GEMENGDE BERICHTEN. het regl. voor kerkelijke opzicht en tucht in din zin moeten worden opgevat, dat zoowel in zaken van tucht als in zaken kerkelijke geschillen betreffende, in het r vonnis zélf uitdrukkelijke moet worden vermeld te wiens laste de kosten zullen komen. Eveneens is door de synode als haar gevoelen uit gesproken dat een schorsing als kerkeraadslid tenge volge moet hebben de schorsing als lid van hoogt re kerkbesturen. De Algemeene Synode heeft gisteren den Sijno- dus Contractu (eene commissie uit de leden der Synode) samengesteld, om te oordcelen over de handelwijze van de vier leden van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, die geweigerd hebben het vonnis te teekenen, waarbij de ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht geschorst worden. Omtrent de beraadslagingen van de Synode der Ned. herv. kerk over het door de synodale Commis. sie ontworpen reglement nopens de facultatieve ker spelvorming deelt de Hervormiag mede Bij de alge meene beschouwingen werd van de ééne zijde gedrukt, op 't geen de syn. Commissie in hare uitvoerige toe lichting zegtErkent men het recht der onderschei dene richtingen niet, dan is elke poging tot kerspel vorming geoordeeld, verder werd beweerd dat de syn. Commissie zich ten onrechte op het standpunt had geplaatst, alsof de Synode dat recht had erkend, en t vooral opgemerkt, dat het voorgestelde middel geen bevrediging zou geven, de eenheid der Kerk deed te loor gaan, haar een congregrationalistisch karakter -opdrong, en op onuitvoerbaarheid door tegenstand van kerkvoogden zou afstuiten. Van de andere zijde ver klaarden vele leden, dat zij, ofschoon in 'talgemeen niet voor kerspelvorming gestemd, toeh dit middel Zouden aannemen, als op dit oogenblik het eenige in hun oog om verbetering in den toestand te brengen Anderen verklaarden zich hoog met den arbeid der sijn- Commissie ingenomen, ofschoon enkelen meenden, dat het reglement alleen als minimum kon worden aangenomen, als een eerste stap op den weg, die ons verder moet leiden. Een lid wenschte bepaaldelijk, dat de Synode dit zou uitspreken, wanneer het regle ment voorloopig aangenomen aan 't oordeel der Kerk zal worden onderworpen. Aan de eene zijde werd de wensch uitgedrukt, dat de orthodoxen mochlen bewilligen in oen vergelijk om tot minnelijke scheiding te gerakenaan de andere dat de Synode de gchccle wetgeving der K« rk aan een herziening zou onderwerpen, met schorsing van de leerbepalingen, maar ook van de uitoefening der tucht wegens gepleegd verzeimen verklaarde zich toch be reid, om het voorstel der synodale Commissie te on dersteunen. In beginsel werd daarop, op advies van van den secretaris en prof. Acquoy, de kerspel vorming aangenomen met 15 stemmen. Tegen adviseerde prof. Kruijf, en stemden de hcerenCreutzberg, Van den Brandeler, Verhoeff en de president. DordrccSit. Zondag zijn in Augustijnen kerk alhier bevestigd de leerlingen der predikanten Keller van Hoorn, Steen, Essenius Greeff en Loeff en van den godsdienstonderwijzer Heus, ten getale van 223, welke in de afgeloopen week, in tegenwoordigheid van de afgevaardigden van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, waren aangenomen en als lidmaten ingeschreven. Middelburg, 21 April. Naar wij vernemen ge beuren in de Ned. Hetv. gemeente te 's Heerenhoek wonderlijke dingen met den predikant aldaar. Het wordt meer dan tijd, dut de kerkelijke besturen aan zooveel twistzucht, dwarsheid en dwaasheid van dien predikant een einde maken. En wij hebben reden om de waarheid van het ons medegedeelde