|ierlt, School ra trading. L a ii <11) o ii w. GEMENGDE BERICHTEN: den straatweg is een mulle zandweg, met diepe wagen sporen, en die bij de minste regenbui in een moeras verkeert. Deze laan is een publieke weg, die toegang geeft tot eenige boerderijen en ook tot een perceel grond, dat voor een paar jaren door den rijken grond bezitter aan een logementhouder is verkocht. Deze heeft op dien grond een fraaie villa doen bouwen, met het doel die te verhuren, en niets natuurlijker dus dan zijn streven om den toegangsweg tot zijn perceel in begaan en berijdbaren, toestand te brengen en te houden. Die toegangsweg de laan is echter het eigendom van den rijken grondbezitter, ofschoon hij geen recht heeft, dien af te sluiten of den toegang Voor niemand, wie het ook zij. op eenigerlei wijze te belemmeren Reeds voor twee jaren bracht de loge menthouder puin en steenen op dien weg, en vooral onder de wagensporen en hel gelukte hem van de modderlaan een vrij goed begaanbaren weg te maken. Deze winter zetie hij dien arbeid voort, maar nu komt voor een drietal weken de eigenaar en laat hem gerechtelijk sommeeren, de laan in haar vorigen toe stand terug te brengen. De logementhouder meent echter in zijn recht te zijn, wanneer hij voor zijne kosten een weg tracht te verbeteren, waarover hij recht van toegang heeft en waaraan de eigenaar zich niets laat gelegen liggenen gaat voort met het doen instampen van puin. En wat gebeurt er nu. Een proces? Neen! Ook de heei; L. (de rijke grondbezitter) 2endt evenals de logementhouder een arbeider naar de laan. De een is gewapend met een houweelde ander met een stamper. Zij ontmoeten elkander aan den ingang van de laan. „Gemerrege Jaep „Gemerrege Teun!" ,,'t Is frisch van meirege jong!" „Jae Teun we zullen ierst maar es upsteke, he? wat zeg jai z/Wel zeker, Jaep 'tet gien haost!" Zij steken eens op, babbelen nog een wijl, maar eindelijk aan het werk. En welk werk Als er ooit in deze onverdraag zame wereld monnikenwerk is gedaan, dan is het geweest in het voorjaar van 1880, in dc Loolaan. Jaep met den stamper gaat vooruit, en hij stampt er de steenen in, alsof zij er nooit meer uit moeten Teun met het houweel volgt onmiddellijk achter Jaep en pikt er de sieenen uit, alsof zij er nooit meer in moesten Zoo gaat het een poos voort, tot Jaep, Zich omkeert en, terwijl hij Teun een „pruimpje" aanbiedt, zegt„'t Is toch werrem as ie werkt, Teun!" Teun, die juist bezig is een handvol van den hem aangeboden tabak met de tong te verzamelen en op de daartoe bestemde plaats in den mond te bren gen, kan slechts bevestigend knikken, en werpt tevens een „beteekenenden" blik op den voet van een boompje, waar de beide arbeiders spoedig vertrouwelijk nevens elkander zitten. Teun haalt een fleschje voor den dag en terwijl zij zoo genoegelijk tot „schoftijd" zitten te praten over de dwaasheid der menschen, komt het niet bij hen op dat de inhoud van hun fleschje een „kanker aan de volkswelvaart" zou zijn. „De onverdraagzaam heid wel", meende Jaep. Na „schoften" komen zij terug, en Jaep begint weer te stampen, met Teun achter zich, waar hij 's morgens begonnen is. Dagen lang heeft die „toestand" geduurd, en wekte niet weinig den lachlust der ingezetenen op. Eindelijk zegevierde het „slijk der aarde." De grondbezitter zond vier arbeiders en hij zou desnoods een geheel leger gezonden hebben en de logementhouder trok den zijnen wijselijk terug. Hij wilde zich niet arm starapen! De laan is weer eene