//denkend deel" der natie en gebroken hebben inet Wat zij als bijgeloof gelieven te betitelen. Omdat de ouders dier 250.000 nog vasihouden aan Jt geloof der vaderen en zich willen kwijten van hun roeping tegenover de eeuwige belangen hunner kinderen Geeft ongeloof dan recht op eene premie ad f 56,66 per kind In Nederland, volgens de liberalen, ja. (P. N.) Een treurige statistiek levert Schiedam. In 10 jaren werden bijna 34 millioen kilogram rogge- en raoutmeel in vloeiend vuur" omgezet. Niet minder dan 56.254 hectoliters gedistilleerd Werden uitgevoerd in 1879. Schiedam alleen bloeide in 't vorige jaar. Achter uitgang was er in alle takken van nijverheid, maar Schiedam leverde bijna 1000 hectoliters meer dan in 1878 De vooruitgang is zoo stérk dat er thans weder 12 nieuwe branderijen in de maak zijn. De Haagsche correspondent van de Rott. Ct. meent te weten, dat nog voor pinksteren de renteicet in be handeling zal komen. Het plan zou zijn, de aanhan gige ontwerpen van minder omvang af te doen tegen het begin van Mei, om dan de nog vóór pinksteren overblijvende veertien dagen te besteden aan het groqte financieele debat. Op eene conferentie van meteorologen, dezer dagen te Hamburg gehouden, werd naar de Ham burger Nachrichten meldt medegedeeld dat de Nederlandsehe regeering geneigd was de noodige middelen voor een station in de Noordelijke IJszee beschikbaar te stellen. Dit bericht behoeft bevestiging. De Zweedsche regeering heeft het verzoek der Aka- demie van Wetenschappen te Stokholm om op Spits berg-en een station op te richten, geweigerd, be Deeu- sche regeering daarentegen zal een station op Uper- navik oprichten en de Russische een aan den mond der Lena-rivier, benevens een hulpstation op een der Siberische eilanden. Ook Oostenrijk zal niet achter blijven graaf Wilcek heeft aangeboden de kosten voor een station op Nova-Zembla te dragen. iierii, Sthool en foCiulmg. Op het zestal tot het beroepen van een predikant bij de N. H. G. te Meppel komt ook voor ds. J. H. Geselschap te Vlissingen. Gelijk reeds gemeld is, heeft de Synode het ontwerp-reglement op de kerspelvorming aangenomen. Een en ander uit dit ontwerp deelen we thans mede. Binnen zes maanden na het jn werking treden van het reglement worden de lijsten ?an stemgerechtigden door den kerkeraad opgemaakt. Het verlangen om van de bevoegdheid tot kerspelvorming gebruik te maken, wordt door stemgerechtigden bij schriftelijke, door allen onderteekende verklaring aan den kerkeraad ken baar gemaakt met aanwijzing van drie leden, die het voorloapig bestuur uitmaken. De kerkeraad onderzoekt de aanvragen r binnen vier weken, en geeft daarvan kennis aan het klassicaal bestuur. Nadat dit het recht tot het vormen vaii een kerspel heeft geconstateerd, kunnen belanghebbenden, onder leiding van het voor- loopig bestuur, tot de benoeming van ouderlingen en diakenen overgaan. Telken jare kan gedurende veertien dagen na de vaststelling der lijst van stemgerechtig den tot het vormen van een kerspel worden overge gaan- Een kerspel, dat nog geen eigen predikant bezit, moet jaarlijks liet bewijs leveren, het vereischte aantal Stemgerechtigden te bezitten, anders wordt het ont bonden. Kerspelen die een eigen predikant of eigen predikanten verkregen hebben, moeten, bij het ont staan eener vacature hetzelfde bewijs leveren; anders 6 worden kerspelen met één predikant ontbonden, en in kerspelen met meer predikanten niet tot de vervulling der ontstane vacature toegelaten. De kerspelen zijn behoudens de bepalingen in dit en de overige regie- I meuten