niet in twijfel te trekken. Onze lezers herinneren zich nog de ergerlijke ge schiedenis, waardoor die heer zich een vonnis van den burgelijken rechter op den hals heeft gehaald. Sinds dien tijd is de gespannen en treurige toestand aldaar er niet op verbeterd. En wat gebeurt nu op den vorigen Zondag? Nauwelijks is de morgendienst aangevangen en de voorzang aangeheven, of de predikant staat op van zijn zitplaats in den predikstoel, komt naar beneden en schiet als een razende toe op een jong mensch, en verbiedt dezen op hoogen toon verder mee te zingen. Natuurlijk verwekt dit groote opschudding en uie- mand begrijpt waarom dit geschiedt, daar er niets door den zanger geschiedt wat eenige stoornis kou geven. Nadat dc predikant weer cp den kansel is terug- j gekeerd begint de jongeling op nieuw mee te zingen. En pas heeft de predikant dit gezien, of als een woc- dende verlaat hij op nieuw zijne plaats, stelt zich voor 1 den jongen en grijpt hem met geweld bij de armen om hem uit de bank, waarin hij gezeten was te trek je ken. Dit werd evenwel door een persoon, die naast jï den jongen zat, belet. Vj Nu de predikant bemerkte tegenstand te ontmoeten, waartegen hij niets vermocht, liet hij los en keerde, zooals ieder begrijpen kan, in geen heilige stemming naar den predikstoel terug. De gemeente was evenwel zoo verontwaardigd, dat vele personen het kerkgebouw verlieten, met het vaste voornemen, om nimmer meer onder het gehoor van Ds. Br. terug te komen. Naar wij verder vernemen zal deze zaak voor den burgerlijken rechter dienen en hebben kerkvoogden, maar ook de vader van den bedreigden jongeling proces-verbaal tegen den predikant doen opmaken. Uitspraak van liet classikaal bestuur van Middelburg:. Men weet dat sedert de Synode der N. II. Kerk aan ouderlingen wederrechtelijk de bevoegdheid ont nam om personen, die zich als lidmaten wilden doen aannemen, wegens bezwaren tegen de geloofsovertui ging dier aannemelingen af te wijzen, de vier ouder lingen, welke bij de aannemingen van de predikanten Sibmacher Zijnen en Koch hadden moeten tegenwoor dig zijn, zeer te recht hebben geweigerd door hunne tegenwoordigheid mede te werken aan hetgeen in het oog van elk oprecht christen een gruwel is. Beide genoemde predikanten waren tegenwoordig in de ker- keraadsvergadering, in welke die ouderlingen weiger den de vernederende taak van handlangers der mo dernen op zich te nemen, en hebben in die weigering- berust, althans niet verzocht dat andere ouderlingen zouden worden aangewezen of aangezocht. Dit ter herinnering bij de vermelding der hieronder volgende ons welwillend medegedeelde uitspraak van 15 dezer, liet Klassikaal Bestuur van Middelburg: gezien eene memorie bij hem volgens art. 68 van 't Regiem, voor opzicht en tucht ingediend door de heeren F. P. J. Sibmacher Zijnen en E. J. W. Koch, waarin na mededeelingen over den toestand, waarin zij zich bevonden, ter rechtvaardiging hunner handelingen, beslaande in het aannemen hunner 32 leerlingen, zonder tegenwoordigheid der daartoe afgevaardigde ouderlingen en in het bijzijn van daartoe eigenmach tig en expresselijk door hem zeiven uitgenoodigde oud-ouderlingen, deze heeren, ten slotte tegen een besluit van den bijzonderen kerkeraad te Middelburg, gedateerd 18 Maart 1880, strekkende tot het niet doen inschrijven der 32 alzoo aangenomen leerlingen, opkomen, met verzoek dat 1°. het besluit des kerkeraads van niet-inschrij- ving der jongelieden in het lidmatenboek worde vernietigd, en 2°. den kerkeraad worde gelast onverwijld tot die inschrijving van de