GEMENGDE BERICii i'EN. T—^rT 1876 T69 scholen "bezocht door 28,171 leerlingen. We mogen ons dus gaandeweg in een toenemend aan tal leerlingen verheugen. "Plet onderwijs aan dezen werd gegeven door 167 hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, 220 hulp onderwijzers, 48 hulponderwijzeressen en 248 kwee- kelingen. Telt men de laatstgenoemden mede als werk krachten. dan heeft men 41 leerlingen voor een onder wijzer. Rekent men de kweekelingen niet onder de eigenlijke werkkrachten, waartoe men eerlang zal moeten besluiten, dan bekomt ieder onderwijzer per hoofd 65 leerlingen. Voor een nagenoeg gelijk getal leerlingen als het vorige jaar hebbeu we thans meer dan toen 37 hulponderwijzers, 10 hulponderwijzeressen en 17 kweekelingen. „De 133 gesubsidieerde scholen, waarvan we finan- cieele mededeelingen ontvingen hebben in 1879 gekost f 300.859 6972, dat is per leerling f 14.46. Deze uitgaven overtreffen die van het vorig jaar met f 25 873.76, welk hooger bedrag veroorzaakt is door de bovengenoemde vermeerdering van hulppersoneel. Onder de genoemde som is niet begrepen de rente van het kapitaal, vertegenwoordigd door een betrek kelijk groot getal schoolgebouwen en onderwijzers woningen, die het onbezwaard eigendom zijn der school vereenigingen. Naar aanleiding van een statistiek in het Daqblad van Zuid Holland deelden wij ook haar cijfers mede volgeus welke hier te lande 525,000 kin deren lager onderwijs ontvangen, van welke 300,000 de openbare, 125,000 de bijzondere christelijke en 100,000 de bijzondere katholieke scholen bezoeken. Het blad rekent dan, dat elk dier 300,000 „open bare" kinderen den staat jaarlijks ruim f56 kost van de 16 millioen, die volgens de nieuwe schoolwet noo- dig zullen zijn. Verder berekende het Dagblad van Zuid Hollanddat daarvoor noodig zijn 750 scholen en 8250 onderwijzers. Billijkheid eischt dat we nu ook plaats verleenen aan de o. i. gegronde opmerking door het Handels blad tegen deze cijfers ingebracht. „De werkelijke statistiek leert, zegt het Han delsblad, dat op 31 December 1878 de dagschool werd bezocht aan de openbare scholen door 402,604, aan al de bijzondere scholen door 128,596 kinderen. Onder de laatsten waren nog 5448 op de gesubsi dieerde bijzondere scholen, dus gelijkstaande met de openbare; de 123,000 overige kinderen gingen op niet-gesubsidieerde bijzondere scholen, maar deze zijn geenszins alle christelijke of katholieke, scholener zijn er zeer vele onder van bijzondere onderwijzers, ^die niet naar de godsdienstige belijdenis der ouders vra gen, en wier scholen dus evenzeer gemengd of neutraal zijn De groote cijfers,door het Dagblad voor de christelijke en katholieke scholen opgegeven, zijn dus geheel uit de lucht gegrepen. Voor de bevolking der eigenlijke godsdienstige scholen blijft wellicht slechts 50.000 over, d. i. nog geen tiende der geheele schoolbevol king. Nog dwazer zijn de cijfers voor het getal scho len. In elke der ruim 1100 burgerlijke gemeenten behoort een openbare school te zijn, is er althans een maar de staiistieus van het Dagblad leert, dat er 750 scholen noodig zijn. Waarschijnlijk heeft hij in de nieuwe wet gelezen, dat een school ten hoogste 400 leerlingen mag hebben en heeft hij dat cijfer gedeeld op het geheel foutieve van het aantal leerlingen (300.000)! Ook het cijfer der kosten is niet juist: onder de 17 millioen zijn de uitgaven voor de opleiding van onderwijzers begrepen, die evenzeer aan het bijzonder onderwijs ten goede komen. fieri;, istitool en lending UaiidcliugCQa «Ier Syuode. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft met 9 tegen 7 stemmen beslist, (fat art. 38 reglement gods dienstonderwijs in dien zin zal worden gewijzigd, dat van den ecnen kant oud-ouderlingen bij de bevestiging van lidmaten zullen mogen assisteeren, maar dat aan den anderen kant de bekende alinea, waarbij bepaald is, dat geloofsovertuiging geen reden mag zijn om af te wijzen, zal komen te vervallen. Een voorstel, om art. 38 en 39 reglement gods dienstonderwijs in den ouden vorm te herstellen, is met groote meerderheid verworpen. Evenzoo is een voor stel, om de geheele kerkelijke wetgeving te herzien op den grondslag van een louter administratief kerk verband, met bijna algemeene stemmen verworpen. Een derde voorstel, om het twee-parochiestelsel op de geheele kerk toe te passen, de kerk in twee afdee- lingen te splitsen, van welke de eene het beginsel recht voor allen erkent, enz., is eenparig verworpen. Een voorstel om do synode de bevoegdheid toe te kennen, de classicale vergaderingen zoo noodig buiten gewoon samen te roepen, is