Soda, De heer Ma rad Effendi, minister-resident van Turkije bij ons Ldof, zal a.s. Donderdag avond een lezing in de vereeniging Doctrinate Leiden houden. Een vrouw te Parijs, die op de mairie tot voltrek king van haar huwelijk was, hield op die plaats tot getuigen, ambtenaren enz, eene toespraak over de in Frankrijk vigeerende slechte wet, de verhouding tusschen man en vrouw regelende 1 in een Dongaarsch stadje woonde een man, die zijne weduwe geen rooden duit, maar een groote kroegrek^ning naliet. De plaatselijke rech'er veroor deelde haar tot betaling dier rekening, omdat zij door haar kijfziek humeur haar man gedwongen had zijn heil in de kroeg te zoeken. De Salomo's zijn nog niet uitgestorven. In ongekende hoeveelheden stroomen de land verhuizers de Vereenigde Staten binnen, meest Ieren, Duitschers en Zweden. In deze maand zijn er 34.000 te New-York aangekomen, en verleden Zaterdag alleen stapten er 3 345 aan wal. De spoorwegen moeten extra land ver hUizersïrei nen laten loopenom ze uit den weg te krijgen, daar dagelijks weer nieuwe booten kunnen aankomen. In andere havens gaat het even eens. Men klaagt dat dikwijls te veel menschen in een schip vervoerd worden De Bremer stoomboot Strashurfittte Zondag te Baltimore 1914 personen aan waler zijn dan onderweg ook zeven kinderen over leden. Een andere stoomboot, de Ohio van Bremen naar New-York, voerde er 134*2 over. en 13 kinde ren stierven gedurende de reis. De schuld dezer over lading is natuurlijk aan de havens van inscheping te zoeken In den nacht van Zaterdag is volgens som- miger mededeeling, te Petersburg de man aange houden die als werkman in de kelders van het paleis woonde en na den laatsten aanslag verdwenen was. Het is een zekere Shevitsch, een Litthauwer van goeden huizezijn oom is gouverneur van de provin cie Kalorega. Shevitsch had in 1870 de Petersburgsche universiteit verlaten, waar hij ree-Is bekend stond als een droomer en plannenmaker. Hij voegde zich toen bij de revolutionaire partij en leerde een handwerk, het schrijnwerken, om zich onder het volk te kunnen beAvegen. Zes maanden voor den aanslag gelastte het uitvoerend comité hem om werk en huisvesting te zoeken in het winterpaleis, waar hij weldra als een knap werkman bekend stond. Ambtenaren van het paleis voor wie hij gewerkt had hebben hem herkend. Hij zou zijne misdaad reeds bekend hebben. De Agence JRusse spreekt het bericht tegen. Gisteren werd het Engelsche Parlement geop-nd, maar deze opening was weinig meer dan eene forma liteit. De leden der regeering moeten voor zoover zij zitting nemen in het Lagerhuis, zich nog eerst aan eene verkiezing onderwerpen. In het nieuAve kabinet dat onder leiding van Gladstone, nu zoo goed als voltallig is, hebben thans ook een pa«r radicale leden zitting. Of daardoor de zoo noodige eenheid van be ginsel en doel zal behouden blijven, zal de tijd moeten leeren, maar valt in elk geval ie betwijfelen. Her haalde schermutselingen in Afghanistan gaven de En- gelschen de overwinning. De Russische Czaar vierde gisteren zijn jaardag; onder de bewijzen van deelneming die hij ontving blonken voornamelijk uit de félicitatien van Duitsch- land en Oostenrijk. Zijne echtgenoot, de Russische Keizerin gaat zoozeer achteruit dat men een spoedig einde tegemoet ziet. Montenegro, dat blijkbaar tegen de Albaneezen niet kan of wil strijden, heeft nu den Turkschen gezant te Cectinje eene nota gezonden, waarin de verstand houding der Turksche overheid met het verzet der Albaneezen tegen den afstand van het grondgebied wordt vastgesteld. Zij verlangt de uitvoering van het verdrag en schadevergoeding. Een afschrift van deze nota is aan al de vertegenwoordigers te Cettinje over handigd. De Italiaansche