bedoelde 32 nieuwe leden over te gaan. gezien het antwoord van den kerkeraad te Middel burg, op het volgens art. 62 van 't regiem, voor kerkl. opzicht enz., aan hem overgelegde bezwaar schrift waarin na aanvullingen of aanmerkin gen op het door de tegenpartij medegedeelde, de kerkeraad meldt deze aanneming der heeren Sibmacher Zijnen en Koch niet als wettig geschied te kunnen aanmerken en bij gevolg ook aangaande het insein ij ven der namen van de aldus aangenomenen in het lidma tenboek der gemeente niet anders meende te kunnen besluiten dan hij besloot, overwegende dat uit het gehoorde van beide partijen klaarlijk blijkt dat de aanneming der heeren Sibmacher Zijnen en Koch is geschied, niet in tegenwoordigheid der daartoe alleen bevoegde en eveneens wettiglijk afgevaardigde ouderlingen, overwegende dat hoewel de heeren Sibmacher Zijnen en Koch in hun bezwaarschrift het willen doen voor komen alsof zij door den nood tot deze hunne hande ling werden gedwongen, terwijl integendeel volgens het - gevoelen van ons bestuur nog andere en wel icettige wegen dien heeren open waren gebleven en daarom geenszins een beroep op den nood en dwang der omstandigheden door hen mag worden gedaan, eindelijk lettende op art. 2, art. 14 alinea 2° en 5° en art. 21 alinea 5° van 't Synodaal Reglement op de kerkeraden en art. 38 van 't Regiem, op 't godsdienst onderwijs, waaruit blijkt dat de aanneming met oud- ouderlingen naar de kerkelijke reglementen is onwettig heeft besloten gelijk het besluit bij dezen dat de aanneming der leerlingen van de heeren Sibmacher Zijnen en Koch als in strijd met evengenoemde kerke lijke reglementen is onwettig, en de daaropvolgende bevestiging almede door de onwettige aanneming van geene geldigheid moet worden geacht, bijgevolg ook de namen der 32 meergenoemdeu niet mogen worden ingeschreven in liet ledematenboek der Ned. Herv. Gemeente te Middelburgwaarom ons bestuur in het geschil tusschen de heeren Sibmacher Zijnen en Koch als leden van den Middelburgschen kerkeraad ter eenre, en de meerderheid van dien kerkeraad ten andere zijde, de meerderheid van evengenoemden kerkeraad stelt in het gelijk, haar genomen besluit bekrachtigt en van de heeren Sibmacher Zijnen en Koch op grond der wettigheid van dat besluit gehoorzaamheid hieraan eischt, terwijl het hen verwijst in de kosten ingevolge art. 64, van het Reglement op het kerk el. opzicht en tucht en ter behandel, van kerkel. geschillen. Afschrift van dit besluit zal partijen behoorlijk wor den verstrekt. Aldus gedaan in onze buitengewone vergade ring enz. De leden van het klassikaal bestuur, welke tevens tot den Middelburgschen kerkeraad behooren, waren bij deze gelegenheid afwezig, terwijl hunne wettige plaats vervangers tegenwoordig waren. Door alle aanwezigen is de minute van bovenvermelde uitspraak geteekend. L .i ii it I) o u w. Noord-Be velaud. Verblijdend is het uitzicht voor den landbouwer, dat hij op nieuw zal kunnen beginnen met aanplanting van meekrap. De overpro ductie van vroegere jaren is opgeruimd, daardoor is de prijs zoo aanzienlijk gestegen dat reeds f 26 per 50 kilo en meer voor de onberoofde betaald wordt. Dit verschijnsel is verblijdend voor handel en industrie, maar vooral voor den arbeiders- en boerenstand. Door het verbouwen van meekrap toch wordt het land tot eene veel grootere vruchtbaarheid gebracht dan door het verbouwen van suikerbieten b. v. De vlasboeren betalen voor meeland gaarne heel wat meer dan voor grond waarop andere producten verbouwd zijn. Zondag namiddag geraakte een groot gedeelte van het