dUISTILIJMimiIMI OLID. Donderdag 29 April. V o«9. 1990. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. Uitgever I?. Gr. WIJTMAN, TE MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 eents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 28 April 1SS0. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk binnenlandsche zaken der Staatsbegrooting, ten behoeve van de met 1 No vember in te voeren nieuwe schoolwet. In zijne Memorie van toelichting zegt de Minister van binnenl. zaken, dat het tijdstip der invoering van de wet op 1 November 1880 kan worden bepaald. De moeielijklieden, die zich tegen het aannemen van een vroeger tijdstip verzetten, worden dan vermeden. De najaarsexamens voor het lager onderwijs kunnen in het loopende jaar op de tot dusver gebruikelijke wijze worden afgenomen en daarbij akten uitgereikt voor hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen en voor de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Ook is het onzeker of de nog ontbrekende alge- meene maatregelen van inwendig bestuur van 1° Juli e. k. vastgesteld zullen kunnen zijn. Het schijnt niet raadzaam de wet in werking te brengen voordat alles volledig geregeld is. Vervolgens worden de redenen opgegeven, waarom invoering op 1 November de voorkeur verdient boven 1 Januari 1881. Heeft de invoering met November 1880 plaats, dan vereischt hoofdstuk V der Staatsbe grooting voor dat jaar aanvulling, Daartoe strekt het wetsontwerp. Daarbij worden in de eerste plaats de noodige gelden aangevraagd om gedurende de twee laatste maanden van 1880 te voorzien in de bezoldi ging van het nieuwe schooltoezicht. Tot grondslag van berekening is genomen, dat de jaarwedde der in specteurs f 8500 zal bedragen en hun abonnement voor bureaukosten f 300; dat de jaarwedde der districts schoolopzieners op f 2500 zal worden gesteld en hun abonnement voor bureaukosten op f 200. Voor reis- en verblijfkosten is, in afwachting, dat de ondervin ding daaromtrent uitspraak doe, voor elk der inspec teurs gerekend op f 1500 's jaars, voor elk der districts-schoólopzieners f 800, terwijl voor de arron- dissements-schoolopzieners eene söm van f 500 ge middeld voor ieder is aangenomen. Voorts is eene som van f 400,000 uitgetrokken als vergoeding aan de gemeenten krachtens art. 45 der nieuwe wet. Dit bedrag is een zesde eener som van f 2,400,000, zijnde dertig ten honderd van 8 millioen. Vergeleken bij de laatste jaren, is dit cijfer lager. Het* is daaraan toe te schrijven, dat de meeste ge meentebesturen, in afwachting der nieuwe wet, zich zooveel mogelijk van verbeteringen in het algemeen en meer bijzonder van het stichten van nieuwe school gebouwen hebben onthouden. Het cijfer van acht millioen zal echter reeds dade lijk in 1881 aanmerkelijk hooger zijn en gaandeweg stijgen, zoodat de vroegere mededeelingen der Regee ring aangaande het bedrag der door het Rijk te ver goeden dertig ten honderd, vermoedelijk blijken zullen niet onjuist te zijn geweest. Verder is bij dit wetsontwerp eene som voorgedra gen tot het voorloopig bestendigen der rijkssnbsidiën van f 7000 's jaars, die ieder der bijzondere kweek scholen voor onderwijzeressen te Arnhem, Haarlem en Groningen, en dat van f 15,0u0 Js jaars, hetwelk de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam tot dusverre genieten. Eindelijk zijn in dit wetsontwerp gelden gebracht tot het verleenen vau wachtgelden krachtens art. 39 en art. 92, 2de lid der nieuwe wet. Op eene uitgaaf krachtens art. 39 te dezer zake behoort dus te worden gerekend. En, daar thans nog niet beslist is, of er onder de tegenwoordige inspecteurs zijn, die in het nieuwe schooltoezicht zullen worden opgenomen, schijnt het raadzaam krachtens art. 92, al. 2, een zesde van het gezamenlijk bedrag der thans door de inspecteurs genoten jaarwedden als wachtgeld voor hen uit te trekken. De Tweede Kamer heeft met 32 tegen 30 stemmen beslist dat het ten vorigen jare in het district Utrecht gekozen lid de heer Bastert, zal worden toegelaten. Men ging daarbij uit van de meening dat de 7* onwettige kiezers van Harmeien geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de stemming, daar de heer Bastert eene meerderheid van 38 stemmen verkreeg. De Kamer beraadslaagt thans over de verhooging der staatsbegrooting voor historische monumenten. Z. M. de KoniDg heeft benoemd tot president van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, jhr. m. E. J. J. van Eysinga, sedert 1850 lid dier Kamer voor Friesland. Er is dezer dagen eene inschrijving opengesteld voor de deelneming in het maatschappelijk kapitaalvan f 300,000, voor de Nederlandsche tramicay-maatschappij waarvan de heer S. Hamel'nk als directeur optreden zal, terwijl tot commissarissen zijn benoemd de HH. J. A. baron van Hardenbroek, directeur der maat schappij tot exploitatie van veestallen, C. Vermeijs, directeur der gemeentewerken te Utrecht en J. W. R. Gerlach, afdeelings-chef bij de maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen. In een circulaire van de HH. Matthes Co. te Amsterdam bij wie de inteekening open is gesteld, wordt gewez'-n op de soliede grondslagen der maat schappij, en op de waarborgen voor goede resultaten, die liet verleden aanbiedt van de mannen, welke aan het hoofd der zaak staan. De heer Hamelink heeft, zooals bekend is, veel studie gemaakt van de tram wegen baron van