mulle zandweg met diepe wagensporen en de fraaie villa, die de logementhouder voor twee jaren op het van den grondbezitter gekochte perceel bouwde, staat nog altijd ledig. Wat er nu gebeuren zal, is nog niet uitgemaakt. Zooveel is zeker, dat de weinig aristokratische handel wijze van den heer L. bij niemand sympathie vindt. Zelfs cirkuleert er reeds een lijst, waarop voornamelijk door standgenooten van den heer L. ruime bijdragen zijn ingeschreven, om den logementhouder voor de kosten van een eventueel proces schadeloos te stellen." VA1 weder klachten over dc roofzucht der Engel- sche visschers Schipper D. Lub Dz. van Enkhuizen beklaagt zich, dat hij en drie zijner makkers, ter visch- vangst zijnde, door Engelschc visschers zijn overvallen, die hun al hunne lijnen, want, enz. afnamen. Twee dier Engelsche sloepen droegen de Nrs. 468 en 682 IJ. A. Ze zijn anders gewoon, over dat herkenuings- teeken een stuk zeil te spijkeren." Dit is dus reeds het derde geval van dien aard, dat zich binnen korten tijd voordoet. Eerst waren het de Zwartewaalsche visschers, daarnaar de Urker, en nu zijn het de Enkhuizer visschers, die door de Engel- schen op zee werden beroofd. Uit Hellevoetsluis zal een oorlogsbodem tot bescher ming van onze visschers worden uitgezonden. Be Zeehond een zeilschip, ligt gereed en zal vertrekken, als er een gunstige wind waait. Wcuicldingc, 26 April. Ds. C. J. L. Ruiscli van Dugteren alhier is beroepen te Standaardbuiten. dr. A. Kuyper, dr. F. Li Rutgers en mr. L. W. C. Keuchenius spraken behalve te Bolsward en Dokkum ook te Assen, Zwolle en Kampen in 't belang'' der Vrije Universiteit. Te Zwolle was eene talrijke opkomst. Men besloot daar de provincie Overijsel in 10 districteu te ver- deelen, en voor ieder district een correspondent te benoemen. Middelburg, 28 April. Op de vraag: hoe zal men de aanstaande predikanten der Ned. Herv. Kerk onderwijzen, worden voortdurend meer antwoorden gegeven. De Staat liet bij de nieuwe wet op het hooger onderwijs zijne professoren aan de Univeisiteit om godsdienstwetenschap te doceeren, de Synode voegde van hare zijde twee professoren aan iedere Universi teit toe, om in speciale kerkelijke vakken dit onder wijs aan te vullen. Een vereeniging ontstond die zich voorstelt weldra een vrije Universiteit te openen, waar een vijftal theo logische professoren onderwijs zullen geven. De Amsterdammers wenschten een theologische faculteit in orthodoxen geest aan hunne Universiteit te verbinden. De benoeming van dr. Van Toorenen- bergen was een eerste stap op dien weg. En blijkens de mededeeling in ous vorig nommer is de Synode mede niet ongeneigd aan dit plan verder behulpzaam te zijn. Ten overvloede komt nu nog het bericht dat dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht, een privaat-collegie in de dogmatiek zal openen. Vier plannen alzoo. In de buitenwijken van Amsterdam zal weldra weder een Christelijke school worden geopend. Zij gaat uit van de vereeniging „De vrije Christelijke school," die een jaar na haar oprichting, in 1879, mede in de nieuwe wijken (Quellijnstraat) haar eersie school opende. De tweede komt op een der paden buiten de Raampoort. Aan de zondagschool te Barneveld is door wijlen den heer ds. D. W. van Vloten een legaat vermaakt, bestaande in een perceël tuingrond, tot het daarop stichten van een gebouw ten dienste dier school, en eene som van f 2UU0. De Zierikzeesche Nieuwsbode meldt: Dat de voorspellingen omtrent geweldige