met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Nadat de rapporten over de klachten van het classi caal bestuur van Dordrecht, van dr J. J. Stronck en van de ouderlingen zullen zijn behandeld, en de synodus contractu in zake de vier leden van het pro- vinciaal kerkbestuur van Gelderland uitspraak zal heb- i ben gedaan, zal de Synode hare zitting sluiten. Ter aanvulling van een vroeger bericht wordt thans medegedeeld dat op het vei zoek van den heer Messchert van Vollenhove c. s., om kerkelijke hoog leeraren bij de universiteit te Amsterdam benoemd te krijgen, de Synode der Ned. Hervormde Kerk bepaald heeft, dat de commissie welke de daarvoor noodige gelden verstrekt, voor elk te benoemen hoogleeraar aan de commissie van voordracht een zestal zal mogen aanbieden, dat echter laatstgenoemde commissie uit breiding van dat zestal tot een twaalftal zal kunnen eischen, en voorts aan de Synode, overeenkomstig de vigeerende bepaling, uit de ingezonden nominatie een drietal zal voordragen om daaruit een keus te doen. De collecte voor noodlijdende kerken en perso nen bracht met de nagekomen giften te Middelburg op de som van f 185,38. Landbouw. De koude Meidagen schrijft men aan de Leidsche Ct. zijn in aantocht, hetgeen te bejam meren is nu er zulk een schat van geopende bloesems wordt waargenomen. In den morgenstond van Maandag was het veld wit van de nachtvorst. De wind blaast uit het noorden, dat nu zijne gure buien overzendt. Op eene zoo vroege ontwikkeling met zomersche dagen zal waarschijnlijk groote teleurstelling volgen. Op een vraag van den heer De Jong, lid der Tweede Kamer, over de besmettelijke veeziekten, in verband met den Engelschen handel, verklaarde de Minister van Binnenlandsche zaken, dat in de laatste tijden geen nieuwe gevallen van longziekte waren voorgekomen in Groningen en Friesland, en slechts spoiadische in Zuid-Holland, buiten het spoeling- district,. De verscherping der maatregelen binnen het spoelingdistrict strekte cm de vermeerdering van ziektegevallen tegen te gaan. Het opnemen van mond en klauwzeer onder de besmettelijke ziekten en het weglaten van rotkrenpel als zoodanig was geschied op advies van deskundigen. De heer De Jong bestreed krachtig het niet besmettelijk verklaren van rotkreu- pel en betoogde dat daardoor de besmetting onder de schapen geheel Noord-Holland zou aantasten en na- deelig werken op den Engelschen en inlandschen handel. De heer Idzerda bestrjed hem en de Minister bleef zich beroepen op het gezag van deskundigen. In October zal te Londen een internationale ten toonstelling van vee en zuivelproducten worden gehou den. Wie wenscht niet, dat Nederland hier met eere vertegenwoordigd zal zijn, in plaats van zich door andere natiën te laten overvleugelen, die vroeger op dit gebied niet in onze schaduw konden staan Helaas, de man, die in Eugeland onvermoeid werk zaam was om er de producten van onzen landbouw en veeteelt ingang te verschaffen en op prijs te doen stellen, en die onze landbouwers aanspoordde de han den ineen te slaan om aan te toönen, wat wij op dit gebied vermogen, Edward Rooze, is niet meer. Maar het werk, door hem begonnen, is door anderen opgevat. Er heeft, zich een voorloopig comité gevormd ter bevordering van inzending van melk- en fokvee en zuivel op die tentoonstelling, dat een warm beroep doet op allen, die in de Nederlandsche veeteelt en zuivelbereiding belang stellen. Eendrachtig samenwerken is, wat zij in de eerste plaats vragen. Reeds is een stap bij de Regeering gedaan om subsidie, en de Minister van waterstaat heeft beloofd een geldelijke ondersteuning aan de wetgevende macht te zullen verzoeken, mits eerst het initiatief van alle belangstellenden en belanghebbenden uitga Het comité spoort alle Maatschappijen en Ver eenigingen ter bevordering van landbouw en veeteelt aan gezamenlijk tot het doel mede te werken, en zich niet door bekrompen, locale inzichten daarvan te laten afhouden. Ongeveer f10,000 zal noodig zijn om op de Lon- densche tentoonstelling behoorlijk voor den dag te 1 komen. De bedoeling is inzending van een collectie van 15 a 20 stuks uitmuntend fok en melkvee: dito eener flinke collectie van boter en kaas, net geëtaleerd, het in werkring doen zien van een N.