HET ZUIJDEN, GflBISTILIJHISTOftlSCB BLAD. l Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 30 April 1880. We spreken ongetwijfeld de gedachten uit die een groot deel onzes volks, ook van hen die niet direct tot de anti-revolutionaire partij behooren, als we zeg gen dat we geen woorden weten te vinden om onze smart en verontwaardiging uit te drukken, over het feit dat binnen weinige maanden een aanvang zal worden gemaakt met het uitvoeren der nieuwe wet op het lager onderwijs. Dat de moderne school gods dienstloos is, het is en blijft ons eerste en groote be zwaar. Daarover spraken we reeds jaren, en daarover zullen we blijven spreken. Maar voor wie kalm van zinnen, buiten politieke en godsdienstige bezwaren om, den toestand gadeslaat, is er nog een ander niet minder klemmend bezwaar. 170 tonnen gouds zal eene bevolking van nog geen 4 millioen zielen moeten opbrengen per jaar voor de staatsschool, ongeacht de enorme sommen die de bouw van scholen verslindt, en ongeacht nog wat de bijzondere, gesubsidieerde en niet-gesubsidieerde scholen kosten. Meent men in den Haag dat het geld ons op den rug wast. Atjeh heeft millioenen bij millioenen verslonden, en hoewel de oorlog geëindigd heet, zal het nog wel jaren duren eer Indische baten onze financiën weder wat komen stijven. De behoeften en de eischen van onze overzeesche bezittingen worden grooter en drin gender met het jaar. Hoevele millioenen zullen onze vestingwerken nog verslinden eer we kunnen zeggen dot onze linie van defensie waarlijk te verdedigen is. De levende krijgsmacht heeft dringend reorganisatie noodig, zullen ouze forten en vestingen te verdedigen zijn; ons krijgsvolk is gehuisvest in kazernen die dringend verbetering eischenook het budget van oorlog stijgt jaarlijks. Spoorwegen en kanalen zijn in de maak of in overweging. Het Noorden behoeft een nieuw kanalenstelsel, Amsterdam zijn Rijnvaart, Rot terdam het instandhouden van zijn waterweg Noord- Brabant zijn waterkeering, dringende behoeften die in elk geval niet. tot stand zullen komen dan ten koste van vele millioenen. Voeg daarbij dat onze groot- en kleinhandel kwijnt, gelijk nooit voorheen. De voorname bronnen van wel vaart worden verstopt, eensdeels omdat Duitschland onze voornaamste afnemer, zijn grenzen voor ons bijna geheel afsluit, ter andere zijde omdat Amerika ons de beste onzer markten, Engeland heeft afgenomen en met onze eigen producten op onze eigen markten concurreert. Landbouw en. veeteelt en nijverheid zien zich op eenmaal tot achteruitgang gedoemd, de slechte oog sten der laatste jaren voltooien den kommer en de zorgen waardoor een groot deel der bevolking gedrukt wordt. Ons land is overbevolkt, de een verdringt den ander. Ieder die oogen heeft om te zien. en die onder liet vólk leeft, zal deze schets van onze toestanden in het voorjaar van 1880 naar we meeneu, niet overdre ven kunnen noemen. En desnieitemin heeft onze regeering den moed een jaarlijksch offer, dat weldra 6 a 8 millioen van de sehatkist vorderen zal te eischen. De minister beloofde bij de begrooting reeds dat de wet zou ten uitvoer gelegd worden, of er geld is of niet. Er is eene rentebelas, ing voorgesteld, het is waar, maar met hoevele hinderpalen eeue wet, die een last op een deel der ingezeteneh legt, te worstelen heeft, weten we, en wisten we het niet, de laatste maanden hebben het ons kunnen leeren. In elk geval, de wet tot het heffen van een rente be lasting is er nog niet. We vragen nu niet: is het christelijk zoodanige wet in te voeren maar we vragen slechtsis het 's konings ministers, is het ernstige mannen waardig, is het vader landslievend, bij de wetenschap van den financieëlen druk der tijden, bij het tekort onzer begrooting en bij de onzekerheid van toekomstige, nog slechts in de verwachting bestaande inkomsten, op die wijze woord te houden, en kapitale sommen te bestemmen voor een op den weelderigsten voet ingericht school toezicht, en voor uitkeering aan de gemeenten, die daardoor weder verplicht zijn hunne uitgaven belang rijk te verhoogen? Opdat men niet tot de gehate „clericalen" zou ge rekend worden, dragen misschien velen die deze over tuiging met ons deelen, een last die eindelijk zwaar te dragen zal vallen. God geve dat spoedig veler oogen opengaan! Bij de gisteren in de, Tweede Kamer aangevangen be raadslaging over eene Conventie tusschen onze regeering en Luxemburg bleek het dat zeer vele leden bezwaar hadden