onafhankelijk van elkander. De diaconale goe deren en fondsen, mitsgaders de zorg voor bedeeling der armen, onverschillig tot welk kerspel zij behooren, wordt opgedragen aan de gezamenlijke diakenen. Met betrekking tot het overgangstijdperk wordt bepaald, dat bij het ontstaan eener vacature in de 5 eerste plaats het talrijkste kerspel, dat geen eigen predikant bezit, in de tweede plaats dat waaraan het grootst aantal predikanten ontbreekt, van zijn recht H tot beroeping van een predikant gebruik zal maken, n De dienstdoende predikanten eener gemeente behouden hunne rechten en kunnen de hun wettig opgedragen function voortzetten, doch kunnen na uitnoodiging van het kerspel als predikant bij dat kerspel optre- den. Aan een kerspel dat geen eigen predikant heeft, wordt, op daartoe gedane aanvrage, minstens eenmaal 'smaands eene predikbeurt afgestaan, waarin het op zijne kosten een predikant naar zijne keuze kan laten let optreden. Ouderlingen en diakenen, die bij het ont staan van een kerspel in dienst zijn, blijven bij het tul- kerspel hunner keuze hun tijd uitdienen, i VO Be Middelburgse/ie Courant verneemt dat door h de predikanten Sibmacher Zijnen en Koch mededee- ling gedaan is aan den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg dat zij in zake de uitspraak van het klassikaal bestuur beti effende de aanneming van lidmaten zich wenden tot het pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland in hooger beroep. Een voorstel van den heer Verkoeff, mede uit naam van den heer Van den Brandeler gedaan dat de Synode artt. 38 en 39 van het reglement op Godsdienstonderwijs in den ouden vorm lierstelle werd ter inzage gelegd. vp het verzoek van den heer Messchert van Vollenhoven (benoeming van kerkelijke hoogleeraren bij de gemeentelijke universiteit te Amsterdam) is door de Synode eene beslissing genomen. Het verzoek werd ingewilligd op voorwaarde, dat de Vereeniging voor eiken hoogleeraar een zestal aan de Commissie van voordracht zal hebben aan te bieden, dat de Commis sie dit zestal éénmaal zal kunnen terugzenden en nit het aangenomen zestal een drietal zal inzenden bij de Synode, die daaruit de keuze doet. Óp Hemelvaartsdag zal het Zeeuwsch Jongelings Verbond zijne jaarvergadering houden te Vlissingen, in het gebouw der Chr. Bewaarschool aan de ijzeren brug. Het uur van aanvang is bepaald op half twaalf, dus na kerktijd, opdat de van elders komenden in de gelegenheid zouden zijn de godsdienstoefening bij te wonen. Door verschillende vereenigingen zijn een aantal on derwerpen ter bespreking ingezonden, en daaruit blijkt dat deze vergadering zeker niet minder belangrijk dan de vorige belooft te zijn. Van toetreding van nieuwe vereenigingen hoorden wij ook al reeds. 't Kan geen kwaad tevens een paar dingen in her innering te brengen. Hoewel elke vereeniging een af gevaardigde zendt met last om te stemmen over de weinige punten, welke aan stemming onderworpen zijn, is het van belang dat de leden zooveel mogelijk opkomen, om aan de besprekingen een werkzaam deel te nemen. Vooral voor jeugdige leden, die geen an dere dan hunne eigen vereeniging kennen, is een uit stapje naar de bondsvergadering aangenaam en leerzaam tevens. Ook belangstellenden worden ter vergadering en aan het gemeenschappelijk maal toegelaten; daar omtrent kunnen de verschillende vereenigingen het best inlichtingen verschaffen overeenkomstig art. 6 van het reglement. Programma's worden deze week verzonden. Honderdjarig bestaan der Zondagscholen. Woens dag avond kwamen te Londen 200 predikanten, van verschillende, doch