daling in den prijs der landerijen vooreerst nog niet staan vervuld te worden, bleek bij eene te Goes gehoudtn veiling waarbij 27 en drie kwart HA., verkocht wer den voor f 50,978, dat is f 1836 per HA., of met 12Va pet. onkosten f 2091 per bunder. Al het ver kochte is bovendien gelegen in een polder waar het dijkgeschot f 16 bedraagt. Men kan dus nog altijd gerustelijk beweren zalig zijn de bezitters. Betreffende de te veld staande vruchten wordt uit Noord-Beveland gemeld: De winter vruchten staan voor een groot gedeelte dun, met name de wintertarwe en ook sommige blokken gerst. De oorzaak daarvan zal wel de natte zaaitijd van 1879 en de spoedig daarop ingevallen strenge vorst zijn. Opmerking verdient, dat de vruch ten, met de machine gezaaid, beter te velde staan dan de overige. Het koolzaad is voor het grootste gedeelte veronge lukt. Stond het voor den winter slechts tamelijk, des te minder heeft het dat jaargetijde kunnen trotseeren; het weinige, dat er nog staat, is middelmatig. Oude klaver staat vrij goed en bij eenig gunstig weder zal men heel wat vroeger met het voeren een aanvang kunnen nemen dan verleden jaar. Bij eenig warmer weder zouden de wintervruchten spoedig een beter aanzien krijgen. Is de toestand der Wintervruchten niet zoo roos kleurig, als wel wenschelijk is, geheel anders is zulks met de zomervruchten. Onder de gunstigste omstan digheden zijn bijna alle zomervruchten in den grond gebracht. Erwten hebben hier op enkele plaatsen (in de rlabij- heid van houtgewas) veel van dé woudduiven te lijden. Jonge klaver en vlas, zomergerst en haver komen goed te voorschijn. De groote bedrijvigheid der mollen in enkele blokken getuigt wel voor de bewering van sommigen, dat er dit jaar geducht veel schadelijke insecten in den grond zijn. In gescheurde weiden treft men hier en daar het bij de boeren zoo zeer gevreesde „impt." Veel wordt er'geklaagd over den toestand der vroege aardappelen, daar door de slakken veel schade is aan gericht. Op enkele plaatsen heeft men ze voor de tweede maal moeten poten. Appelboomen beloven dit jaar goed te zullen bloeien, terwijl de pereboomen met de braaklanden op eene lijn schijnen te willen geplaatst worden. Aalbessen beloven veel. Alhoewel er weder meer leven in de meekrap be staat, zal er betrekkelijk niet veel worden geplant, wegens de geringe kwaliteit aanwezige kiemen en de daardoor ontstane hooge prijzen. Karwij komt weinig voor, maar wat er van wordt gevonden, begint zich goed te ontwikkelen. Opmerke lijk is het, dat dit gewas aan kanten van slooten en wegen niet welig staat, ja zelfs menigmaal op die plaatsen moet uitgereden worden en door iets anders vervangen. Suikerbieten zijn gedeeltelijk in den grond, terwijl nog enkele blokken te bezaaien zijn, daar men mee- rendeels op regen gewacht heeft tot betere bewerking van den grond voor het zaaien. Mannen van zeer u iteenloopende levensbeschou wing hebben zich te Ylissingen vereenigd om ter eere van den Vlissingschen dichter Bellamy een eenvoudig gedenkteeken op te richten. Men telt onder de leden der commissie, de pastoor der R. C. gemeente, de doopsgezinde predikant Joh. Dyserinck, een der predikanten der N. II. G. ds. De Gaay Fortman, de burgemeester A. Smit, voorts de heeren dr. Callenfels, Forbes Wels, van Duuren Du- tilh, Stewart Schulz, Stuart, de Veij Mestdag h en Wibaut. H. M. de Koningin van Engeland heeft aan den stationschef te Vlissingen en aan den zeeloods die het jacht geleidde, gouden