CHRISTELIJK ÜISÏ0R1SCH BLAD. 1880. .V. 387. Zaterdag- 1\ April. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele no miners- 0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTM AIN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 11 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. HOE DURVEN ZE! De Raad van State, dat hooge staatslichaam, saamgesteld uit oudgedienden, mannen van naam als er sprake is van wetgevers en staatslieden de Raad van State, zonder wiens tusschenkomst geen koning, minister of kamerlid eene wet kan voorstellen; de Raad van State, altoos te raad plegen in alle gewichtige zaken, en bestemd om den koning voor te lichten zoo dikwijls Z. M. dit verlangt de Raad van State, even als Z. M. boven de partijen staande, plannen, wetten en Voordrachten beoordeelende, door wien ook voor gesteld, onder welke omstandigheden ook, uit 'welken hoek de politieke wind ook waaien moge, die Raad van State durft zich zeer ongun stig uit .te laten over het wetsontwerp betrek kelijk de invoering der nieuwe schoolwet op 1 November aanstaande! 't Is nog inaar een gerucht. De Raad van State zou zoo iets durven, en de hoogwijze, hooggeleerde, diepdenkende, vrijzinnige, en vrij heidlievende liberale" kamermeerderheid dur ven wederstaan. O, gruwel! Is die raad dan uit duisterlingen saauigesteld Hij bestaat grootendeels uit den bruikbaren afbraak van gesloopte ministeriën. De mannen van beteekenis, die na politieke nederlagen zich volgens het gebruik terugtrokken, vonden en vinden vroeg of laat eene plaats in dien raad der bedachtzaamheid, 't Spreekt dus van zelf dat daarin voor anti-revolutionairen zoo goed als geen plaats is; voor dien raad zijn er geen mannen van de onzen rijp geacht. Nu verneemt men dat in den Raad van State de meerderheid den voorthollenden trein van 't liberalisme remmen wil, en dat de minderheid hem maar wil laten voortsnellen. Dus deugt die raad eigenlijk niet meer. Niet remmen, al waarschu wen stationschefs en baanwachters dat de lijn onveilig is! Is 't zoo onmogelijk dat de oude staatsman nen beginnen te huiveren voor de gevolgen dei- dwaasheden van 1878? Dat zij letten op de beteekenis van ons volks petitionnement tegenover dat van het hoogst- verlichte, schoolmeesterende Nut? Dat zij letten op de ledige schatkist? Dat zij letten op de onlangs gehouden Onderwijzers-examens, waarop toch bleek dat de kasplantjes der rijkskweekscholen eene armzalige figuur maken tegenover de kweeke- lingen van den vollen grond der practijk? Moet men, zooals in Frankrijk, een anti-libe ralen staatsraad onbestaanbaar achten met een liberaal ministerie, en dus er naar streven om bij elke wisseling der partijen tot zelfs de hoogste staatslichamen te wijzigen. In Frankrijk heeft men alle ambtenaren, die uiet republikeinsch zijn, reeds afgezet, of onder allerlei voorwend sels vervangen, zou dat ook zoo met den staats raad moeten gaanzoo ook met den Raad van State bij ons? Ten slotte bij elke wisseling een anderen president of een anderen koning? O, de liberalen" zitten duchtig in den broei Zij hooren maar even dat hunne plannen tot onderrichten hunner kinderen op onze kosten eenigzins gevaar [loopen, zij hooren maar even dat er eenigzings kans is op rechtof zij vallen hooge staatsmachten aan, zeggen dat Thor- becke, hun oude Thorbecke, het mis had toen hij droomde van een onpartydigen staatsraad, dat de ministers, die aan oud-ministers eene plaats in den staatsraad hielpen geven, groote politieke fouten hebben begaan, 't is alles heelemaal verkeerd, 't Schip deugt niet, 't roer deugt niet, de zeilen deugen niet, zoodra de wind maar even tegen is. Ja, de liberalen" verblijden zich er over, zij zeggen 't nog eens, dat de schoolwet van 1878 bestaat, dat de staten-generaal haar niet meer kunnen tegenhouden, maar er moet nog zooveel geld worden toegestaan voor al hetgeen die wet in bijzonderheden eisclit, en dat geld is er niet, en de rentebelasting, die eigenlijk evenzeer eene belasting voor de staatsschool is, als oudtijds het klepper- en lantarengeld voor de nachte lijke politie en verlichting diende, die rentebe lasting heeft niet veel