geloovige richting, voor de zaak bovengenoemd bijeen. Sir Charles Reed presideerde, 't Bleek dat reeds 30 jaar geleden de Zondagscholen 250,000 onderwijzers en 1,180,000 leerlingen telden. Thans onderwijst de Engelsche Zondagsschool-Vereeni ging alleen 1,000,000 kinderen. De meewerking der predikanten werd verzocht en plannen beraamd voor den bloei der Zondagscholen. Ook de geldelijke plan nen bij de feestviering werden besproken. Een der aanwezigen wenschte, dat Zondags-avonds voortaan lezingen voor onderwijzers zouden gehouden worden, over de bewijzen voor het Christendom en de wijze om den Bijbel te onderzoeken. De eerste dag van het Jubelfeest, Maandag 28 Juni, zal gewijd zijn aan de overweging van: ;/De achterliggende vooruitgang e"n de toekomende uit breiding van het Zondagsschoolstelsel. 1. Het gedu rende de verleden 100 jaren volbrachte werk, dat God gewroclit heeft. 2. Het werk dat te verrichten valt om geheel de jeugdige bevolking onder het Zondags school-onderwijs te brengen. 2de dag, Dinsdag 29 Juni. De staat en de voor uitzichten van Zondagsscholen op het vasteland van Europa. 3de dag, Donderdag 1 Juli. De kerk van Christus in hare verhoudingen tot het Zondags-schoolwerk, 1. De Zondagsschool het beste middel om de Kerk in staat te stellen tot het voldoen aan hare verantwoor delijkheid ten opzichte van het godsdienstig onderwijs der jeugd. 2. Hoe kan de Kerk voorzien in en be antwoorden aan gepaste werkzaamheid ter bereiking van dit doel Voorts zal dan in den namiddag gesproken worden over Het Woord van God, het bestemde werktuig voor godsdienstige opvoeding 1. De Bijbel als het leesboek der Zondagsschool. 2. Hoe het meer ver standelijk bestudeeren van den Bijbel te bevorderen bij onderwijzers en leerlingen. 4de dag, Vrijdag 2 Juli, 's morgens. De vrucht bare werkriüg der Zondagsschool, haar aard, en de middelen om die te bereiken. 1. De geschiktheid en bekwaamheid der onderwijzers, 2. De opleiding van onderwijzers tot hun werk. Namiddag. Het gröote doel van het zondagschool- onderwijs. 1. Jeugdige godsvracht, haar aard en hoe zij zich openbaart. 2. Jeugdige godsvrucht, middelen om die te bevorderen en te versterken. De Burgemeester van Londen heeft aangenomen, bij de opening der feestviering het praesidium waar te nemen, en zelfs welwillend aangeboden de gilden zaal voor die gelegenheid beschikbaar te stellen. De algemeene vergadering van het Gereformeerd tractaatgenootschap ,/Filippus," zal dit jaar gehouden worden in de Bagijnenkerk, Breestraat te Utrecht, op Donderdag 17 Juni des voormiddags ten half elf, en uiterlijk te 5 uren in den namiddag eindigen. De be stuursvergadering heeft den vorigen avond te 5 uren plaats. Voorstellen, hetzij voor de bestuursvergadering of de algemeene vergadering, worden ingewacht uiter- Rjk 17 Mei bij den secretaris S. A. va^ den Hoorn, te Tiel. Tot hoofdonderwijzeres aan de Christelijke bewaar school te Goes is benoemd Mejuffrouw J. Adriaanse van Middelburg. ^«(MIËRIGHTEN. Dezer dagen is te 'sHeer Abtskerke weer een bewijs geleverd hoe men dieren mishandelt. Naar men vermoedt heeft een jongen van een inwoner der ge meente een jonge koe die in de weide liep in de sloot gedreven, en daar het dier toen in zijn macht was, met stokslagen zoodanig mishandeld, dat^het met gebroken ledematen is gevonden. Bij den brand op de hofstede van C. Filius in den Jacob-polder (zie ons vorig nommer) zijn 37 stuks vee omgekomen. De justitie heeft op de plaats zelve onderzoek gedaan. Te Hulst is éen geval van pokken voorgekomen. Uit het Loo wordt gemeld, dat