houtgewas aan den Kanaaldijk tusschen Mid delburg en Vlissingen in brand, vermoedelijk veroor zaakt door de vonken van een locomotief. Niet dan na groote moeite gelukte het, het vuur meeste? te worden. In de algemeene vergaderingder Zierikzeesche Stoom bootmaatschappij werd het dividend over 1879 op 11 pet. bepaald. Het Goesche Nutsdepartement was niet tijdig gereed met het opgeven der namen van hen, die aan het volkspetitionnement tegen het misbruik van ster ken drank hebben deelgenomen. Dientengevolge is van wege dat departement een zelfstandig adres verzonden, geteekend door 155 Goesche ingezetenen, met 17 adressen van adhaesie uit omliggende gemeenten, bevattende plus minus 1250 handteeke- ningen. Een vrachtrijder te IJzenclijke verliet dezer dagen zijn huis en zijn huisgezin, bestaande uit 4 kinderen, om naar Amerika te vertrekken. Het aantal bezoekers der tentoonstelling in de Gothische zaal te 's Hage neemt nog altijd toe, terwijl het cijfer der loten, welke in de zaal worden verkocht bewijst, dat de indruk in elk opzicht bevredigend is. Op enkele dagen is de toevloed der vreemdelingen groot, dank vooral ook de medewerking der directiën van de spoorwegmaatschappijen, die door het vervoer van reizigers tegen verlaagd tarief het bezoek der ten toonstelling zeer vergemakkelijken. Te Rotterdam is in de Witte de Withstraat door de firma Van der Hoeven en Buijs een Museum van Onderwijs en Kunst geopend, dat tevens een nij verheidsonderneming is. Het bevat modellen van alles wat op het onderwijs in zijne verschillende graden be trekking heeft, van de prentjes, knipsel eu vlecht werken der Fröbelschool af, tot de instrumenten en toestellen voor het onderricht in de natuur-en werk tuigkunde, de modellen voor het teekenonderwijs en de skeletten en preparaten voor de ontleedkunde .en de physiologie. De instrumenten worden dagelijks dool stroom of electriciteit in beweging gebracht. Een kleine .tentoonstelling van schilderijen is er aan verbonden. Door het hoofd-comité voor een op te richten Houtmans-monument, binnen Gouda, is besloten, (lat dit Donderdag 1 Juli e. k. zal worden onthuld. Een schilderij van Frans Hals dezer dagen te Amsterdam geveild bracht f 19.800 op en wordt ingepakt voor Parijs. Dit is de zestiende van dien meester die in 10- jaren tijds ons land verlaat. Op hel Plein in den Haag >s een nieuw model dierendrinkfontein geplaatst. Aan de bovenzijde is een drinkbak voor paarden en van onderen een kleinere voor honden aangebracht. Door op een koperen knop te drukken, worden de bakken met versch water uit de Aiaterleiding gevuld. Naar men verneemt zullen ook op andere punten dier stad dergelijke fonteinen geplaatst worden. Op de veiling van oudheden en porselein, in „de Brakke Grond te Amsterdam, (verzameling Casper van Hasselt) bracht een Amstel-eetservies f 1320 op. Het spreekwoord„zoo (lom als een eend is dezer dageir te Witierwol, in Groningen, gebleken een lasterlijk spreekwoord te zijn. Een eend toch uit het dorp Onstwedde, in een gesloten kist vervoerd naar het gehucht Vriescheloo, dus op twee uren afstands, stond 10 dagen later weer voor de deur aan haren ouden meester te Onstwedde. Zaterdag zijn uit Limburg 50 landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. In het Amerikaansche tijdschrift Progress deelt de overste Forney mede, dat de eerste ontdekker van Kalilbrniscke goudschatten, die zooveel lot den rijk dom van Amerika en van de wereld hebben bijge dragen, op 78jarigen leeftijd, in zeer behoeftige om-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2