CHRISTILIJI-KSTHISCI BLAD. w r>88. Dinsdag 27 April. 1380. GELEGE NHEIDSPOLITIEK. HIT ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- 1 avond teil 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per diub maanden francof 1,50. Enkele no turners- 0,05. Uitgever P. Gr. WIJTMAN, tb MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Er was voor de liberalen" een groot ge vaar aan 't opkomen. De Zutfensche Courant begon de alarmklok te luiden, en de Middel- burgsche begon, omdat de groote bladen karei- partij zich stilhielden, en men ons al de groote trommen had present gedaan, reeds mee aan het touw te trekken. Wij wezen reeds op dat gevaar; de Raad van State was ongunstig gezind jegens invoering der schoolwet op 1 November a. s. Wie tegen deze wet een woord rept moet tot zwijgen gebracht worden door dreigend ge baar, als 't kan verwijderd of, nog beter, over schreeuwd Van 1848 af hebben de liberalen" het er op aangelegd dat de stemmen van de burgers, die met hunne permissie mogen kiezen, zóó zijn verdeeld, dat zooveel mogelijk de stemmen hunner tegenstanders in het water vallen. Heeft iemand recht zich te beklagen over achteruit zetting, over onvoldoend deelgenootschap aan de volksvertegenwoordiging, dan zijn wij het. Toch is van onze zijde nooit aanmerking ge maakt op de samenstelling van den Raad van State. De reden waarom is heel eenvoudig. Die raad is geen volksvertegenwoordiging, en be weert ook niet, zooals de Tweede Kamer, het te zijn. Bestemd om den koning van raad te dienen in alle maatregelen van binnenlandsch of kolo niaal bestuur, en desgevraagd in alle zaken van algemeen of bijzonder belang, vooral echter om voorgestelde wetten te overwegen, bepaalt toch de Raad van State zich voornamelijk tot het laatstgenoemde werk, en dat dan nog meest met het oog op het in gang blijven der staats machine. Door te onderstellen dat de Raad van State op de teekenen der tijden zou letten, hebben wij meer met de mogelijkheid dan met de waar schijnlijkheid gerekend. Heeft de koning een maal een ministerie voor lief genomen, dan werken zijne veertien raadgevers ook in de richting van dat ministerie, niet als stuurlieden op het dek, maar als machinisten, die alleen voor de machine verantwoordelijk zijn. Het heele bezwaar tegen de beloofde invoe ring der schoolwet schijnt nu slechts in den datum te liggen. De begrooting over 1880 is vastgesteld, en daarbij is geen geld voor die invoering aangewezen. Nu nog voor de laatste twee maanden des jaars de begrooting te over schrijden, dit acht de Raad van State niet wensckelijk. Wordt de invoering bepaald op 1 Januari 1881, of later, en komen de kosten dus op een nieuw jaar, dan zal hoogstwaar schijnlijk geen bezwaar worden gemaakt. Heel de wet van Kappeyne kon er wel bij den Raad van State door, als nu maar in de in- en uit voeringsplannen van Six geen artikelen met elkaar in botsing komen, dan zal alles in de machinekamer wel glad gaan. Of wij met onze gemoedsbezwaren in den grond gevaren worden, dat 's minder, althans voor rekening van den stuurman. Wij hebben dan ook altoos aangedrongen op eene betere vertegenwoordig, op billijke han delingen van de ministers, en nooit zitten pruttelen op den Raad van State.x Hoe de liberalen" zyn, leert men nu eens zien. Zij schreeuwen eer ze geslagen worden, zelfs eer iemand een stok opheft. Zij zouden alles willen uit den weg werpen, uit boosheid over een gering uitstel in de, naar mensehelijke berekening verzekerde, vervulling hunner wen- schen. Toen wij het toejuichten dat van Kerkwijk optrad om de belangen der gemeenten te be pleiten tegenover de vaak al te willekeurig door gestoken benoeming van burgemeesters, toen werd door de s> liberalen" gezegd dat zijn voor stel op 's konings recht en macht inbreuk wou maken. Nu de Raad van State meent dat de staatsmachine door het jakkeren der liberalen" onklaar zou loopen, nu spreken zij er dadelijk van dat 's konings eigen raad, door hemzelf benoemd, niet goed is saamgesteld. Z. M. zal wel beter weten wien hij, zij het ook op aan beveling, uit oude bekenden tot leden van den als hij wil door hem zelf gepresideerden raad kiest, dan dat hij weet wie hij tot burgemees ters aanstelt, en