H. M. de Ko- ningin Vrijdag aan een groot gevaar is ontkomen. Juist nadat H. M. uit haar rijtuig was gestapt, gin gen de paarden op hol. De koetsier-majoor, die de paarden trachtte tegen te houden, werd gewond. Dondermiddag is eene vrouw, wonende aan de Mijl, te Dordrecht, bevallen van twee me:sjes. Den 26 Juni van het vorig jaar beviel zij eveneens van twee meisjes, zoodat haar dus binuen de tien maan den vier kinderen geboren werden. De terreinen van het Centraal-station te Rotter dam zijn, na verloop van een paar jaar zoo totaal verzakt, dat al wat uiet onderheid is, van nieuwe fondamenten moet voorzien en de bestrating geheel zal vernieuwd worden. Gelijk men weet, waren die terreinen weiland, dat met duinzand belangrijk is op gehoogd. In het Circus Carré te Amsterdam doet thans eene ,/Indiaansche" dame, Zenobia, afgrijselijke toeren. Zij hangt aau hare tanden aan een locomotief, die hoog boven den grond over een koord loopt. Het publiek juicht ook deze kunstverrichtingen toe. Men zegt dat het deze dame is, die aan boord van de Friesland zich bevond en met een reisgezel te Ca- dix aan wal ging, zoodat zij aan het rampzalig lot ontkwam, dat dc passagiers en schepelingen van dat vaartuig heeft getroffen. Op de volgende geestige wijze spreekt de Arnli Cour. over de Haagsche fontein voor dieren Wij hebben eene nieuwe /gemeenteinstelling" ge kregen, waarvoor wij ons edeldenkend gemeentebestuur niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Een der steenen palen op het plein is vervangen door een fonteintje met drinkbak voor paarden en honden. Ze hebben maar eventjes met den hoef? met den snoet? - te drukken op een netten koperen knop, en de bak vult zich met frisch duinwater, waaraan onze nut tige medeschepselen zich naar hartelust verkwikken kunnen. Wie nu maar hond of paard is, gaat een heerlijk leventje in de hofstad te gemoetVoor de menschen, die zoo onverstandig zijn om in achter buurten, in plaats van in Parkstraat of Vo ar hout te wonen, staat slechts gedurende een paar uren van den dag een gemeentebeambte met een sleutel bij eene waierleidingskraan, van wien zij het duinwater gratis kunnen bekomende eerste de beste hond zal nn voortaan maar eventjes met zijn neus tegen den ko peren knop hebben te stooten om drinken en stortbad* water te hebben zooveel hij maar verlangt, 't Kost hem geen cent, en misschien wordt er bij de dierenfontein op het Plein ook wel pernament een gemeentebeambte geposteerd om de dames en heeren vair het, cynisch geslacht op hun eerste geblaf te bedienen. Alle gekheid op zij, zie ik niet in waarom het gemeentebestuur in zijn dierenlievendheid meer zou behoeven te doen dan de thans reeds door de stad geplaatste en regelmatig gevulde steenen drinkbakken. Deze nieuwigheid is niets meer dan een bewijs van afdwaling, van ziekelijkheid te gevaarlijker in dit geval, omdat er ter wille van de gezondheid en liet materiele welzijn van de menschen hier nog zooveel te doen is. Het getal der Nederlandsehe inzenders op de Visscherij- tentoonstelling te Berlijn bedraagt in het geheel 70, waarvan 57 partikulieren en 13 collegies, actiëngezelschappen, enz. en wel uit Noord- Holland 13, Zuid-Holland 36, Zeeland 4, Groningen 2, Overijsel 6, Gelderland 6 en Noord-Brabant 3. Eene Tesselsche begrafenis zoo wordt van dat eiland geschreven is eene eigenaardige plech tigheid. Nadat het lijk 's avonds te voren of in den vroegen morgenvan den dag der begrafenis gekist is, verza melen zich tegen het middaguur de familieleden van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2