kans van slagen. Daar dreigt nog een donkere stip aan den gezichteinder. Er zal in Augustus een interna tionaal onderwijs-congres te Brussel worden ge houden. De heeren Moens en Kerdijk gaan er heen, maar Dr. Kuyper ook. Men zal dan onder anderen spreken over de billijke grenzen van de vrijheid van onderwijs. Als het dan eens uit kwam in Augustus, dat men in Nederland die grenzen schandelijk had overschreden, en het dan toch verboden was om in November terug te treden tot het ware standpunt, neen, het dan geboden was voort te gaan op den weg der onbillijkheid, wat dan? Veel te lang blijft naar der liberalen" zin het koninklijk besluit achterwege, dat de invoering der schoolwet beveelt. Zal de koning soms als wijlen koning Kanut, den opkomenden vloed met zijn woord moeten bedwingen Gelukkig durven de leden van den Raad van State nog een wijzen raad geven. Daar tegen wordt nu eene beweging van liberale" zijde op 't getouw gezet. De liberalen" bedreigen nu reeds den Raad van State met hun ongenoegen, en het door hen zoo beminde ministerie met een naderend einde. Hoe durven ze Staten van Zeeland bij herstemming de heer Bolier van Scherpenisse, met 177 slemmen.Op den heer Daane ean Stapele waren er 161 uitgebracht. Ook te Middelburg heeft zich, onder voorzitterschap van den burgemeester, eene sub-commissie gevormd van eenige ingezetenen, ter inzameling van bijdragen voor het huldeblijk aan den luitenant-generaal K. Van der Heyden. Gisteren vergaderde te Goes de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Z. en N. Beveland. 20 leden waren tegenwoordig van de 62, terwijl 2 nieuwe leden werden aangenomen. De voorzitter, D. P. Dominicus, en de seeretaris H. G. Hartman, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. De volgende vergadering zal te 's Gravenpolder ge houden worden. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden, aah een vriendschappelijken maaltijd. Middelburg, 23 April 1880. Tholen, 21 April. Gekozen tot lid der provinciale Alexander, Door den raad van Zoutelande is tot gemeente ontvanger benoemd dc heer J. P. van den Heuvel, te Middelburg. Tot lid van den raad dier gemeente werd, ter ver vanging van wijlen J. Adriaanse, de heer M. Bakker gekozen. {M. C.) Voor een gewoon bezoeker der tentoonstellingen van de Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw in Zeeland11moet het dadelijk in het oog gevallen zijn dat ook hier vooruitgang en afwisseling was waar te nemen. Immers dadelijk bij het binnentreden ont waarde men sierlijke groepen met vele soorten van groenblijvende planten, waarbij uitmuntte „een Mozaïk- perk van Coniferen, ter eere van de stichters der ver eeniging, bij gelegenheid der 25e tentoonstelling" en dat een zeer schoon effect maakte. Den ontwerper en bewerker hiervan, den boomkweeker W. v. d. Putte*? komt hiervan alle eer toe Nog buitenstaande, doch allengs fle groote zaa& binnentredende, zagen wij eene bonte mengeling van/ schitterende kleuren, die bij nader onderzoek bleken te zijn Azalea's, Rkododendrums, Cineraria's, Calceo laria's, Primula's, alle in de meeste variëteiten, voeg hierbij eene groote collectie groote en kleine oranjerie- en kastplanten, sier-, mast- en varenplanten enz., waarbij de Reseda's en andere, haren welriekenden geur verspreidendat alles omzoomd met graszoden waarmede de zaal in een lusthof was herschapenen een kort overzicht is geleverd van hetgeen Flora in onze omgeving en te dezer tijd van hare pracht kan tentoonspreiden. Na nog een blik geworpen te hebben op de rijke verzameling van tuinbouw werktuigen, (waaronder veel van nieuwe vinding) tuinmeubelen en tuinsieraden en eene verscheidenheid van, meest vervroegde,"groenten, verlieten wij de tentoonstelling met den wensch dat de vereeniging steeds" in bloei moge toenemen en dat de bekroningen thans gedaan ten spoorslag strekken, tot veredeling en vooruitgang eener zoo schoone zaak, als die, welke wij hier weder hadden aanschouwd. Volgens een in den Haag loopend gerucht, dat door de Tijd wordt gereleveerd, lijdt Z. K. H. Prins. onze Kroonprins, aan een leverziek-^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1