Hardenbroek zegt zijn medewerking toe bij den aankoop van paarden de heer Vermeijs bij den bouw van weg en werken de heer Gerlach is grondig bekend met spoorwegzaken, die in nauw ver band staan met de onderneming van tramwegen. De maatschappij zal beginnen met den aanleg der lijn DokkumVeenwouden, ter lengte van 12 kilo- meteren aansluitende aan den staatsspoorweg der prov. Friesland. Reeds heeft zij bovendien verschillende andere concessiën in Friesland overgenomen. Het plan is de wegen zoo aan te leggen, dat men later de paarden door stoom als trekkracht kan vervangen. De lijn DokkumVeenwouden verbindt de vrucht bare en volkrijke gemeenten West- en Oostdongera- deel en Danturaadeel aan den staatsspoorweg zij is ris 't ware een zijtak van den staatsspoorweg, waar aan zij bij bet station Veenwouden aansluit. Zij be vordert de rechtstreeksche gemeenschap tusschen de rijke landstreken in het noorden van Friesland met de bloeiende gemeente Tietjerksteradeel. De stad Dokkum heeft veel handel en veel han delsbetrekkingen met Leeuwarden. Zlerikzec, 26 April. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in ons district, in plaats van mr. B. C. Cau die bedankt heeft, zal op 11 Mei, den dag der gewone verkiezingen plaats hebben. Door de liberale Kiesvereeniging is tot vervulling dezer vacature gekozen de heer mr. C. Fokker, advo caat te Zierikzee. De aftredende leden, zijnde de heeren B. G. van d?r Have, mr. J. Moolenburgh eii C. van der Vliet werden op nieuw candidaat gesteld. Goes, 27 April. Zaterdag jl. heeft de heer Van Gorkom, vroeger belast met het prepareeren derKaapsche boeren voor een soort neutraal onderwijs als wij hier rijk zijn, zich beijverd alhier, zijn vriend en hoofdman den ex-predikant- president Burgers schoon te wasschen Zijne rede bestond uit eene historische beschrijving van de vestigingen der Hollanders aan de Kaap, en uit een bestrijding van ds. F Lion Cachet en zijne partij ten behoeve van den door Engeland gepensio neerden oud-president Burgers. Veel aandacht is te Goes noch elders aan die rede voering geschonken. Eén staaltje van de humaniteit en de wijze van be strijding door den heer Van Gorkom in practijk ge bracht, zal voldoende zijn ora hem te doen kennen. Om zijn tegenstander aan den lachlust of de verachting zijner hoorders over te geven, werd door den heer Van Gorkom gedebiteerd dat ds. Cachet, van Joodsche afkomst, voor zijne bekeering tot het Christendom Levy Zegel heette. Ds. Huet, volkomen op de hoogte van Afrikaansche toestanden, deelt heden in de Goessclte Courant mede, dat ds. Cachet op een leeftijd van zes jaren den Christelijken doop heeft ontvangen, en dat de vader evenals de zoon niet Zegel maar Cachet heette. Of de heer Van Gorkom eenig succes heeft gehad van zijn verachtelijk en belachelijk maken eens tegen standers, die zich niet verdedigen kan, betwijfel ik. Met afkeuring hoorde ik ten minste geestverwanten van den spreker, over deze rede spreken. middelburg. 1 November zullen alhier de bureaux van den sectie-ingenieur en den districts-inspecteur der Zeeuwsche spoorweglijn, die thans te Bergen-op-Zoom zich berinden, worden gevestigd. We vinden in de N. R. C. de mededeeling dat de kiesvereeniging de Grondwet te Middelburg met 1 Juli a. zal ontbonden worden, en overgaan m eene centrale liberale kiesvereeniging. Ook van andere zijde was ons deze mededeeling, echter zonder tijdsbepaling, ter oore gekomen. De heer Slicker van Domburg, vroeger bewoner van het kasteel Westhove, oud-lid van de Tweede Kamer, is te 's-Gravenhage overleden. In de inrichtingen voor- doofstommen-onderwijs te Rotterdam zijn sedert eenige weken met een 40tal leerlingen proeven genomen met een door prof. Daniel Colladon te Genêve aangegeven middel waarmede doof geborenen zouden kunnen verstaan en leeren spreken. De proefnemingen hebben echter niet het minste ge volg opgeleverd. Weldra wacht men te Rotterdam echter eene audi- •phone, het werktuig dat door den heer S. Rhodes te Chicago uitgevonden is. en waardoor, naar men be weert, dooven in staat gesteld zouden worden gewone gesprekken door middel van de tanden te verstaan en doofgeborenen zouden kunnen hooren en spreken. Of schoon nu de uitvinding van prof. Colladon gezegd werd op hetzelfde beginsel te berusten als de Ameri- kaansche audiphone, worden niettemin de proefnemin gen met deze laatste met groote belangstelling te ge- moet gezien. In hoeverre de onderstaande mededeeling van de N. Rott. Ct. juist is, durven wij niet zeggen m elk geval is het allergrappigst, om te lezen en tevens niet kwaad om eens over de welwillendheid der menschen na te denken De N. Rott. Ct. schrijft „Te Driebergen en in het naburige Rijsenburg wordt sinds eenigen tijd de algemeene belangstelling gewekt door een geschil tusschen een rijken grondbezitter en een logementhoudêr aldaar een geschil, dat wellicht tot eene belangrijke rechtskwestie kan aan leiding geven, maar in ieder geval thans reeds door de omstandigheden een allerbelachelijkst karakter heeft. Op de grens tusschen de gemeente Driebergen en Rijsenburg loopt een laan de Loolaan die door den straatweg gesneden wordt. Het gedeelte der laan links van den straatweg wordt uit vrijwillige bij dragen van ingezetenen tot een flinken, harden, be rijdbaren weg gemaakt; de laan ter rechterzijde vau./

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1