in de opdracht der waarneming van de Luxem- burgsche aangelegenheden aan Nederlandsche gezanten. Men vreesde zoozeer voor deze samenkoppeling dat waarschijnlijk het verwerpen der Conventie daarvan het gevolg zal zijn. De Tweede Kamer heeft, nadat eenige amende menten verworpen waren, met 52 tegen 15 stemmen, eeue verhooging van hoofdstuk Biuuenlandsche zaken toegestaan, tot verdere instandhouding van monu- möu lf; gebouwen. Tot Commissaris des Konings in de provincie Gel derland is benoemd, de heer mr. J. H. M. Mollerus van Westkerke burgemeester van Baarn. Het ramschip Guinea zal eerstdaags worden uit gezonden om onze visschersyloot te beschermen. Naar de Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt, zal binnen kort bij het Nederlandsche Hof een afzon derlijk japansch g<zantschap gevestigd worden. Aan 't hoofd daarvan zal staan prins Nagaoka, een der vroegere daimio's of land vorsten, die voorheen reeds eenigen ijd in E.'geland heeft doorgebracht, en zich toen aan de Londensche Universiteit eeri graad verwierf. Prins Nagaoka is thans omstreeks 40 jaar oud, en behoort tot de hervormingsgezinde partij in Japan. De Arnh. Courant bespreekt de stemming omtrent de toelating van den heer Bastert als afgevaardigde voor Utrecht en wijst er op, dat deze zeer zeker niet aan politieken partijgeest kan worden toegeschreven. Om zelfs te voorkomen, dat dit la: er eens mocht wor- j den gedaan, geeft zij de siemming op en toont daar- uit aan, dat van de liberalen 18 tegen en 21 voor de toelating stemden, en van de anti-liberalen 12 tegen en 11 voor. Een feit dat zoo zelden gebeurt mag wel de aan dacht trekken, we gelooven het met de Arnhernsche Uit Parijs ontving de Standaard bericht, dat de heer de Lesseps, de ontwerper der doorgraving van de landengte van Panama, zich voorstelt in den loop der maaud Mei een bezoek te brengen aan ons land, ten einde in het koninklijk instituut van ingenieurs een voordracht over bedoelde doorgraving te houden en de werken van het Noordzeekanaal te bezichtigen, onder geleide van den hoofdingenieur Dirks, die, zooals men weet, onlaugs de onderscheiding genoot, den heer de Lesseps bij de opmetingen voor het Pa namakanaal ter zijde te staan. Op de lijst der 59 hoogstaangeslagenen in Zeeland, staat het eerst vermeld, mr. C. van der Lek de Clercq te Noordgouwe met f 3952 en het laagste de heer J. C. Lantsheer te Middelburg, met f 628.70. Vlissingen, 30 April Woensdagavond werd alhier eene antirevolutionaire Kiesvereeniging opgericht. Een twintigtal kiezers traden als leden toe. De N. R. C. meldt De gerechtelijke instructie in zake A. Then Bergh is door de rechtbank te Rotterdam gesloten en de zaak verwezen naar den procureur-generaal bij hef hof te 's Gravenhage. Dat college zal nu te beslissen hebben over de verwijzing naar de openbare terecht zitting. Het twintigste, jaarlijksche verslag van de Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs is ver* schenen. Eenige der voornaamste mededeelingeu worden daaruit hieronder medegedeeld z/Door het bedanken van den Hoog Welgeb. heei mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg werd het getal der adviseerende leden met een verminderd. „De Commissie tot onderzoek in de christelijke opvoedkunde, bijbelsche geschiedenis, enz. bleef d( zelfde. In het geheel werd tot dusver aan 68 onder wijzers het vereischte diploma afgegeven, van welkt reeds 35 als hoofdonderwijzers werkzaam zijn. „De volgende hulpvereenigingen moesten worder opgeheven Beverwijk c. a., Rinsumageest c. a, Delft Engwierum, Halle f~. Yassen c. a. „Daarentegen /den nieuwe hulpvereenigingen op> gericht te Ed' Breukelen, Gouda, Wassenaar ei Paesens c. zood t het geheele getal thans bestaa' uit 133. „Het g eele getal scholen, waaraan thans tot oj het vas:stellen van dit verslag ondersteuning is toege staan, bedraagt 139. „Voorts zijn nog met de Vereeniging verbondei een 18tal niet gesubsidieerde scholen, terwijl nog 1( scholen alléén door het verstrekken van statistiek' mededeeliugen met de Vereeniging in eenige betrekking staan; te zamen alzoo een getal van 173. Van 6, (li nog niet of nog maar kortelings geopend zijn, ontvin gen wij geene opgaven. Evenmin zijn hieronder be grepen de 6, die wel het vorige jaar gesubsidieei werden, maar thans niet meer. De overige 167 telde in Januari 28.219 leerlingen. „Volgens ons vorig verslag werden in Janm

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1