-Holl. kaasma kerij geen vee of zuivel aan de collectieve inzending te doen deelnemen, dan 't geen werkelijk in zijn soort puik is, waarvoor een of meer speciale keuringscom- missiën benoemd zouden moeten worden door aan koop aan te vullen, wat bij vrijwillige inzending ont breekt. Het voorloopig comité, waarvan de heer Jongkindt Coninck voorzitter, de heer L. Broekema secretaris, de heer Jules van Hasselt te Kampen, bij wien de bijdragen voor 31 Mei kunnen worden ingezonden penningmeester is, wil slechts werkzaam blijven, als het blijkt dat de zaak voldoende sympathie onder ons vindt. En zoo de ontvangen gelden voldoende zijn om een krachtig handelend optreden te verzekeren dan wenscht het aan de regeering een rijkssubsidie voor het tekort te verzoeken en tevens den minister van waterstaat uit te noodigen een definitief Neder- landsch comité van uitvoering te benoemen. Het Noordsche schoonerschip Olivia Maria van Strörastad, met ballast van Antwerpen naar zee. ge raakte gisteren middag omstreekts half vijf op de steenglooiing even beneden het vuurlicht „de magere Merrie" bij Walsoorden. Naar ooggetuigen verzekeren was tot tweemaal toe beproefd het schip, dat laveerde te doen draaien, doch telkens deed de sterke wind dit mislukken. Gisteren heeft eene sleepboot te vergeefs getracht het schip af te trekken Omstreeks 4 uren in den namiddag sloeg het bij eene nieuwe poging der sleepbo t op zij en geraakte vol water. De bemanning, bestaande uit den kapitein 5 andere opvarenden en den loods, verlieten toen het schip, dat thans hevig gebeukt wordt door de baren welke de sterke noordwestenwind opzweept. Of men het schip nog zal kunnen afbrengen, is voor 't oogen- blik onzeker. (M. C.) Gravenpolder, 30 April. Heden nacht is onder de Gemeente Nisse, op de hofstede „de Mooie Staak" bewoond door J. van Liere, brand ontstaan en de schuur met den geheelen inboedel verbrand, er zijn veertig stuks beesten in omgekomen. Alles is tegen brandschade verzekerd. Onder de gevonden voorwerpen welke te Am sterdam aan het bureau van politie zijn gebracht en waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen komen ook voor „een paar centen". Dat men gevonden goudbeurzen en portefeuilles met bankpapier aan het bureau van polii'e terugbrengt, daaraan zijn wij reeds gewoon geraakt, maar van men- schen zóq eerlijk dat zij zelfs „een paar eenien" die ze op straat vinden, aan het bureau bezorgen, daarvan was ons geen voorbeeld bekend. Nederland mag trosch zijn op zijne hoofdstad, wa- r zulke dingen ge* beuren en de hoofdstad op zijne ingezetenen, waar onder zulk een eerlijkheid wordt aangetroffen. Te Zwolle is een dienstbode overleden, die ge durende 67 achtereenvolgende jaren bij de familie van Deventer aldaar had gewoond. Weinige dagen geleden overleed te Langeweer mej. de wed. P. P. J., die sinds jaren een hondje had, dat haar zeer getrouw was. Het beestje, dat het lijk van zijn geliefde meesteres gezien had, week niet van de kist, en toen deze was weggedragen, weigerde het verder voedsel te nemen. Kort na den dood van zijne meesteres is het trouwe dier den hongerdood ge storven. Het verhaal dat Pincoffs in New-York armoede zou lijden, blijkt uit een particulieren brief onwaar te zijn. Hij heeft, na eenigen tijd daar geleefd te hebben zich naar Chicago begeven, vanwaar hij onlangs was teruggekeerd en nog altijd leeft hij op een grooten roet. De persoon verdient misschien niet, dat men blijvend zooveel notitie van hem neemt, maar tegen over de bewering, dat hij zelf het slachtoffer zijner speculatien zou zijn geworden en geruïneerd was, wil len wij dit bericht, het tegendeel verzekerend, niet achterwege laten. Te Arasterdam worden een vader en moeder en verdere oppassers gevraagd van positief dierlijke ge zindheid, voor een op te richten hondenasyl. Door den curator in een failissement van een schoenmaker te Kaatsheuvel is aan de crediteuren een accoord aangeboden van 3 4 pet. Te Dijken werden gedurig mutsen, linten enz. van de bleeken vermist. De dieven waren de raven, die er hunne nesten mee bouwden. Heeft Krupp den prijs zijner kanonnen met 60 pet. verhoogd, weldra zal hij ze beneden fabrieks prijs moeten verkoopen, indien althans de uitvinding van een Amerikaan proefhoudend is. Deze heeft het middel uitgedacht om geweren en kannonnen te maken die 1200 schoten per minuut doen. De batterijen dragen zes mijlen. Het baantje van voddenraper te Parijs is lang zoo min niet als men wel zou denken. Voor niet minder dan 15.000 franken vodden worden eiken morgen van de straten opgeraapt door een leger van 30.000 voddenrapers, onder wie niet minder dan 7000 met de een of andere orde gedecoreerd zijn. De meesten verdienen van 1 Va tot 3'/2' frank per dag. Men telt te Parijs niet minder dan 200 huizen, waar de vodden worden uitgezocht en waar ongeveer 700 mannen en lOuO vrouwen werken, die eveneens een goed daggeld maken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2