doekspelden doen toe komen, als blijk van H. M. tevredenheid over de reis. Er worden pogingen aangewend om te Hans- weert eene synagoge te stichten. De leeuwen-familie in de diergaarde te Amster dam is zeer voorspoedig. De twee eerste welpen die geboren werden, zijn bijna volwassen en beloven prach tige exemplaren te worden. De drie andere jonge leeuwen groeien flink en hebben al de grootte van een huishond. Maandag avond werd te Arnhem door den omroeper door de geheele stad bekend gemaakt, dat een driejarig kind verloren was. Tot Dinsdagmorgen was bij de politie geen bericht ontvangen dat het was teruggevonden r— De directie van Figaro, een te Zalt-Bommel verschijnend weekblad, kondigt aan, dat zij bij ge noegzame deelneming aan een der abonnenten „een huis" schenkt. Het huis ziet er, naar eene bijgevoeg de afbeelding, vriendelijk uit. Er staat evenwel tegenover, dat 't huis te Zalt-Bom- mel gelegen is en mocht men al het voorrecht hebben daar de Figaro nog nat van de pers te kunnen lezen, de nieuwere geschiedenis van dit stadje is niet aanlok kend genoeg om tot eene verhuizing derwaarts aan te sporen. Een Amerikaan stal voor een paar weken een handkoffertje aan het station in den Haag en voerde als reden aan, dat hij dit gedaan had omdat hij zonder koffer zoo moeielijk logies kon bekomen. De uitkomst heeft den practischen blik van den Amerikaan bewezen. Hij heeft, als bezitter van den koffer, nu niet alleen een kamer met een bed erlangd maar zelfs gratis met kost en bediening gedurende twee maanden lang. De rechtbank te 's Gravenhage heeft daartoe last gegevenalleen werd hem de keuz e van logement onthouden. De ontvangst van Prof. Nordenskiöld in zijn vaderland was onbeschrijfelijk prachtig. Reeds in ons vorig nommer deelden we mede, dat 200 schepen de Vega waren te gemoet gegaan, dat het strand een eindweegs schitterend verlicht was, en Stockholm, de Zweedsche hoofdstad, zich baadde in een zee van lic it. Thans kunnen we er bijvoegen, dat Zondagmorgen in de slotkapel een dankstond voor de behoudene tehuiskomst der reizigers werd gehouden, dat de Koning van Zweden prof. N. en twee zijner reisgenooten in den adelstand heeft verheven en dat het geheele personeel der Vega aan den koninklijken disch was genoodigd. Door tusschenkomst van den Ned. vice-consul te Brugge is eene som van 734 frs. aan de commis sie voor watersnoodlijdenden gezonden. Onder de 75 hoogst aangeslagenen in de pro vincie Groningen, vindt men 45 landbouwers die zelf hunne boerderijen bewonen. Ter internationale visscherij-tentoonstelling te Berlijn is de fundeering van het groote bassin om de Neptunu9grot verzaktdaardoor is eene scheur in den muur ontstaan, tengevolge waarvan het water ta melijk snel verdween en de visschen gevaar liepen spoedig op het droge te geraken. Honderden handen repten zich om met emmers en ketels en eindelijk met de hand de visschen op te scheppen en te vangen en ze in tonnen met water gevuld over te brengen. Zoo- dra dit gelukkig was afgeloopen, sloot men de water leiding af, en ging men onmiddellijk over tot het dichten der scheur. Krupp te Essen heeft den prijs zijner kanonnen met 60 pet. verhoogd, en toch kan hij onmogelijk aan al de bestellingen voldoen. Een slecht teeken voor den vredebond. Sarah Bernhardtde Parijsche afgod, die door een gril de Fransche hoofdstad ontvluchtte, en haar engagement met het Theatre Franqais verbrak, wordt

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2