minister Cairoli verklaarde, bij een inlichting aan de Kamer, dat Italics regeering onlangs het verzoek van Turkije om haar goede diensten in de zaak van Montenegro, volgaarne had aangenomen. Een schikking kwam tot stand en een protocol Averd door alle mogendheden geieekend. De minister trad in eenige ophelderingen aangaande de overeengekomen voorwaarden, en de wijze waarop zij werden ontdoken. De regeering heeit desAvege vertoogen ingediend, en de aandacht der andere onderteekenaars op deze feiten gevestigd. Italië heeft geen belang, geen veranlwoor delijkheid bij de quaesti'e, noch zich door iets gebon den, tenzij gemeenschappelijk met de andere mogend heden, zei de minister. lntusschen wordt de houding der Albaneezen drei gender. Zij hebben aan Moekhtar-pacha een verklaring gezonden, Avaarin zij, als oudste imvoners des lands, een eigen regeering eischen, met een Europeeschen vorst aan 't hoofd, gelijk Bulgarije e. a. Christenen en Muzelmannen sluiten zich tegen Montenegro aaneen. BffEIiA4\tiO\DIGI\G. Zondagsrust, Gezondheidsleer, Staathuishoudkunde. Twee voorlezingen gehouden te Bazel door Dr. A. Hagler. Zoo luidt de titel van een boekske, waar van wij de verspreiding door allerlei kringen, in aller lei huizen zeer wenschen Het is door een deskundige geschreven en wat voor het houden van een rustdag wordt bijgebracht, snijdt hout. Duidelijk wordt aan getoond, dat een rustdag, maar, niet op een rustbed doorgebracht, ten zegen is voor werkgevers en werk lieden, voor maatschappij en huisgezin beide. Dat zondagsrust mogelijk is, zonder dat daardoor handel of nijverheid iets heeft te lijden, toonen landen als Engeland en Amerika. Dat zondagsrust voordeelig is, wordt in tal van voorbeelden ons aangewezen. Dat zondagsrust gezegend is en een krachtig middel om het socialisme te bestrijden wordt helder en duidelijk aangetoond. Wij willen met een enkel woord van den schrijver zelf, onze aankondiging van dit alleruitne- mendst geschrift besluiten. „De heeren, die den Zon dag hunne werklieden laten arbeiden, zij zien han voordeel al zeer slecht in. Zij icerken met alle kracht het socialisme in de hand! Laat hen bedenken dat zij den werkman, die geen tegenwicht heeft, er van zelf toe drijven, om 's avonds en 's nachts in te halen, wat zij, naar hunne raeening, in genot te kort gekomen zijn. Wat is het gevolg Ruwheid, armoede, verbitte ring Zij, die des Zondags gewerkt hebben, verteeren 3s avonds en 's nachts meer dan noodig zou zijn om met vrouw en kinderen een goeden Zondag te hebben. Niet de werkman profiteert bij den zondagsarbeid, en nog veel minder zijne familiemaar de kroeghouder 1 Gunt ge 't hem? Het familieleven kan niet groeien en bloeien zonder echte Zondagsrust; het familieleven, dat in zoo menig opzicht een heilzaam geneesmiddel is tegen het een zijdige, waartoe, vooral, in onze groote steden, menig een door maatschappelijke verhoudingen genoodzaakt wordt. De burgerlijke maatschappij wint door eene goede Zondagsviering; de ervaring toont het overal dat eene strenge Zondagsviering de waarachtige be schaving in de hand werkt, en daardoor wederom welvaart en gezondheid bevorderend, het peil der natie verhoogt." En dat zijn geen groote woorden. De schrijver bewijst wal hij zegt. Wij danken den vertaler voor het goede werk, dat hij deed, door deze voorlezingen ook onder het be reik onzer landgenooten te brengen. Van harte wen- sehen wij dat duizenden exemplaren naar alle zijden zullen worden verspreid. Het kost 20 ets., 25 ex. f 4. Graan markten enz. Middelburg 29 April Onze markt verkeerde heden weder in eene uiterst flauwe stemming, en werden alleen door hoog benoodigden enkele partijtjes meest aan lager prijzen gekocht. Tarwe onveranderd van f8.50 tot f 10 naar genoegen te bekomen. Gerst onbegeerd, de Winter werd a f 6, en de Zomer a f5. aangeboden. Witte en Bruine boonen zijn weder 1 1, lager te noteeren, eerstgenoemden werden bij gerei ven fll, a f 13, en laatstgenoemden f 12, a f 15, betaald. Paardeboonen 50 cents lager waren a f8.50 te koop. Groene kookerwten onveranderd in prijs van t 10. tot f12 50 naar kwaliteit Canariezaad fll. Rogge en Koolzaad niet getoond. Boter per kilogram f 1.a f 1,10; eieren per 100 stuks f 2,80. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 29 April 1880. Ned er 1. Certific. Werkelijke schuld. 21/a pet. 64,5/i6 dito dito dito 3 78%s dito dito dito 4 100% Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 r 102% Rusland Obligatiën 179S/1815 5 953/8 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 58% Dito dito 6e serie. 1855 5 787/a Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 91 dito L. 100 1872 5 865/s dito L. 100 18735 87Ve dito 1877 dito5 90 dito leening 186769 5 76% Loten 1864 5 114% Loten 1866 5 13 J'/4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 137l/2 Oblig. dito5 H 92Vs Aand. Kiew-Best5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 85% dito dito Jelez Orel 5 861/a dito dtto Jelez-Griasi. 5 èS'/s dito dito Charkow Azow .5 „87 dito Baltische spoorweg3 521/3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51 Weenen. dito dito 5 77% Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 60% dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 61 dito in papier Mei/Nov. 5 60% Italië. Oblig. Z. Italspoorweg 3 49% Spanje. Obligatiën Buitenl 1 179/ic dito Binnenlandsche 1 16% Portugal. Obligatiën3 52 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9%6 Obligatiën 1869 6 10% Sgypte. dito 1876 6 58% dito 1876 5 89»/, Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 101% dito ditc dito 1876. 4% Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 April. Metali. 20,97%; dito zilver t 21,Div. Eng. per f 11,77%; Eng. Russen per pd. f 12,02'%Eng- Portugal per té 1'Frans f 47,45; Belg. f47,45; Pruis I 58,55; Harnb. Russen f 1,21 Va Russen in Z. R. f 1,25 Poolsche Der Z. R. f 1,84; Spaansche piasters i 47,50; Spaansche Binnenlandsche f 2,30; Amerikaansche dollars f2,45%; papier f 245% voor de op te richten Chr. School voor On- en Minvermogendenop Zondag den 2 Mei 1830, iu die kerken waarin de Godsdienstoefening zal worden geleid door de Predikanten NONHEBEL of RIJNOERS. De ondergeteekende zich heden als HORLOGEMAKER alhier gevestigd hebbende, repareert alle soorten van UURWERKEN, en verkoopt Gouden en Zilveren HORLOGES, KET TINGEN, PENDULES en KLOKKEN. Zich in een ieders gunst aanbevelende, be looft bij eene spoedige en civiele bediening. W1SSEKERKEp nnpo 1 Mei 1880. P' DEX B0ER Ruim voorzien van NIEUWE VEEREN BEDDEN, van de minste tot de beste kwaliteit, 2-Slaaps Bed en Peluw van af f 40, en booger. Bij Wed. A. C. DE JONGE te Goes is verschenen en verder bij alle Boekbandelaars verkrijgbaar Twee Voorlezingen gehouden te Bazel, DOOR I>. A.. IIAÖLBR Prijs f 0,20. 25 Ex. ter verspreiding 4:, MAANDBLAD VOOR GELOOVIGEN VAN ALLE KERKGENOOTSCHAPPEN, Redacteur Ds. P. HUET te Goes, MET MEDEWERKING VAN Dr. H. E. Faure te Doesburgh, Ds. J. G. Smitt te Amsterdam, en anderen. Verschijnt 1 Juni. Prijs ƒ1,60 franco p. post. Men abonneere zich bij alle boekbandelaars en bij den Uitgever A. A. W. BOLLAND te Goes. Prospectussen gratis. ZAMENSPRAAK TUSSCHEN VADER EN ZOON, door W. C. WUST, Predikant te Nieuw-Beijer- land, 164 bladz postformaat. Prijs 60 Cents, franco aan huis, na toezending van postwissel of postzegels. Voorburg. D, J, van der Lee,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3