welke invloeden er al gewerkt hebben eer hem het besluit tot benoeming eens burgemeesters ter teekening wordt aangeboden. Door aanmerkingen op de samenstelling van den Raad van State, door beweringen, zooals we in 1878 hoorden, als zou de koning eene door beide Kamers aangenomen wet niet anders dan behooren te bekrachtigen, wordt veeleer het koninklijk gezag beknibbeld dan door een behoorlijk ingediend wetsvoorstel, waarbij de voordracht niet de benoeming van bur gemeesters aan de gemeenteraden zou komen. En toch is dat wetsvoorstel des heeren van Kerkwijk by na voor majesteitsschennis uitge kreten. Binnen een zeer kort tijdsverloop hebben wij 't dus kunnen zien, dat door liberalen" over het recht en de macht des konings wordt ge dacht en geredeneerd al naar 't in hunne kraam te pas komt. Middelburg, 26 April 1SS0. In de Zaterdag gehouden gewone algeraeene verga dering van het polderbestuur van Walcheren nam de heer L. Cijsouw, onlangs tot commissaris van den j polder gekozen, na beëedigd te zijn, zitting. Voorts I werd o. a. behandeld de begrooting voor het dienstjaar 1880, welke in haar geheel is vastgesteld tot een i bedrag van f 3Ö9;951.61j Onder de uitgaven worden de gewone werken tot een bedrag van f 109,324.35en de buitengewone ad f 79,329.87 geraamd. Van de gewone werken zullen volgens de raming voor f lOG.SOO.SSVs worden aan besteed en voor f2.763.50 in eigen beheer worden uitgevoerd. Het gewoon dijkgeschot is op f 13.50 per bunder schotbaar en op f 5.80 per bunder vrij land bepaald. (M. C.) Be gemeenteraad van Middelburg heeft besloten uit de buitengewone bate van f 27,000, die aan de ge meente ten deel is gevallen door de liquidatie der voormalige wees- en momboir kamers, aan het rijk te betalen f 10,000, ten behoeve der te bouwen leer school bij de rijkskweekschool van onderwijzersver der zal er uit bekostigd worden de uitbreiding der lokalen van het archief, het verdere voorschot ad f 13,000 zal besteed worden tot schulddelging der leening 1871. Vlissingcn, 26 April. Tot lid van den gemeen teraad alhier is gekozen de heer Jos. van Raalte met 171 stemmen. Op den heer J. F. Dommisse waren 92 stemmen uitgebracht. Goes, 26 April. Alle dit jaar aftredende leden dei^ Provinciale Staten ia ons district, zijnde de heeren J, A. Fransen van de Pui te, J. M. Kakebeeke, mr. B, V. van der Bilt en jhr. mr. C. van Citters werden door de centrale liberale kiesvereeniging op nieuw candidaaF gesteld. De opkomst was gering. Aan Zelandia ontleenen we de médedeeling, dat weldra te Goes in de woning van "wijlen den heer de Laat de Kanter op de Vlasmarkt, eene Roomsch- Katholieke parochiale school voor meisjes zal worden geopend. Kloosterzusters zullen onderwijs geven. Nauwelijks is er een einde gekomen aan de ver melding hoevele subcommissiën voor de loterij ten behoeve van watersnoodlijdenden zijn gevormd, en waar ze zijn gevestigd, of hetzelfde begint thans met een nationaal huldeblijk, generaal van der Heyden aan te bieden. Daar in iedere plaats wel Nederlanders zullen te vinden zijn, van harte verheugd, over 't feit dat aan dien duren en verwoestenden oorlog m Atjeh een einde is gekomen, kunnen we ook veilig aannemen dat overal in ons land met eere den man wordt genoemd die, als middel in Gods hand dit zware werk ten einde bracht, we zullen daarom onze lezers voor nu en het vervolg, die lange lijst van opgaven besparen. De suikerwet, gelijk die door de regeering was ont worpen, is zonder wijziging door de Tweede Kamer met 47 tegen 17 stemmen aangenomen. Nog eens over de -school-statistiek. Hier te lande bezoeken 525.000 kinderen de lagere school, $00,1)00 de openbare, 125.000 de bijzondere protestantsche en 100.000 de bijzondere roomsche scholen. Men heeft uitgerekend dat volgens de nieuwe wet de 300 000 //Openbare" kinderen aan den Staat zullen kosten zeventien millioen, of zes en vijftig gulden 66 ets. voor ieder kind. Voor de kinderen der bijzondere scholen heeft de Staat geen uitgaven. Daar zorgen ouders en'belang stellenden zeiven voor. Waarom heeft men voor die 300,000 alles oyer voor die 225.000 niets? Omdat de ouders dier 300.000 behooren tot bi

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1